Najnowsze

Najnowsze

Centrum Klima.

Centrum Klima jest wiodącym polskim dystrybutorem hurtowym artykułów wentylacyjno -klimatyzacyjnych. Na temat sytuacji spółki na rynku rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Marek Perendyk, prezes Centrum Klima.

Pogotowie w zbrojeniówce

Związki zawodowe działające w zakładach branży zbrojeniowej rozpoczęły w poniedziałek pogotowie strajkowe. Protestują przeciwko cięciom budżetowym w MON, które skutkują ograniczeniem zamówień dla polskiej armii. To doprowadzi do grupowych zwolnień – ostrzegają.

"Polacy boją się protekcjonizmu bardziej niż Steinbach"

Polska z trwogą spogląda na tendencje do protekcjonizmu gospodarczego w Londynie, Paryżu i Berlinie - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Według gazety, podobny strach budziła w nas do tej pory tylko... Erika Steinbach.

UKE zmienia polską telekomunikację

Urząd Komunikacji Elektronicznej szykuje dużą reformę telekomunikacyjną. Od jej powodzenia szefowa urzędu Anna Streżyńska uzależnia dalsze trwanie na stanowisku prezesa UKE. W TVN CNBC Biznes tłumaczyła, na czym mają polegać najważniejsze zmiany, jakie czekają Polaków w usługach telekomunikacyjnych.

Mapa białych plam uderza w Polskę

Mapa białych plam już znana. Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje, że niespełna 11 procent gospodarstw domowych ma dostęp do szerokopasmowego internetu. O zmianach, jakie UKE planuje i działaniach, jakie podejmuje w kwestii zwiększenia dostępu do internetu mówi w programie "Pieniądze od Rana" szefowa urzędu, Anna Streżyńska.

500 radiowozów zostało w garażu

W rezultacie drastycznych cięć we włoskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych zabrakło pieniędzy na naprawę i konserwację policyjnych samochodów. Tylko w Rzymie i Neapolu 500 aut stoi w garażach - pisze "La Repubblica".

Wstrzymujemy produkcję pistoletów

Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu wstrzymała od poniedziałku produkcję. Pracownicy poszli na dwutygodniowy urlop. Ma to związek z oszczędnościami w MON i stojącymi pod znakiem zapytania zamówieniami broni dla polskiego wojska.

Microsoft otwiera własne sklepy

Microsoft zatrudnił byłego menedżera Wal-Mart Stores, który ma pomóc firmie stworzyć własną sieć sklepów. To strategia zapożyczona od konkurencyjnego Apple'a. David Porter, ostatnio szef światowej sieci dystrybucyjnej w DreamWorks Animation SKG, będzie wiceprezesem ds. sieci detalicznej Microsoftu - czytamy w "The Wall Street Journal Polska".

Unijne dotacje.

Zaliczki, które zostały wprowadzone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ułatwi w dużym stopniu realizację projektów, przedsiębiorcom, oraz zachęci ich do starania się o dotacje. O unijnych dotacjach rozmawiała w studiu TVN CNBC Biznes Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

BRE nie odpuszcza swoim klientom

Spór między BRE Bankiem i jego klientami trwa. Jego przedmiotem jest wysokość rat, które mimo spadających stawek LIBOR ani drgną. Sobotnie propozycje banku zostały odrzucone przez klientów, którzy cały czas czują się oszukani - czytamy w "Polsce".

Gospodarki wciskają hamulec

Otoczenie gospodarcze wokół Polski na minusie. Większość sąsiednich gospodarek skurczyła się w ostatnim kwartale. Gospodarkę amerykańską wspierają kolejne plany - czy jednak są prawidłowo wykorzystywane? Co może spowodować ożywienie gospodarcze w czasach kryzysu - miedzy innymi o tym w programie "90 minut" mówiła prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Portale pożyczkowe.

Portale pożyczkowe rosną w czasie kryzysu. Na światowych giełdach od listopada wartość pożyczek rosła po 300% miesięcznie, przez co polskie portale zbliżyły się do pierwszej dziesiątki światowych liderów tej działalności. Na temat portali pożyczkowych dyskutował w studiu TVN CNBC Biznes Sebastian Ptak, dyrektor zarządzający Blue Media.

Eureko daruje Polsce 36 mld zł

Minister Skarbu Aleksander Grad może odetchnąć z ulgą. Nowy prezes Eureko - firmy, z którą Skarb Państwa toczy spór o sposób prywatyzacji PZU - nie chce już od Polski 35,6 mld zł odszkodowania za złamanie umowy prywatyzacyjnej. - Chcemy tylko robić uczciwe interesy - mówi "Rzeczpospolitej" Willem van Duin.

Z emeryturą poczekaj do marca

- Występując o emeryturę w marcu można zyskać nawet kilkaset złotych - informuje "Gazeta Prawna" i wyjaśnia, że ZUS, przyznając od marca emerytury i renty weźmie pod uwagę wysokość nowej kwoty bazowej.

Spekulanci przyciskają deweloperów do ściany

Kłopoty z płynnością zmuszają mniejszych deweloperów do wyprzedaży mieszkań. Część z nich obniża swoje marże niemal do zera. Na to czekają tylko duzi inwestorzy, którzy znów kupują mieszkania w pakietach - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Japonia w historycznym dole

Gospodarka japońska przeżywa "najgorszy kryzys od czasu zakończenia wojny" - oświadczył w poniedziałek minister ds. polityki gospodarczej i fiskalnej Koru Yosano.

Volkswagen buduje się na Antarktydzie

Najnowsza technologia, mechanizmy sprawdzone w kosmosie i 23 miliony euro. Na Antarktydzie otwarto pierwszą przyjazną środowisku stację badawczą. Energia do jej zasilania będzie czerpana tylko z wiatru i słońca.

"Europa Wschodnia pogrąży Zachodnią"

Pogarszająca się sytuacja finansowa Rosji, Ukrainy i niektórych nowych krajów członkowskich UE z Europy Środkowej i Wschodniej może się stać "zapalnikiem" nowego kryzysu finansowego w Europie Zachodniej - informuje w najnowszym numerze tygodnik "Sunday Telegraph".

Zawirusowana Bundeswehra

Wirus Conficker szerzy się w sieci. Choć nie jest specjalnie wyrafinowany, a luka którą wykorzystuje znana jest od trzech miesięcy, wciąż znajduje nowe komputery podatne na swe działania. Niemieckie ministerstwo obrony przyznało, że "wiele setek" wojskowych maszyn zostało zainfekowanych.

Kanclerz Merkel gani bankierów

Gromy ze strony Angeli Merkel spadają na banki i bankierów. Co jest przyczyną złości pani kanclerz? Niemieckiej polityk nie podoba się to, że banki korzystające z pomocy finansowej państwa wypłacają lub planują wypłacać swoim menedżerom milionowe premie.

787 miliardów do podpisu

Prezydent Barack Obama podpisze pakiet ratunkowy dla gospodarki we wtorek w Denver - zapowiedział Biały Dom. Pakiet wartości 787 miliardów dolarów został przyjęty w Kongresie w piątek.

Przeciw recesji i protekcjonizmowi

Walka z recesją będzie priorytetem najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Uzgodnili to ministrowie finansów i szefowie banków centralnych grupy G8 podczas szczytu w Rzymie.

Przez zakusy ministra złotówka sięgnie dna?

Unieważnienie przez polski rząd transakcji na opcje walutowe zawartych przez polskie firmy z bankami może stać się dodatkowym źródłem presji na złotego - pisze na łamach "Financial Times" strateg walutowy Commerzbanku Ulrich Leuchtmann. Anulowania niekorzystnych dla klientów umów domaga się Waldemar Pawlak.

Miliardy Obamy popłyną

Senat USA przegłosował w piątek w nocy plan ratunkowy administracji prezydenta Baracka Obamy dla amerykańskiej gospodarki. W piątek plan, opiewający na 787 mld dolarów zaakceptowała Izba Reprezentantów. Nie poparł go jednak ani jeden Republikanin.

Opcje prześladują firmy

Opcje walutowe - wiszą nad polskimi firmami. Przedstawiciele przedsiębiorstw, które zawarły opcyjne kontrakty obwiniali bankowców o brak rzetelnej informacji, a bankowcy odbijali piłeczkę twierdząc, że przecież wiele firm wcześniej sporo na opcjach zarobiło zatem nie może być mowy o niewiedzy. Swoje rozwiązanie problemu zaproponował też minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jednak ani szukanie winnych, ani rządowe zainteresowanie problemem nie oddalają widma bankructwa wielu biznesów i poważnych kłopotów dla polskiej gospodarki.

W Polsce (tylko) spowolnienie

Ukraiński minister finansów złożył w czwartek rezygnację, co pogłębiło finansowy chaos w tym kraju. A ukraiński bank centralny przejął właśnie kontrolę nad siódmym z kolei bankiem. W nienajlepszej sytuacji są także inne kraje regionu. Tymczasem Polska ma się - w porównaniu z sąsiadami - nienajgorzej.

Skrzypek wierzy, że wyjdziemy na plus

- Wierzę, że w 2009 r. będziemy mieć jeszcze dodatni wzrost gospodarczy. Wymaga to jednak skoordynowanych, stanowczych działań zarówno po stronie polityki banku centralnego, jak i przede wszystkim polityki fiskalnej, a również określonej polityki regulatora, jakim jest Komisja Nadzoru Finansowego - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek.

"Grozi nam kryzys humanitarny"

Obecny kryzys gospodarczy jest bardzo groźny i może przekształcić się w kryzys humanitarny - ostrzegł prezes Banku Światowego Robert Zoellick w Rzymie. Odbywa się tam spotkanie ministrów finansów siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata.

Miliardy dla firm

Niemal 7 miliardów euro... na zaliczki. Na zaliczki inwestycji realizowanych dzięki unijnym dotacjom. Takie pieniądze maja wg zapewnień ministerstwa rozwoju regionalnego juz wkrótce trafić na rynek. Trafic i rozruszać - tym bardziej, ze przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o zaliczki nawet w wysokości 1/5 potrzebnych środków. To oznacza większą wiarygodność kredytową i łatwiejsze rozmowy z bankami. Na jakie jeszcze ułatwienia mogą liczyć ci, którzy liczą na unijne pieniądze.

Jak minął dzień na rynkach.

O pojawiających się w ciągu dnia informacjach makroekonomicznych oraz o informacjach napływających ze spółek finansowych w studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Pawłem Boguszem, dyrektorem w 4DF.