Najnowsze

Najnowsze

Wyzwania dla gospodarki Niemiec

Niemiecka gospodarka rośnie zgodnie z oczekiwaniami. W drugim kwartale PKB Niemiec wzrosło o 0,7% kwartał do kwartału i o 0,9% rok do roku. Dobra kondycja niemieckiej gospodarki pozytywnie wpłynie także na resztę Europy - ocenia prezes Deutsche Bank Polska. Krzysztof Kalicki zwraca uwagę, że w drugim kwartale rosły w Niemczech inwestycje realne, które w poprzednich kwartałach spadały, pomaga też pozytywny bilans handlowy. Z Krzysztofem Kalickim rozmawiał Łukasz Kijek.

Brudna wojna

W Syrii od początku wojny domowej zginęło ponad 70 działaczy humanitarnych. Mimo niebezpieczeństwa w kraju jest misja Polskiej Akcji Humanitarnej. O to jak Polacy mogą pomóc Syrii i Egiptowi szefową PAH Janinę Ochojską pytał nasz reporter Dominik Cierpioł

Twój Brat PIT

W przypadku śmierci przedsiębiorcy proces spadkowy bywa długi i uciążliwy. Co należy zrobić, żeby uniknąć dodatkowego stresu i dopełnić formalności? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Grzegorzem Sprawką, doradcą podatkowym w kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

Elastyczny czas pracy

Już w najbliższy piątek wejdą w życie przepisy o elastycznym czasie pracy. W praktyce oznaczają one możliwość przychodzenia do pracy w różnych godzinach i do odbierania nadgodzin w ramach rocznego okresu rozliczeniowego. Jaki wpływ nowa legislacja będzie mieć na nasz biznes? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy ze Sławomirem Paruchem, Partnerem w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Droga do ożywienia

W Polsce oraz na rynkach zagranicznych powoli następuje poprawa koniunktury. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą wykorzystać polepszającą się sytuację gospodarczą? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Katarzyną Królak Wyszyńską, partnerem w Innovatika.

E-faktury

W Polsce zaledwie 8–11% transakcji jest udokumentowanych e-fakturami. Zaletami fakturowania elektronicznego są m. in. oszczędność w czasie i neutralność dla środowiska, jednak taki system nie jest wolny od wad. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Krzysztofem Hoffmanem, starszym specjalistą ds. sprzedaży ING BŚ.

Droga do ożywienia

Poprawa koniunktury na rynku Polskim, ale także na rynkach zagranicznych pozytywnie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Jaką strategię powinni przyjąć przedsiębiorcy, aby jak najlepiej wykorzystać wzrost gospodarczy? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Dariuszem Kraszewskim, szefem Deloitte Consulting w Polsce.

Domy energooszczędne

Dopłaty do budowy domów energooszczędnych oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kto i na jakich zasadach może starać się o dofinansowanie inwestycji? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Witoldem Maziarzem, rzecznikiem NFOŚiGW.

Wynajem samochodu

W swoim ostatnim wyroku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że najemca ma prawo odnieść całość kosztów związanych z wynajmem samochodu w koszty. Oznacza to zerwanie z dotychczasowym, restrykcyjnym podejściem organów podatkowych, które zezwalały na odliczenie od przychodu jedynie części wydatków na wynajem na podstawie tzw. kilometrówki. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Tomaszem Balcerakiem, doradcą podatkowym w Rödl & Partner.

Zablokowane konto a opłata sądowa

Zgodnie z ostatnim wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego samo zablokowanie rachunku bankowego przez Urząd Skarbowy nie zwalnia przedsiębiorcy z uiszczenia opłaty sądowej. W jaki więc sposób firma powinna udowodnić brak środków do zapłaty należności wobec sądu? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Moniką Śmigielską, radcą prawnym w kancelarii Kozłowski Śmigielska i Wspólnicy.

Piramida kłopotów

Kolejne biura podróży odwołują wyjazdy do Egiptu. Co w takiej sytuacji mogą zrobić ci, którzy wycieczki już wykupili? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Karoliną Hytrek – Prosiecką, reporterką TVN CNBC.

Centrum wyników

Tauron zarobił w drugim kwartale o 40% mniej niż przed rokiem, ale więcej niż oczekiwano. Miał on 290 mln zł zysku netto, oczekiwano 259 mln zł zysku. Wyniki obciążyły m.in. odpisy na utratę wartości bloków energetycznych. Tauron podtrzymuje, że zysk EBITDA grupy nie spadnie w tym roku o więcej niż 15-cie procent w ujęciu rocznym. Wiceprezes spółki Krzysztof Zawadzki mówił w TVN CNBC, że w obecnych warunkach niepewności na rynku energetycznym trudno dawać prognozy.

Droga do ożywienia

Chiński przemysł ponownie się rozwija. Indeks PMI w sierpniu wg. danych HSBC jest powyżej 50 punktów. Koniunktura w biznesie strefy euro również przyspiesza. Jest najwyżej od 2 lat. Zdaniem Marcina Mazurka, głównego ekonomisty BRE Banku, europejska gospodarka odbija na dobre i daje to dobrą prognozę na trzeci kwartał.

Kondycja gospodarki USA

Aktywność w amerykańskim przemyśle najwyższa od 5-ciu miesięcy. Nowe zamówienia przemysłowe rosną najszybciej od stycznia. Wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu wzrósł w sierpniu do 53,9 punktu z 53,7 punktu w lipcu. To jednak odczyt gorszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 54-ech punktów.

Milion w portfelu

Portfel Rafała Lorka zyskuje od początku ponad 25%. W ostatniej odsłonie najwięcej zarobił na Nasdaq Biotechnology Index Fund. Największa strata na Indonesia Market Index Fund, ponad 4% . W kolejnej odsłonie zarządzający portfelem lokuje 30% kapitału na rynku akcji.

Brudna wojna

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa spraw zagranicznych poinformował, że syryjski rząd jest gotowy współpracować z Organizacją Narodów Zjednoczonych w sprawie wyjaśnienia zarzutów syryjskiej opozycji, jakoby siły reżimowe użyły gazu bojowego w rejonie Damaszku.

TVN liderem oglądalności. Poziom rentowności jak przed kryzysem

Grupa TVN została liderem oglądalności w II kwartale tego roku, co pozwoliło, mimo nieco mniejszych niż rok wcześniej przychodów, poprawić wynik EBITDA. - Tak doskonałe wyniki (oglądalności - red.) przełożyły się bezpośrednio na naszą rentowność, która powraca do przedkryzysowych poziomów - powiedział prezes zarządu TVN Markus Tellenbach.

Mieszkanie dla studenta

Ostatni dzwonek dla studentów. Walka o mieszkanie dla studenta nabiera tempa. Jak w tym wyścigu wyprzedzić innych tak by nie żałować? Spytaliśmy Agnieszkę Grotkowską, dyrektor ds. projektów specjalnych w Domiporta.

Brudna wojna

Syryjska opozycja zarzuca siłom rządowym użycie gazu bojowego - sarinu. Rządowy minister ds. informacji zaprzecza tym doniesieniom, a ONZ chce wyjaśnień. Zdaniem Katarzyny Górak-Sosnowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej, użycie gazu bojowego jest o tyle mało prawdopodobne, że w kraju znajdują się inspektorzy ONZ, a cała sytuacja pokazuje tylko słabość międzynarodowej organizacji.

Wakacje bez Egiptu

W Egipcie zrobiło się zbyt gorąco. Po kilku dniach od wybuchu krwawych zamieszek w Kairze i innych miastach kilka biur podróży wycofało wyjazdy do tego kraju z oferty. Stanowcza decyzja przyszła po stanowczych słowach z MSZ - Polacy nie ryzykujcie!

Konkurs dla dyrektorów sprzedaży

Odbywający się po raz piąty konkurs Polish National Sales Awards jest przeznaczony dla wszystkich pracowników działów sprzedaży i działów obsługi klienta. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Elżbietą Pełką, prezesem PNSA.

Złe zarządzanie oprogramowaniem

Według statystyk 58% przedsiębiorstw wykupuje dodatkowe wsparcie dla oprogramowania, z którego nie korzysta. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Mariuszem Ustyjańczukiem, menedżerem w dziale Zarządzania Ryzykiem w Deloitte.

Emerytura wg starych i nowych zasad

Kwota emerytury wg. nowych zasad zależy m.in. od ilości składek, które zostały odprowadzone podczas okresu ubezpieczeniowego. Wysokość emerytury może różnić się nawet o 40% w porównaniu do emerytury obliczanej na starych zasadach. W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy zagadnienie w rozmowie z rzecznikiem prasowym ZUS, Jackiem Dziekanem.

Towary podrobione

Za wprowadzenie podróbki do obrotu handlowego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 5 lat, jeżeli było to stałe źródło dochodu. Sprzedaż podróbek może być uznana za nieuczciwą konkurencję, a więc oprócz odpowiedzialności karnej, grozi także odpowiedzialność cywilna. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Karoliną Jakubowską, kancelaria Jakubowska & Czarnecka.

Brat VAT

Polscy rezydenci utracą możliwość stosowania niektórych rozwiązań służących w Singapurze do optymalizacji podatkowej. Pełna klauzula wymiany informacji podatkowych umożliwi stronom m.in. żądanie przekazania danych znajdujących się w posiadaniu instytucji finansowych. W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy zagadnienie w rozmowie z Łukaszem Bączykiem, Crido Taxand.