Najnowsze

Najnowsze

Ostatnie 10 dni

Tylko 10 dni pozostało na złożenia PIT-u za 2008 rok. Polacy znani są z tego, że takie sprawy zostawiamy zawsze na ostatnią chwilę. A gdy siadamy nad formularzem - rodzą się pytania. My na te pytania odpowiadamy. Twój Brat PIT dziś o tym, co może dla nas oznaczać wypełnienie rubryk, których wypełniać nie powinniśmy - a także o tym, czym jest czynny żal.

Kredytów i pomysłów brak

Prezes wzywa - prezesi przybywają. Szef Narodowego Banku Polskiego - Sławomir Skrzypek zaprosił na spotkanie zarządzających największymi polskimi bankami. Tradycyjnie była dyskusja - i tradycyjnie brak konkretów. Dlaczego i kiedy w końcu pojawią się działania wspierające akcję kredytową?

Zarobić na kryzysie

Do firm doradczych i consultingowych masowo zgłaszają się firmy, które potrzebują pomocy przy redukcji kosztów. Jak zarabia się na kryzysie w consultingu? Czego potrzebują firmy i ile to kosztuje? Gości "Biznes Lunchu" Mariusza Pawłowskiego z Optima Partners i Jana Karaska z KPMG, pytała Jola Wiśniewska.

Twój Brat Pit 2008

Mnóstwo wątpliwości pojawia się zwłaszcza teraz kiedy do rozliczenia z fiskusem pozostało zaledwie 10 dni. Jednak różna jest interpretacja przepisów i tego co w swoich deklaracjach wpisują podatnicy. Na ten temat w programie "Biznes Lunch" z Dominiką Dragan-Berestecką - doradcą podatkowym, kancelaria Ożóg i Wspólnicy, rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Multimedia - lepszy I kwartał

W programie "Dzień na Rynkach" prezes Multimediów Polska Andrzej Rogowski zapewniał, że spółka pokaże w 2009 stabilność biznesu multimedialnego mimo, że jest ona podatny na wahania kursowe. W rozmowie z Robertem Stanilewiczem prezes Multimediów powiedział, że jest przekonany iż wyniki spółki będą lepsze rok do roku.

Pobudzą akcję kredytową

W dniu dzisiejszym odbyła się inauguracja spotkań bankowców na temat pobudzenia akcji kredytowej. Jakie są jego wstępne postanowienia? Czy takie spotkania zmienią sytuację na rynku kredytowym? O tym Robert Stanilewicz rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z prezesem Raiffeisen Bank Polska Piotrem Czarneckim.

Dobre dane w złych czasach

Łagodniejszy od oczekiwanego spadek produkcji w marcu, to dobra wiadomość w złych czasach - powiedział w TVN CNBC Biznes, członek Rady Polityki Pieniężnej, profesor Dariusz Filar. Z danych GUS wynika, że produkcja spadła w marcu w ujęciu rocznym o 2 procent, podczas gdy analitycy prognozowali 6,5 procentowy spadek.

"Rzepa" w ręce króla kasyn?

Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło negocjacje ze Zjednoczonym Przedsiębiorstwem Rozrywkowym w sprawie kupna akcji Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita". Drugi dopuszczony do rokowań kandydat - Platforma Mediowa Point Group - poprosił o przesunięcie terminu wpłaty wymaganego wadium.

Czym są SKOK-i?

Za sprawą konfliktu w Ornontowicach, gdzie tłum zdesperowanych pracowników SKOK Kopernik okupuje wejście do swej firmy, o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych znów jest głośno. Czym tak naprawdę są SKOK-i i co różni je od banków?

Narodziny softwar'owego giganta

Oracle, amerykański potentat informatyczny produkujący oprogramowanie, zgodził się przejąć jednego ze swoich rywali Sun Microsystems. Wartość transakcji wyniesie ok. 7,4 mld dol. Jeszcze miesiąc wcześniej Sun'a chciał kupić IBM. Dawał jednak miliard dolarów mniej.

Zielono na wiosnę

Na wiosnę – zielono. Również na giełdzie. Fundusze inwestycyjne pokazują oznaki ożywienia – czy można interpretować je jako pierwsze jaskółki nadchodzącej hossy? Zapraszamy na „Portfel”.

Jedna, mała rata?

Dziś w „Portfelu” przyjrzymy się kredytom konsolidacyjnym. Czy faktycznie umożliwiają one poważne oszczędności w spłacaniu rat? Zastanowimy się również, czy telefoniczne abonamenty mają szansę w starciu z aparatami na kartę.

Święta pomogły polskiej gospodarce

Produkcja przemysłowa spadła w Polsce w marcu o 2 proc., w porównaniu do marca ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Prognozy mówiły o spadku 6,4 proc. Głównym powodem był przypadający na marzec w tym roku okres przedświąteczny.

Amrest sfinansuje się sam

Nie kredytem a gotówką Amrest zamierza finansować planowane akwizycje. Spółka odnotowała w I kwartale 2009 roku wzrost przychodów o prawie 120 procent w ujęciu rocznym. Szczegóły dotyczące działalności i wyników finansowych Mikołajowi Kunicy w "Dniu na Rynkach" zdradza dyrektor operacyjny Amrest, Wojciech Mroczyński.

Linie lotnicze na celowniku Brukseli

Komisja Europejska rozpoczęła w poniedziałek dwa oddzielne dochodzenia antymonopolowe przeciwko niektórym członkom sojuszów lotniczych Star Alliance i Oneworld. Bruksela podejrzewa, że ich porozumienia o lotach nad Atlantykiem mogą łamać unijne przepisy.

Jest pole do obniżek

- Główna stopa procentowa może spaść do poziomu 3 procent - powiedział w TVN CNBC Biznes członek RPP. Stanisław Owsiak dodał, że obecnie jest duże pole do obniżek stóp procentowych, jednak jego zdaniem cięcie stóp na najbliższym posiedzeniu - w przyszłym tygodniu, jest wątpliwe. Z profesorem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Inflacja to nie problem

Nie można wykluczyć, że w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na przerwę w cyklu redukcji stóp procentowych - powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Stanisław Owsiak. Jego zdaniem inflacja będzie coraz mniejszym problemem, a dane płynące z gospodarki jak produkcja, sprzedaż czy płace, dają pole do dalszych obniżek. Czego można nie wykluczać, a co można już wykluczyć? O to w programie "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz pytał Konrada Soszyńskiego-ekonomistą BGK.

Prosper z Torfarmem

Dzięki fuzji z Torfarmem Prosper będzie miał 30-procentowy udział w rynku - przyznał w TVN CNBC Biznes członek zarządu Prosper, Adam Pieniacki. Rodzina Wesołowskich zdecydowała się sprzedać akcje Prospera po 5 zł. W ciągu 30 dni Torfarm ma ogłosić wezwanie do sprzedaży pozostałych walorów spółki. O korzyści płynące z połączenia spółek gościa "Dnia na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

GUS: ceny w górę

Z danych GUS o inflacji wynika, że w marcu ceny żywności i napojów alkoholowych przyśpieszyły do prawie 6 proc. Jednak sprzedaż detaliczna na początku roku była słaba. Prezes Ambry- Robert Ożóg powiedział w TVN CNBC Biznes, że jak na razie spółka nie zanotowała spadków.

Rząd da pieniądze na dobry pomysł

Brytyjski rząd otwiera nowy rozdział w wojnie z kryzysem: zapowiada założenie specjalnego banku, który inwestowałby w małe, obiecujące firmy z branży wysokiej technologii. Inwestycje mogą być ryzykowne, ale muszą być obiecujące.

Po co Rosjanie kupili węgierskiego MOL-a?

Moskiewski "Kommiersant" stwierdza w poniedziałkowym wydaniu, że węgierscy uważają, iż zakup przez rosyjski Surgutnieftiegaz 21,1 proc. udziałów w węgierskiej firmie petrochemicznej MOL ma na celu zablokowanie budowy gazociągu Nabucco.

Chiny nadzieją motoryzacji

Pomimo światowego załamania na rynku motoryzacyjnym, sprzedaż samochodów w Chinach szybko rośnie. W marcu Chińczycy kupili już ponad milion aut. Kraj Środka jest jednym z niewielu dużych rynków, gdzie sprzedaż rośnie, a światowe koncerny zamiast ciąć koszty planują kolejne inwestycje.

Bez obniżki stóp w kwietniu?

-Nie można wykluczyć, że w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na przerwę w cyklu redukcji stóp procentowych - powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Stanisław Owsiak. Jego zdaniem inflacja będzie coraz mniejszym problemem, a dane płynące z gospodarki jak produkcja, sprzedaż czy płace, dają pole do dalszych obniżek. Z członkiem RPP w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz

Przemysł da radę?

Produkcja przemysłowa w marcu niższa o 6,5% w ujęciu rocznym? Zdaniem analityków tempo jej spadku wyhamowuje z powodu większej liczby dni roboczych. Czy to oznacza, że polska gospodarka uniknie technicznej recesji? Gościem w programie "Pieniądze od rana" był Rafał Benecki z ING Banku.

Amerykańskie banki wychodzą na prostą?

Citigroup funkcjonuje tylko dzięki wsparciu amerykańskiego rządu - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes Euro-American Company, Andrzej Kurnicki. Wyniki banków w Stanach Zjednoczonych za pierwszy kwartał 2009 roku są lepsze od oczekiwań, jednak nie tak dobre, jak przed rokiem. Skąd takie wyniki i czy to już początek końca kryzysu, gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Od roku psuje się nam nastrój

"Wskaźnik dobrobytu", odzwierciedlający ekonomiczne nastroje polskiego społeczeństwa, w kwietniu spadł po raz dwunasty z rzędu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Zboże drożeje na przednówku

Ceny zbóż na przednówku będą rosnąć, ale umiarkowanie - przewiduje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Eksperci wskazują, że dziś zboża i tak są o połowę tańsze niż rok temu.

W kwietniu stopy ani drgną?

- Możliwa jest przerwa w cyklu obniżek stóp procentowych w kwietniu - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Stanisław Owsiak. Jak jednak zaznaczył, wciąż jest pole do kolejnych obniżek stóp.

Już nie jedzą naszej kiełbasy

Kończą się dobre czasy dla polskiej żywności w Europie - pisze "Gazeta Prawna". Jak wynika z danych resortu rolnictwa, od końca ubiegłego roku następuje wyraźne załamanie eksportu artykułów spożywczych. W wariancie pesymistycznym w 2009 roku eksport naszej żywności może spaść nawet o 10 procent.

Gazprom dobiera się do polskiej części Jamału

Nie czekając na wyniki rządowych negocjacji o dostawach rosyjskiego gazu do Polski, Gazprom chce wymusić obniżki opłat za tranzyt gazu przez Polskę do Niemiec - pisze "Gazeta Wyborcza". Według niej, w konsekwencji może to doprowadzić do przejęcia kontroli nad całością polskiego gazownictwa przez rosyjską spółkę.