Najnowsze

Najnowsze

Budżet domowy

Zastanawiamy się, jak planować swój domowy budżet w chwili gdy stopy procentowe spadają, kredyt będzie coraz tańszy, a bezrobocie pnie się w górę. Jak zaplanować budżet domowy w kryzysowych czasach, podpowiada Marcin Wiśniewski, private banker Noble Bank.

Strategie wielkich inwestorów

Kolejna odsłona cyklu Strategie wielkich inwestorów William O'Neil stworzył strategię o nazwie "canslim" w 1960 roku. W strategii O'Neila potrzeba szerokich i spójnych danych finansowych. Sformował on 7 warunków, które pozwalają wybrać najlepsze spółki. Kryteria doboru spółek to m.in. ich wyniki, obrót akcjami i innowacyjność. Marcin Przasnyski ze Stockwatch.pl, partner cyklu, przedstawia spółki z GPW, które spełniły założenia tej strategii

Polityka pieniądze

Szczyt unijny podzielił Europę. Jak patrzeć na efekty tego spotkania, pytamy Pawła Świebodę, prezesa Demos Europa. Uważa on, że ze targi wokół unijnej kasy będą trwały nadal, bowiem bogatsze kraje członkowskie, w latach kryzysu będą starały się ograniczać wydatki.

Polityka pieniądze

Kto może czuć się zwycięzcą, a kto przegranym po szczycie budżetowym UE? Polska dostanie 106 mld euro z Unii Europejskiej w ramach nowej siedmioletniej perspektywy budżetowej. Rozmawiamy o tym z prof. Janem Michałkiem dziekanem Wydziału Ekonomii UW. Jego zdaniem budżet jest rozsądnym efektem kompromisu negocjatorów.

Polityka i pieniądze

Polska dostała z budżetu unii prawie 106 mld euro do 2020 roku, czyli o 4 procent więcej niż w poprzedniej perspektywie. Budżet całej unii jest za to mniejszy od tego poprzedniego.

RPP w akcji

Rada Polityki Pieniężnej spóźniła się z obniżkami stóp procentowych, ale nie ma sensu teraz tego nadrabiać - uważa członek RPP, Elżbieta Chojna-Duch. Jej zdaniem z historycznego punktu widzenia, główna stopa powinna wynosić dziś 3,25 procent - obecnie jest o 50 punktów bazowych wyższa. Elżbieta Chojna-Duch uważa, że jeśli chodzi o cięcia, to należy działać ostrożnie.

Nadchodzi Wiedźmin 3

Najnowszy, trzeci świat Geralta z Rivii ma być 30-krotnie większy niż w poprzednich edycjach gry Wiedźmin - zapowiadają jej twórcy. Liczą jednocześnie na większe niż dotąd zyski ze sprzedaży. Adam Kiciński prezes CD Projektu RED deklaruje też, że gra będzie dostępna na wszystkie najpopularniejsze konsole - także te, które dopiero będą wprowadzone na rynek. Dwie pierwsze części Wiedźmina sprzedały się w 5 mln egzemplarzy - trzecia ma się ukazać w przyszłym roku.

Polityka pieniądze

Premier znowu rusza w Polskę. Donald Tusk chce osobiście dyskutować z Polakami o tym, jak wydać 106 miliardów euro, które Polska dostanie z Unii Europejskiej w ramach nowej siedmioletniej perspektywy budżetowej. My to samo pytanie zadaliśmy Małgorzacie Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistce PKPP Lewiatan.

Fundusze rynku długu

Banki zaczynają powoli zwracają pieniądze pożyczone z Europejskiego Banku Centralnego . Z drugiej strony rynki akcji przezywają dobry okres. Czy to oznacza że firmy przestaną szukać pieniędzy na rynku obligacji korporacyjnych, a przeniosą się na rynek akcji? Gościem TVN CNBC była Aneta Buchert z Lloyds bank Corporate Markets.

Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2013

Jedno z najtrudniejszych dziś pytań. Gdzie znaleźć źródła wzrostu gospodarczego w czasie spowolnienia. A w przypadku budownictwa w czasie recesji. Naszym gościem z forum zmieniamy Polski Przemysł jest Marek Michałowski – prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Ustawą w kryzys

Resort pracy przygotował nowe przepisy, które mają pomóc przedsiębiorcom w utrzymaniu miejsc pracy w czasie spowolnienia gospodarczego.

Nowy rok po chińsku

Przed nowym rokiem, miliony ludzi przemieszczało się po całych Chinach, aby powitać nowy rok ze swoimi rodzinami.

Nowy budżet UE

959 miliardów euro zobowiązań unii i 908 miliardów euro przychódów ze składek. Tak w największym skrócie wygląda przyjęty przez unijnych przywódców budżet wspólnoty.

"Nie chciał", ale ruszył na wojnę z Samsungiem

Gdy były szef Apple, Steve Jobs wypowiedział "wojnę termojądrową" wszystkim firmom jego zdaniem kopiującym produkty jego firmy, nie wszyscy byli zachwyceni. Sceptyczny miał być między innymi Tim Cook, obecny szef koncernu. Jak podaje agencja Reutera, biznesmen nie chciał pozywać Samsugna, z którym pomimo tego obecnie toczy najbardziej zaciekłe boje w sądach.

Niemcy wchodzą w łupki

Niemiecki rząd chce jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu uregulować kwestię wydobycia gazu łupkowego, obchodząc obowiązujące moratorium na uważaną przez Niemców za ryzykowną metodę tzw. szczelinowania hydraulicznego - informuje "Der Spiegel".

Kalemba: Polska wynegocjowała dobry budżet rolny

Polska otrzyma 28,6 mld euro na Wspólną Politykę Rolną na lata 2014-2020. Te pieniądze pozwolą na wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla rolników do średniej unijnej - poinformował na konferencji prasowej w sobotę minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Eksperci prognozują: Raty kredytów nadal będą spadać

W ciągu ostatniego półrocza raty złotowych kredytów hipotecznych zmalały średnio o ponad 13 proc. Zdaniem ekspertów bankowych w kolejnych miesiącach tendencja spadkowa utrzyma się. Nie wszyscy jednak od razu będą się cieszyć niższymi ratami.

Eksperci: Budżet UE to duży sukces negocjacyjny i wygrana Polski

- Dla Unii Europejskiej to budżet kompromisów, z kolei dla Polski można powiedzieć - wygrana - oceniła Magdalena Jabłońska, menedżer w zespole dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte. Również zdaniem prof. Witolda Orłowskiego, głównego ekonomisty PwC, Polska odniosła w Brukseli "duży sukces negocjacyjny". Wśród ekonomistów sporna pozostaje jednak kwestia otrzymanych funduszy na Wspólną Politykę Rolną.

Polityka i pieniądze

Za 3,5 roku unijny budżet może być znów zmieniony, mówiła na naszej antenie Róża Thun. Posłanka do europarlamentu podkreśla, że Parlament Europejski jest skłonny dokonać wtedy przeglądu budżetu.

Polityka i pieniądze

959 miliardów euro zobowiązań Unii i 908 miliardów euro przychódów ze składek. Tak w największym skrócie wygląda przyjęty w piątek przez unijnych przywódców budżet wspólnoty. Czy szczyt rzeczywiście był sukcesem Polski? Naszym gościem był Krzysztof Piech z Katedry Polityki Gospodarczej SGH.

Polityka pieniądze

Unijni przywódcy porozumieli się w sprawie nowego unijnego budżetu. Radość może być przedwczesna, bo teraz musi go zaakceptować Parlament Europejski, a ten mogą czekać jeszcze miesiące trudnych negocjacji, zanim uchwalony dziś budżet będzie przyjęty i będzie mógł wejść w życie od przyszłego roku. O wynikach szczytu Rady Europejskiej rozmawialiśmy z prof. Leokadią Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH oraz Pawłem Tokarskim, analitykiem PISM.

Nie ma pracy

Bezrobocie znów ostro w górę. Z szacunków ministerstwa pracy wynika, ze w styczniu stopa bezrobocia urosła do 14,2% z 13,4% w grudniu. Według dr hab. Joanny Tyrowicz z NBP i Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, nie można tego wysokiego odczytu przypisać zimowemu sezonowi - w porównaniu z innymi styczniami wzrost jest mocny. Zasadniczym problemem rynku pracy jest zdaniem Joanny Tyrowicz zbyt długi czas szukania pracy i szukania pracownika przez pracodawcę.

Zmiany w terminach płatności

Sejm uchwalił ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Zakłada ona obowiązkowe odsetki w razie braku dokonania zapłaty po 60 dniach. Przyjęto także 30-dniowy termin zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami a organami publicznymi. Rozmowa z Mariuszem Haładyjem, wiceministrem gospodarki.

Brat VAT

Sejm odrzucił projekt nowelizacji ustawy dot. zwrotu VAT dla firm. Rozmowa z Maciejem Grabowskim, wiceministrem finansów.

Polityka i pieniądze

Polska dostanie z unijnego budżetu aż 105,8 mld euro w budżecie na lata 2014-2020. To o 4 proc. więcej niż w latach 2007-2013. Równocześnie wynika, że budżet UE skurczy się aż o 40 miliardów euro w stosunku do poprzedniego okresu.