Najnowsze

Najnowsze

Oszczędności Tuska? To leceważenie Sejmu!

Plan oszczędnościowy Donalda Tuska bulwersuje polityków opozycji. Marek Borowski - niegdyś wicepremier i minister finansów, a dziś poseł SDLP - krytykuje plany uzyskania 17-miliardowych oszczędności. Według niego plan ten jest nie do zrealizowania, a dodatkowo narusza Konstytucję i lekceważy Sejm.

Opcje walutowe już w sądzie

Setki firm i banki uwikłane w opcje walutowe czekają na orzeczenia sądu polubownego przy Związku Banków Polskich, gdzie właśnie trafiły pierwsze pozwy. W grę wchodzą miliardy złotych.

"Japońska gospodarka spada w przepaść"

Produkcja japońskiego przemysłu w grudniu była o 9,6 procent mniejsza niż w listopadzie. Jednocześnie wzrosło bezrobocie. Wszystko z powodu mocnego spadku eksportu z kraju Kwitnącej Wiśni, wywołanego globalnym kryzysem gospodarczym.

UniCredit po prośbie u polskiego rządu?

Włoski bank UniCredit może wystąpić o "pomoc państwa jako zabezpieczenie przed nieprzewidywalnymi zdarzeniami". Prezes banku Alessandro Profumo wspomniał o możliwości szukania pomocy w Austrii. Tymczasem, według źródła zbliżonego do spółki, bank nie wyklucza ubiegania się o pomoc państwa także we Włoszech i w Polsce. Tym informacjom stanowczo zaprzecza Bank Pekao SA, którego właścicielem jest UniCredit.

Zdrowie obniży nam pensje i emerytury

W 2010 roku rząd podniesie nasze składki zdrowotne z 9 do 10 proc. dochodów - zapowiada "Gazeta Prawna". Na efekty pewnie nie trzeba będzie długo czekać. Pensje i emerytury będą niższe - podkreśla dziennik.

Palenie schodzi do podziemia

Po tym jak papierosy zdrożały, ich sprzedaż nad Wisłą spadła w 2008 r. o 10 proc. Niestety, nie odciąga to palaczy od nałogu, a skłania do szukania alternatyw, także tych nielegalnych - pisze "Puls Biznesu".

Euro jest kotwicą stabilizacji

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet oświadczył w czwartek, iż obecny kryzys gospodarczy i finansowy nie stanowi żadnego zagrożenia dla euro.

Pazerność bankrutów

Najpierw doprowadzili swoje instytucje finansowe na skraj bankructwa, potem zmusili rząd, żeby ratował je na koszt podatników, a w końcu za to wszystko wzięli do własnej kieszeni gigantyczne premie. Taki jest - niestety - wizerunek bankiera z Wall Street pisze "New York Times".

Intel ucieknie do przodu

Inwestycje w innowacje, a nie oszczędności są kluczem do przejścia przez kryzys obronna ręką - uważa Craig Barret - przewodniczący rady nadzorczej Intela. W ekskluzywnym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Craig Barret podkreśla, że najważniejszym celem zarówno rządów, jak i firm powinno być osiągniecie wysokiego poziomu konkurencyjności.

"Jest płynność, ale może zabraknąć kapitału"

- Nie płynność międzybankowa jest problemem, ale może nim być brak kapitału - tak o zagrożeniach dla polskiego rynku finansowego mówił w Davos prezes NBP Sławomir Skrzypek. Dlatego - jego zdaniem - potrzebne są skoordynowane działania NBP, rządu i Komisji Nadzoru Finansowego.

"Uważajcie na swoje długi"

Kryzys finansowy jest wielkim zagrożeniem dla budżetów największych gospodarek - Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Muszą podjąć ryzyko i zadłużać się, by ożywiać gospodarkę - mówi w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Sheana Tambourgi, twórczyni raportu Global Risks 2009 publikowanego na Forum Ekonomicznym w Davos.

Getin i Noble się połączą

Noble Bank i Getin Bank do końca roku się połączą. Fuzja nastąpi przez przeniesienie całego majątku Getin Banku na Noble Bank, z równoczesnym podwyższeniem kapitału tej drugiej instytucji. Zarządy obu podmiotów przekonują, że połączenie spółek między innymi pozwoli wzmocnić je kapitałowo, poprawi ich płynność, poszerzy sieć sprzedaży i zwiększy pozycję konkurencyjną na rynku. Połączony bank ma ambitne plany walki o rynek. Dla klientów połączenie banków nie oznacza żadnych zmian. Przynajmniej na razie.

Banki będą pod ścisłym nadzorem

W dobie zintegrowanych rynków, potrzebujemy międzynarodowego nadzoru finansowego - uważa Jose Manuela Barroso. Przewodniczący Komisji Europejskiej w specjalnym wywiadzie dla TVN CNBC biznes, przekonywał, że globalny kryzys można rozwiązać tylko za pomocą globalnych działań.

FIAT z Polski do Ameryki

Fiat z Chryslerem - kierownica w kierownice. Nowy sposób na rozwiązywanie gigantycznych kłopotów sektora motoryzacyjnego. Włoski koncern udostępni instrumenty do produkcji małych i średnich samochodów w zamian za ponad 30% akcji  amerykańskiego giganta. Czy właśnie takie mariaże będą jedyna szansa dla przemysłu motoryzacyjnego i o kolejnych firmach branży na zakręcie śmierci.

Tusk: Polska się opłaca

Polska jest stabilnym krajem, nawet w czasie kryzysu. Nasz kraj się naprawdę opłaca - przekonywał biznesmenów na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos premier Donald Tusk.

Wyższe raty kredytów i wyższe zabezpieczenia

Bankowcy mogą żądać dodatkowych gwarancji od kredytobiorców - wszystko dlatego, że spada wartość nieruchomości i drastycznie drożeje frank szwajcarski - waluta, w której Polacy zapożyczali się najchętniej, by kupić nieruchomość. Jakich zabezpieczeń może oczekiwać bank i ile będziemy za to płacić.

Kostrzewa: polskie firmy potrzebują pomocy państwa

- Zgłaszaliśmy poważne oczekiwania w stosunku do Narodowego Banku Polskiego - tak po spotkaniu z premierem Tuskiem podczas szczytu w Davos mówił Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy ITI. Wojciech Kostrzewa podkreślał, że polski biznes widzi potrzebę udzielania przez bank centralny bezpośredniej pomocy polskim firmom.

Ostatnia stolica bez autostrady

Jest dobrze - w końcu ma zostać sfinalizowana budowa odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa i doprowadzić do tego, że Warszawa przestanie być ostatnia stolicą w Unii Europejskiej do której nie dociera żadna autostrada. Jest dobrze - tak oceniany jest obecny poziom realizacji inwestycji drogowych w Polsce. Może być dużo gorzej - bo wykonawcy mają problemy z otrzymaniem bankowych kredytów. O kolejnych wybojach i ostrych zakrętach na drodze do powstania dróg ekspresowych i autostrad

Czy na wsi zlikwidują szkoły?

Samorząd, który chce przekazać wiejską szkołę do prowadzenia np. fundacji, powinien poinformować o tym rodziców uczniów oraz mieszkańców wsi - uważa Federacja Inicjatyw Oświatowych. Stowarzyszenie zaapelowało do Senatu o wniesienie do uchwalonej ostatnio przez Sejm ustawy takich poprawek.

Umowa na katarski gaz w kwietniu

Polski rząd szuka w Davos alternatywnego dostawcy gazu - i wygląda, że znajduje. Po rozmowach premiera Donalda Tuska i szefa resortu gospodarki z przedstawicielami Kataru, Aleksander Grad poinformował, że w kwietniu zostanie podpisana w tej sprawie umowa handlowa. Katarski rząd zainteresowany jest także kupnem udziałów warszawskiej GPW.

Soros: Nie sądziłem, że będzie aż tak źle...

George Soros należał do nielicznych, którzy przewidzieli kryzys światowej gospodarki. W wywiadzie dla telewizji CNBC finansista przedstawił swoje pomysły na wyjście z impasu, choć równocześnie przyznał, że tak dramatycznego rozwoju sytuacji sam się nie spodziewał. - Burza, która pojawiła się w systemie finansowym, rozprzestrzenia się z olbrzymią siłą - mówi Soros.

Linie lotnicze w turbulencjach

Bezprecedensowy spadek przewozów towarowych w lotnictwie - alarmuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych. W grudniu przewozy cargo samolotami były o prawie 1/5 mniejsze niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Steve Forbes nam radzi: Jak najszybciej do euro

Obniżcie podatki i jak najszybciej wejdźcie do strefy euro - Steve Forbes w ekskluzywnym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes podpowiada, jak szybko przywrócić gospodarczą koniunkturę. Zdaniem redaktora naczelnego "Forbesa", ożywienie gospodarcze może przyjść jeszcze przed wiosną.

Jak niskie mogą być stopy?

Europejski Bank Centralny może jeszcze obniżyć stopy procentowe, ale bardzo niskie stopy nie są właściwe - stwierdza prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet.

Toyota wzywa do warsztatu

Wadliwe pasy bezpieczeństwa i i niewłaściwie działające układy wydechowych - to powód wezwania do serwisu ponad 1,3 miliona samochodów marki Toyota. Akcja ma zasięg światowy i dotyczy modeli Vitz - u nas znanych jako Yaris) oraz Belta i Ractis.

Polski PKB nie taki najgorszy

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego nasz zeszłoroczny Produkt Krajowy Brutto w 2008 roku wzrósł o 4,8 procent. To tyle, ile przewidywał polski rząd - i mniej, niż sądziła Unia Europejska.

"Tepsa" chce nas ubezpieczać

Telekomunikacja Polska SA rozszerza działalność - teraz szuka partnera, z którym będzie wdrażać usługi ubezpieczeniowe. Kandydatów na kooperantów nie brakuje - zauważa "Puls Biznesu".

Arabowie inwestują nad Wisłą w portal aukcyjny

Arabowie inwestują pieniądze nad Wisłą. Na razie nie w giełdę, nie w branżę paliwową, deweloperkę czy Wisłę Kraków - a w media. Jak podaje "Puls Biznesu", już wkrótce portalowi aukcyjnemu Allegro może przybyć poważna konkurencja. Na początek pojawił się nowy bezpłatny tygodnik ogłoszeniowy.

Nie ma gorszej telekomunikacji w Europie

O monopolizacji polskiego rynku telekomunikacyjnego od lat powstają żarty. Przykrą prawdę potwierdzają także badania: Polska znalazła się na przedostatnim miejscu wśród 20 państw badanych przez organizację ECTA i na ostatnim wśród krajów unijnych - pisze "Gazeta Wyborcza"

40 miliardów odszkodowania

Takiego odszkodowania jeszcze niedawno chciało Eureko od Skarbu Państwa w sporze o PZU. Teraz już nie chce.