Najnowsze

Najnowsze

Użytkownicy pecetów! Zaatakuje tajemniczy conficker

Specjaliści ds. bezpieczeństwa komputerowego alarmują - 1 kwietnia na milionach komputerów na całym świecie uaktywni się tajemniczy robak Conficker. Tkwi w nich od pewnego czasu, ale jutro pobierze od swoich twórców nowe instrukcje. Co jest w nich zawarte? Nie wiadomo.

Deweloperskie odbicie?

Rynek deweloperski powoli wychodzi z kryzysu. Choć zainteresowanie nowymi mieszkaniami jest już nieco wyższe, rynek kredytów hipotecznych nadal jest w złej kondycji - zauważył na antenie TVN CNBC Biznes Jarosław Szanajca. Prezes Dom Development zapewnił jednak, że spółka jest przygotowana na roczny czy nawet dwuletni zastój.

Podejrzani: Adidas i Michelin

W Paryżu wszczęto dochodzenie w sprawie gigantycznego oszustwa skarbowego. Podejrzani to Adidas, Michelin i koncern paliwowy Total.

Galeria Centrum na krawędzi bankructwa

Sklepy Galerii Centrum opustoszały na tyle, że spółka złożyła w sądzie wniosek o upadłość. Vistula, właściciela ogólnopolskiej sieci sprzedającej odzież i borykającej się z problemami finansowymi, nie stać na utrzymywanie przynoszących straty butików.

NBP spokojny o złotego

Osłabienie złotego jest przejściowe - mówi prezes NBP Sławomir Skrzypek. Nie ma jednak dobrych prognoz. przewiduje, że PKB Polski w tym roku może być niższe niż zakłada to lutowa projekcja Narodowego Banku Polskiego, kiedy to prognozowano wzrost na poziomie 1,1 proc. Przypomnijmy - przedstawiciele rządu nadal mówią o wzroście nieco poniżej 2 proc.

Spłaciliśmy dług Gierka. Prawie...

Z Klubem Paryskim jesteśmy kwita. W wtorek Polska spłaciła ostatnią, ratę (886 mln dol.) swego długu zaciągniętego jeszcze w latach 70-tych, za czasów Edwarda Gierka. Teraz zostało nam już "tylko" spłacenie długów wobec banków komercyjnych.

Google pomoże ci rozkręcić biznes

Google uruchamia fundusz typu venture capital. Za jego pośrednictwem internetowy gigant chce pomagać małym, obiecującym przedsiębiorstwom z całego świata wypłynąć na szerokie wody.

Rząd i firmy zrzucą się na postojowe

We wtorek rząd zajął się pakietem 13 rozwiązań na czas kryzysu przygotowanych wspólnie przez związki zawodowe i pracodawców. - Muszę powiedzieć z satysfakcją, że ich kierunek myślenia jest przez rząd do zaakceptowania - stwierdził premier Donald Tusk.

Mamy mniej długów w euro

Polskie firmy pod koniec zeszłego roku zmniejszyły swoje zadłużenie zagraniczne. Zadłużenie zagraniczne przedsiębiorstw spadło w IV kwartale 2008 roku do 79.388 mln euro z 84.469 mln euro w III kwartale 2008 roku - poinformował Narodowy Bank Polski.

Brytyjczycy walczą o podwyżki dla Polaków

Kryzys i chęć ochrony miejsc pracy nie wszystkich pozbawia ludzkich uczuć. Brytyjskie związki zawodowe Unite i GMB zagroziły zorganizowaniem protestów na terenie całego kraju po tym, jak dowiedziały się, że polscy budowlańcy na jednej z budów w Kent zarabiają o 30 proc. mniej niż wynosi oficjalna stawka - informuje portal polishexpress.co.uk.

Załamanie na wschodzie Europy

Produkt Krajowy Brutto państw leżących za wschodnią granicą Polski spadnie w I kwartale tego roku od kilku do... kilkudziesięciu procent. Już nawet nie fatalne, a zupełnie zatrważające dane nadchodzą z ukraińskiej gospodarki. Prezydent Wiktor Juszczenko powiedział agencji Reutera, że PKB kraju spadł w pierwszy dwóch miesiącach tego roku o 25 do 30 procent. Rok wcześniej ukraińska gospodarka rosła jeszcze o prawie 6 proc.

Polskie PKB nie schodzi z plusa

Wzrost PKB w Polsce wyniesie w tym roku 0,5 proc. - wynika z najnowszej prognozy Banku Światowego. Bardziej optymistyczne jest nasze ministerstwo gospodarki. Wiceszefowa tego resortu szacuje dynamikę wzrostu na nieco poniżej 2 proc.

Legenda Teleranka pierwszym bankrutem RP

We wtorek wchodzi w życie prawo, które umożliwia - przeciętnemu Kowalskiemu w nieprzeciętnych okolicznościach - ogłosić bankructwo. Jedną decyzją sądu zejdą mu z głowy windykatorzy, banki i inni wierzyciele. Pierwszą osobą, która zamierza z nowego prawa skorzystać jest prowadzący w okresie PRL "Teleranek" Tadeusz Broś, z którym rozmawiał "Dziennik".

Dwa lata recesji przed nami

Gospodarka 30 krajów OECD skurczy się w 2009 roku o 4,3 proc. i o 0,1 proc. w 2010 roku - oceniają ekonomiści OECD w opublikowanej we wtorek prognozie. Kryzys najbardziej z największych światowych gospodarek odczuje Japonia, którą czeka w tym roku spadek PKB o 6,6 proc., a w 2010 roku o 0,5 proc.

Bezrobocie uderza w najbogatszych

Liczba bezrobotnych Japończyków wzrosła w lutym do niemal trzech milionów ludzi - podaje we wtorek japońska agencja Kyodo. Poszukujących pracy jest obecnie w Japonii o 330 tysięcy więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Tak wysokiego wskaźnika bezrobocia - wynoszącego 4,4 proc. - nie notowano tu od lat. A to i tak niewiele. W Niemczech stopa bezrobocia w marcu wzrosła do 8,1 proc., a bez pracy jest 3,5 mln osób.

Skarb zaczyna sprzedaż giełdy

Ministerstwo Skarbu Państwa w najbliższych dniach, być może jeszcze w tym tygodniu, rozpocznie oficjalną procedurę prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych - powiedział we wtorek minister skarbu Aleksander Grad. Warszawską giełdą zainteresowane są największe globalne rynki: London Stock Exchange, Deutsche Boerse, Nasdaq OMX oraz NYSE Euronext.

Czerwone światło dla General Motors i Chryslera.

Nie pozwolimy aby amerykański przemysł motoryzacyjny po prostu zniknął - zapewnił Barack Obama. Ale równocześnie amerykański prezydent ogłosił, że dotychczasowe plany restrukturyzacji, przedstawione przez General Motors i Chryslera są nie do zaakceptowania. Rząd przez kilka tygodni ma zapewniać płynność obu firmom, ale jeśli w tym czasie nie przygotują głębszej restrukturyzacji - dalszej pomocy rządowej nie będzie. O chwiejących się potęgach z Detroit, a także o niektórych efektach wsparcia sektora motoryzacyjnego w innych krajach - Cezary Królak.

Banki puszczają oko do "maluchów"

W bankach trwa wielkie porządkowanie oferty dla przedsiębiorstw - pisze dziennik "Polska". Na nowe propozycje mogą liczyć przede wszystkim małe i średnie firmy. Te rzadziej niż wielkie korporacje angażowały się choćby w opcje walutowe i postrzegane są przez bankowców jako bezpieczniejsze.

Przywileje warte sześć miliardów

Trzynastki, czternastki, deputaty węglowe, zniżki na prąd oraz długoletnie gwarancje zatrudnienia dla górników, hutników i energetyków kosztują budżet państwa ponad sześć miliardów złotych rocznie - podliczyła "Gazeta Wyborcza". Cena za ich "skasowanie" jest jeszcze większa - społeczna wojna.

Reklama internetowa kwitnie

Pomimo ogólnego pogorszenia koniunktury, wydatki na reklamę internetową w Stanach Zjednoczonych wzrosły w 2008 roku o 10,6 proc. i sięgnęły rekordowego poziomu 23,4 mld dolarów - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu.

Wszystko w jednym (okienku)

Od wtorku firmę możemy zarejestrować w "jednym okienku". Przedsiębiorca bez przeszkód będzie mógł również zawiesić działalność na dowolny okres. A wszystko to dzięki zmianom w ustawie o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, które właśnie weszły w życie.

Gwałtowna wyprzedaż na Wall Street

Nowy tydzień na Wall Street rozpoczął się od dramatycznej przeceny akcji. Głównie wskaźniki nowojorskiej giełdy załamały się o ponad 3 proc. po komentarzach sekretarza skarbu Timothy'ego Geithnera oraz prezydenta Baracka Obamy na temat perspektyw dalszej pomocy dla banków oraz branży motoryzacyjnej.

Eko-biznes po Polsku

Coraz częściej mamy dość szumu miasta. Podejmujemy decyzję o tym, aby przenieść się na wieś. Czy każdy może to zrobić, a jeśli tak co powinniśmy zrobić aby zostać rolnikiem? O tym w Temacie z Bliska rozmawialiśmy z Krzysztofem Mościckim, z-cą dyrektora Centrum Doradztwa Regionalnego. A skoro postanowiliśmy zostać rolnikami może zajmiemy się produkcją zdrowej żywności? Ile na tym możemy zarobić i jak zostać producentem zdrowej żywności o tym pytaliśmy Pawła Krajmasa, członka zarządu Stowarzyszenia "Polska Ekologia".

Czy znowu będziemy szukać dna?

Optymizm z warszawskiej giełdy wyparował w poniedziałek, jak z większości światowych parkietów. Główny indeks warszawskiej giełdy zatrzymał się o krok od przełamania linii trendu wzrostowego, i jeśli we wtorek spadnie jeszcze raz, może znowu zacząć szukać dna. A zdaniem analityków potencjał do spadków jeszcze się nie wyczerpał.

Galeria Centrum upada

Galeria Centrum, spółka zależna Vistuli złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami - poinformowała giełdowa Vistula Group w poniedziałkowym komunikacie.

Minister wymienia zarząd "Rzepy"

Odwołanie całego zarządu i trzech członków rady nadzorczej - to bilans dwudniowych zmian w państwowej spółce Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita. Resort skarbu informuje, że zmiany mają na celu kontynuację prywatyzacji spółki.

"Gospodarka kurczy się nadal. Może odbić w 2010 roku"

Choć nie ma jeszcze oficjalnych danych o kondycji europejskiej gospodarki w pierwszym kwartale tego roku, to prezes EBC Jean-Claude Trichet twierdzi, że skurczyła się ona jeszcze bardziej niż w ostatnim kwartale roku ubiegłego. Dodaje, że ewentualna poprawa nastąpi nie wcześniej niż w 2010 roku.

Co z tobą złociutki?

W poniedziałek od rana złoty znów traci na wartości. Powód? Pogorszenie się nastrojów na globalnych rynkach i napięta sytuacja polityczna w naszym regionie.

Fiat ratuje Chryslera

Chrysler uzgodnił warunki ramowe fuzji z Fiatem - poinformował Bob Nardelli, prezes amerykańskiej spółki. Waszyngton wcześniej dał Chryslerowi 30 dni na sfinalizowanie umowy z włoskim koncernem. Jeśli by do niej nie doszło, to Biały Dom odmówiłby firmie z Detroit dalszej pomocy finansowej skazując ją tym samym na upadek.

Węgry tracą wiarygodność

Agencja Standard & Poor's obniżyła długoterminowy rating dla Węgier z BBB do BBB minus. Znaczy to, że wiarygodność kraju zaciągającego długoterminowy dług na rynkach międzynarodowych jest mniejsza, a ryzyko niewypłacalności państwa jest większe.