Najnowsze

Najnowsze

Nieruchomość spod młotka

Na pierwszej w Polsce aukcji nieruchomości na żywo, w ciągu godziny wylicytowano 8 spośród 26 wystawionych lokali. W taki sposób swoje nieruchomości mogli sprzedać deweloperzy, a dzięki pośrednikom także i osoby prywatne. Kupcem mógł być każdy. Z sali aukcyjnej do studia TVN CNBC Biznes przybył Paweł Hardej, Dyrektor Departamentu Aukcji Nieruchomości w Colliers International Poland.

Grypa kosztowna dla ZUS

ZUS wypłaca coraz więcej pieniędzy w ramach zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Rośnie bowiem liczba zachorowań, a co za tym idzie zwolnień lekarskich. Problem w tym, że właśnie skończyły się dotacje z budżetu. Sytuację mają uratować pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Minister Pracy chce, aby dzięki funduszom, które miały być zabezpieczeniem wypłat świadczeń w czasie nierównowagi demograficznej finansowano niedobory w ZUS-ie. Podstawowym argumentem ma być fakt, że taka pożyczka nie będzie oprocentowana, a zatem tańsza od kredytów komercyjnych. Pytanie tylko, czy zakład kiedykolwiek te pieniądze odda...

MNI razem z PPWK

MNI i PPWK zawarły warunkową umowę wymiany akcji. MNI przekaże PPWK MNI Premium w zamian za akcje, MNI będzie wtedy większościowym akcjonariuszem PPWK. O mariażu tych dwóch spółek i planach na przyszłość spółki MNI, Robert Stanilewicz rozmawiał z jej prezesem, Piotrem Majchrzakiem

Co David Lynch wyczaruje w łódzkiej elektrociepłowni?

W zabytkowym wnętrzu dawnej łódzkiej elektrociepłowni amerykański reżyser David Lynch zamierza robić swoje kolejne filmy. Budowa centrum filmowego, wartego 150 mln dolarów, rusza już w lutym i potrwa dwa lata. Środki na inwestycję mają pochodzić m.in. z funduszy europejskich.

Starość na bank

Senior klientem na wagę złota. Polscy emeryci stanowią łakomy kąsek dla instytucji finansowych. Głównie dlatego, że kilka milionów z nich w ogóle nie ma konta bankowego. W poszukiwaniu możliwości zdobywania kolejnych części rynku banki tworzą produkty adresowane właśnie do seniorów. Czy to będzie kolejny krok w kierunku tak zwanego "ubankowienia" polskiego społeczeństwa i jak banki chcą przekonać do siebie emerytów?

Hollywood made in Poland

Odwieczne kłopoty z finansowaniem produkcji filmowych w Polsce mogą sprawiać wrażenie, że zarabianie na filmach w naszym kraju jest co najmniej trudne. Jednak projekt Davida Lyncha, który chce wybudować w Łodzi swoje studio stawia rynek w nieco innym świetle. Sławny reżyser zamierza produkować w Polsce filmy na rynek światowy. Czy powody, dla których wybrał właśnie Łódź chociaż trochę są zbieżne z tymi, które decydują np. o otwarciu fabryki produkującej w naszym kraju telewizory? No i co na taką konkurencję odpowiedzą rodzimi producenci filmowi?

Grypę sfinansuje ci pracodawca i ZUS

Grypa szaleje, a pracodawcy - liczą straty. Liczy też Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bo im dłuższe zwolnienie pracownika tym, więcej pieniędzy musi wyłożyć ubezpieczyciel. Choroba nie oszczędza - do połowy listopada zarejestrowano prawie 41 tysięcy chorych na grypę lub z inną infekcją wirusową - wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny.

Opel - europejska sprawa?

Najpierw poprosimy o plan ratowania Opla, a potem wspólnie uzgodnimy publiczną pomoc na forum Unii Europejskiej - takie ustalenia zapadły na popołudniowym spotkaniu resortów gospodarki krajów, gdzie są fabryki koncernu oraz Komisji Europejskiej.

PMPG: Będzie emisja akcji

Platforma Mediowa Point Group chce pozyskać ponad 20 milionów złotych z nowej emisji akcji. Zyski z emisji spółka chce przeznaczyć głównie na rozbudowę swojej obecności w internecie. W mijającym roku spółka skupiła się głównie na inwestycjach w prasę i telewizję. Najnowszą pozycją w segmencie mediów tradycyjnych może być tygodnik "Wprost". "Wciąż przyglądamy się temu tytułowi, ale jeszcze nie zapadły konkretne decyzje" - mówi w TVN CNBC Biznes prezes PMPG, Michał Lisiecki

NBP pozywa Niesiołowskiego. PO: to nadużycie i skandal

Skandalem i wykorzystywaniem stanowiska w Narodowym Banku Polskim do prywatnych procesów nazywa Stefan Niesiołowski pozew wytoczony mu przez szefa NBP Sławomira Skrzypka. Szef banku centralnego poczuł się urażony, bo wicemarszałek nazwał go "funkcjonariuszem PiS".

Do Brukseli po odsiecz dla jednorękich bandytów

Właściciele automatów hazardowych szukają ratunku w Brukseli. W piśmie do Komisji Europejskiej donoszą, że nowa ustawa łamie unijne prawo. Na dodatek skarżą się, że choć obowiązują stare przepisy, to urzędy nie wydają im pozwoleń na ustawianie nowych "jednorękich bandytów".

Nowy robak na iPhone'a już kradnie

W Holandii pojawił się kolejny już robak atakujący iPhony. Tym razem to już szkodnik "pełną gębą": rozprzestrzenia się głównie w Holandii i tamtejszym klientom banku ING, łączącym się z bankiem przy użyciu iPhone'a, wyświetla fałszywy ekran logowania i próbuje w ten sposób wykraść ich dane.

W czwartek porozmawiają o gazie

Dalszy ciąg polsko-rosyjskich negocjacji w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Po niedawnym porozumieniu PGNiG z Gazpromem, ich ustalenia muszą teraz parafować rządy Polski i Rosji. Rozmowy odbędą się w czwartek w Warszawie - zapowiada dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

Pieniądze na rozwój Polski Wschodniej

3 miliardy euro zostało już przeznaczonych przez Unię Europejską na program rozwoju Polski Wschodniej. W ramach wyrównania szans w porównaniu z innymi regionami podpisano już 51 umów o wartości 2,5 miliardów złotych. Na jakie konkretnie projekty trafiają pieniądze? Robert Stankiewicz pytał o to Dariusza Szewczyka wiceprezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

URE przeciwko zapędom firm energetycznych

Jeszcze w tym tygodniu Urząd Regulacji Energetyki wezwie firmy energetyczne do korekty ich wniosków taryfowych, dotyczących cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - zapowiada rzeczniczka URE, Agnieszka Głośniewska. - - Wezwania roześlemy w najbliższych dniach, na pewno w tym tygodniu - deklaruje rzeczniczka.

Microsoft wesprze Murdocha w walce z Googlem?

Rupert Murdoch znalazł sojusznika w walce z darmowym udostępnianiem swoich płatnych usług przez Google. Medialny magnat zrozumienie znalazł... w Microsofcie. Chodzi o opracowanie takiego rozwiązania, które pozwoli zachować serwisom płatną opcję, nie wykluczając ich jednocześnie z wyszukiwarek Google - donosi internetowe wydanie dziennika "Financial Times".

Polska najlepiej walczy ze spadkiem zatrudnienia

Polska, Luksemburg i Niemcy najlepiej radzą sobie w przeciwdziałaniu tendencji do spadku zatrudnienia, widocznej w całej Unii Europejskiej. Od początku kryzysu w UE zlikwidowano ponad 4 mln miejsc pracy, głównie zatrudnionych w przemyśle mężczyzn i pracowników niskokwalifikowanych.

Benzyna popłynie w poprzek Wisły

Pod dnem Wisły w okolicach Włocławka przeciągnięty został nowy rurociąg. Należąca do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" rura zastąpi rurociąg paliwowy, który uległ awarii przed dwoma laty i zanieczyścił nurt Wisły.

Dolar dalej będzie zjeżdżał. Nawet Fed mu nie pomoże

Dolar dalej będzie tracił - uważają ekonomiści. Zjazdu dolara nie zatrzyma nawet podniesienie stóp procentowych przez Fed. Według najnowszych prognoz, amerykańska waluta dalej będzie tracić do euro. - Na umocnienie się waluty będziemy czekać co najmniej rok - przewidują ekonomiści.

Małolaty stają się krezusami

W Wielkiej Brytanii jest dość spora grupa ludności, która ma się całkiem dobrze mimo kryzysu finansowego i recesji. Naukowcy z London School of Economics obliczyli, że od 1987 roku kieszonkowe, jakie otrzymują dzieci w Zjednoczonym Królestwie, wzrosło aż o ponad... 500 procent.

Noblista: Za 10 lat Polska dogoni Zachód

Laureat nagrody Nobla z ekonomii z 2004 roku, prof. Edward C. Prescott z optymizmem patrzy na Polskę i jej sąsiadów. - Sądzę, że gospodarki Europy Środkowej dogonią Zachód już za 10-15 lat - stwierdził w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Dodał również, że Polska nawet nieźle poradziła sobie z ogólnoświatowym kryzysem finansowym.

Smok napije się coca-coli

Potrojenie sprzedaży i podwojenie liczby fabryk - to plany Coca-Coli wobec chińskiego rynku na najbliższą dekadę. Jak pisze "Financial Times", ten największy producent napojów bezalkoholowych na świecie stawia na rosnącą w Chinach klasę średnią i na rozwój rynku wewnętrznego.

WSJ: Czemu Polska jest mniej ambitna

Rząd Donalda Tuska zrezygnował z realizacji zapowiadanych ambitnych celów gospodarczych i przez najbliższe dwa lata przy władzy skoncentruje się na już rozpoczętych projektach, jak budowa dróg, zwiększanie dostępności internetu czy przygotowanie kraju do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku - pisze w poniedziałek "Wall Street Journal".

Sprawy przeciw Tuskowi nie będzie. Przynajmniej teraz

Sąd Rejonowy w Gdańsku oddalił zażalenie "Solidarności" Stoczni Gdańsk. Związkowcy złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska w sprawie stoczni. Prokuratura odrzuciła zażalenie, więc przewodniczący "S" Karol Guzikiewicz odwołał się do sądu. Sąd jednak także oddalił wniosek, ze względu na błędy formalne. - Sąd się boi premiera - skomentował Guzikiewicz.

Błyskawiczne pociągi w 10 lat

"Już" za 10 lat pociągiem z Warszawy do Wrocławia możemy mknąć z prędkością 360 km/h. Na początku przyszłego roku rusza pierwszy etap realizacji 10-letniego programu Kolei Dużych Prędkości. W styczniu rząd wybierze firmę, która przygotuje studium wykonalności wartego 26 mld zł projektu wprowadzającego superszybkie pociągi do Polski - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Za małe na kredyt? Unia pomoże

Niewielkie polskie firmy, które nie dostały kredytu od banków, mogą liczyć na wsparcie Unii Europejskiej. Ponad 650 mln euro, tylko z programów regionalnych, to wartość wsparcia dla funduszy, które udzielać będą pożyczek, poręczeń i gwarancji dla małych i średnich firm - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Reklamacja w upadłym sklepie możliwa

Sklep ogłosił upadłość, a ty chcesz zwrócić zakupiony towar. Masz szansę. Federacja konsumentów pomoże Ci za darmo w odzyskaniu wierzytelności jeśli wynosi ona od 50 zł do 5 mln złotych. Gościem magazynu "Pieniądze od rana" był Andrzej Bućko właśnie z Federacji Konsumentów

Biopaliwo... za karę

Na biopaliwach Orlen i Lotos, dwaj polscy giganci paliwowi, tracą dziennie prawie 1 mln zł. Koncerny naciskają na rząd, by zmienił przepisy biopaliwowe. Na razie bez efektu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Mały browarek lepszy od dużego?

Kryzys nie oszczędził nawet producentów piwa - Polacy w pierwszym półroczu 2009 roku kupili o 12,5 procent mniej piw niż po tym samym okresie przed rokiem. Jedyną grupą, która dobrze zniosła kryzys, są lokalne, niewielkie browary. Ich zyski wzrosły nawet o 4 procent.

Wojna w sieci? Tak, o reklamę

Sieci reklamowe i portale rozpoczęły wojnę cenową w branży internetowej. Wydawcy prasowi i telewizyjni ostrzegają, że odbudowa rynku po takim starciu trwa latami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".