Najnowsze

Najnowsze

Wzrost wynagrodzeń

Przeciętna wynagrodzenie w przedsiębiorstwach znowu powyżej poziomu 1000 dolarów. Co te dane o wzroście wynagrodzeń i spadku zatrudnienia mogą oznaczać dla Polskiej gospodarki? Jakie mogą być kolejne decyzje decydentów o tym jak wygląda sytuacja w skali makro? W Dniu na Rynkach gościem Mikołaja Kunicy był prof. Andrzej Sławiński członek Rady Polityki Pieniężnej.

Inwestycje Vattenfall w Polsce

Spółka Vattenfall jest nadal zainteresowana przejęciem pakietu większościowego w ENEI. Na dzień dzisiejszy posiada 18,7 proc. jej akcji. O planach budowy w Polsce elektrowni atomowej, sytuacji spółek energetycznych i przyszłości energii węglowej w rozmowie z Markiem Tejchmanem prezes Vattenfall Poland Torbjorn Wahlborg.

Akcja "wycisnąć klienta"

Banki dociskają klienta - żądają odsetek nawet od pieniędzy, których nie pożyczyły. Jak to możliwe i odpowiem jak się przed tym bronić? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Cezarym Smorszczewski, wiceprezesem Alior Bank.

General Motors na krawędzi bankructwa

Prezes amerykańskiego koncernu samochodowego General Motors nie wyklucza bankructwa. Fritz Henderson stwierdził, że jego firma przygotowuje szczegółowe plany ogłoszenia upadłości. Przyznał, że bankructwo nadal jest prawdopodobne, mimo realizowanej pod nadzorem rządu restrukturyzacji.

Węgierski rząd obciął sobie pensje

Nowy węgierski rząd postanowił rozpocząć oszczędzanie od samego siebie. Na pierwszym oficjalnym posiedzeniu gabinet Gordona Bajnaia przyjął pakiet oszczędnościowy, który m.in. ogranicza pensje ministrów - poinformowała rzeczniczka rządu Bernadett Budai.

Gdzie ta pomoc?

Spada zatrudnienie - rosną pensje. Jednak ci, którzy pracują w przedsiębiorstwach i zarabiają więcej - wcale nie mają powodów do radości, bo pracodawcy zapowiadają, że to nie koniec redukcji etatów. A specjalny pakiet zmian w kodeksie pracy, który miałby tę sytuację złagodzić ciągle jest w powijakach. Czy porozumienie wypracowane w Komisji Trójstronnej porozumieniem wcale nie jest?

Uważaj na chińskie zabawki i czajniki

Coraz więcej niebezpiecznych produktów z Chin. W ubiegłym roku z unijnego rynku wycofano niemal dwa tysiące groźnych dla człowieka produktów. Połowa z nich pochodziła z państwa środka, to głównie zabawki i produkty elektroniczne - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Współpraca PCC RAIL z Deutche Bank cz.2

Spółka PCC RAIL ma 5,5% udziału w rynku, Ale jak powiedział w programie "Biznes lunch" prezes spółki Mieczysław Olender - W Polsce możliwości się już wyczerpały. PCC RAIL będzie szukać szans na rynkach poza naszym krajem.

Współpraca PCC RAIL z Deutche Bank cz.1

Spółka transportu kolejowego PCC RAIL, w której skład wchodzi 12 przedsiębiorstw działa głównie na rynku polskim. Mamy 5,5% udziału w rynku polskim i na tym etapie nasze możliwości się wyczerpały - powiedział gość Marka Wójcika, prezes PCC RAIL Mieczysław Olender.

Rynek pracy w dobie kryzysu

Pracodawcy zdają sobie sprawę, że rynek pracy bardzo się zmienił. Warto jednak pamiętać, że zwolnienia mogą dzisiaj przynieść tylko pozorne oszczędności, bo znalezienie i wyszkolenie pracownika w przyszłości może okazać się bardzo kosztowne. O rynku pracy w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z Agnieszką Jabłońską IIC Partners Poland.

Rząd pochyli się nad pakietem antykryzysowym

Pakiet antykryzysowy, stworzony wspólnie przez pracodawców i związkowców, nie wzbudził wielkiego zainteresowania rządu - narzekają związkowcy. Od uchwalenia 13 postulatów na trudne czasy minął ponad miesiąc. Ostateczne ustalenia w sprawie pakietu mają zapaść w poniedziałek, na posiedzeniu Prezydium Komisji Trójstronnej.

Twój Brat Pit

W tym roku podatki musimy rozliczyć do końca kwietnia. Dzisiaj porozmawiamy z naszym gościem Wojciechem Piotrowskim, doradcą podatkowym KPMG, w jaki sposób można przekazać wszystkie dokumenty związane z naszym rozliczeniem podatkowym.

Euro możliwe na 90 proc.

Plan przyjęcia euro przez Polskę w 2012 roku jest realistyczny - ocenił premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Helsinkach. Decyzję podejmie jednak dopiero, gdy przekona do tego eurosceptyków.

ZAK SA w drodze na GPW

Wydaje się, że spółka ZAK zadebiutuje w połowie 2009 roku na warszawskiej giełdzie. Jak powiedział w rozmowie z Markiem Tejchmanem w TVN CNBC Biznes prezes ZAK SA Krzysztof Jałosiński: Jesteśmy już po pierwszych spotkaniach z inwestorami i oczekujemy wpływów z emisji na poziomie 300 mln złotych.

Pieniądze na rozwój

280% normy po I kwartale. Polska uzyskała z Unii ponad 3-krotnie więcej niż planowała. Obecnie wydatkowanych jest 19 miliardów złotych z funduszy europejskich. Wnioski na 35 miliardów złotych czekają na formalną decyzję. Naszym gościem, prosto z Europejskiego Kongeresu Gospodarczego w Katowicach, była minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

PGE myśli o giełdowym debiucie

PGE najprawdopodobniej w IV kwartale zadebiutuje na warszawskiej giełdzie - podkreślił na antenie TVN CNBC Biznes prezes spółki. Tomasz Zagroda wierzy, że z emisji akcji spółka jest w stanie pozyskać 4 miliardy złotych. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marek Tejchman rozmawiał z Tomaszem Zagrodą, prezesem PGE.

Inwestycje w energetyce

O szczegółach kontraktu, którego realizacja ma potrwać 4 lata, oraz o znaczeniu polskiego górnictwa dla Unii Europejskiej, z Marianem Kostempskim, prezesem spółki KOPEX, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, rozmawiał Marek Tejchman.

Amerykańskie giganty cienko przędą

Citigroup oraz General Electric podały słabe wyniki za pierwszy kwartał. Mimo wyraźnych strat, koncerny i tak radziły sobie lepiej niż prognozowano.

PKP Cargo remontuje wagony

PKP Cargo SA wskutek restrukturyzacji chcą naprawiać wagony kolejowe sami. W związku z samodzielną inicjatywą PKP Cargo, ZNTK Łapy będzie musiał zwolnić 400 osób. Gościem programu "Biznes Lunch" był Wojciech Balczun, prezes PKP Cargo SA

Trudna sytuacja na rynku stali

O pogarszającej się sytuacji producentów stali, o spadających cenach tego metalu oraz o kosztach funkcjonowania firm rozmawialiśmy z Jerzym Bernhardem prezesem Stalprofil SA.

Znalazły się pieniądze na drugą nitkę metra

Są pieniądze na budowę centralnego odcinka drugiej linii metra w stolicy - zapewnia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dodatkowe środki - aż 400 mln zł pochodzą z oszczędności z przetargów, m.in. na Most Północny. Powstanie drugiej linii było zagrożone, bo oferty znacznie przekraczały fundusze miasta.

Płace w górę, zatrudnienie w dół

Płace wzrosły w marcu bardziej niż spodziewali się analitycy. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w ubiegłym miesiącu było wyższe niż rok wcześniej o 5,7 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 4,1 proc.

Coraz mniej miliarderów w Rosji

Kryzys dopieka też najbogatszym. W Rosji z miesiąca na miesiąc topnieje liczba miliarderów. Ich "klub" skurczył się o dwie trzecie, a ich majątek obecnie wart jest łącznie o 70 proc. mniej niż przed rokiem - donosi "Forbes" w rosyjskim wydaniu.

TVN kontra KRRiT. O flagę w psiej kupie

Przed warszawskim sądem odbyła się pierwsza rozprawa, podczas której TVN odwoływał się od kary nałożonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT nałożyła ją na telewizję po tym, jak w jednym z programów "Kuba Wojewódzki" prowadzący i jego goście wkładali miniatury polskich flag w atrapy psich odchodów.

300 procent normy w wydawaniu funduszy

Wartki strumień unijnych pieniędzy płynie do Polski, a my czerpiemy z niego pełnymi garściami - wynika z wypowiedzi Elżbiety Bieńkowskiej dla TVN CNBC Biznes. Minister rozwoju regionalnego powiedziała, że po pierwszym kwartale wykorzystaliśmy prawie 3 razy więcej środków niż planowaliśmy.

Polacy rzucają się na niemieckie szparagi

Pracownicy sezonowi z Polski znów chętnie zgłaszają się do pracy przy zbiorach szparagów w Niemczech. Według niemieckich mediów ma to związek z kryzysem gospodarczym i wysokim kursem euro.

Szwajcarzy nadal osłabiają franka

Raty kredytów we frankach powinny nadal spadać. Szwajcarski bank centralny doszedł już prawie do ściany, jeśli chodzi o stopy procentowe, wynoszące obecnie 0,25 proc., a w piątek po raz kolejny zapowiedział osłabianie rodzimej waluty, której wysoki kurs niekorzystnie wpływa na gospodarkę kraju.

Twórcy Pirate Bay skazani

Czterech twórców popularnego portalu Pirate Bay, ułatwiającego pobieranie z internetu nagrań muzycznych, filmów i gier komputerowych, zostało skazanych na rok więzienia. Sąd w Sztokholmie uznał ich za winnych pomagania w naruszaniu szwedzkich przepisów o ochronie praw autorskich. Skazani zapowiedzieli apelację.

Dobry kwartał Google'a

Właściciel najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej Google miał się czym pochwalić w raporcie za pierwszy kwartał. Dokonania amerykańskiego giganta sieciowego zadowoliły bowiem inwestorów i analityków.

Murdoch tworzy superredakcję

Należący do Ruperta Murdocha koncern medialny News Corp. planuje utworzenie centralnej redakcji, która będzie zaopatrywać w wiadomości wszystkie należące do firmy media – od telewizji Fox News poprzez dziennik "Wall Street Journal" po tabloid "The Sun".