Najnowsze

Najnowsze

Polskie firmy idą po prąd na Ukrainę

Najwięksi odbiorcy energii elektrycznej w Polsce chcą ją kupować na Ukrainie. Liczą że dzięki temu będą mogli ograniczyć wydatki na prąd o ok. 30 procent - informuje "Parkiet".

PKP Cargo zwolni co piątego kolejarza

7 tysięcy kolejarzy zatrudnionych w PKP Cargo może stracić pracę. Taka jest nadwyżka zatrudnienia w firmie - mówi na antenie TVN CNBC Biznes prezes kolejowej spółki Wojciech Balczun. W przezywającej zapaść firmie trwa restrukturyzacja, która ma ograniczyć koszty.

PZU też wypłaci dywidendę?

Kolejna spółka skarbu państwa może podzielić się zyskiem. - Gdyby resort skarbu porozumiał się z Eureko w kwestii PZU, część kapitału zapasowego spółki mogłaby zostać wypłacona w formie dywidendy - powiedział w TVN CNBC wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Szef KNF chce ujawnić "grube ryby"

Inwestorzy powinni znać swoje wzajemne pozycje, bo to czyni życie rynku czytelniejszym, ukróca zapędy wielkich graczy do wykorzystywania swojej pozycji, co pozwala unikać np. tzw. fixingów cudów - uważa szef Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza, z którym rozmawiał "Puls Biznesu".

Samorządy muszą zacisnąć pasa

Nie tylko rząd ma problemy z domknięciem budżetu. Pieniędzy brakuje także samorządom - informuje "Gazeta Prawna". Jakby na potwierdzenie tych doniesień "Życie Warszawy" przynosi informacje o inwestycyjnych oszczędnościach stolicy.

Fiskus ściga koleżeńskie pożyczki

Osoba, która pożyczy od znajomego pieniądze i nie zapłaci mu procentów, może być ukarana przez fiskusa - wynika z wyroku sądu w Krakowie, który przytacza "Rzeczpospolita". - Bo gdyby chciała ona zaciągnąć kredyt w banku, musiałby za niego zapłacić - argumentuje sąd.

Rolnik opodatkowany jak firma

Rolnicy zapłacą podatki tak jak firmy z innych branż. Nie wszyscy, ale ci którzy prowadzą tzw. działy specjalne produkcji rolnej - czyli np. pieczarkarnie, hodowlę kurczaków czy szklarnie. Projekt zmian przepisów zostanie opublikowany w jeszcze w tym tygodniu - zapowiada "Gazeta Prawna".

Łotwa na skraju bankructwa

Globalny kryzys finansowy sprawił, że Łotwa znalazła się na skraju bankructwa. - Sytuacja w kraju jest krytyczna - uznał premier Valdis Dombrovskis, podaje agencja BNS.

Jaki komisarz z Polski w Unii?

Jakie stanowiska w strukturach unijnych byłyby najlepsze z punktu widzenia interesów naszego kraju? A jakie stanowiska i teki są w ogóle osiągalne? Zdaniem Pawła Świebody najlepiej byłoby gdyby polski rząd walczył w Unii Europejskiej o jedną z trzech tek gospodarczych. Więcej o unijnych stanowiskach które są w zasięgu ręki w programie "Bilans" rozmawialiśmy z Pawłem Świebodą - dyrektorem demosEuropa.

Łotwa czeka na pomoc

Łotwa jak na szpilkach czeka na decyzję o przyznaniu jej kolejnej transzy pomocy finansowej. Parlament w Rydze przegłosował drastyczne cięcia wydatków, które mają uratować ten nadbałtycki kraj przed bankructwem. Cięcia były głównym warunkiem wypłaty Łotwie kolejnej transzy kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Premier Łotwy liczy, że MFW już w lipcu przekaże krajowi miliard 700 milionów dolarów.

W Empiku nie kupisz nowości płytowych

Mówię sobie siłę masz i nie przegraj, wygraj, grasz ale w pokonanie siebie? - śpiewa zespół Feel Tym razem w pokonanie empiku - polskie gwiazdy na wojennej ścieżce z najbardziej znana polska siecią sklepów. Czy to początek Empiku, giganta na tym rynku czy może kolejne zwarcie tej sieci z dystrybutorami...

Euromiejsca Polski w Komisji Europejskiej

Wybory do parlamentu Europejskiego już za nami. Niepewność co przyniosą i wniosą nowi eurodeputowani jeszcze przed nami. Pytamy o perspektywy, założenia, ale przede wszystkim o to co dały nam poprzednie lata i z jakim bagażem doświadczeń wchodzimy w nowy skład Komisji. W programie "Bilans" - na nasze pytania, cierpliwie odpowiada Jerzy Kwieciński - prezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Dywidenda PKO SA

Według niektórych analityków zamieszanie związane z wypłatą dywidendy przez PKO BP ma inny cel - wykup akcji PZU od Eureko. W ostatnim raporcie Marta Jeżewska, analityk DI BRE, zaznaczyła że taki scenariusz byłby wyjątkowo pozytywny dla wszystkich zainteresowanych. O szczegółach rozmawialiśmy z gościem TVN CNBC Biznes w programie "Rynki dnia".

Związkom wciąż nie podoba się rządowy pakiet

Wciąż nie ma zgody co do ostatecznego kształtu pakietu antykryzysowego dla rynku pracy. Sprzeciw wobec rządowych zmian w pakiecie zapowiada przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek, natomiast poparcie rządowej wersji dokumentu deklarują pracodawcy.

Boeing też ma paryski kontrakt

Tegorocznego paryskiego Air Show - największych na świecie targów lotniczych - firma Boeing nie może zaliczyć do udanych. Podczas gdy jego największy konkurent Airbus podpisuje miliardowe kontrakty, Boeing na pierwszego klienta musiał czekać trzy dni. W środę wreszcie się udało.

Obama skraca smycz bankom

Prezydent USA Barack Obama przedstawił projekt szerokiej reformy sposobów regulacji rynku i instytucji finansowych. - To nie my zdecydowaliśmy o tym, w jaki sposób powstał ten kryzys. Ale mamy wybór co do tego, jaki nadamy mu bieg - powiedział.

Polskie Stocznie z katarskimi gwarancjami

Tajemniczy wciąż inwestor, który kupił większość majątku Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińskiej, przedstawił gwarancje wystawione przez banki katarskie - ujawnił TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa. Kim jest ów inwestor - nadal nie podano. Jego spółka w naszym kraju będzie nosić nazwę Stocznie Polskie.

Pracownik BMW jeździ BMW

Potrafisz docenić swoje miejsce pracy i zarobki... Jeździsz samochodem konkurencji - co tu nie pasuje? - karteczkę z takim pytaniem znalazło za wycieraczką swojego samochodu 7 tysięcy pracowników BMW. Nieformalne upomnienie otrzymali ci pracownicy, którzy na firmowym parkingu zaparkowali samochód innej marki niż BMW.

Bruksela chce działać, gdy zakręcą kurek

Komisja Europejska proponuje, by państwa członkowskie UE przyznały jej uprawnienia do koordynowania przepływu gazu między państwami UE w razie kryzysu gazowego - wynika z projektu raportu, który w środę opisała agencja Reutera.

PodVATują upadający budżet

Stawka VAT w górę, wydatki na cele socjalne w dół - w ten sposób litewski rząd chce ratować finanse publiczne w obliczu kryzysu gospodarczego. Wyższa stawka podatku u naszych sąsiadów ma zacząć obowiązywać od 1 sierpnia.

FedEx nie dowiózł zysku

Federal Express, amerykańska firma zajmująca się przewozem przesyłek, zaskoczyła fatalnymi wynikami. Ostatni kwartał roku rozliczeniowego, który zakończył się 31 maja, spółka zakończyły ze stratą w wysokości 876 milionów dolarów.

Koniec mlecznej wojny?

Rosyjsko-bialoruski konflikt mleczny został zażegnany i w czwartek wznowione zostaną dostawy białoruskiego mleka do Rosji - taka informację przekazały w środę po południu rosyjskie media, powołując się na osobistości obu krajów. Nie podano jednak żadnych szczegółów porozumienia.

Kolejny gazowy atak Moskwy

Rosyjski Gazprom zażądał od białoruskiej firmy gazowej Biełtransgaz spłacenia długu w wysokości ponad 230 milionów dolarów - informuje radio Echo Moskwy. Takie informacje przekazano dziennikarzom w rosyjskiej ambasadzie w Mińsku.

Historyk do Rady Polityki Pieniężnej?

Historyk Wojciech Roszkowski może zostać członkiem Rady Polityki Pieniężnej w nowej kadencji - podała agencja Reutera, cytując słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego.

AirShow w Paryżu a Euro 2012

Wielkim nieobecnym na targach w Paryżu jest w dalszym ciągu Dreamliner. Beoing twierdzi, że supersamolot spokojnie mógłby latać, jednak nadal do tego nie dochodzi. Kto pierwszy wypuści na rynek najnowszą wersję samolotu i jak wyglądają przygotowania polskich lotnisk do igrzysk Euro 2012? W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy o tym z Piotrem Lipką, ekspertem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Sebastianem Krupą, wydawcą AirWorld oraz Bartoszem Głowackim z Skrzydlatej Polski, który na żywo ogląda targi AirShow w Paryżu.

Podniebne zakupy

Największe na świecie targi lotnicze w Paryżu upływają pod znakiem żałoby po katastrofie Airbusa nad Atlantykiem. Ponury nastrój pogłębiają kasandryczne prognozy dla przewoźników i dla producentów samolotów. O dobrym czasie na zakupy i przejęcia w branży lotniczej Rafał Wojda rozmawiał z Tomaszem Hypkim. W programie połączyliśmy się także telefonicznie z Bartoszem Głowackim ze Skrzydlatej Polski, który znajdował się na targach lotniczych Air Show w Paryżu.

Polska za 20 lat - oczami Tuska i Boniego

Poprawienie jakości życia Polaków i wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki to najważniejsze wyzwania stojące przed Polską w ciągu najbliższych 20 lat - ocenia rząd. Szef zespołu doradców strategicznych premiera Michał Boni zaprezentował w środę raport "Polska 2030. Wyzwania rozwojowe".

W USA najgłębsza deflacja od 60 lat

Poziom cen konsumpcyjnych za oceanem był w maju o 1,3 proc. niższy niż przed rokiem - podał Departament Pracy USA. To największa roczna deflacja od 60 lat

Mocno spadły nam import i eksport

W kwietniu, po raz trzeci z rzędu polska gospodarka miała nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących. Jak podał NBP wyniosła ona 171 milionów euro. To znacznie więcej niż przewidywali eksperci. Z danych wynika jednak radykalny spadek zarówno importu, jak i eksportu.

Wchodzą, a jakby nie wchodzili

Rosja, Kazachstan i Białoruś nie poinformowały Światowej Organizacji Handlu (WTO) o swoich planach wycofania indywidualnych zgłoszeń do tej organizacji i wstąpienia do niej jako wspólny obszar celny - powiedział w Genewie przedstawiciel WTO.