Najnowsze

Najnowsze

Pawlak: Dwie spółki do budowy atomu

Harmonogram działań dla energetyki jądrowej przewiduje powstanie dwóch spółek przygotowujących projekt budowy elektrowni atomowej w Polsce. Spółki te będą bazowały na dwóch różnych, wiodących technologiach światowych - oznajmił wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

USA zwiększają deficyt

Administracja Stanów Zjednoczonych zwiększy prognozowany deficyt budżetowy na najbliższą dekadę z ok. 7,1 do ok. 9 bilionów dolarów - poinformowali wysocy rangą przedstawiciele gabinetu prezydenta. Nowa prognoza Białego Domu, która dotyczy lat 2010 - 2019, dostarcza amunicji przeciwnikom Baracka Obamy. Utrzymują oni, że planowane przez jego gabinet wydatki są zbyt wysokie, zwłaszcza wobec i tak już trudniej sytuacji budżetu.

"Gospodarka dochodzi do siebie po załamaniu"

Wydaje się, że gospodarka światowa dochodzi do siebie po głębokim załamaniu, ale odnowa prawdopodobnie długo potrwa, a czynniki ryzyka utrzymują się nadal - oświadczył w piątek prezes banku centralnego Stanów Zjednoczonych Federal Reserve (Fed) Ben Bernanke.

Rozpalanie gospodarki

Koks papierkiem lakmusowym kryzysu. Rosnąca sprzedaż tego surowca świadczy o tym, że z letargu budzi się przemysł ciężki. Rośnie popyt na wyroby hutnicze, te same, które jako pierwsze ucierpiały na globalnym spowolnieniu w gospodarce. Produkująca węgiel koksowy w Polsce Jastrzębska Spółka Węglowa w dużym tempie wyprzedaje zapasy. Ponadto gdyby mierzyć siłę kryzysu liczbą zamówień na samochody w tyskiej fabryce Fiata, to należałoby go już definitywnie odwołać. Z taśm montażowych co 30 sekund zjeżdża nowe auto, a firma chce zatrudnić dodatkowych 300 osób.

Kredyt atrakcyjny?

Dobra i zła wiadomość dla starających się o kredyt mieszkaniowy. Dobra - banki znów zaczynają udzielać kredytów nawet na 105 % wartości nieruchomości, zła - jak na drożdżach rosną kredytowe marże. W poszukiwaniu atrakcyjnego kredytu do bankowego okienka zapukał Łukasz Kijek.

Jazda podatkowa

Jaki jest najlepszy samochód świata? SŁUŻBOWY... O tym chyba nikogo, kto miał taki do dyspozycji, przekonywać nie trzeba. Wkrótce jednak może się to zmienić, bo ministerstwo finansów tych, którzy korzystają z dobrodziejstw firmowych aut, chce dodatkowo opodatkować. O tym, ile jest warta dla fiskusa możliwość zrobienia zakupów służbowym samochodem, sprawdzał Łukasz Kijek.

Dzień z Kosmetykami- Dr Irena Eris

W ramach akcji "Dzień z Kosmetykami" rozmawiamy dziś na temat branży kosmetycznej. W programie " Rynki Dnia" na temat kosmetyków, planów firmy Dr Irena Eris, Mikołaj Kunica rozmawiał z Ewą Blocher.

Branża kosmetyczna

Jeśli nie mam na samochód - to chociaż kupię sobie szminkę - tak według specjalistów kryzys działa na zwyczaje zakupowe kobiet - chociaż i mężczyźni coraz chętniej kupują kosmetyki. O tym dlaczego mężczyzna ma kupować krem przeciwzmarszczkowy - najpierw jednak obraz rynku kosmetyków w Polsce, na którym w większości rządzą - polscy producenci Marcin Kowalski w programie "Bilans"rozmawiał z dr PIOTR ŁUKASIEWICZEM - dyrektor planowania marki OBSIDIAN SMG/KRC.

Nikt nie chce kupić Twierdzy Modlin

Już trzeci raz nie udało się sprzedać podwarszawskiej twierdzy Modlin. Jak informuje Polskie Radio, i tym razem nikt nie złożył w wymaganym terminie wadium.

Jesienią TVN24 zaskoczy nowościami

Dwa nowe programy zadebiutują w TVN24. Jeszcze w sierpniu widzowie zobaczą "Barometr" Marcina Leśkiewicza, wydawcy TVN24. Z kolei na początku września swój nowy program "Babilon" zaprezentuje prowadzący m.in. program "24 godziny" Piotr Marciniak. Obydwie audycje będą nadawane na żywo w weekendy.

Giełda najwyżej w tym roku!

Tak wysoko WIG20 nie był od 3 października 2008 r. Indeks największych spółek na warszawskim parkiecie zyskał w piątek 4,09 proc. i zakończył dzień na poziomie 2234 pkt. Sporo zyskał też złoty.

Wyboista droga do A2

Konsorcjum NDI/SB Granit, które złożyło ofertę w przetargu na projekt i budowę jednego z odcinków autostrady A2 od Strykowa do Konotopy, domaga się jego unieważnienia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uważa, że protest jest bezzasadny.

Bruksela chce, by twoje auto samo wezwało pogotowie

Komisja Europejska wzywa kraje członkowskie do obowiązkowego wprowadzenia nowego systemu bezpieczeństwa w samochodach. System sam ma powiadamiać służby policyjne i ratunkowe o wypadku, nawet gdy kierowca straci przytomność.

Dobre wyniki MW Trade

M.W. Trade S.A. to instytucja finansowa świadcząca usługi na rzecz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Spółka MW Trade osiągnęła w I półroczu bieżącego roku 4 404 tys. zł przychodów netto ze sprzedaży. Jest to prawie o 16 procent więcej niż w I półroczu roku 2008. Na temat sytuacji spółki rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Rafał Wasilewski, prezes spółki.

Lewica żąda wyjaśnień ws. stoczni

Lewica domaga się wyjaśnień ws. "dramatycznej sytuacji w polskim przemyśle stoczniowym". Klub parlamentarny tej partii złożył u marszałka Sejmu wniosek o rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informację rządu w tej sprawie. Sejm po raz pierwszy po wakacjach zbiera się w najbliższą środę

Dziadkowie na wagę... 50 mld euro

Dziadków trudno przecenić - wszyscy o tym wiedzą, choć dotąd nikt tego nie policzył. Teraz we Włoszech jednak przeliczono - i roczną wartość pracy świadczonej przez dziadków oszacowano na 50 miliardów euro.

Polski atom razy trzy

Do 2030 roku w Polsce maja powstać trzy elektrownie jądrowe o łącznej mocy ok. 5 tys. MW - zapowiada dyrektor departamentu energii jądrowej w resorcie gospodarki Zbigniew Kamieński. Jeżeli się to uda, to będą wytwarzały one 15 procent energii elektrycznej w kraju.

Pawlak: Energia zostanie w rękach rządu

Polska Grupa Energetyczna i Tauron, spółki obejmujące 60 proc. polskiego rynku energii elektrycznej, pozostaną pod kontrolą Skarbu Państwa - zapewnił minister gospodarki Waldemar Pawlak. Częściowa prywatyzacji obu spółek planowana jest na najbliższe miesiące.

Skończyła się "kasa za graty"

Bliski koniec dopłat do nowych samochodów w USA. Rząd ogłosił, że fundusz, z którego były finansowane się wyczerpał. Rządowe wsparcie Amerykanie będą mogli uzyskać jeszcze tylko do przyszłego tygodnia.

Merkel widzi Opla w rękach Magny

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła, że większe szanse niż Belgowie na przejęcie Opla ma kanadyjsko-austriackie konsorcjum Magna, działające w porozumieniu z rosyjskim bankiem państwowym Sbierbank. O tym, że Berlin woli Magnę od belgijskiego RHJ, mówi się już od kilku tygodni.

Rząd wygrzebie zyski z ziemi

W ziemi drzemią miliardy złotych, które mogą poratować nasz budżet. Rząd chce to wykorzystać i już nakazał Agencji Nieruchomości Rolnych, by podwoiła sprzedaż gruntów - pisze "Puls Biznesu". Jest jednak problem: o część z tych ziem upominają się byli właściciele.

Nowy tytuł szykuje się do debiutu

Nowa codzienna gazeta "Dziennik Gazeta Prawna", która powstanie w wyniku fuzji "Gazety Prawnej" i "Dziennika" – pojawi się w sprzedaży 14 września 2009 roku.

"Podwyżki podatków nie unikniemy"

- Na pewno nie uda nam się uniknąć podwyżki podatków - uważa b. wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński. Jak powiedział w TVN CNBC Biznes, możemy być pewni wzrostu podatków akcyzowych, a jeśli to nie wystarczy do załatania dziury w budżecie, także innych rodzajów danin.

Chińska gospodarka znów się rozgrzewa

Podczas, gdy my nad Wisłą emocjonujemy się, czy nasza gospodarka urośnie choćby o ułamek procenta, Chińczycy właśnie ogłosili, że ich PKB pędzi w tempie 8,5 proc. I na dodatek uważają, że to jeszcze nie szczyt ich możliwości.