Najnowsze

Najnowsze

Firma kontra urząd

Jednoczesna kontrola inspekcji pracy, urzędu kontroli skarbowej i sanepidu w naszej firmie, w naszym kraju jest...możliwa. Czy musimy się godzić na paraliżowanie naszego biznesu? Jak walczyć z urzędniczą nadgorliwością?

Gwarancje na inwestycje

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z 22 bankami umowy, które rozszerzają gwarancje de minimis na kredyty inwestycyjne i rozwojowe. Dotychczas tą formą zabezpieczenia mogły być objęte tylko kredyty obrotowe. W ciągu 8 miesięcy skorzystało z niej już ponad 26 tysięcy firm.

Twoje święta

Firmy szykują się na sezon świąteczny, który jest dla nich okazją do większych zysków. O zwyczajach zakupowych Polaków i chwytach marketingowych sprzedawców w rozmowie z Eugeniuszem Śmiłowskim, socjologiem, Rada Statystyki oraz Joanną Heidtman, psychologiem z Heidtman & Piasecki.

Milion w portfelu

Portfel Jacka Rzeźniczka zyskał w ostatniej odsłonie ponad 8%. Od początku inwestycji zarabia on blisko 20%. Największy zysk wypracowany został dzięki Funduszowi KBC Akcji Małych i srednich Spółek. Konstrukcja portfela nie zmienia się. Zarządzający jest uczestnikiem cyklu od 2011 roku.

Rekordowe Fundusze

Aktywa funduszy detalicznych przekroczyły 100 mld zł. To najwyższa wartość od wybuchu kryzysu, a dokładnie od lutego 2008 roku. Z danych Analiz Online wynika, że październik był 13. z kolei miesiącem, w którym fundusze detaliczne odnotowały dodatnie saldo wpłat i umorzeń. Naszymi gośćmi byli: Piotr Zagała, zarządzający funduszami Total Return Allianz TFI oraz Paweł Klimkowski, ekspert ds. zarządzania aktywami Opera TFI.

Świąteczna obfitość?

Konsumenci nie lubią oszczędzać na produktach spożywczych podczas Świąt - mówił w TVN CNBC Dariusz Kalinowski, prezes Grupy Emperia, która zarządza siecią sklepów detalicznych Stokrotka. Prezes zapowiedział również, że Emperia zbliży się do liczby 15 nowych otwarć sklepów w tym roku. Na rok przyszły zapowiada zaś 30 nowych sklepów.

19. Szczyt Klimatyczny

W Warszawie trzeci dzień Szczytu Klimatycznego, tymczasem zachodnie media krytykują Polskę za to, że hamuje zmiany dążące do zmniejszenia emisji gazów w Europie. Według niemieckiego dziennik "Handelsblatt" Polska jest największym "grzesznikiem klimatycznym" Europy. Z kolei według "Financial Times" fakt, że w Polsce odbyła się konferencja dotycząca technologii czystego węgla to taki sam absurd, jakby "Vito Corleone przewodniczył konferencji na temat reformy prawa". O polityce klimatyczno-energetycznej Polski rozmawialiśmy z Jerzym Markowskim, byłym wiceministrem gospodarki i Jakubem Gogolewskim z CEE Bankwatch Network.

Newag w drodze na GPW

Newag, drugi największy producent taboru kolejowego w Polsce wybiera się na giełdę. W ofercie publicznej do nowych akcjonariuszy trafić ma pakiet niemal 50 procent akcji spółki wart do 414 milionów złotych. Inwestycje w kolej mają duży potencjał - przekonuje Zbigniew Jakubas. I przypomina że w kolej inwestuję już na przykład Waren Buffet, choć jego wzorem jest ktoś z nieco innej epoki.

Wyniki Enei

Zyska Enei w 3 kwartale tego roku wyniósł 215,1 milionów złotych i jest większy od oczekiwań analityków. Ich sieć oplata jedna piątą powierzchni Polski, sprzedają 16% energii elektrycznej wykorzystywanej w kraju. O wynikach i planach spółki na przyszłość oraz jak w najbliższym czasie będą wyglądały ceny energii Robert Satnilewicz rozmawiał z wiceprezes Enei Dalidą Gepfert.

Made in China

Rynek będzie odgrywał decydującą rolę w podziale zasobów – to główna konkluzja przedstawionego we wtorek rządowego planu dla chińskiej gospodarki.

Nowy Świat najdroższą ulicą handlową w Polsce i 45. na świecie

Causeway Bay w Hongkongu ponownie została najdroższą lokalizacją handlową świata - wynika z najnowszego raportu firmy Cushman&Wakefield. Druga w zestawieniu jest nowojorska Piąta Aleja, a trzecie miejsce zajęły paryskie Pola Elizejskie. Na 45. miejscu rankingu "Główne ulice handlowe na świecie", znalazł się warszawski Nowy Świat.

Droga do ożywienia

Kiedy i o ile będzie drożej, kiedy będzie więcej pracy, kiedy gospodarka zacznie się rozwijać? Właśnie poznaliśmy najnowszy raport Narodowego Banku Polskiego o inflacji. Wynika z niego m.in., że PKB w przyszłym roku ma wzrosnąć o 2,9% . O szczegółach raportu rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Sławińskim, dyrektorem Instytutu Ekonomicznego NBP.

Droga do ożywienia

Rekordowa nadwyżka handlowa we wrześniu. Polski eksport znów rośnie i znów przewyższa import. Według danych Narodowego Banku Polskiego, we wrześniu polski eksport towarów miał wartość prawie 14-stu miliardów euro i był o 8% wyższy niż rok wcześniej. Import wzrósł o nieco ponad 3%. W efekcie mieliśmy nadwyżkę w bilansie handlowym - w wysokości sześciuset siedemdziesięciu trzech milionów euro - największą w historii. Według Marcina Mroza, głównego ekonomisty grupy Copernicus nadwyżka już od jakiegoś czasu pomaga polskiemu wzrostowi gospodarczemu.

Debiut Twittera

Sposób w jaki Twitter wszedł na giełdę mógł zaimponować całemu światu. Pierwszego dnia notowań akcje zyskiwały nawet 90%. Czy to nie była jednak przesada i swego rodzaju ostrzeżenie? Podobno potencjałem mikrobloga jest jego dynamika rozwoju i wzrostu obrotów. Trzeba jednak pamiętać, że spółka nie zarobiła do tej pory ani centa. O perspektywach dla Twittera rozmawialiśmy z Anną Hejką, dyrektor zarządzająca HCM Group i Michałem Bonarowskim, ekspertem komunikacji cyfrowej.

Kupujemy firmę

Ożywienie zagościło na dobre w gospodarce, co potwierdzają wszystkie wskaźniki ekonomiczne jak choćby PMI. Jest to dobry moment na różnego rodzaje fuzje czy przejęcia biznesów. Na co zwrócić uwagę w dokumentacji firmy, którą mamy zamiar kupić?

Unijne wsparcie na innowacje

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadzi nabór do działania 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”. O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę, a w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Brat VAT zmienia zasady?

Od 1 stycznia 2014 roku wchodzą w życie nowe, zmienione zasady naliczania podatku VAT, jak i powstania obowiązku podatkowego w tym podatku. VAT 2014 naliczany będzie w odmienny sposób także w przypadku usług polegających na stałej obsłudze przedsiębiorców. Na czym będą polegały te zmiany?

Polityka i pieniądze

Do końca listopada premier daję sobie czas na rekonstrukcję rządu. Zdaniem Cezarego Michalskiego z "Krytyki Politycznej" Donald Tusk dotrzyma danego słowa. Jego zdaniem nowi ministrowie mogą przyjść do rządu spoza obecnej koalicji i zostaną dobrani tak, by mogli zatrzymać teki również po wyborach.

Milion w portfelu

Portfel Witolda Chuścia zyskał od początku inwestycji 23,5%. W ostatniej odsłonie blisko 4%. Zarządzający jest uczestnikiem „Miliona w Portfelu” od marca 2012. Całość środków zaangażowana jest w fundusze Altus. Wszystkie pozycje w portfelu zyskały na wartości w ostatniej odsłonie.

Szczyt klimatyczny w Warszawie

Zachodnie media krytykują Polskę za to, że hamuje zmiany dążące do zmniejszenia emisji gazów w Europie. Według ekspertów mamy problemy z dostosowaniem polityki klimatycznej do unijnych standardów, ale zarzuty wobec naszego kraju są przesadzone. Do tych zarzutów ustosunkowują się goście TVN CNBC: Bolesław Jankowski, wiceprezes badania Systemowe Energsys i Marcin Stoczkiewicz, Clientearth.

Made in China

Zwiększenie roli rynków w gospodarce - to jedno z założeń planu reform na najbliższą dekadę, który zatwierdziła właśnie Chińska Partia Komunistyczna. Leszek Ślazyk z portalu Chiny24.com uważa, że ustalenia ze spotkania polityków są rozczarowująco ogólne. Rozmawiał z nim Łukasz Kijek.

MSZ krytycznie o propozycjach zmian w OFE

Przewidziany w projekcie ustawy dotyczącej systemu emerytalnego zakaz reklamy OFE ogranicza swobodę świadczenia usług i swobodę przedsiębiorczości - uważa MSZ. Aby taki zakaz był zgodny z przepisami UE, musi chronić interes publiczny i być proporcjonalny.

Klimat polityczny

Szczyt klimatyczny w Warszawie nie przyniesie przełomu - uważają eksperci. Stanowiska głównych stron się nie zmieniły i raczej nie odkryją one swoich kart - mówi dr Artur Gradziuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jego zdaniem, negocjacje będą trwały długo, bo za decyzjami stoją pieniądze, które będzie trzeba wydać na konkretne cele.

Świąteczne wydatki

Święta zbliżają się coraz większymi krokami. Polacy chętnie zadłużają się na świąteczne zakupy. Jak, ile i na co wydajemy? O świątecznych zakupach Polaków Robert Stanilewicz rozmawiał z Jarosławem Sadowskim, głównym analitykiem Expandera.

Jak oszczędzać na emeryturę?

816 tysięcy Polaków posiada Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Na przyszłą emeryturę zgromadziło na nim 3,8 miliardów złotych. 509 tys. Osób oszczędza na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), ale pieniądze tam zgromadzone to zaledwie milionów złotych. O tym jak Polacy oszczędzają na przyszłą emeryturę rozmawialiśmy z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK.

Wyniki LPP

LPP zarabia więcej niż przed rokiem ale mniej niż oczekiwali analitycy. Odzieżowa spółka w 3 kwartale tego roku zarobiła 110 mln złotych - 15 więcej niż przed rokiem ale 15 mniej niż oczekiwano. Producent odzieży myśli też o wejściu na rynek Chiński a na celowniku ma też Europę Zachodnią. O wynikach i perspektywach LPP rozmawialiśmy z Sylwią Jaśkiewicz, analitykiem DM IDMSA.

Szczyt klimatyczny

Polska największym „grzesznikiem klimatycznym” Europy – to komentarz niemieckiego dziennik "Handelsblatt” do szczytu klimatycznego, który rozpoczął się w poniedziałek w Warszawie. Z kolei według „Financial Times” fakt, że jednocześnie w Polsce odbyła się konferencja dotycząca technologii czystego węgla to taki sam absurd, jakby tu cytat ” Vito Corleone przewodniczył konferencji na temat reformy prawa”. Jak Niemcy patrzą Polskę przez pryzmat emisji CO2 i ochrony środowiska? Z Michałem Jaranowskim, korespondentem Deutsche Welle rozmawiał Marek Tejchman.

Prezydent chce "pogłębionej analizy" projektu ws. OFE

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski w liście do szefa kancelarii premiera Jacka Cichockiego wyraził nadzieję, że przed przesłaniem projektu ws. zmian w OFE do Sejmu, rząd dokona "pogłębionej analizy" tych przepisów pod kątem ich zgodności z konstytucją.