Najnowsze

Najnowsze

Co zrobi FED

W tygodniu zakończonym 26 października liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła do 340 tys. z 350 tys. w poprzednim tygodniu. Również rewelacyjne dane z Chicago. PMI z tamtego okręgu osiągnął ponad 65 pkt. O stanie amerykańskiej gospodarki Łukasz Kijek rozmawiał z Jackiem Więcławskim z Rabobanku International.

Centrum wyników - BRE Bank

BRE Bank w trzecim kwartale zarobił na czysto 279 milionów złotych. To zysk mniej więcej zgodny z oczekiwaniami i praktycznie bez zmian rok do roku. O komentarz do wyników poprosiliśmy prezesa spółki Cezarego Stypułkowskiego, który mówił również, że BRE Bank nie planuje przejęcia banku BGŻ.

Twoja emerytura

Niepewność, chaos i kupowanie spokoju na najbliższe 5 lat - tak o projekcie ustawy o zmianach w OFE mówili w TVN CNBC - Błażej Wajszczuk - zarządzający BNP Paribas Bank Polska i Dariusz Lasek - dyrektor inwestycyjny Union Investment TFI.

Zamieszanie z reformą OFE

Kontrowersje wokół ustawy o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych rodzą ryzyko dla przyszłorocznego budżetu - ocenia główny ekonomista BCC i były wiceminister finansów. Zdaniem Stanisława Gomułki, ustawa budżetowa na 2014-ty rok powinna być przyjęta po uchwaleniu ustawy o zmianach w OFE. Odwrócenie tej kolejności stwarza ryzyko nowelizacji przyszłorocznego budżetu i powoduje naciski polityczne. Ze Stanisławem Gomułką rozmawia reporter TVN CNBC Dominik Cierpioł

Twoja emerytura

Zmasowana krytyka zmian w OFE, zarówno ze strony rynku kapitałowego jak i instytucji państwowych. Swoje zastrzeżenia zgłasza KNF, ZUS, GUS, prokuratoria generalna. O tym jak powstaje najważniejsza ustawa dla przyszłych emerytów porozmawialiśmy z Piotrem Arakiem z Centrum analitycznego Polityka Insight i Grzegorzem Cyderko z Forbesa.

Wyzwania dla Niemiec

Według administracji Baracka Obamy dla światowej gospodarki groźne jest uzależnienie Niemiec od eksportu i powinny pobudzić popyt wewnętrzny. O stanie niemieckiej gospodarki Patrycjusz Wyżga rozmawiał z Sebastianem Płuciennikiem z uniwersytetu Wrocławskiego.

Twoja emerytura a przyszłość budżetu 2014

Ustawa o OFE, a raczej komplikacje związane z jej wejściem w życie mogą spowodować zamieszanie budżetowe w przyszłym roku. Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada bowiem wejście w życie ustawy o OFE - ta jednak może się opóźnić jeśli np. prezydent odeśle ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Polska skoczyła w rankingu Banku Światowego. Przedsiębiorcy: To dopiero początek

W rankingu "Doing Business" Banku Światowego Polska zajęła 45. miejsce, awansując w ciągu roku o 10 pozycji. To ogromny sukces, ale jak zastrzegają przedsiębiorcy, nie oznacza to końca zmian, jakie są niezbędne, by Polakom łatwiej rozkręcało się biznes. - Szara rzeczywistość polega na tym, że polski przedsiębiorca żyje w permanentnym stresie - stwierdza Wojciech Warski z Business Centre Club.

Prezes Polskiego Holdingu Obronnego odwołany

Rada nadzorcza Polskiego Holdingu Obronnego, czyli dawnego Bumaru, odwołała w środę prezesa spółki Krzysztofa Krystowskiego i wiceprezes ds. personalnych Agnieszkę Rajczuk-Szczepańską - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa w dwóch źródłach związanych z kierownictwem spółki.

Brat VAT

Komisja Europejska planuje wprowadzenie jednolitego formularza VAT UE. Na terenie Unii co roku składanych jest ok. 150 mln deklaracji VAT. Projektowane zmiany mają przynieść prawie 15 mld Euro oszczędności rocznie. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Marcinem Chomiukiem z kancelarii PWC oraz Tomaszem Zaleskim z kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Przedsiębiorca roku EY 2013

EY Przedsiębiorca Roku to jedyna tej skali, międzynarodowa inicjatywa promująca najlepszych przedsiębiorców na świecie. Konkurs organizowany jest od 1986 roku i uczestniczy w nim ponad 50 państw. Niezależne od EY Jury podejmuje decyzję o wyborze najlepszego przedsiębiorcy w oparciu o takie kryteria jak: przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem.

Banki centralne w akcji

Zgodnie z przewidywaniami program skupu aktywów został utrzymany na niezmienionym poziomie. Kwota programu to 85 mld USD miesięcznie. Stawka funduszy federalnych pozostała utrzymana w przedziale 0,0-0,25%. W programie "Blajer mówi: Biznes" dyskutujemy o sytuacji gospodarcze USA. Rozmowa z Alfredem Adamcem, głównym ekonomistą Life Ways.

Zakazana promocja

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta może poważnie ukarać naszą firmę jeśli stosujemy praktyki ograniczające konkurencję lub wprowadzające konsumenta w błąd. W programie "Blajer mówi: Biznes" wyjaśnimy gdzie jest granica marketingowych chwytów, której przekroczenie grozi poważną karą finansową. Rozmowa z Anetą Pankowską z kancelarii RKKW oraz Łukaszem Szymańskim, kancelaria K&L Gates.

Kiedy FED zakończy QE3?

Zdaniem Andrzeja Kurnickiego amerykańska gospodarka nie inwestuje nadmiaru pieniędzy z rynku kapitałowego. Według prognoz miesięczny skup aktywów na poziomie 85 mld dolarów miesięcznie zostanie utrzymany. Według Rafała Sadocha FED boi się „przekłuć bańkę”, którą stworzył. Jego zdaniem decyzja może być odłożona do połowy 2014 roku.

Twoja emerytura

Najwięcej wątpliwości konstytucjonalistów budzi zapis dotyczący umorzenia obligacji znajdujących się w portfelach Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zdaniem Bogusława Grabowskiego - członka Rady Gospodarczej przy premierze - pieniądze zgromadzone w OFE są częścią państwowego systemu emerytalnego. Dlatego proponowane zmiany są - w jego opinii - zgodne z konstytucją.

Jak oszczędzają Polacy?

Nie myślimy o przyszłości, skupiamy się na teraźniejszości - wynika z badania "Postaw Polaków wobec oszczędzania" Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym. Pieniądze na przyszłość odkłada mniej niż połowa Polaków, a regularnie robi to tylko co dziesiąty. Znacząco spadł też odsetek osób inwestujących (12% w 2012 vs 6% w 2013), a trzymanie gotówki w domu jest według nas jednym z najbezpieczniejszych sposobów "lokowania" oszczędności (15%). O tym, jak oszczędzają Polacy rozmawialiśmy z Krzysztofem Kaczmarem, prezesem Fundacji Kronenberga.

Milion w portfelu

Portfel Sylwii Jaśkiewicz zyskał od początku inwestycji 66%. Największy zysk w ostatniej odsłonie na akcjach ZUE 41%. W ostatniej odsłonie portfel Sylwii Jaśkiewicz zyskał 13%. .Zarządzająca jest uczestnikiem cyklu od lutego tego roku. Konsekwentnie portfel składa się w całości z akcji. Jakie walory znajda się w portfelu w kolejnej edycji, o to pytał Łukasz Kijek

Giełda bez OFE?

Według Komisji Nadzoru Finansowego zmiany w ustawie o OFE spowodują że zaangażowanie OFE w akcje spółek będzie spadać, a więc także ich pozytywna rola na rynku instrumentów udziałowych może zostać poważnie ograniczona. Jak proponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym mogą wpłynąć na rynek kapitałowy w Polsce rozmawialiśmy z Mirosławem Szczepańskim, członkiem zarządu warszawskiej giełdy.

Twoja emerytura

Jednym z pierwszych kroków, który powinien zrobić ustawodawca jest sprawdzenie, czy proponowane rozwiązania prawne są zgodne z ustawą zasadniczą - mówił w TVN CNBC konstytucjonalista - doktor Tomasz Zalasiński z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Dodał, że jest to szczególnie istotne z punktu widzenia tak ważnej ustawy, która dotyczy przyszłości wszystkich Polaków i zarówno minister pracy jak i minister finansów powinni znać opinie prawne do projektu ustawy o zmianach w OFE

Twoja emerytura

Proponowane zmiany w systemie emerytalnym budzą wątpliwości ekonomiczne i prawne - pisze Komisja Nadzoru Finansowego w opinii do zmian w OFE. Były przewodniczący KNF, Stanisław Kluza wyraża się jednak bardziej dobitnie. Jego zdaniem proponowane zmiany mają zatuszować błędy popełniane przez obecny rząd w ciągu ostatnich 6 lat.

Reforma pod ostrzałem

Minister pracy przekonuje, że proponowane zmiany w OFE są zgodne z prawem, choć przyznaje, że nie ma opinii konstytucjonalistów w tej sprawie. Wokół samej reformy jest coraz więcej wątpliwości. Z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem Kamyszem rozmawia reporter TVN CNBC Dominik Cierpioł

Sytuacja na rynku nieruchomości

W przyszłym roku będzie trudniej o kredyt, po zaostrzeniu rekomendacji przez KNF osoba starająca się o kredyt hipoteczny będzie musiała wyłożyć z własnej kieszeni co najmniej 5 proc. wartości nieruchomości, a w 2017 r. 20 proc. Nie będzie można brać kredytu na dłużej niż 35 lat. A skoro tak to czy starać się o kredyt już dziś, a może rozejrzeć za dobrym lokalem pod wynajem. O tym co bardziej się opłaca rozmawialiśmy z Marcinem Drogomireckim z portalu domy.pl i Lechem Drągowskim, prezesem AD Drągowski.

Perspektywy dla Rynków

Hossa na rynkach akcji. Zarówno amerykańscy jak i polscy inwestorzy są w bardzo dobrych nastojach. O tym co może nas czekać na rynkach akcji Robert Stanilewicz rozmawiał z Janem Żuralskim z Domu Inwestycyjnego Xelion i Sebastianem Buczkiem, prezesem Quercusa TFI.

Udany debiut PKP Cargo

Akcje PKP Cargo zadebiutowały 18% na plusie - po 80 złotych i 20 grosze. Inwestorzy w ofercie kupowali je po 68 złotych za sztukę.

GUS o zmianach w OFE

O opinię do ustawy o zmianach w OFE reporter TVN CNBC Dominik Cierpioł pyta Olgę Leszczyńską-Luberek, zastępcę dyrektora departamentu rachunków narodowych GUS

Zyski jak malowane

Rośnie alternatywa dla inwestycji w akcje obligacje czy waluty. W ostatnim roku obroty na rynku sztuki współczesnej przekroczyły poziom miliarda euro - wynika z raportu Artprice. W tym czasie sprzedano 45 tysięcy dzieł współczesnych, czyli takich, których twórcy urodzili się po 1945 roku. Obecnie odpowiadają one już za ponad 10% rynku aukcyjnego. O szczegółach rozmawialiśmy z Juliuszem Windorbskim, prezes domu aukcyjnego Desa Unicum i Andrzejem Starmachem, marszandem i historykiem sztuki.

Biznes po polsku

W Polsce coraz łatwiej robi się biznes - uważa Bank Światowy i w swoim rankingu awansuje nasz kraj o 3 pozycje na 45. miejsce. Marcin Święcicki, ekonomista i były minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego zwraca uwagę jednak, że polscy przedsiębiorcy wciąż zbyt długo czasu spędzają choćby na wypełnianiu formularzy podatkowych.

Londyńska giełda otwarta na islamskie spółki

- Londyńska giełda zainauguruje nowy indeks oferujący możliwości inwestowania w akcje spółek stosujących się do zasad islamu – zapowiedział we wtorek premier David Cameron na konferencji inwestorów z krajów muzułmańskich w Londynie.

Biznes globalny

O perspektywach polskich firm na amerykańskim rynku w programie "Blajer mówi: Biznes" rozmawialiśmy z Piotrem Moncarzem z Uniwersytetu Stanforda oraz Krystianem Piećko, prezesem spółki Pilab.