Najnowsze

Najnowsze

Robisz imprezę? Zapłacą za nią Francuzi

Francuzi chcą ratować przed skutkami kryzysu jeden ze swoich symboli narodowych - kuchnię. Francuski rząd zamierz dopłacać do organizacji przyjęć, na których podaje się wina i sery znad Sekwany, a restauratorzy prześcigają się w przygotowywaniu specjalnych kryzysowych ofert.

Zmiany w podatkach lekiem na kryzys?

Holandia zmieniła stawkę CITu z 23 do 20%, francuski rząd obniżył opodatkowanie osób najmniej zamożnych. Wg ekspertów podatkowych Deloitte, skuteczna polityka fiskalna może zmniejszyć rozmiar finansowego kryzysu. O tym w jaki sposób Polska może skorzystać z rozwiązań starej Europy, rozmawiał w magazynie "90 Minut" Aleksander Kot, Deloitte.

UOKiK skarży Getin Bank

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozwał do sądu Getin Bank. Poszło o postanowienia stosowane przez bank w regulaminie oraz w umowie kredytu hipotecznego. To kolejny bank, który UOKiK pozwał za stosowanie niezgodnych z prawem klauzul.

Duży rolnik - z dużym KRUS-em

Właściciele ponad 50 ha ziemi będą płacili wyższe składki na KRUS - zakłada ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, która trafi do podpisu prezydenta. Sejm przyjął w piątek jedyną poprawkę Senatu do tej ustawy.

Nadzór bankowy wróci do NBP?

Rząd chce wydzielić nadzór bankowy z Komisji Nadzoru Finansowego i ponownie przekazać go Narodowemu Bankowi Polskiemu - dowiaduje się nieoficjalnie, z dwóch niezależnych źródeł TVN CNBC Biznes. Nadzorem nad bankami miałby zająć się doradca prezesa NBP Wojciech Kwaśniak, który zajmował się tym już wcześniej, przez 7 lat.

Pytania do Twojego Brata PIT-a

Do końca kwietnia musimy rozliczyć się z fiskusem. Jak nie wpaść w podatkową pułapkę? Twój Brat PIT podpowiada jak poprawnie rozliczyć się z fiskusem za 2008 rok. Gościem programu "90 minut" był Mariusz Gumola, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Komornicy wkraczają do niektórych SKOK-ów

Komornicy weszli do niektórych placówek Południowo-Zachodniej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej - piszą nasi internauci na Kontakt TVN24. Postępowanie dotyczy 40 spośród ponad 1700 placówek SKOK w Polsce. Władze Południowo-Zachodniej SKOK już zapowiadają, że zaskarżą działania komorników do sądu.

Co z tym gazem?

Od 1 kwietnia miał obowiązywać nowy cennik gazowy w PGNiG. Niestety URE od połowy lutego kłóci się z gazowym monopolistą . URE chce większych obniżek cen taryfy gazowej , PGNiG oferuje znacznie mniej. Kiedy zostanie zakopany topór wojenny? Na te i inne pytania w programie"Pieniądze od rana" odpowiadał gość Roberta Stankiweicza którym był andrzej Sczęśniak-ekspert rynku paliw.

Pozwy zbiorowe na ratunek

W piątek Sejm zajmie się projektem ustawy o pozwach zbiorowych. Projekt zakłada, że wspólny pozew do sądu będzie mogła wnieść grupa co najmniej 10 osób kierujących podobne roszczenia do jednego podmiotu. Czy będzie to dobre rozwiązanie? W czym i komu może pomóc a komu może zaszkodzić? Między innymi na te pytania odpowiadał mecenas Przemysław Cichulski z kancelarii Rymar i Wspólnicy.

Pracownicy bez praw

6-krotnie więcej pracowników pozbawionych pensji.Nieprawidłowości dotyczące rozwiązywania stosunku pracy. Skargi od pracowników w sprawie zwolnień. To niewesoły obraz polskiego rynku pracy - obraz narysowany przez inspekcję pracy. W programie "Pieniądze od rana" z Marianem Liwo z Państwowej Inspekcji Pracy rozmawiał Robert Stankiewicz.

Prywatyzacje na aukcjach

Pierwsza spółka Skarbu Państwa zlicytowana. W ten sposób Ministerstwo Skarbu Państwa chce zlicytować prawie 70 spółek, w których posiada udziały. Czy jest to dobre rozwiązanie? W magazynie "90 Minut" Marek Tejchman rozmawiał z byłym ministrem skarbu - Andrzejem Mikoszem.

Gwiazdy pop biednieją

Globalny kryzys finansowy nie oszczędził brytyjskich gwiazd muzyki w rodzaju Eltona Johna czy Paula McCartneya - wynika ze sporządzonej przez "Sunday Times" listy tysiąca największych fortun W. Brytanii, opublikowanej częściowo w piątek.

Twój Brat Pit 2008

Sześć dni pozostało na rozliczenie się z fiskusem, wypełnienie deklaracji podatkowej za 2008 rok i wysłanie jej do Urzędu Skarbowego. Na pytania dotyczące podatków w programie"Biznes Lunch" odpowiadała Joanna Narkiewicz -Terłowska-doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers.

Nadzór bankowy do KNF?

Rząd chce wydzielić nadzór bankowy z Komisji Nadzoru Finansowego i ponownie przekazać go Narodowemu Bankowi Polskiemu. Nadzór nad bankami miałby sprawować doradca prezesa NBP, Wojciech Kwaśniak, który zajmował się tym już wcześniej, przez 7 lat. Rząd chce zmian, bo nie jest zadowolony z pracy komisji i z braku współpracy między KNF a NBP w odniesieniu do sektora bankowego. Gościem w programie"Dalszy Ciąg poranka" był Wojciech Roman -partner Deloitte.

Wielkie gwiazdy-wielkie pieniądze

Polskie firmy coraz częściej sięgają po wielkie międzynarodowe gwiazdy, aby te brały udział w kampaniach reklamowych. Firmy liczą na szybki zwrot zainwestowanych pieniędzy. Jak zainteresować znane osobistości polskim rynkiem i czy taka inwestycja się opłaca?O tym rozmawialiśmy w programie Biznes Lunch z Jędrzejem Marciniakiem, dyrektorem zarządzania marką BZ WBK oraz Maciejem Meyerem, PR managerem w Grupie Sobieski.

Fiskus ogłasza dzień otwarty

Masz problemy z wypełnieniem zeznania podatkowego? Nie masz czasu w ciągu tygodnia wybrać się do urzędu? Skorzystaj z okazji - w sobotę do godz. 13.00 urzędy skarbowe w całej Polsce zapowiadają dzień otwarty. Ostateczny termin złożenia PIT-u za zeszły rok mija w przyszły czwartek - 30 kwietnia.

Chiny szybko przegonią USA

W ciągu 10 najbliższych lat Chiny staną się największą gospodarką świata. Takiego zdania są analitycy Deutsche Banku, którzy napisali w nowej prognozie, że Chiny przejmą od Stanów Zjednoczonych palmę pierwszeństwa szybciej niż oczekiwano.

Wielkie tąpnięcie brytyjskiej gospodarki

- Dynamika PKB Wielkiej Brytanii spadła w pierwszym kwartale 2009 roku o 1,9 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 4,1 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2008 roku – podał wstępne dane brytyjski urząd statystyczny. To dużo gorsze wyniki od prognoz i najgorszy od 30 lat.

GM wstrzymuje produkcję

General Motors zawiesza produkcję. Koncern podał, że w trzecim i czwartym kwartale aż 13 jego amerykańskich zakładów wstrzyma pracę nawet na 9 tygodni. Gigant motoryzacyjny - który już od miesięcy stoi na krawędzi bankructwa - ogłosił, że musi tak postąpić, by zmniejszyć zapasy i dostosować produkcję do topniejącego zapotrzebowania na nowe auta.

Europejskie zagłębie bezrobocia

- Wskaźnik bezrobocia w Hiszpanii wynosił pod koniec marca 17,4 proc., co w porównaniu z końcem czwartego kwartału 2008 roku oznacza wzrost o 3,45 punktu procentowego - poinformował w piątek hiszpański Państwowy Urząd Statystyczny. To najgorszy wskaźnik w całej Unii.

Toksyczne aktywa wciąż trują

Kryzys nie skończy się szybko. Zanim gospodarka odżyje, trzeba wyczyścić toksyczne aktywa - mówi dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dominique Strauss-Kahn uważa, że świat czekają jeszcze długie miesiące zaburzeń gospodarczych, a ożywienie będzie zależało w dużej mierze od tego, jak szybko system finansowy poradzi sobie z toksycznymi aktywami.

"Napotkałem mur obojętności. Platforma odwróciła się od ludzi"

- Nie zgadzam się na degradację mojego miasta i mojego regionu - mówi senator ze Szczecina Krzysztof Zaremba, który wczoraj odszedł z Platformy. I oskarża swoją byłą partię, że nie potrafiła skutecznie bronić polskich stoczni przed niekorzystnymi dla nich decyzjami Komisji Europejskiej.

Deficyt nam pęcznieje

Deficyt sektora finansów publicznych Polski w 2009 roku może wynieść do 4,6 proc. Produktu Krajowego Brutto - mówi minister Michał Boni. Eksperci dodają jednak, że jeśli tak, jak cała Europa, popadniemy w recesję, może on sięgnąć nawet 6 proc. PKB. A to na wiele lat oddaliłoby Polskę od szansy wejścia do strefy euro.

Prezesi zabici dechami

Kilkuset związkowców w piątek od wczesnego ranka pikietuje przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zarzucając zarządowi firmy nieudolność w obliczu kryzysu oraz łamanie praw pracowniczych i związkowych. Protestujący palą opony, rzucają petardy i zbijają drzwi gabinetów prezesów deskami.

Niepewna przyszłość papierosa

Producenci papierosów z niepokojem patrzą w przyszłość - pisze "Puls Biznesu". Legalna sprzedaż papierosów spadła w pierwszym kwartale o 16 proc. Ich rosnąca cena sprawia, że coraz więcej palaczy decyduje się na papierosy z przemytu. A tych też ubywa zwłaszcza, że coraz bardziej restrykcyjne prawo zniechęca do szkodliwego nałogu.

Bessa zabiła dywidendę

Nie będzie bonusów za zaufanie. O ile w zeszłym roku firmy giełdowe spółki wypłaciły swoim akcjonariuszom rekordowe 32 mld zł, to w tym roku będzie dobrze, jeśli uzbiera się 10 - podliczył "Puls Biznesu". Mało która firma ma je z czego wypłacać. Tylko 38 z nich podzieli się zyskiem. Rok temu było 111.

Chcesz dotację? Myśl pięć lat do przodu

Miało być łatwiej, wyszło trudniej. Wprowadzony przez Ministerstwo Gospodarki model finansowy w miejsce biznesplanu każe, ubiegającym się o unijne dotacje przedsiębiorcom przedstawić m.in. prognozy kosztów swojej działalności nawet w perspektywie 5 lat - informuje "Gazeta Prawna". - To absurdalny przepis, który blokuje dostęp do unijnych pieniędzy - alarmują przedsiębiorcy.

Kryzys dotarł do Redmond

Informatyczny potentat Microsoft podał dane za pierwszy kwartał 2009 r. Kryzys odbija się i gigancie z Redmond: firma zanotowała pierwszy spadek sprzedaży od momentu debiutu na nowojorskiej giełdzie przed 23 laty.

Polska odporna na kryzys

Jeżeli tempo wzrostu gospodarczego utrzyma się na poziomie 2 procent PKB w tym roku może wynieść nawet 5 procent. Natomiast jeżeli rząd nie zmniejszy wydatków Polska może powtórzyć scenariusz Węgier. Co zrobić żeby uniknąć tej sytuacji? O tym rozmawialiśmy z dr Andrzejem Rzońcą z FOR.