Najnowsze

Najnowsze

Ofensywa

Prawo i Sprawiedliwość chce powrotu do zdefiniowanego świadczenia emerytalnego - powiedział w sejmie Jerzy Żyżyński. Według posła PiSu powrót do systemu sprzed reformy z 1999 roku byłby korzystny dla emerytów. Zdaniem Piotra Kuczyńskiego byłoby to możliwe przy ustaleniu stopy zastąpienia na poziomie 30% ostatniego wynagrodzenia przyszłego emeryta. Zdaniem Sebastiana Buczka powrót do starego systemu jest nierealny.

Mieszkanie dla młodych

Młodzi ludzie do 35 roku życia dostaną od państwa dopłatę do pierwszego mieszkania – zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa. Projekt, który ma wejść w życie od nowego roku trafi teraz do Senatu, a potem do podpisu Prezydenta. Według Marcina Krasonia, analityka Home Broker, problemem jest ograniczenie projektu do rynku pierwotnego. Deweloperzy działają bowiem głównie w miastach, a młodzi ludzie częściej decydują się na zakup mieszkania niż domu.

OFEnsywa

W sejmie odbyła się dziś debata o zmianach w systemie emerytalnym, ale posłów w niej uczestniczących można było liczyć na palcach. Mimo to zdania ws. wpływu OFE na oszczędności przyszłych emerytów były podzielone. Według dyrektora biura strategii rynkowych PKO BP, element kapitałowy w systemie emerytalnym jest korzystny dla gospodarki. Mariusz Adamiak zaznacza, że inwestycje z OFE muszą być do udźwignięcia przez finanse publiczne.

Nowe szanse Groclinu

Inter Groclin ma kontrakt z Nissanem. Spółka dostarczy japońskiemu producentowi samochodów tapicerkę za 104 miliony euro. Zamówienie dotyczy trzech modeli aut. O planach Inter Groclin rozmawialismy z prezesem spółki, Zbigniewem Drzymałą.

Tusk: chcemy, by ustawa ws. OFE weszła 1 stycznia 2014 r.

- Rząd chce, by ustawa dotycząca zmian w systemie emerytalnym weszła w życie z dniem pierwszego stycznia 2014 roku plus vacatio legis - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Zapewnił, że rząd nie chce w żaden sposób ograniczać dyskusji nad tą propozycją.

"Mieszkanie dla Młodych". Sejm przyjął projekt

Państwo będzie pomagało młodym w zakupie pierwszego mieszkania lub domu, ale tylko z rynku pierwotnego - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa "Mieszkanie dla Młodych". O dopłatę będą mogły starać się osoby do 35. roku życia. Pomoc państwa zakłada dofinansowanie wkładu własnego, pomoc w spłacie części kredytu lub możliwość odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy domu.

OFEnsywa

Premier myli się mówiąc, że pieniądze zgromadzone w OFE nie są własności Polaków - mówi doradca Prezesa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Jak tłumaczy Ewa Lewicka - taka interpretacja jest niezgodna z prawem Europejskim.

OFEnsywa

Wyłączenie obligacji należących do OFE, może obniżyć nasz dług tylko do 2016 roku - uważa główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Jak tłumaczy Janusz Jankowiak - w 2016 roku wchodzi system liczenia długu Esa 2010, który do długu publicznego dolicza także przyszłe zobowiązania rządu.

Pieniądze na biznes

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości informuje, że w październiku 2013 roku planowane jest ogłoszenie kolejnego konkursu, w ramach którego prowadzony będzie nabór wniosków o dofinansowanie do Działania 4.4 PO IG „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”. Przewiduje się, że ogłoszenie konkursu nastąpi 15 października 2013 r., a nabór wniosków będzie prowadzony w terminie od 4 do 29 listopada 2013 r. Przewidywana alokacja na konkurs wynosi 500 000 000,00 zł. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Anną Zaleską, menedżerem w Crido Taxand.

Twój Brat PIT będzie CIT?

Rząd chce, aby od 2014 r. komandytariusze i akcjonariusze, którzy nie odpowiadają majątkiem osobistym za zobowiązania spółki, za bezpieczeństwo zapłacili podwójną daniną. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Andrzejem Orzechowskim, posłem PO oraz Maciejem Mroczkiem, posłem Ruchu Palikota.

Brat VAT na paragonach

Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą nazw na paragonach fiskalnych. Od 1 października paragon będzie musiał zawierać „jednoznaczną nazwę towaru”, jednak bez szczegółowego opisu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Mirosławą Zugaj, menedżerem w Grant Thornton.

Twój nieujawniony Brat PIT

Trybunał Konstytucyjny uznał, że nakładanie 75% podatku od przychodów nieujawnionych na podatnika jest niezgodne z prawem. Tak wysoka stawka miała na celu przeciwdziałanie oszustwom podatkowym. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Ireneuszem Krawczykiem z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Twój Brat PIT opodatkowany CIT?

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy nakładającej na spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne obowiązek płacenia CIT. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z ekspertami o możliwych wyjściach z sytuacji, w której trzeba będzie płacić podatek dwa razy. Rozmowa z Andrzejem Pośniakiem i Pawłem Mazurkiewiczem.

Firma. Teraz

Szczupły model biznesowy czyli empiryczne, a nie teoretyczne podejście do budowania swojej firmy. O wadach i zaletach takiej idei w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Łukaszem Świerżewskim, zastępcą redaktora naczelnego Harvard Business Review Polska.

Polityka i pieniądze

Posłowie zaproponowali wydłużenie okresu, w którym będzie można uzyskać kredyt technologiczny, do 31 czerwca 2014 roku. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Mirosławą Nykiel, posłanką Platformy Obywatelskiej.

Milion w portfelu

Portfel Piotra Sawali, wiceprezesa W Investments zarobił od początku inwestycji 48%. W ostatniej odsłonie zyskuje ok.11%. Jest on uczestnikiem cyklu od maja 2012 roku. W nowej edycji angażuje 80% środków na rynku akcji. Inwestuje w fundusz rolny, fundusz Czysta Technologia i ma krótkie pozycje na indeksie S&P.

Ukraina bez pieniędzy?

Ukraina może mieć kłopoty finansowe - zdaniem agencji ratingowych wschodni sąsiad Polski może mieć problem z refinansowaniem długu. W piątek agencja Moody's obnizyła rating Ukrainy, Standard & Poor's i Fitch zastanawiają się nad pójściem w jej ślady. Przedstawiciele Banku Centralnego Ukrainy zapewniają, że uregulują zobowiązania. O kłopotach ukrainy rozmawialismy z Jarosławem Ćwiekiem-Karpowiczem z Polskiego Intytutu Spraw Międzynarodowych.

Polityka i pieniądze

Rząd USA wyczerpie wszystkie swoje możliwości finansowe do 17 października, w ciągu kilku dni Izba Reprezentantów ma głosować nad podniesieniem limitu zadłużenia. Republikanie chcą wykorzystać głosowanie do zablokowania tzw. Obamacare, czyli ustawy o dostępności do usług medycznych. O tym, czemu jest to ważne dla globalnych rynków i jakie byłyby konsekwencje braku porozumienia politycznego w Stanach Zjednoczonych rozmawialiśmy z Łukaszem Wróblem, głównym analitykiem Noble Securities.

Hipoteka na celowniku

Rząd pracuje nad przepisami, które ma uporządkować sytuację emerytów, którzy oddają mieszkanie lub dom prywatnym firmom w zamian za kilkaset złotych emerytury miesięcznie.

Luksus po polsku

Polska na 35-tym miejscu w światowej tabeli dobrobytu. Nasz kraj znalazł się jednak na szczycie rankingu w regionie.

Pułapki przy kupowaniu mieszkania

Posłowie do końca tygodnia mają wprowadzić swoje poprawki do projektu, który ma pomóc Polakom łatwiej i taniej kupić pierwsze mieszkanie. Zdaniem Haliny Kochalskiej z Open Finance, założenia projektu Mieszkanie dla Młodych są jednak równie niesprawiedliwe co Rodziny na Swoim - ograniczenie ceny za metr kwadratowy wyklucza bowiem dofinansowanie kupna mieszkań w dużych polskich miastach. Halina Kochalska zwraca również uwagę na błędy popełniane przez przyszłych właścicieli mieszkań, którzy często podpisują umowy przedwstępne bez niezbędnego przygotowania.

Opóźniony pociąg? Kolej musi zwrócić za bilet

Pasażer pociągu ma prawo do częściowego zwrotu ceny biletu za ponadgodzinne opóźnienie pociągu, nawet jeżeli pociąg spóźnił się z powodu tzw. siły wyższej, czyli np. huraganu lub powodzi - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Odszkodowanie ma zrekompensować pasażerowi cenę zapłaconą za usługę, która nie została wykonana zgodnie z umową.

Tusk: nie mam pretensji do Buzka

Premier Donald Tusk zapewnił, że nie kłóci się o kształt zmian w OFE z byłym premierem, obecnie europosłem PO Jerzym Buzkiem. Przyznał jednak, że krytyka z jego strony nie ułatwiła mu życia. - Ale pretensji nie mam - zapewnił.

Belka: szału nie ma. Ale ożywienie gospodarki niezagrożone

- Na podstawie wszystkich sygnałów, które płyną z gospodarki wydaje się, że powolne, stopniowe, ale jednak ożywienie jest niezagrożone - uważa prezes NBP Marek Belka. Szef banku centralnego mówił, że zgadza się z premierem Donaldem Tuskiem ws. diagnozy sytuacji gospodarczej naszego kraju.

Spółdzielnie i wspólnoty bez ulgi podatkowej? Komisja finansów przeciw

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za odrzuceniem przygotowanego przez posłów SLD projektu zmian w CIT, który przewiduje wykreślenie ulgi podatkowej dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. Wniosek o odrzucenie projektu znalazł się wcześniej w sprawozdaniu podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego z prac nad dokumentem.

Brat VAT na paragonach

Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą nazw na paragonach fiskalnych. Od 1 października paragon będzie musiał zawierać „jednoznaczną nazwę towaru”, jednak bez szczegółowego opisu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Brzezinem, doradcą podatkowym w Crido Taxand.