Najnowsze

Najnowsze

Opel dla Chinczyków?

Ważą się losy Opla, należącego do przeżywającego wielkie kłopoty koncernu General Motors. Niemiecki minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg właśnie ujawnił, że pojawił się nowy inwestor zainteresowany Oplem - z Chin. W tej samej sprawie kanclerz Angelę Merkel odwiedził dziś prezes Fiata Sergio Marchionne.

BOŚgate Kownackiego aferą wszechczasów?

Bank Ochrony Środowiska liczy straty, a prokuratura i ABW sprawdzają, czy stoi za nimi obecny prezydencki minister Piotr Kownacki. Władze banku przyznają, że umowy na wykup szpitalnych długów, które podpisał Kownacki będąc wiceprezesem banku, były bardzo niekorzystne, a PO apeluje do Lecha Kaczyńskiego, aby zawiesił swego doradcę do czasu wyjaśnienia sprawy.

Radio Watykan wkracza na rynek reklam

Nawet finansowane z państwowego budżetu media muszą poprawić rentowność w dobie wszechogarniającego kryzysu. Po raz pierwszy w swej 78-letniej historii Radio Watykańskie będzie nadawać spoty reklamowe - poinformował dyrektor papieskiej rozgłośni i zarazem rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Nie zagrają do kotleta

Uwaga turyści! Litewskie hotele i restauracje zapowiadają w lecie ostrzegawcze akcje protestacyjne, w czasie których przez kilka godzin dziennie w hotelach będzie wyłączone światło, a w restauracjach nie będzie grała muzyka.

Nie ma co liczyć na tańszy prąd

- Firmy mogą liczyć w tym roku na spadek cen energii. Gospodarstwa domowe już nie - zapowiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora. Jego zdaniem, nie ma też obecnie warunków do uwolnienia rynku cen energii.

Światełko w tunelu?

Syntetyczny wskaźnik koniunktury odwrócił swój trend, a przedsiębiorcy uważają że dno kryzysu zostało osiągnięte w marcu. Czy naprawdę polska gospodarka ma się coraz lepiej? O tym w programie Biznes Lunch Rafał Wojda rozmawiał z profesor Barbarą Liberdą, doradcą prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Tyka zegar dla GM i Chryslera

Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors ma czas do 1 czerwca, by osiągnąć porozumienie ze związkowcami i by przekonać wierzycieli do zamiany części długu na akcje. We wtorek przedstawiciele związkowców GM mają ratyfikować porozumienie z pracodawcą. Eksperci uważają, że to ostatni tydzień General Motors przed ogłoszeniem bankructwa.

Dane GUS za kwiecień

W kwietniu 2009 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,0 procent rok do roku, natomiast licząc miesiąc do miesiąca wzrost wyniósł 5 procent. Stopa bezrobocia spadła do 11 procent z 11,2 w marcu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Czy te dane oznaczają że widać koniec kryzysu? O tym w programie "Dzień Na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z Mają Goettig, głównym ekonomistą banku BPH oraz Piotrem Bujakiem, ekonomistą banku BZ WBK.

Rada poczeka na dane z decyzją o stopach

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni w środę stóp procentowych - prognozują jednym głosem analitycy. Ich zdaniem wstrzyma się do czerwca, kiedy znana już będzie większość danych makro z pierwszego kwartału.

Udany debiut

Ipopema Securites zadebiutowała na GPW. Akcje spółki na otwarciu zaliczyły 36 procentowy skok w porównaniu do ceny emisyjnej. O planach spółki na najbliższy okres w programie "Dzień Na Rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem Ipopema Securities Jacekiem Lewandowskim.

Bezrobocie spada

Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 11 proc. z 11,2 proc. w marcu - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej oczekiwano, że bezrobocie wyniesie 11,2 proc.

Niemcy się skurczyły

Produkt Krajowy Brutto Niemiec był w I kwartale tego roku o 3,8 proc. mniejszy niż w IV kwartale 2008 roku i o 6,7 proc. mniejszy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - poinformował we wtorek Federalny Urząd Statystyczny z siedzibą w Wiesbaden.

Kierunek Rosja

Spółka Selena FM, producent i dystrybutor chemii budowlanej, będzie kontynuować działalność inwestycyjną w obszarze akwizycji - powiedział w programie "Dzień na rynkach" prezes spółki Krzysztof Domarecki. Jak powiedział, spółka jest zainteresowana przede wszystkim firmami w Chinach i Azji.

Finanse w Centrozap

Według ostatnich informacji spółka Centrozap nie ma problemów z finansowaniem, co oznacza start projektu Komi. Dodatkowo dowiemy się, jak wyglądały wyniki w pierwszym kwartale bieżącego roku i czy jest szansa na odszkodowanie od Skarbu Państwa. W programie "Dzień Na Rynkach" z prezesem Cetrozapu, Ireneuszem Królem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Gospodarka na minusie?

Wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale na poziomie 1 procenta rok do roku prognozuje w TVN CNBC Biznes główny ekonomista banku Citi Handlowego, Piotr Kalisz. W ujęciu kwartalnym może nam jednak grozić spadek PKB, co wskazywałoby na początek recesji. O perspektywy polskiej gospodarki i inne wskaźniki gospodarcze i finansowe gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Związki poczekają na cały pakiet

Projekt ustawy zawierającej pakiet antykryzysowy miał w ekspresowym tempie trafić do Sejmu. Jednak związki zawodowe nie oddadzą resortowi pracy w wyznaczonym terminie zaopiniowanej części pakietu, bo czekają na całość rządowych propozycji - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes przewodniczący Forum Związków Zawodowych, Wiesław Siewierski.

Dług pogrąża Amerykę

USA w ciągu najbliższych 2-3 lat mogą stracić swój najwyższy rating kredytowy AAA. Takiego zdania jest Nouriel Roubini. Ekonomista New York University powiedział włoskiemu dziennikowi gospodarczemu "Il Sole 24 Ore", że ratingowi zagraża rosnące zadłużenie Stanów Zjednoczonych.

Macierzyństwo a kariera

Czy ciąża i dziecko są przeszkodą w karierze zawodowej? Każda kobieta zadaje sobie pytanie - zrezygnować z macierzyństwa, odpuścić sobie karierę zawodową, poświęcić się rodzinie? Na te i wiele innych pytań próbowaliśmy odpowiedzieć w programie "Pieniądze od rana". Robert Stankiewicz rozmawiał z Moniką Jasińską z Manpower Polska, która zapewniała że nie warto rezygnować z macierzyństwa, szczególnie że mama która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim to najbardziej sumienny, lojalny i zorganizowany pracownik.

Cena ropy znowu w górę?

Cena ropy naftowej może w III kwartale tego roku wzrosnąć do 70-80 USD za baryłkę - ocenia Paul Horsnell z Barclays Capital.

Ludzie więcej kupują

Polacy przed Wielkanocą ruszyli na zakupy. Sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 1 proc. w porównaniu z kwietniem zeszłego roku, a w porównaniu z marcem o 5 proc - podał GUS. I kolejna dobra wiadomość - w maju poprawiły się - już drugi miesiąc z rzędu - nastroje konsumentów.

Banki-zombie mogą zdławić gospodarkę

Choć rządowi USA udało się uratować największe amerykańskie instytucje finansowe, przywracając zdolność funkcjonowania całego systemu, amerykańską gospodarkę mogą zadławić tysiące małych, lokalnych banków-zombie, które mają coraz większe kłopoty.

Akcje jak ciepłe bułeczki?

To jeszcze nie przełom, ale - jak ocenia "Puls Biznesu" - takiego ruchu na rynku pierwotnym akcji nie było już dawno. Na głównym parkiecie GPW coraz więcej debiutów, rośnie też aktywność resortu skarbu.

Czy gaz udusi chemię?

Polski przemysł chemiczny - główny odbiorca gazu - wciąż liczy na obniżkę cen tego surowca. Jednak PGNiG nie chce robić wyjątków w relacjach z klientami i gra na zwłokę. Boi się lawiny roszczeń od kolejnych firm. Jedyna szansa dla chemii to szybka reakcja rządu na ten problem - pisze "Puls Biznesu".

"Uciekaj od dolara!"

- Natychmiast pozbądźcie się amerykańskich akcji, obligacji i dolara - nawołuje znany inwestor Peter Schiff, szef Euro Pacific Capital w wywiadzie dla CNBC. I wieszczy upadek amerykańskiej gospodarki.

Miliard do wzięcia na usługi

Planujesz stworzyć centrum usług? Czekają na ciebie unijne dotacje wartości 1 mld zł. Najpierw trzeba jednak wystartować w konkursie organizowanym przez resort gospodarki. Warunkiem jest deklaracja, że spółka stworzy co najmniej 100 miejsc pracy - pisze "Rzeczpospolita".

Polski pakiet Obamy

Wszyscy czekają na to, by rząd przyznał w końcu, iż jest gorzej niż przewidywano - powiedział dr Marcin Piątkowski. O niespełnionych obietnicach rządu i ministra finansów rozmawialiśmy w programie "Fakty ludzie pieniądze" z dr Marcinem Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego, byłym pracownikiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Leczenie objawione

Pakiet antykryzysowy, który gospodarka polska potrzebuje, może zostać wprowadzany za pół roku. Według analityków to zbyt późny termin. Trzeba pomóc firmom, które kłopotów nie mają, ale jeszcze mogą w nie wpaść. Z apelem do rządu wystąpił w studiu TVN CNBC Biznes wiceprezes Business Centre Club, Zbigniew Żurek.

Pomysł dla Mostostalu Warszawy

Rosną zyski i przychody Mostostalu Warszawa. W I kwartale zysk wzrósł o ponad 40% rdr, wzrosły też przychody i zysk operacyjny – wynik za I kwartał przerosły oczekiwania analityków. W programie "Rynki dnia" prezes Mostostalu Warszawa Jarosław Popiołek podsumował wyniki kwartalne a także wyjaśniał zawirowania związane z przetargiem na budowę drugiej linii warszawskiego metra.

Ruchoma nieruchomość

Wakacyjny dom na kółkach lub w plecaku. Wakacje na kampingu są ciekawą alternatywą dla zorganizowanych wyjazdów z biurem podróży, ale wcale nie muszą być tańsze. Kiedy wynajęcie tzw. campera może się opłacać, ile zapłacimy za miejsce na kampingu oraz co jest na nim standardem?