Najnowsze

Najnowsze

Frank znów o kilka groszy droższy...

Waluty nieustannie drożeją. Za euro we wtorek płacono już nawet 4,38 złotego. Drożeje też tak popularny w Polsce frank szwajcarski i dolar. Tymczasem według prognoz maklerów w 2009 roku najsilniejszymi walutami mają okazać się jen, korona norweska - i właśnie szwajcarski frank.

Nie wierz, że Obama zrezygnował

Dla cyberprzestępców każda okazja jest dobra, by skłonić internautów do kliknięcia w pożądany przez nich link. Swoje wirusy przemycali już w mailach o pomocy dla ofiar tornada, teraz postawili na sensację: Barack Obama zrezygnował z prezydentury.

Prezydent wysłał ryby do Trybunału

Prezydent Lech Kaczyński i gabinet Donalda Tuska mają odmienne wizje organizacji rynku rybnego w Polsce. Efekt? Prezydent - ku radości związków zawodowych - skierował przygotowaną przez rząd ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem prezydenta, rybnemu rynkowi groziłaby monopolizacja.

Tankowiec zarabia jak nie pływa

Jak zarobić na niewypływających z portów starych tankowcach? Można wynająć je na magazyny - podpowiadają specjaliści i mówią o intratnym interesie - zwłaszcza, że oczekują wzrostu ceny ropy naftowej.

Polskim fabrykom brakuje zleceń

Produkcja w Polsce ma się coraz gorzej. Pogarszającą się kondycję gospodarki potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego: w grudniu produkcja spadła o ponad 4 procent. Kryzys szczególnie dotyka branże metalową, chemiczną i samochodową.

Deficyt budżetowy nieprzyjemnie zaskakuje

Deficyt budżetowy w całym 2008 roku wyniósł 24,5 miliarda złotych. To szacunkowe dane ministerstwa finansów. Deficyt jest wyższy niż oczekiwano - bowiem to pesymistyczne prognozy mówiły najwyżej o 24 miliardach złotych.

Fiat porozumiał się z Chryslerem

Czy władzom Fiata uda się odpędzić czarne chmury, które od dłuższego czasu wiszą nad Chryslerem? Przynajmniej będą próbować. Z małżeństwa włoskiego i amerykańskiego koncernu mają powstać ekonomiczne auta, które mają podbić rynek w USA. Już podpisano wstępne porozumienie o partnerstwie.

"Gaz za drogi dla Ukrainy"

Gaz popłynął do Europy, ale nie wszyscy na Ukrainie są zadowoleni z zawartej z Rosją umowy. - Ukrywanie ceny importowanego rosyjskiego gazu, może być podstawą podejrzeń o korupcję - oświadczył szef kancelarii prezydenta Wiktora Juszczenki, Wiktor Bałoha. Jego zdaniem, cena gazowego zwycięstwa premier Julii Tymoszenko może być dla Ukrainy za wysoka.

Francuzi wolą własne samochody

Francja udzieli rodzimym producentom samochodów pomocy w wysokości 5-6 miliardów euro. Ogłosił to premier Francois Fillon na specjalnym spotkaniu z producentami, poświęconym kryzysowi w sektorze motoryzacyjnym.

Meksykański krezus ratuje "New York Timesa"

Zagrożony bankructwem dziennik "New York Times" - uratowany. Gigantyczne długi, w jakie popadł wydawca gazety, spłaci jeden z najbogatszych ludzi świata. Meksykański multimiliarder Carlos Slim Helu na pomoc dziennikowi ma przeznaczyć aż 250 milionów dolarów.

"Obamę czeka rynkowe Pearl Harbor"

Bezrobocie, spadek wartości PKB i głęboka recesja - w takich warunkach ekonomicznych rozpoczyna swoje rządy nowy amerykański prezydent Barack Obama - pisze "Rzeczpospolita". Na rozruszanie gospodarki Obama ma ponad bilion dolarów. Jak sobie z tym poradzi - przekonamy się już wkrótce.

Latają, ale powoli

Strajk na budapeszteńskim lotnisku międzynarodowym Ferihegy, wznowiony w poniedziałek po trzech tygodniach przerwy, trwa i spowodował opóźnienia w połączeniach, ale żaden lot nie został odwołany - oświadczył rzecznik portu lotniczego w stolicy Węgier Domokos Szollar.

Android wkracza do Polski

Już w lutym na polski rynek trafia G1 - pierwszy telefon komórkowy z oprogramowaniem Google'a. Komórka będzie niewątpliwie rywalem iPhone'a, bo z założenia ma przyciągnąć ludzi, dla których telefon to okno do internetu - donosi "Dziennik".

Dziecko za mało zarabia? Odlicz sobie ulgę

Z powodu pomyłki ustawodawcy, więcej rodzin odliczy ulgę rodzinną - donosi "Gazeta Prawna". Rodzice pełnoletnich dzieci, które uczą się i jednocześnie prowadzą własne firmy oraz rozliczają podatkiem zryczałtowanym lub liniowym, mają prawo do ulgi rodzinnej. A wynosi ona 1173,70 zł.

OFE do reformy

Po 10 latach od wprowadzenia Otwartych Funduszy Emerytalnych - czas na ich gruntowną reformę. Resort pracy proponuje trzy subfundusze, nowe limity inwestycyjne i system akwizycji oraz niższe opłaty.

Paliwo drożeje

Już od wtorku na stacjach benzynowych możemy zapłacić więcej. Powód? Dwa największe polskie koncerny, PKN Orlen i Grupa Lotos podnoszą hurtowe większości paliw. O zmianie cen detalicznych zdecydują ostatecznie właściciele stacji paliwowych. Na stacjach PKN Orlen za benzynę możemy zapłacić o 3 gr więcej, a za olej napędowy 1 gr na litrze.

Pierwsi emeryci w kolejce

Pierwsze wnioski o wypłaty emerytur kapitałowych i pierwsze rozczarowania, bo ewentualne świadczenia będą wyjątkowo niskie. Dlaczego nie zawsze opłaca się być pierwszym?

Firmy juz zwalniają

30 tysięcy - aż tyle osób według danych Głównego Urzędu Statystycznego straciło pracę pod koniec 2008 roku. Zdaniem ekonomistów ten rok będzie stał pod znakiem dwucyfrowego bezrobocia. Nie ma także co liczyć na znaczące podwyżki pensji. Czy czasy pracownika minęły bezpowrotnie, a także w jakich branżach zapotrzebowanie na specjalistów cały czas jest bardzo wysokie

Inwestycje się budują?

Taniej i szybciej. Tak mogą powstawać samorządowe inwestycje - ulice, wiadukty czy mosty. Mogą, bo firmy budowlane obniżają swoje stawki - czasami nawet o połowę. Wszystko z powodu kryzysu, który branże budowlaną dotyka szczególnie mocno. I właśnie dzięki temu samorządy na razie zyskują. Na razie, bo każdy kij ma dwa końce. Jak może wyglądać także ten gorszy?

Druga ofiara opcji

A osłabiający się co raz mocniej złoty zbiera czarne żniwo firm zaangażowanych w opcje walutowe. Kolejną ofiarą zawirowań na rynku walutowym padły Odlewnie Polskie. I to padły dosłownie, bo złożono wniosek o upadłość spółki. Upadłość, która może być ostatnią szansą na ratunek dla zakładu i zachowanie przynajmniej części miejsc pracy. Czego może się spodziewać 250 innych polskich firm?

Grudzień wieszczy deficyt

Wielkie cięcie - niezbędne. A tym kto będzie trzymał w ręku skalpel i operował budżet będzie minister finansów. Przed Jackiem Rostowskim niezwykle trudna operacja, wymagająca z jednej strony niezwykłej delikatności i precyzji z drugiej radykalnych i zdecydowanych działań. Wszystko dlatego by utrzymać zaplanowany deficyt - a tym samym wiarygodność; z drugiej nie zrezygnować z inwestycji, które mogły by napędzać gospodarkę w momencie globalnego spowolnienia...

Historia Biotonu...

Bioton na sporym plusie po jednym z najbardziej burzliwych dni w swojej giełdowej historii. Z zakupu ponad 33% akcji Biotonu wycofał się Jerzy Starak, właściciel farmaceutycznego koncernu Polpharma. Następcą prezesa Adama Wilczęgi, który pozostaje w spółce jako wiceprezes, został Janusz Guy. Nowy prezes Biotonu zapowiedział w TVN CNBC Biznes walkę o odzyskanie zaufania inwestorów. I dodał, że wycofanie się właściciela Polpharmy z zakupu znaczącego pakietu akcji Biotonu nie jest jeszcze ostateczny.

Błąd w sztuce

Kalifornia może upaść. Kasa amerykańskiego stanu świeci pustkami, a długi są wielomiliaradowe. Wiele wskazuje na to, że nie pomoże nawet filmowa siła gubernatora Kalifornii - Arnolda Shwarzennegera...

Włoski Chrysler

Fiat prowadzi rozmowy z amerykańskim koncernem motoryzacyjnym Chrysler w sprawie udostępnienia mu własnych rozwiązań technicznych w zamian za udział w kapitale akcyjnym - poinformował w poniedziałek Reuters, powołując się na źródło bliskie grupie Fiat.

Mniej niż 250 dolarów za gaz

Mniej niż 250 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych - tyle, według zapewnień Julii Tymoszenko, Ukraina zapłaci w przyszłym roku za rosyjski gaz. Jeśli wierzyć zapewnieniom Rosjan i Ukraińców, tylko godziny dzielą Europę od wznowienia dostaw surowca.

KE: Europa pokazała solidarność

Po odcięciu rosyjskich dostaw gazu do Unii Europejskiej doskonale zadziałały mechanizmy solidarności: kraje członkowskie nawzajem przekazują sobie gaz, a zewnętrzni partnerzy zapewniają stabilne albo nawet zwiększone dostawy - oceniła Komisja Europejska. Tylko Bułgaria jest zagrożona.

Tysiące osób do zwolnienia

Firmy w całym kraju szykują się do grupowych zwolnień pracowników. Największe cięcia etatów nastąpią w branżach: elektronicznej, drzewnej, samochodowej, przemyśle metalowym i bankowości. Tylko w PKO BP pracę ma stracić ponad 1,7 tys. osób.

Podatek Religi nie dla ofiar wypadków

Około 800 mln zł zgromadzone z tytułu tzw. podatku Religi, po jego likwidacji zostanie przeznaczone na świadczenia medyczne – poinformował wiceprezes NFZ Zbigniew Teter.

Cztery spółki powalczą o "Rzepę"

Prywatyzacja wydawcy "Rzeczpospolitej" coraz bliższa. Po analizie wstępnych ofert pięciu potencjalnych nabywców, Ministerstwo Skarbu wybrało cztery spółki, które powalczą o przejęcie wydawcy jednej z największych gazet w kraju.