Najnowsze

Najnowsze

Wioska Słowian stanie u stóp Świętego Krzyża

Do końca 2010 roku u stóp góry Święty Krzyż stanie rekonstrukcja średniowiecznego słowiańskiego grodu - zapowiadają władze gminy Bieliny. Świętokrzyski samorząd na stworzenie tej atrakcji turystycznej otrzyma około 13,5 mln złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

BZ WBK na sprzedaż, czy nie?

7 tys. pracowników BZ WBK zostało poinformowanych, że bank może zostać wystawiony na sprzedaż przez AIB - napisał dziennik "Irish Independent". - Nie sprzedaje się rodowych sreber, chyba że jest się pod ścianą, ale AIB nie jest - ucina spekulacje w rozmowie z TVN CNBC Biznes Piotr Gajdziński, rzecznik BZ WBK.

Nasza gospodarka urosła bardziej niż sądziliśmy

PKB wzrósł w 2008 roku o 4,9 proc. wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 4,8 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Również PKB w czwartym kwartale wrosło bardziej - nie 2,9 proc., jak szacowano wcześniej, a trzy proc.

Otyli zapłacą więcej za lot z Ryanair?

Irlandzki tani przewoźnik lotniczy Ryanair potwierdził w środę, że rozważy wprowadzenie dodatkowych opłat dla otyłych pasażerów. Drożej zapłacić mieliby ci, którzy za dużo ważą oraz nie mieszczą się w pokładowe siedzenia.

Unia obniża ceny roamingu, a to nie koniec

W środę Parlament Europejski przyjmie przepisy, zaakceptowane wcześniej przez państwa członkowskie UE, które obniży ceny SMS-ów w roamingu na terenie UE. Jak przypomina "Gazeta Wyborcza" jest to kolejny, ale nie ostatni krok ku tańszemu korzystaniu z komórki w Unii.

Polska ziemią obiecaną amerykańskiego biznesu?

Amerykańskie firmy w czasach kryzysu szukają nowych miejsc na robienie interesów. Jak pisze "Puls Biznesu" wiele z nich ciągnie do Europy, a szczególnie do Polski. Jest wiele przesłanek za tym, że może się udać.

SKOK-i pójdą pod nadzór

SKOK-i stały się zbyt poważnym graczem na rynku finansowym, żeby chodzić po nim samopas - uważa Platforma Obywatelska. W środę w Sejmie rozpoczną się prac nad projektem ustawy, która podda je pod nadzór bankowy. A tam gdzie są duże pieniądze, są też duże emocje.

Zew nadziei

Niespodziewany wzrost indeksu instytutu ZEW. W kwietniu wskaźnik - który ilustruje nastroje w niemieckim biznesie - skoczył do 13-tu punktów z minus 3-ech i pół w marcu. Analitycy oczekiwali wzrostu do półtora punktu. Indeks ZEW wzrósł powyżej zera po raz pierwszy od dwóch lat. O implikacjach tego wzrostu, oraz o ogólnej sytuacji światowej gospodarki rozmawialiśmy z dr Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą BRE Banku.

Niemcom powoli wraca zasięg

W sieci T-Mobile wraca zasięg po największej w historii awarii komórkowej w Niemczech. Usterka dotknęła milionów użytkowników, z których wielu wciąż nie ma dostępu do usług operatora.

Górnikom na emeryturze najlepiej

Najwyższe emerytury ZUS wypłaca górnikom. A w przyszłości różnica między emeryturą górniczą i innych grup zawodowych będzie jeszcze większa - przewiduje "Gazeta Wyborcza".

Zew nadziei

Niespodziewany wzrost indeksu instytutu ZEW. W kwietniu wskaźnik - który ilustruje nastroje w niemieckim biznesie - skoczył do 13 punktów z minus 3,5 w marcu. Analitycy oczekiwali wzrostu do 1,5 punktu. Indeks ZEW wzrósł powyżej zera po raz pierwszy od dwóch lat. O implikacjach tego wzrostu oraz o ogólnej sytuacji światowej gospodarki rozmawialiśmy z dr. Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą BRE Banku

Firmy niegotowe na euro

60 procent polskich firm nie myśli nawet jeszcze o przygotowaniach do wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty - wynika z badań przeprowadzonych przez Deloitte. Jakie koszty na przygotowania poniosą polskie firmy? Kiedy należałoby zacząć wdrażanie odpowiednich zmian? Między innymi na te pytania odpowiadał Jakub Bojanowski - partner w Deloitte

Aukcje Ministerstwa Skarbu Państwa

Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało spółki przeznaczone na aukcje. W ocenie wielu ekspertów zamysł jest słuszny, jednak realizacja niekoniecznie trafiona. Czy tak naprawdę jest dobry moment na sprzedaż spółek w drodze licytacji? Czy spółki zainteresują dużych, międzynarodowych inwestorów? O tym rozmawialiśmy z mecenasem Zbigniewem Mrowcem, partnerem w Allen & Overy oraz Jackiem Chwedorukiem, dyrektorem generalnym Rothschild Polska.

Klinem w browary

Sprzedaż piwa pod okiem kamery - proponuje komisjia "Przyjazne Państwo". Gościem programu "Fakty Ludzie Pieniądze" był poseł PO i przewodniczący komisji "Przyjazne Państwo" Mirosław Sekuła.

W jakie spółki zainwestować?

Ja wyglądały dzisiaj notowania na Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, na czym udało nam się zarobić? O tym w programie "Rynki dla Opornych". Jeden z naszych widzów zaproponował uzupełnienie portfela o akcje spółek: PBG, Emperia, Centrozap. Co myśli o propozycjach Jan Niedziałek?

W Niemczech tanieje płatny seks

Kryzys, w jakim od miesięcy pogrąża się niemiecka gospodarka, nie ominął także dzielnic czerwonych latarni i przedstawicielek najstarszego zawodu świata, których profesja jest tam legalna. Dlatego "branża" próbuje ratować się narzędziami marketingowymi, takimi jak rabaty, promocje czy pakiety usług.

Miliardy znów płyną do Detroit. Dla GM to za mało

Koncern General Motors otrzyma kolejną federalną pożyczkę, tym razem w wysokości pięciu mld dolarów, a Chrysler - pół mld dolarów - poinformowały we wtorek amerykańskie źródła rządowe. General Motors próbuje zdobyć także dodatkowe pieniądze i wystawia na sprzedaż brytyjskiego Opla - Vauxhalla.

Dokąd na wakacje?

Wybieramy się nad Bałtyk... albo... nad Morze Śródziemne? Podobnych dylematów, tuż przed sezonem doświadcza wielu podróżnych. Doświadczy i teraz. W dobie kryzysu, każdy szuka oszczędności, a biura podróży szukają sposobów, by przyciągnąć nowych klientów. Co wybiorą Polacy?

Mostostal chce więcej

Mostostal Warszawa chce rozszerzyć działalność i wpisać do statutu wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej. O planach rozwoju spółki mówił na antenie TVN CNBC prezes Mostostalu Jarosław Popiołek.

Pełny portfel zamówień Mostostalu Zabrze

Mostostal Zabrze kryzys odczuwa, ale się go nie obawia. 2009 rok to dla spółki pełen portfel zamówień. O realizacji planowanych projektów, sytuacji spółki i prognozach na najbliższe lata w TVN CNBC Biznes mówił prezes spółki Leszek Juchniewicz

Restrukturyzacja w Wola Info

W spółce Wola Info trwa restrukturyzacja obejmująca głównie zwolnienia pracowników. Czy odniesie zamierzony skutek? W jaki sposób na spółkę wpływa kryzys gospodarczy, który podobno w branży IT nie jest tak bardzo widoczny? Z prezesem spółki Wola Info Piotrem Majcherkiewiczem rozmawiał w programie "Dzień Na Rynkach" Mikołaj Kunica.

"Straty banków pochłoną cztery biliony dolarów"

Światowy kryzys finansowy będzie kosztować ponad 4 biliony dolarów - podał w przedstawionym we wtorek raporcie Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Szacunki obejmują okres od początków kryzysu latem 2007 roku do 2010 roku.

Po piance?

Latem wakacyjne zimne piwo na plaży... zimą grzane z sokiem na narciarskim stoku - Na pewno nie w Polsce - jeżeli w życie wejdzie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości nad którą dziś pracował rząd. Dodatowo może się okazać, że piwa nie kupimy ani na koncertach, ani majówkach czy piknikach. Dlaczego i czy takie zmiany w prawie w trudnych czasach wpędzą branże piwowarską w poważne tarapaty?

Pawlak za likwidacją "Belki"

Po raz kolejny pojawia się cień nadziei na likwidację państwowej daniny od tego, co zarobimy na giełdzie, czy choćby na lokacie, czyli tzw. podatku Belki. Tym razem orędownikiem jego zniesienia jest wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Polskie firmy niegotowe na euro

Prawie 60 proc. polskich przedsiębiorców nie rozpoczęło jeszcze żadnych przygotowań do wprowadzenia euro - wynika z badań firmy doradczej Deloitte. Zrobiło to zaledwie 9 proc., zaś planuje - 25 proc. Rząd chciałby przyjąć wspólną walutę 1 stycznia 2012 roku. Tymczasem działania takie instytucjom finansowym mogą zająć nawet 2,5 roku.

Wszyscy chwalą naszą gospodarkę

Choć kryzys nie oszczędził żadnego kraju na całym świecie, to jednak niektóre potraktował łaskawiej. Głównie te, które pilnowały dyscypliny finansowej i wstrzymywały się przed zbytnią rozrzutnością. Do tych krajów zalicza się Polska. I świat zaczyna to dostrzegać.

Poręczenia sposobem na kryzys

Niemal wszystkie firmy i całe branże zastanawiają się, jak ratować się w sytuacji, gdy banki udzielają im coraz mniej kredytów. I wpadły na pomysł, który może pozwolić przetrwać najgorsze czasy. Branża poligraficzna wymyśliła koncepcję branżowego funduszu poręczeniowego. Wszystko teraz zależy od tego, czy fundusz znajdzie poparcie rządu, a część ryzyka za wzajemne poręczenia przejmie na siebie państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gaz potanieje jeszcze bardziej?

Proponowana przez PGNiG obniżka taryfy gazowej o średnio 9 proc. jest dla Urzędu Regulacji Energetyki za niska. - To, co leży na stole, to jest za mało. Ceny gazu na rynkach tak spadły, że nie ma powodu, by w jakiejkolwiek grupie taryfowej łączne płatności za gaz rosły - powiedział w radiu PiN wiceprezes URE, Marek Woszczyk.

Kolejna próba ożywienia IKE

Po zwolnieniu z podatku Belki, powstał kolejny pomysł jak rozruszać Indywidualne Konta Emerytalne. Pytanie tylko, czy jakakolwiek ulga jest w stanie skłonić Polaków do zbierania na emeryturę. Na ten temat w programie "Biznes Lunch" Jolanta Wiśniewska rozmawiała z naszymi gośćmi którymi byli: Adam Sankowski, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych oraz Marcin Broda, redaktor naczelny Miesięcznika Ubezpieczeniowy.