Najnowsze

Najnowsze

Rosja tonie w długach

Rosyjskie Ministerstwo Finansów przekazało w czwartek rządowi poprawiony budżet, proponując zwiększenie wydatków w celu ustabilizowania kraju w pierwszym od dziesięciu lat roku recesji. Deficyt wyniesie 3 bln rubli, czyli 87 mld dolarów, co stanowi 7,4 proc. PKB - poinformował w telewizji premier Władimir Putin,

Minister ukarze hazardzistów

Skarb Państwa nie zamierza puścić płazem pazerności prezesów szastających państwowymi pieniędzmi. - Będziemy podejmować decyzje kadrowe wobec zarządów spółek Skarbu Państwa, które podjęły nadmierne ryzyko przy zawieraniu umów na opcje walutowe - zapowiedział minister skarbu Aleksander Grad.

Unia daje szansę Nabucco

Unia zmienia plany. Gazociąg Nabucco wrócił na listę inwestycji w antykryzysowym planie pobudzania unijnej gospodarki wartości 5 mld euro - podały w czwartek cytowane przez PAP polskie źródła rządowe. Na rezygnację z dofinansowania jego budowy przez Unię naciskały wcześniej m.in. Niemcy i Wielka Brytania.

Tania ropa? To już było

Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku przekroczyły 50 dolarów za baryłkę i wygląda na to, że z niskimi cenami, jakie były tej zimy należy się pożegnać. Przez dłuższy czas będziemy mogli tylko wspominać, że tej zimy baryłka kosztowała 33,87 dolara.

Frank znowu po 3 złote

Czwartek na rynku złotego zaczął się dość nudno, ale optymistycznie. Do czasu. Po południu mocniejszy niż dzień wcześniej złoty zaczął pod wpływem rozczarowania ogarniającego amerykańską giełdę silnie tracić w stosunku do euro i franka. Około godziny 17 kurs tego drugiego znów przebił psychologiczny poziom 3 zł.

Polska chce pożyczyć MFW, czy od MFW?

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek w Brukseli rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym o otwarciu linii kredytowych dla Polski - poinformował PAP w ciągu dnia. - To nieporozumienie. Chodzi o polski wkład do MFW - prostował kilka godzin potem minister finansów Jacek Rostowski.

Lepiej na czarno niż wcale

Teraz wizyta w urzędzie pracy - innym niż wszystkie - te oficjalne - podobnym do całej masy miejsc w których coraz więcej Polaków szuka pracy w tzw. szarej strefie.

Ciąg dalszy akcji 'Twój Brat PIT'

Jak bezbłędnie wypełnić zeznanie podatkowe? Odpowiadaliśmy na pytania widzów dotyczące m.in. rozliczania inwestycji giełdowych przez małżonków, podatku od obligacji na giełdzie oraz odliczania innych kosztów niż odsetki. W TVN CNBC Biznes Zbigniew Marczyk, radca prawny w kancelarii Lovells

Polska wyląduje miękko?

Gospodarcze loty coraz niższe - także w Polsce. Gołym okiem widać, że wielu z naszych sąsiadów traci wysokość znacznie szybciej niż my. To oczywiście małe pocieszenie dla tych, którzy nad Wisła tracą i jeszcze stracą pracę i ciągle za wcześnie, by wypatrywać szans na odbicie. W sytuacji, jaka nas otacza sukcesem byłoby już samo miękkie lądowanie. Jakie mamy na nie szanse, i jaka technika pilotażu jest do tego niezbędna?

Kurs na hiperinflację?

Wielka Brytania, Szwajcaria, Japonia, USA – ruszył dodruk pieniędzy. Dlaczego banki centralne postanowiły sztucznie zwiększać ilość pieniądza w obiegu i dlaczego deflacja jest gorsza, niż inflacja?

Polska znów pozwana do Trybunału

Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za wliczanie kwoty opłat rejestracyjnych do podstawy podatku VAT przy sprzedaży samochodów. KE nie podoba się to, że kwotę tej opłaty wlicza się w VAT za każdym razem, gdy samochód zmienia właściciela.

Polska wyladuje miękko?

Gospodarcze loty coraz niższe - także w Polsce - jednak gołym okiem widać że wielu z naszych sąsiadów traci wysokość znacznie szybciej niż my - to oczywiście małe pocieszenie dla tych którzy nad wisła tracą i jeszcze stracą pracę i ciągle za wcześnie by wypatrywać szans na odbicie ale w sytuacji jaka nas otacza sukcesem byłoby juz samo miękkie lądowanie

Ujemna dynamika w reklamie

Rynek reklamy w Polsce kurczy się. Prezes Internet Group Jan Ryszard Wojciechowski prognozuje ponad sześcioprocentowy spadek w 2009 roku. Dużo lepiej wygląda rynek słowacki, któremu mogło pomóc przyjęcie unijnej waluty. O plany spółki i strategię na czas kryzysu gościa "Dnia na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica

PGNiG w oczach inwestorów

Czekamy na nowe - niższe taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jednocześnie PGNiG bardzo opóźniał złożenie tej korekty. Jak ta korekta wpłynie na notowania PGNiG? Między innymi o to pytaliśmy naszego gościa: analityka ING Securities, Andrzeja Knigawkę

Polska a kryzys?

Mimo pesymistycznych prognoz dla polskiej gospodarki, radzimy sobie nieźle. Produkcja przemysłowa w lutym wprawdzie wciąż spadała, ale mniej niż spodziewali się analitycy a do tego mniej niż miesiąc wcześniej. Na tle całej Europy radzimy sobie bardzo dobrze. Jak jest w rzeczywistości a także co z tak zwanym jednym okienkiem, pytaliśmy wiceministra gospodarki, Adama Szejnfelda

Rekordowe inwestycje zagraniczne

Prognozy mówiły, że zagraniczne inwestycje w Polsce gwałtownie spadną w tym roku. A tymczasem - na razie po podliczeniu stycznia - okazuje się, że może być zupełnie inaczej. na początku 2009 roku mieliśmy inwestycyjne ożywienie, a w styczniu napływ bezpośrednich inwestycyjnych zagranicznych wyniósł blisko 1,5 mld euro.

Żurawie Wieżowe przejmą Grohmanna?

Negocjacje Żurawi Wieżowych w sprawie przejęcia Grohmanna przedłużają się. Sprawa miała być zakończona już w lutym tego roku. Jednak prezes Żurawi Wieżowych zastrzega, że negocjacje mogą potrwać nawet do drugiej połowy roku. Z prezesem Żurawi Wieżowych, Grzegorzem Wójcikiem, w programie "Dzień na Rynkach" rozmawiał Rafał Wojda

Gospodarka odbije już w wakacje

Resort finansów szacuje, że wzrost gospodarki zwolni w I kwartale do 1,5-2 proc. Produkcja może spaść w marcu o 10 proc. w porównaniu z marcem zeszłego roku, ale gospodarka może odbić się w II połowie roku.

Będą nowe drogi, ale nie za pieniądze emerytów

Budowa autostrad ruszy z kopyta. Tak przynajmniej zapowiada minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który w tym roku planuje ogłosić 44 przetargi na budowę dróg i autostrad na kwotę około 29 mld zł. Pieniędzy nie dostarczą jednak OFE, jak wcześniej zakładano.

Drgnął rynek pracy w USA

Nadal jest źle, choć nie beznadziejnie. Chociaż liczba bezrobotnych Amerykanów wzrosła do rekordowych 5,47 mln, to w ubiegłym tygodniu liczba nowych podań o zasiłek spadła do poziomu 646 tys. - podał amerykański Departament Pracy.

YouTube i Wikipedia w służbie koncernów

Międzynarodowe koncerny coraz częściej wykorzystują do kreowania swojego image'u popularne serwisy internetowe, takie jak Wikipedia, YouTube czy Flickr. Europejski przodownikiem w takich działaniach jest monachijski koncern Siemens - pisze portal money.pl.

Ruch ogląda każdą złotówkę

Kilkuprocentowego spadku przychodów w 2009 roku spodziewa się polski dystrybutor prasy Ruch. Spółka przygotowuje się na gorsze czasy i przeprowadza restrukturyzację. O to, jakie oszczędności mają przynieść wprowadzane zmiany i jak w związku z tym zmieniają się plany Ruchu, Mikołaj Kunica pyta w "Dniu na Rynkach" prezesa spółki, Włodzimierza Białego.

Czwartkowa sesja na GPW

O tym, co się działo na giełdzie w środę, a także o tym, co dziać może się podczas czwartkowej sesji w programie "Dzień Na Rynkach" rozmawialiśmy z Piotrem Sieradzanem, członkiem zarządu Pocztylion - Arka PTE.

Centrum Monitoringu Legislacji

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców - ruszyło centrum monitoringu legislacji KPP. Dzięki niemu będzie można bardzo łatwo sprawdzić, które ustawy już weszły w życie a nad którymi posłowie cały czas pracują. To pozwoli na lepsze przygotowanie się przedsiębiorców do zmian. Z szefem Centrum Monitoringu Legislacji KPP, Adamem Ambrozikiem, w programie "Pieniądze Od Rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Szara strefa nie taka szara

Szara strefa jest immanentną cechą polskiej gospodarki, ale walka z tym zjawiskiem nie zawsze jest opłacalna. W programie "Pieniądze od Rana" na temat rynku pracy i zarabiania "na czarno" rozmawiali Jacek Męcina z PKPP Lewiatan i dr Stanisław Cichocki z Uniwersytetu Warszawskiego. O szczegóły pytał Robert Stankiewicz.

Rozliczamy się z giełdą

Po otrzymaniu z biura maklerskiego PITu 8C podatnicy mogą rozliczyć swoje inwestycje giełdowe. Służy do tego formularz PIT38. Jednak rozliczenie się z gry na giełdzie do łatwych nie należy, szczególnie gdy osiąga się straty. O to, jak prawidłowo się rozliczyć i na co trzeba zwrócić uwagę, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" doradcę podatkowego Accreo Taxand, Pawła Nocznickiego.

700 milionów euro dla Europy Środ.-Wsch.

W tym roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju na swoją misję przeznaczy 7 miliardów euro. 1/10 tej kwoty trafi do naszego regionu. Polska wg EBOiR jawi się jako kraj najlepiej znoszący kryzys, ale...czyhają na nas pewne zagrożenia. Jakie? - w programie "Dzień na Rynkach" dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, prof. Krystynę Gawlikowską-Hueckel pytał Robert Stanilewicz.

Z usługami do Unii bez ograniczeń

Co najmniej 100 tys. nowych miejsc pracy w sektorze usług powinno powstać w Polsce w ciągu trzech-czterech lat dzięki wdrożeniu unijnej dyrektywy usługowej. W całej UE usługi powinny dać pracę dodatkowo ok. 2,5 mln osób – szacują eksperci, którzy uczestniczyli w pracach nad tym unijnym dokumentem. Dyrektywa powinna wejść w życie od nowego roku.

"Samorządy chcą prywatyzować szpitale"

82 samorządy zadeklarowały do tej pory chęć przekształcenia szpitali w spółki w ramach przygotowanego przez rząd tzw. planu B - poinformowała w Sejmie minister zdrowia Ewa Kopacz.

Francja na wpół sparaliżowana

We Francji trwa ogólnokrajowy strajk pracowników transportu i innych branż sektora publicznego. Oprócz zakłóceń w ruchu kolejowym i lotniczym zamknięte są liczne szkoły, a ulicami miast defilują tysiące demonstrantów. Protesty są skierowane przeciw polityce gospodarczej prezydenta Sarkozy'ego.