Najnowsze

Najnowsze

Już niedługo będziemy mieli autostradę do Warszawy

Warszawa przestanie być ostatnia stolicą w Unii Europejskiej do której nie dociera żadna autostrada. Poziom realizacji inwestycji drogowych w Polsce oceniany jest jako dobry. Jednak wykonawcy mają problemy z otrzymaniem bankowych kredytów. O kolejnych przeszkodach na drodze i tak już pełnej zakrętów do autostrad i dróg ekspresowych.

Rząd dopłaci do kredytów

Kredyt bardziej dostępny i łatwiejszy do spłacenia. Rząd chce ulżyć kredytobiorcom i samym bankom. O planie pomocy przygotowanym przez wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i szansach na wprowadzenie go w życie.

Tusk chce rozmawiać z Putinem jak równy z równym

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w czasie swojego czwartkowego spotkania w Davos z premierem Rosji Władimirem Putinem otwarcie zapyta szefa rosyjskiego rządu, czy jest gotów do podjęcia nowoczesnego dialogu z Polską, jak równy z równym.

Boeing zwolni 10 tys. ludzi

Amerykański producent samolotów, spółka Boeing, przewiduje w tym roku redukcję zatrudnienia o 10 tys. ludzi - donosi AFP, powołując się na szefa Boeinga Jima McNerneya. Wyjaśnił on, że grupa musi się przygotować do stawienia czoła trudnej sytuacji gospodarczej.

"Obniżcie akcyzę na prąd"

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora opowiada się za obniżeniem w Polsce stawek akcyzy na energię elektryczną do kwot minimalnych takich jakie obowiązują w Unii Europejskiej. Akcyza w Polsce jest prawie 10 razy wyższa niż minimalna stawka unijna.

Rostowski: nie podniesiemy podatków

- W innych krajach banki nie chcą udzielać kredytów, bo uciekają od ryzyka. My chcemy przenieść część tego ryzyka na państwo - tłumaczył na antenie TVN CNBC Biznes Jacek Rostowski. Jednocześnie zapowiedział, że rząd nie planuje podniesienia podatków.

CBA skontroluje przetarg na częstotliwości

Urząd Komunikacji Elektronicznej zwrócił się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, by skontrolowało przebieg przetargu na częstotliwości 900 MHz. Przetarg wygrały spółki Play i Aero 2.

Obama: nie mamy czasu do stracenia

Jeszcze w środę amerykański Kongres może głosować w sprawie pakietu pomocowego dla gospodarki w wysokości 825 mld dolarów, przygotowanego przez administrację Baracka Obamy. - Jeśli chodzi o odbudowę naszej gospodarki, to nie mamy czasu do stracenia - ponagla prezydent USA.

MFW: Pętla już zaciska się na szyi

Amerykańskie "toksyczne aktywa", które warte są 2,2 biliona dolarów spowodują, że światowa gospodarka w 2009 roku praktycznie przestanie się rozwijać, a straty banków na całym świecie sięgną 2,2 biliona dolarów. Ale może być jeszcze gorzej.

Tusk porozmawia z Putinem o gazie

Donald Tusk bierze udział w 39. Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. W czwartek polski premier spotka się z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem. Podczas rozmowy Tusk ma poruszyć temat gazu.

Litwa na krawędzi bankructwa

Plan antykryzysowy rządu może nie pomóc litewskiej gospodarce. Zdaniem unijnej komisarz ds. programowania finansowego i budżetu Dalii Grybauskaite, Litwie grozi bankructwo.

Ponad 50 mln osób straci pracę?

Światowy kryzys gospodarczy przerodził się w kryzys zatrudnienia. Do końca 2009 roku na całym świecie może zniknąć nawet 51 milionów miejsc pracy - ostrzega Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nastroje konsumentów są już złe

Nastroje konsumentów wciąż pogarszają się. I to bardzo szybko - alarmuje GUS, który co miesiąc prowadzi badania koniunktury. W styczniu, podobnie jak w czwartym kwartale 2008 roku, polscy konsumenci spoglądają w przyszłość z coraz większymi obawami.

Gazprom szantażuje Polskę?

Nie dla wszystkich krajów Europy wojna gazowa się zakończyła - pisze rosyjski "Kommiersant". Polska wciąż nie dostaje 25 proc. zakontraktowanego gazu, bo Gazprom, przy użyciu RosUkrEnergo, próbuje wymusić ustępstwa w sprawie opłat za tranzytu rosyjskiego gazu przez polskie terytorium - spekuluje gazeta.

W kwietniu gaz będzie tańszy?

- Nowa taryfa cenowa dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa może przynieść obniżki cen gazu - poinformował prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora. Jak dodał, w gorszym scenariuszu ceny zostaną utrzymane na obecnym poziomie.

Bruksela da na terminal w Świnoujściu

Komisja Europejska przedstawiła listę projektów, które zamierza dofinansować w ramach swego programu pobudzania gospodarczego, na który przeznaczy łącznie 5 miliardów euro. 250 mln euro ma trafić do elektrowni w Bełchatowie, zaś 80 mln euro na terminal gazowy LNG w Świnoujściu.

RPP zetnie stopy do zera?

Członkowie RPP mówią, że z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się kolejnych obniżek stóp procentowych. Czy możliwy jest poziom 0 proc.? - Teoretycznie możliwe jest obniżenie stopy depozytowej do zera - stwierdził na antenie TVN CNBC Biznes Jan Czekaj z RPP.

Davos dla ubogich

Światowe forum ekonomiczne w Davos - zazwyczaj pełne blichtru i przepychu - w tym roku odbędzie się w cieniu światowego kryzysu. Nie ma co liczyć na wystawne bankiety pełne szampana i kawioru, wydawane od lat przez amerykańskie banki. Wszyscy oszczędzają.

Plan ratunkowy po kanadyjsku

Kanada ma swój plan antykryzysowy. Rząd tego państwa chce wpompować w gospodarkę równowartość 32 miliardów dolarów - czyli równowartość około 1,5 procent kanadyjskiego Produktu Krajowego Brutto.

Popracujemy krócej za mniej?

Elastyczne godziny pracy i skrócenie tygodnia pracy, ale i mniejsze zarobki - to rządowe remedium na falę kryzysowych zwolnień w polskich firmach. W środę te propozycje zostaną przedstawione na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

Kryzys pomógł uciec od Podatku Belki

Fiskus liczy, że w 2009 r. zarobi 1,35 miliarda złotych z Podatku Belki od sprzedaży papierów wartościowych. Może się jednak przeliczyć - stwierdza "Parkiet". Spadki na giełdach sprawiły, że zamiast zysków, z których podatek można ściągnąć, inwestorzy realizowali straty.

UFO zatrzymało Lufthansę

Strajk zorganizowany przez związek zawodowy UFO sparaliżował niemieckie lotniska, przede wszystkim w Berlinie i Frankfurcie. Linie Lufthansa przepraszają pasażerów za opóźnienia i utrudnienia.

Operator dla panów na sprzedaż

Mobilking odniósł największy sukces spośród wszystkich wirtualnych operatorów komórkowych, obecnych na polskim rynku. Ale jego właściciel jest z jego wyników niezadowolony - i szuka kupca.

Jest nas już miliard!

Spośród 6,7 mld osób żyjących na Ziemi okrągły miliard to internauci – wynika z badania World Metrix, przeprowadzonego przez amerykańską firmę comScore. 14 milionów spośród tej grupy to Polacy.

iPhone rozkręcił nam rynek

W Polsce sprzedano już prawie 100 tys. iPhone’ów. Choć wydaje się, że to stosunkowo niewiele, to telefon Apple pobudził rozwój rynku zaawansowanych komórek - pisze "Rzeczpospolita".

Rusza Davos. I "anty-Davos"

Rozpoczyna się  Światowe  Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos. Weźmie w nim udział ponad 40 przywódców państw. Polskę będzie rezprezentować premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski. Równolegle w Belem w Brazylii odbywa się "anty-Davos", Światowe Forum Społeczne.

Ameryka ma kolejnego Madoffa

Skazany w przeszłości za wyłudzenia finansowe Nicholas Cosmo został oskarżony ponownie. Tym razem zarzuca się mu zbudowanie piramidy finansowej i oszukanie 1,5 tys. klientów na ponad 370 mln dolarów.

Nabucco doda gazu

Wojna gazowa Rosji z Ukrainą spowodowała, że państwa Unii Europejskiej oraz europejskie instytucje finansowe wyraziły we wtorek poparcie dla budowy gazociągu Nabucco. Inwestycja miałby być przyspieszona i powstać do 2013 roku.

Tańsze kredyty w pln.

Stopy procentowe w dół, wibor w dół, w dół także raty kredytów hipotecznych w złotych. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o redukcji głównej stopy procentowej o 75 punktów bazowych do poziomu 4,25%, a zdaniem ekonomistów to jeszcze nie koniec. Kończy się natomiast szansa na wysoko oprocentowane lokaty.