Rząd Chin przyjął nowy antykryzysowy pakiet bodźców finansowych, mający wesprzeć rodzimych eksporterów - informuje w czwartek dziennik "China Daily". Wartość programu to 84 miliardy dolarów.
Program o wartości około 84 miliardów dolarów został zaaprobowany na środowym posiedzeniu rządu. Zakłada - jak podaje dziennik - m.in. rozszerzenie pomocy dla najbardziej pracochłonnych gałęzi przemysłu oraz ułatwienia w pozyskiwaniu przez małe i średnie przedsiębiorstwa rządowych eksportowych gwarancji kredytowych.
Firmy te uzyskać mają szerszy dostęp do pomocy rządowej, a także będą mogły liczyć na ulgi podatkowe - pisze pekińska gazeta.
"Rząd Chin uznał, iż zmniejszanie się popytu zewnętrznego, jakie doprowadziło do spadku eksportu, stanowi 'najpoważniejszy problem' wobec którego staje chińska gospodarka" - pisze "China Daily".
Władze na środowym posiedzeniu wezwały także do działań na rzecz stymulowania popytu na rynku wewnętrznym przy jednoczesnym stabilizowaniu sytuacji w eksporcie, tak by do minimum ograniczyć skutki globalnego kryzysu finansowego dla handlu zagranicznego kraju.
Chiny jeszcze w listopadzie 2008 roku przyjęły program ożywienia gospodarki o wartości 460 mld euro. Zakładał on m.in. masowy wzrost inwestycji, głównie w infrastrukturę.
W kwietniu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozowała, że w całym 2009 roku gospodarka Państwa Środka powiększy się o 6,3 proc. w porównaniu z 9 proc. w roku ubiegłym. Spowolnienie w chińskiej gospodarce - oceniła OECD - jest wynikiem przede wszystkim załamania w eksporcie, który stanowił jej główny motor. W marcu zagraniczny popyt na chińskie produkty spadł o 17 proc., po spadku o blisko 26 proc. w lutym.
Źródło: PAP