Najnowsze

Najnowsze

Jak fiskus zarobił na 1 procencie

Nie wszystkie pieniądze z 1 procenta naszych podatków trafiły do fundacji i stowarzyszeń pomagających osobom chorym oraz niepełnosprawnym - ujawnia "Rzeczpospolita". Powodem są nieprecyzyjne przepisy dotyczące darowizn i brak dobrej woli urzędników.

Jak po znajomości wygrać (konkurs) w totolotku

- O wyborze władz spółek skarbu państwa decydują znajomości, a nie kompetencje - twierdzi "Puls Biznesu". Dowód? Nominacje na członków zarządu i rady nadzorczej Totalizatora Sportowego. Michał Chyczewski, wiceminister skarbu, na szefa rady TS wyznaczył znajomego. Ten zaś na członka zarządu także wybrał znajomego. Czy to decyzja na chybił-trafił, czy jednak nie?

Amerykańska giełda wyczekuje

Niewielkimi zmianami głównych indeksów zakończyła środową sesję giełda w Nowym Jorku. Inwestorzy niepokoją się, czy proponowany przez administrację USA pakiet ratunkowy dla sektora finansowego odniesie efekt.

Węgiel będzie droższy

Jak co roku pod śląskimi kopalniami ustawiają się ciężarówki. Jedyne zadanie: wydobyty i zapłacony węgiel dowieźć do odbiorcy. Tyle, że w tym roku może być trudniej, bo węgla powoli zaczyna brakować. A do tego drożeje.

Grad problemów Urbańskiego

Aleksander Grad złożył zawiadomienie do prokuratury na zarząd TVP kierowany przez Andrzeja Urbańskiego. Resort skarbu twierdzi, że w ramach wojny z rządem zarząd celowo zaniżał zyski telewizji publicznej. Minister Grad gra jedną z głównych ról w kampanii propagandowej przeciwko TVP - odpowiada rzeczniczka publicznego nadawcy.

Czy dwutlenek węgla nas udusi?

Unijny komisarz uspokaja, że polskie postulaty w sprawie "pakietu klimatycznego" zostaną uwzględnione - przynajmniej częściowo... Niestety, wygląda na to, że nie będą to postulaty najważniejsze.

Rząd przyjął projekt budżetu

Deficyt budżetu w 2009 r. wyniesie 18,2 mld zł (w 2007 wyniósł ok. 27 mld zł), dochody ponad 303,5 mld, a wydatki ok. 321,7 mld - wynika z przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej na 2009 r., przedłożonego przez ministra finansów.

Pomostówki podzieliły Komisję Trójstronną

Postawa związków zawodowych stawia pod znakiem zapytania sens istnienia Komisji Trójstronnej – to słowa minister pracy i polityki socjalnej Jolanta Fedak. Środowe posiedzenie Komisji w sprawie emerytur pomostowych zakończyło się fiaskiem.

Kredyty nie zdrożeją

Stopy procentowe w Polsce ani drgnęły. Rada Polityki Pieniężnej nie znalazła na razie argumentów aby je podnieść. Prezes NBP Sławomir Skrzypek po posiedzeniu rady zaznaczył jednak, że przyjęcie euro może w zasadniczy sposób zmieni politykę kształtowania stóp procentowych przez RPP.

Polski rząd chce droższego zboża

Polska złożyła wniosek o przywrócenie ceł na import zboża do Unii Europejskiej. Cła zostały zniesione pod koniec ubiegłego roku, kiedy na światowym rynku zbóż rosły ceny po zeszłorocznych nieurodzajach.

Zielona energia źródłem pracy

Rozwój alternatywnych źródeł energii powinien stworzyć do 2030 roku ponad 20 mln nowych miejsc pracy na całym świecie - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Polska giełda kupi praską?

Polska giełda zamierza kupić kontrolny pakiet akcji giełdy w Pradze. To zapowiadany od miesięcy krok, który uczyni Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie jedną z mocniejszych giełd w regionie. W najbliższych dniach złożymy ofertę przejęcia kontroli nad giełdą w Pradze - zapowiedział w radiu PiN prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Chavez kupi linie lotnicze?

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez chce ratować upadające włoskie linie lotnicze Alitalia - poinformował "Corriere della Sera". Wenezuelskie linie Aserca Airlines złożyły ofertę zakupu bankruta, powołując się na poparcie wenezualskiego rządu.

Rekordowo młodzi emeryci

Polacy najwcześniej w Unii Europejskiej zostają emerytami - to najbardziej namacalny efekt funkcjonowania w naszym kraju systemu wcześniejszych świadczeń. Projekt ustawy, który za tydzień ma przyjąć rząd, ponad dwukrotnie zwiększa liczbę uprawnionych do pomostówek, czyli wcześniejszych emerytur dla wydzielonych zawodów.

Utrata pracy szansą

Blisko 50 tysięcy pracowników sektora finansowego straciło w tym roku pracę - tylko w Nowym Jorku. Podobnie trudna sytuacja dotyczy centrów finansowych świata, gdzie globalne banki redukują masowo zatrudnienie. Dla niektórych zwolnionych taka zmiana to wyzwanie, które pozwala zmienić ich życie.

Hiszpańscy windykatorzy

Szybko rośnie niewypłacalność hiszpańskich konsumentów. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba złych kredytów w bankach Hiszpanii wzrosła o 164 procent. Z trudnej sytuacji cieszą się tylko firmy windykacyjne, którym szybko przybywa klientów. Aby zwiększyć skuteczność, niektóre z nich stosują kontrowersyjne środki.

Konsument przyszłości

Bezrobocie ciągle spada - w sierpniu wyniosło 9,3 procent - o 0,1 mniej niż w lipcu. To dobra wiadomość, ale Główny Urząd Statystyczny podał dane, które są kolejną oznaką osłabienia polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 7,7 procent rok do roku, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o ponad 12 procent. To oznacza, że był to najniższy roczny wzrost sprzedaży od grudnia 2005 roku. Skoro więc sprzedaż spada - warto się zastanowić, na czym handlowcy będą zarabiać w przyszłości? Co będą chcieli kupić konsumenci za kilka lat? O to ich samych postanowił zapytać ośrodek badań TNS OBOP.

Kredyt po czterdziestce

Rata kredytu hipotecznego nawet o 1 tys. złotych wyższa. Dodatkowo bank może skierować kredytobiorcę na szczegółowe badania. To wszystko czeka osoby po pięćdziesiątce, które będą chciały zaciągnąć kredyt hipoteczny. Ile kosztuje wiek i czy faktycznie życie zaczyna się po pięćdziesiątce, sprawdzała Karolina Hytrek.

Pierwsze okazje w salonach

12 tysięcy złotych taniej, 27% upust, 10% mniej. Jesienna walka dilerów o klienta rozpoczęta. Walka na ceny i wyposażenie. Jaki samochód kupimy tej jesieni znacznie taniej i na co zwrócić uwagę w rabatowym kuszeniu.

Ukłon premiera w stronę prezydenta

Prof. Witold Koziński został nowym wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego. Dziś jego nominację podpisał Donald Tusk. W ten sposób po wielu miesiącach sporów, premier ustąpił prezesowi NBP Sławomirowi Skrzypkowi i zaakceptował jego kandydata. Czy premiera i szefa NBP zjednoczyła sprawa wprowadzenia euro?

Google Phone: Nie tak sexy jak iPhone

Google otwiera nowy rozdział w historii branży komórkowej. We wtorek wspólnie z operatorem T-Mobile spółka zaprezentowała G1 - pierwszy telefon z systemem operacyjnym Android. Pierwszym użytkownikom aparat nie wydał się tak atrakcyjny, jak iPhone, z którym ma konkurować.

Finansista z City szuka pracy... nad Wisłą

Tylko w tym roku z londyńskim City - samym sercu europejskich finansów - oraz znajdującym się nieopodal Canary Wharf - pracę straci 40 tys. pracowników sektora bankowego - przewidują analitycy w związku z obecnym kryzysem finansowym na świecie. Przy zwolnieniach na pierwszy ogień pójdą Polacy - pisze "Puls Biznesu".

Niepokój wraca na giełdy w USA

Wtorek przyniósł znaczne spadki na giełdzie nowojorskiej bowiem inwestorzy zaczęli się niepokoić, iż spory w Kongresie mogą opóźnić uchwalenie zaproponowanego przez rząd planu ratowania sektora finansowego.

Karabinierzy na tropie chińskiego mleka

Chińskie produkty żywnościowe, między innymi mleko i jogurty oraz artykuły z drobiu i warzyw, a także herbatniki i cukierki zostały skonfiskowane przez specjalną jednostkę karabinierów. W całych Włoszech przeprowadzono wielką operację kontrolną.

Bernanke: Trzeba kupić te "toksyczne aktywa"

Konieczna jest natychmiastowa akcja wykupu "toksycznych aktywów" hipotecznych o wartości setek miliardów - ocenił szef Fed Ben S.Bernanke. Natomiast sekretarz skarbu USA wzywa Kongres, by nie blokował funduszy przeznaczonych na ratowanie rynkowej sytuacji.

Giełda na razie nie trafi na parkiet

Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Pod tą nazwą Sejm uchwalił przepisy umożliwiające sprzedaż akcji GPW na giełdzie. A wniosek do TK oznacza co najmniej jej opóźnienie.

Nasze zakupowe marzenia

Co jest marzeniem polskiego konsumenta? Co chce kupić w ciągu najbliższych dziesięciu lat? Powszechny dostęp do internetu, telewizor plazmowy i własne mieszkanie - wynika z badań TNS OBOP.

Jak minister ze związkowcem

Minister skarbu Aleksander Grad chce wkrótce spotkać się ze związkowcami Stoczni Gdańsk i przekonywać ich, by nie przekonywali Brukseli do odrzucenia jego planów restrukturyzacji stoczni. Związkowcy zaś uważają, że plany doprowadzą do całkowitej likwidacji Stoczni Gdańsk.

Sprzedasz mieszkanie bez płacenia PIT

W 2009 roku będzie można sprzedać mieszkanie czy działkę bez płacenia podatku. Warunek? Otrzymane w ten sposób pieniądze będziemy musieli w ciągu dwóch lat przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. To jedna z rządowych propozycji zmian w ustawie o PIT.

Rybaku, dorsza sprzedaj w Centrum

Specjalnie tworzone instytucje mają zyskać monopol na handel bałtyckimi dorszami - przewiduje rządowy projekt ustawy, przyjęty przez rząd. Ministrowie uzasadniają, że ma to usprawnić rybny rynek - ale niewątpliwie jest to sposób walki z przekraczaniem limitów połowowych.