Najnowsze

Najnowsze

Putin już wie, kto zapłaci za gaz

Premier Rosji Władimir Putin zaproponował w czwartek utworzenie międzynarodowego konsorcjum, które mogłoby kupić od Gazpromu gaz techniczny dla Ukrainy, niezbędny jej do wznowienia przesyłu rosyjskiego surowca do Europy przez ukraińskie terytorium. Gaz techniczny to kość niezgody w sporze Ukrainy z Rosją.

Unia pomoże motoryzacji?

Unia Europejska chce poważnie zabrać się za pomoc przemysłowi samochodowemu. Unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen zwołał na piątek w Brukseli spotkanie ministerialne w sprawie kryzysu w sektorze samochodowym, wywołanego recesją.

Chińczycy kupują "mózgi"

Chińskie firmy chcą wykorzystać światowy kryzys do rozbudowy swojego sektora finansowego. Największe chińskie banki, firmy ubezpieczeniowe już rozpoczęły rekrutację wśród zwalnianych pracowników londyńskiego City oraz Wall Street - piszą chińskie i zachodnie media.

Zaczynamy rozmawiać o euro

Rząd zacznie rozmawiać z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie wejścia Polski do mechanizmu kursowego ERM2 prawdopodobnie na początku lutego - oznajmił w czwartek wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Dwuletni okres przebywania w ERM2 poprzedzi przyjęcie euro w Polsce, co rząd planuje na 1 stycznia 2012 r.

Będzie kryzys? Zapytaj szklaną kulę

Airbus odzyskał pozycję największego na świecie producenta samolotów. W 2008 r. koncern dostarczył i dostał kolejne zamówienia na więcej maszyn niż jego największy konkurent - Boeing. Przyszły rok nie będzie jednak dla firmy tak dobry - tak przynajmniej wynika z prognoz, które zarząd firmy ujrzał w... kryształowej kuli.

Złoty idzie na dno

Złoty słabnie z dnia na dzień. Szwajcarski frank jest już wobec naszej waluty najsilniejszy od ponad czterech lat. Klimat inwestycyjny pogarsza się na całym świecie, w obliczu pogłębiającej się recesji, a to szczególnie uderza w waluty krajów zaliczanych do rynków wschodzących.

Kreml zaprasza na szczyt Unia jedzie, Paryż odmawia

Kreml rozsyła zaproszenia do Moskwy na 17 stycznia na gazowy szczyt państw-odbiorców rosyjskiego surowca. Pomimo tego, że Paryż mówi wyraźnie: "nie ma gazu - nie ma szczytu", przedstawiciele UE chcą pojechać na to spotkanie. Ukraińcy uważają natomiast, że rosyjska stolica nie jest dobrym miejscem do rozwiązywania gazowych sporów.

KNF: Kredyty tylko w walucie, w której zarabisz

Kredyty hipoteczne i konsumpcyjne powinny być udzielane tylko tym klientom, których dochody lub majątek zagwarantują ich spłatę - takie zalecenie znalazło się w projekcie tzw. Rekomendacji T, przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Eurostopy spadły

Rada Europejskiego Banku Centralnego obniżyła podstawowe stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Dokładnie takiej decyzji spodziewali się analitycy. Eurostat podał wcześniej, że inflacja w grudniu w strefie euro wyniosła 1,6 procent

Rostowski: Rząd nie panikował i kryzysu uniknęliśmy

- W odróżnieniu od krajów Zachodu, Polska uniknęła bezpośrednich skutków kryzysu finansowego - ogłosił minister finansów Jacek Rostowski. Przyznał jednak, że jeżeli chodzi o sferę realną gospodarki, tak różowo już nie jest.

Priorytet? Marne szanse, że dotrze jutro...

W 2007 roku zaledwie 58 proc. priorytetowych paczek trafiło do odbiorców na czas - ujawniła prezes UOKiK. Urząd ukarał przedsiębiorstwo Poczta Polska kwotą w wysokości 6,6 mln zł. Kary dotykają też firmy telekomunikacyjne za umowy niekorzystne dla klientów.

Dolary uciekają z Rosji

Historyczny rekord zanotował w czwartej rosyjski rubel: za jednego dolara trzeba zapłacić 32,25 rubli. To o prawie 40 kopiejek więcej niż wynosił poprzedni rekordowy kurs sprzed sześciu lat. W moskiewskich kantorach za dolara żądają nawet 35 rubli.

Giełdowy rekin ma apetyt na BRE Bank

Leszek Czarnecki, jeden z najbardziej znanych inwestorów w Polsce i szef Getin Holdingu, chce kupić BRE Bank - właściciela popularnych marek mBank i Multibank. - Nie jesteśmy na sprzedaż - natychmiast odpowiadają przedstawiciele BRE.

"Otwarte pole dla obniżek stóp"

- Pole do obniżek stóp procentowych jest w tej chwili otwarte. Należy je jednak zagospodarowywać w sposób bardzo wyważony - zdradził Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej na antenie TVN CNBC Biznes.

Policja się nie wypłaca

Komendy policji w całym kraju mają kłopot z opłacaniem w terminie swoich rachunków. Powód? MSWiA obcięło im w grudniu wydatki o 535 mln zł. - Mamy zaległości, ale to nie znaczy, że w ogóle nie płacimy - zapewniał w "Poranku" TVN24 rzecznik policji Mariusz Sokołowski.

Nikt nie chce taniej ropy

Cena ropy naftowej w czwartek spadła do nieco ponad 36 dolarów za baryłkę. Raport Departamentu Energii USA pokazał, że amerykańskie zapasy surowca są najwyższe od 16 miesięcy, co świadczy o spadku popytu.

Chiny przegoniły Niemcy

Niemcy utraciły tytuł trzeciej największej gospodarki świata na rzecz Chin - wynika ze zrewidowanych danych o stopie wzrostu gospodarczego w Państwie Środka w 2007 r. Wzrost gospodarczy wyniósł wtedy 13 procent.

Ukraina: szczyt gazowy? Tak, ale nie w Moskwie

Ukraiński prezydent bawi się z rosyjskim w kotka i myszkę. Po propozycji Dmitrija Miedwiediewa, aby zwołać szczyt z przywódcami odbiorców rosyjskiego gazu bez udziału Ukraińców, Wiktor Juszczenko ogłosił, że szczyt popiera, ale nie w Moskwie.

Amerykanie przestali kupować

Grudzień to szósty miesiąc z kolei, kiedy Amerykanie coraz mniej kupowali. Ta źle nie było od 40 lat. A ceny akcji na giełdach całego świata natychmiast runęły w dół, jakby rynki znowu chciały zacząć szukać dna.

Słowacja dostanie gaz, a inni nie?

Moskwa próbuje wygrać konflikt gazowy z Ukrainą i przy okazji zdobyć przychylność niektórych państw, które na nim ucierpiały. Np. Słowacji, której prezydent Dmitrij Miedwiediew zaproponował gaz w ramach transakcji wymiennej, tzw. swap.

Paniczny strach przed ryzykiem

Pod wpływem danych świadczących o tym, że główne gospodarki światowe pogrążają się w coraz głębszej recesji, inwestorzy znów rzucili się do ucieczki od ryzyka. A to oznacza spadki cen akcji i osłabienie złotego. Szwajcarski frank jest teraz najdroższy od czterech lat.

Walka o miliardy euro

10 miliardów euro - tyle mają wynieść bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w tym roku. Taką prognozę stawia szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jednak zapowiedzi prezesa Pawła Wojciechowskiego różnią się od innych projekcji dotyczących wysokości kapitału, który zostanie zainwestowany w naszym kraju. Wśród prognoz można znaleźć też takie, które brzmią bardzo optymistycznie szczególnie w kontekście nadchodzącego spowolnienia.

Co z wypłatą z OFE?

Niejasna przyszłość zakładów emerytalnych. Prezydent wetując ustawę o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych przekreślił szansę na szybkie utworzenie instytucji, które miałyby zajmować się wypłatami świadczeń od 2014 czyli od momentu, kiedy w pełni zacznie funkcjonować nowy system emerytalny. Decyzję krytykują pracodawcy, bo chociaż ministerstwo pracy uspokaja twierdząc, że będzie nowa ustawa i zakłady emerytalne powstaną na czas - to zdaniem przedsiębiorców czasu po prostu już nie ma.

Taniej

Ceny w grudniu ubiegłego roku były niższe niż w listopadzie. Inflacja spada, a jednym z czynników są bardzo tanie paliwa. Na niektórych stacjach benzynowych litr popularnej 95 kosztuje mniej niż 3 złote. Tak tanio już dawno nie było. Wiele wskazuje na to, że na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych.

Ostatnia szansa Rosji i Ukrainy

Konflikt gazowy trwa, paliwo nie płynie do Europy, a Unia Europejska traci cierpliwość. Rosja i Ukraina "mają ostatnią szansę, by złagodzić druzgocące konsekwencje" kryzysu gazowego, jeśli natychmiast wznowią dostawy do UE - oświadczył rzecznik komisarza ds. energii Ferran Tarradellas. Ukraina tymczasem proponuje nowe rozwiązania: Gazprom miałby skredytować gaz techniczny.

Niemiecka gospodarka w szoku

Minął najgorszy od dziesięcioleci kwartał dla gospodarki Niemiec. A prognozy mówią, że będzie jeszcze znacznie gorzej. Gospodarka naszych sąsiadów w IV kwartale 2008 skurczyła się o 2 proc.

Inflacja coraz niższa

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły o 3,3 proc. w stosunku do grudnia 2007 roku, a w porównaniu z listopadem spadły o 0,1 - podał Główny Urząd Statystyczny. Jednym z powodów niższej inflacji jest spadek cen ropy.

Litewskie NIE dla Orlenu

Wciąż nie ma porozumienia w sprawie sprzedaży PKN Orlen terminalu naftowego w litewskiej Klajpedzie. Polski koncern chce przejąć część akcji terminalu, ale sceptycznie do tej transakcji podchodzi obecny właściciel - litewski rząd. - Nie ma decyzji o sprzedaży. Nadal trwają dyskusje. Nie mam nic więcej do powiedzenia - stwierdził przebywający z wizytą w Polsce premier Andrius Kubilius.

Tusk: 1/3 prądu z Ignaliny dla Polski albo nic z tego

Jesteśmy zdeterminowani, by projekt nowej elektrowni w Ignalinie był udany. Teraz czekamy na konkrety. M.in. to, czy elektrownia wyprodukuje tyle prądu, by jego część mogła trafić do Polski - oświadczył premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem litewskiego rządu Andrusem Kubiliusem.