Najnowsze

Najnowsze

Wzrost sprzedazy detalicznej o 5,2%

W sierpniu 2009 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,2 procent rok do roku, zaś licząc miesiąc do miesiąca spadła o 4,2 procent. Stopa bezrobocia z kolei utrzymała się na lipcowym poziomie 10,8 procent. Na temat danych GUS-u rozmawiali w programie "Dzień na rynkach " Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska, oraz Marcin Mazurek, ekonomista BRE Banku.

Rostowski: do euro wciąż chcemy

- Włączenie Polski do strefy euro musi pozostać naszym celem strategicznym, a Polska ma zamiar spełnić kryteria z Maastricht - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Minister wystąpił podczas warszawskiej konferencji "Wspólna europejska waluta w obliczu globalizacji i kryzysu ekonomicznego".

Co zdecyduje Fed? "Stopy bez zmian"?

Fed utrzyma swoje stopy procentowe w przedziale od zera do ćwierć procent co najmniej do końca tego roku - przewidują amerykańscy analitycy. Czy prognozy zaczną się sprawdzać, przekonamy się w środę po 20. czasu polskiego - gdy Fed ogłosi swą wrześniową decyzję.

Rynek nieruchomości w USA

W lipcu indeks cen domów w USA wzrósł o 0,3% w skali miesiąca i spadł o 4,2% w skali roku. Obecnie Indeks jest 10,5% poniżej swojego szczytu. O rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych Marek Tejchman rozmawiał w programie "90 Minut" z Romanem Rewaldem – prezesem Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Inflacja bazowa bez zmian

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii bez zmian. Wyniosła w sierpniu 2,9% rok do roku - tyle samo co w lipcu - podał Narodowy Bank Polski. To wynik zgodny z oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez Agencję Reutera. Co te dane oznaczają dla gospodarki i dla kredytobiorców? Gościem Marka Tejchmana w magazynie "90 minut" był doradca zarządu BRE Bank, Wiesław Szczuka

Komisarze krytykują plany ws. Opla

Niemiecki komisarz Unii Europejskiej ds. przemysłu Günter Verheugen krytykuje plany przejęcia Opla przez konsorcjum Magna - Sbierbank. - Nie można tworzyć wrażenia, że rządy płacą pieniędzmi europejskich podatników za utrzymanie miejsc pracy - stwierdził komisarz w rozmowie z telewizją ZDF.

Podwyżki cen prądu

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski 13 z 14 operatorów energetycznych o zmianę taryf cen na wyższą. Nie złożył Vattenfall, ponieważ wysłał wniosek pocztą i jeszcze do Urzędu nie dotarł. Wnioskowane podwyżki mieszczą się w przedziale od 16-22%. Jeden operator tylko, wnioskuje o 7% podwyżkę. Na temat podwyżek rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Marek Woszczyk, wiceprezes URE.

Bezrobotnych nie przybyło

Stopa bezrobocia na razie bez zmian. Przewidywania analityków potwierdził Główny Urząd Statystyczny. Według jego danych stopa bezrobocia nie rośnie i w sierpniu wyniosła tyle samo co w lipcu: 10,8 proc. Bez pracy było w tym miesiącu 1,69 miliona osób. To niestety więcej niż przed rokiem.

Kontrole

170 milionów złotych - tyle wydali Polacy w ubiegłym roku na przeglądy techniczne samochodów sprowadzanych z zagranicy. W ciągu siedmiu miesięcy tego już 67 i pół miliona złotych i więcej nie będą musieli... nie będą musieli także tracić czasu, a jak wiadomo czas to pieniądz... Dlaczego nie będą musieli i kto na tym straci najwięcej... O tym Łukasz Kijek.

Polska wygrywa CO2 z Brukselą

Polska wygrywa w sporze o emisję dwutlenku węgla. Unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu przyznał w środę rację Polsce w sporze z Komisją Europejską i unieważnił decyzję o przydziale krajowych limitów emisji gazów cieplarnianych. To bardzo dobra wiadomość dla polskich elektrowni, cementowni i innych zakładów.

General Motors na piątym biegu

General Motors nadrabia kryzysowe straty i wrzuca piąty bieg. Praca w fabrykach amerykańskiego koncernu ma przebiegać 24 godziny na dobę, do pracy wrócą też zwolnieni przez kryzysowe cięcia etatów pracownicy.

Za prąd chcą od nas 20 procent więcej

Od 16 do 22 procent - takich podwyżek cen prądu dla odbiorców indywidualnych domagają się dystrybutorzy, którzy zgłosili się z wnioskami do Urzędu Regulacji Energetyki. URE deklaruje jednak, że na aż tak dużą podwyżkę zgody na pewno nie będzie.

Kryzys zjadł też lody

Lato się skończyło, a wraz z nim sezon na lody. Hasło "Lody, lody, dla ochłody" miało jednak w tym roku mniejszą siłę niż dawniej. Czy to z powodu kryzysu, czy też niezbyt udanej pogody w lipcu - producenci lodów sprzedali ich znacznie mniej niż w poprzednie lato.

Aaaa... stocznie sprzedam

Przyszłość stoczni w Szczecinie i Gdyni nadal niewiadoma. Po fiasku rozmów z tajemniczymi inwestorami z Kataru, Agencja Rozwoju Przemysłu postanowiła zareklamować niesprzedane aktywa. Ogłoszenia mają się pojawić w największych biznesowych gazetach - np. w "Financial Times". Tymczasem, wielki powrót szykuje były właściciel Stoczni Szczecińskiej Porta Holding.

Kupiłeś w internecie? To możesz poczekać...

Zamówiłeś towar w internetowym sklepie, zapłaciłeś i... czekasz. Jeden tydzień, drugi, trzeci... Na realizację internetowego zamówienia możesz czekać nawet dwa miesiące - i wszystko będzie zgodnie z prawem.

Unia stawia na rzepak

Unia Europejska stawia na paliwo z rzepaku. Komisja Europejska zgodziła się na wyższe ulgi podatkowe na biodiesel produkowany z olejów roślinnych. Minimalna stawka akcyzy będzie teraz najmniejsza z możliwych - w naszym przypadku to 1 grosz za litr. Użytkownicy ekologicznego paliwa mogą jednak wcale tych zmian nie odczuć - zapowiada "Rzeczpospolita".

Polskie banki "doją" po europejsku

Przeciętny Polak płaci za konto w banku średnio 73 euro rocznie, czyli tyle samo, co zamożny Duńczyk - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. Kwota ta mieści się wprawdzie w średniej europejskiej, ale jeśli biorąc pod uwagę przeciętne zarobki w Polsce jest wyjątkowo wysoka.

Zarządzanie nie dla kobiet?

Tylko co czwarta spółka giełdowa ma we władzach kobiety i nic nie wskazuje, by ten stan rzeczy miał się zmienić - pisze "Rzeczpospolita".

KRUS krezusem mimo kryzysu

Ministrowie zaciskają pasa, budżet ma potężny deficyt, ale KRUS dostanie... 15 mld zł. W kasie rolniczych ubezpieczeń nikt nie płaci podatków, choć nie wszystkim brakuje kasy. A na zmianę tego stanu szansa jest nikła, choć prawie każdy jej chce.

Jasny obraz

Jakość obrazu w telewizorze nie zawsze zależy od samego telewizora. Zwłaszcza jeżeli ten stoi w elektro-markecie a obok stoi inny, ale za to taki, na sprzedaniu którego pracownikom sklepu zależy szczególnie. O nowym spojrzeniu i wyraźnym obrazie handlowych praktyk w HD Patrycjusz Wyżga

Najdroższe handlowe ulice świata

Najdroższe handlowe ulice świata – dziś o ok. 20% tańsze niż przed rokiem. Na czele listy wciąż Piąta Aleja z roczną ceną wynajmu metra kwadratowego na poziomie 13 tys. euro. Ile zapłacimy za wynajęcie powierzchni handlowej w największych miastach Polski - sprawdzał Marek Klapa.

Czas na restrukturyzację

Orzeł to jeden z największych producentów tkanin lnianych w Europie. Niestety spółka od kilku kwartałów odnotowuje spadek przychodów. A prace nad restrukturyzacją nadal trwają. Gościem programu "Rynki Dnia" był Rafał Czupryński, prezes spółki Orzeł

TFI niedoważone

- Czeka nas korekta w październiku - stwierdził w magazynie "Rynki Dnia" prezes Amplico TFI. Jednak dodał - do końca roku będziemy "wyżej" niż dzisiaj. O komentarz do dzisiejszej i prognozę na przyszłość - Krzysztofa Stupnickiego poprosił Robert Stanilewicz.

Rząd nie wierzy w "straszenie" Fitcha

- Raport Fitch Ratings, który przewiduje, że stan finansów publicznych w Polsce będzie się pogarszał, jest nieadekwatny do rzeczywistości europejskiej - oświadczył w TVN24 premier Donald Tusk. A szef jego doradców strategicznych Michał Boni w TVN CNBC dodawał: Fitch tylko straszy.

"Płaćcie nam mniej, ale nie zwalniajcie"

Związki zawodowe działające w PLL LOT proponują, aby zamiast ewentualnej redukcji zatrudnienia zmniejszyć pensje pracownikom. W środę związkowcy przedłożą zarządowi pismo, w którym zwrócą się o natychmiastowe rozpoczęcie rozmów w tej sprawie

Ceny prądu w rękach URE

- We wtorek do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły prawie wszystkie wnioski o zmianę taryf energetycznych na 2010 roku dla gospodarstw domowych - poinformował Agnieszka Głośniewska z URE. Urząd czeka jeszcze na wniosek firmy Vattenfall.

Eksplozja optymizmu na GPW

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie była najlepsza od dwóch miesięcy. Na jej zamknięciu WIG20 wzrósł o 5,11 proc. i wyniósł 2246,97 pkt. Europejskie parkiety zyskały średnio po ok. pół proc. Analitycy oceniają, że na GPW powracają gracze zagraniczni, dzięki którym indeks największych spółek może osiągnąć nowe szczyty.

Minister wpycha młodych na emerytalne schodki

- Wydłużenie wieku emerytalnego jest nieuchronne, ale trzeba to zrobić stopniowo - uważa minister pracy Jolanta Fedak. Dlatego - według projektu - jej resortu zmiany będą dotyczyć przede wszystkim tych, którzy na rynku pracy są najkrócej.

Chiński biznes

Polscy przedsiębiorcy w Chinach? Jak najbardziej tak. Przykład kieleckiego Cersanitu świadczy o tym, że rynek chiński stoi przed naszym biznesem szerokim otworem. Nie trzeba być jednak wielkim przedsiębiorcom aby poważnie zainteresować się Chinami. W dobie zmniejszonego popytu ze strony odbiorców z USA i Europy Zachodniej firmy z Państwa Środka szukają nowych klientów i jeszcze chętniej nawiązują kontakty gospodarcze z partnerami z Europy Środkowej. O możliwościach dla polskiego biznesu i o barierach niezbędnych do pokonania w interesach z Chińczykami w "Biznes lunchu" rozmawialiśmy z prezesem Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzejem Arendarskim i dr Dominikiem Mierzejewskim, sinologiem z Uniwersytetu Łódzkiego.

Plus nie wypuszcza z sieci

W połowie października Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończy kontrolę operatorów telekomunikacyjnych pod kątem utrudniania klientom przejścia do innej sieci. Wstępne wyniki mówią o tym, że największe problemy robi swoim zawiedzionym abonentom sieć Plus.