Najnowsze

Najnowsze

"Sztuczka w sowieckim stylu". Forbes miażdży zmiany w OFE

Polska trafia na czołówkę "Forbesa". Zmiany w OFE ocenia sam naczelny i prezes wydawnictwa. Steve Forbes nie zostawia suchej nitki na pomyśle rządu Tuska. "Największa nacjonalizacja od 1946 roku", "złodziejstwo" i "głupota", które - zdaniem Forbesa - muszą wywoływać uśmiech duchów Stalina i Lenina.

Milion w portfelu

Portfel Grzegorza Zatryba, głównego stratega Skarbiec Holding, zyskał w ostatniej odsłonie 2,5%. Od początku inwestycji portfel stracił 0,4%. Największy zysk w portfelu dzięki funduszowi Skarbiec Akcja +7,6%. Stratę przyniósł natomiast fundusz Skarbiec Market Neutral -2,5%. Zarządzający portfelem jest uczestnikiem Miliona w Portfelu od kwietnia 2011 roku.

Przyszłość Comarchu

Comarch działa na 5 kontynentach, 40 krajach, 80% przychodów ze sprzedaży własnych usług i licencji. Krakowska spółka celuje w światowe rynki i ....sektor publiczny. Podnosi marżę, ale i wynagrodzenia. O szansach i zagrożeniach na informatycznym rynku rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki, Marcinem Warwasem.

Kondycja rynku moto

W sierpniu sprzedano w Europie prawie 5 procent mniej samochodów niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Poziom sprzedaży jest porównywalny z latami 90-tymi. Zdaniem Jacka Opali, dyrektora ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems i eksperta Polskiej Izby Motoryzacji, sprzedaż na rynku motoryzacyjnym osiągnęła już dno, teraz powinno nastąpić odbicie. O możliwej poprawie koniunktury może świadczyć wzrost sprzedaży w USA i Azji.

Reanimacja trzeciego filara

Rząd przypomniał sobie o trzecim filarze i mówi, że Polacy powinni sobie przypomnieć o oszczędzaniu na emeryturę. O proponowanych zmianach w IKZE Dominik Cierpioł

Kondycja polskiej gospodarki

Polski przemysł hamuje - produkcja w sierpniu cały czas rośnie, ale znacznie wolniej niż miesiąc wcześniej i nieco słabiej, niż oczekiwali analitycy. Jak to wygląda od strony praktyka? o to pytaliśmy Krzysztofa Moskę, przedsiębiorcę i inwestora giełdowego.

Jak produkować zyski

Polski przemysł hamuje - produkcja w sierpniu cały czas rośnie, ale znacznie wolniej niż miesiąc wcześniej i nieco słabiej, niż oczekiwali analitycy. Produkcja przemysłowa w sierpniu zwiększyła się o 2,2% w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku. Analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 2,85%. W lipcu poszła w górę o 6,3%. Polskie firmy widzą jednak ożywienie. Krzysztof Zoła, dyrektor finansowy giełdowego Cognoru, mówi, że jego spółka po raz pierwszy od dawna ma bardzo dużo zamówień.

Polityka pieniądze

Mazowsze nie zapłaci janosikowego. A właściwie: zapłaci, ale tylko niewielką część wrześniowej raty. Chodzi o opłatę ponoszoną przez bogate samorządy na rzecz tych biedniejszych. Kasa Mazowsza jest prawie pusta i zarząd województwa podjął decyzję, że we wrześniu zapłaci jedynie 127 tys. zł - zamiast wymaganych 55 mln zł. O wsparciu biedniejszych regionów przez bogatsze rozmawialiśmy z Markiem Goleniem z Katedry Ekonomik i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej.

Motoryzacja pod lupą

Tak mało nowych samochodów nie zarejestrowano od 1990 roku. Europejska branża motoryzacyjna jedzie na zaciągniętym hamulcu. Rejestracje nowych aut w Europie spadły w sierpniu o 4,9% w ujęciu rocznym. O kondycji branży motoryzacyjnej Patrycjusz Wyżga rozmawiał z Jakubem Szkopkiem, analitykiem DI BRE.

Kondycja polskiej gospodarki

Polski przemysł hamuje - produkcja w sierpniu cały czas rośnie, ale znacznie wolniej niż miesiąc wcześniej i nieco słabiej, niż oczekiwali analitycy. Produkcja przemysłowa w sierpniu zwiększyła się o 2,2% w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku. Analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 2,85%. W lipcu poszła w górę o 6,3%. Zdaniem Marcina Mrowca, w kolejnych miesiącach dynamika produkcji przemysłowej może się poprawić ze względu na efekt bazy - końcówka IV kwartału ubiegłego roku była słaba. Główny ekonomista Pekao SA uważa też, że w przyszłym roku produkcja przyspieszy dzięki nowym inwestycjom finansowanym z funduszy unijnych.

Systemy emerytalne na świecie - Nowa Zelandia

W Polsce trwa dyskusja na temat propozycji Rządu w sprawie IKZE, która miałaby sprawić, że więcej Polaków zdecyduje się na tego rodzaju oszczędzanie. Tymczasem w TVN CNBC razem z Andrzejem Narkiewiczem, szefem praktyki emerytalnej Mercer przyglądamy się systemowi emerytalnemu w Nowej Zelandii.

Zmiany w III filarze?

Rząd próbuje zachęcić do oszczędzania na emeryturę na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Minister Pracy proponuje jednakowy dla wszystkich limit wpłat na konto w wysokości około 4 tysięcy złotych oraz opodatkowanie wypłat z IKZE na poziomie 5% wobec obecnie obowiązującej skali podatkowej 18% i 32%.

Samorządowe wsparcie dla MŚP

W województwie zachodniopomorskim zawarto już ponad 2 700 umów o wsparcie w ramach inicjatywy JEREMIE. Do przedsiębiorców trafiło 369 mln złotych. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego.

Pożyczka z FM Banku

FM Bank udziela pożyczek w ramach JEREMIE na podstawie przygotowanego biznesplanu. Jak opisać swoje przedsięwzięcie, aby wniosek został zaakceptowany? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Pauliną Cylwik, dyrektorem oddziału FM Bank PBP.

Inicjatywa Jeremie

JEREMIE jest mechanizmem pozadotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze środków publicznych, ustanowionym przez Komisję Europejską. Kto może starać się o kredyt, pożyczkę lub poręczenie w ramach inicjatywy? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Wojciechem Marcinkiewiczem, zastępcą dyrektora Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej BGK.

Poręczenie z Jeremie

Poręczenia JEREMIE są tańsze niż poręczenia komercyjne. Ile kosztuje otrzymanie takiego zabezpieczenia i jak należy się o nie ubiegać? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z koordynatorem regionalnym Funduszu Poręczeń Kredytowych Polfund.

GBS pożycza z Jeremie

Aby uzyskać pożyczkę JEREMIE trzeba wypełnić ramowy biznesplan, który jest udostępniany przez pożyczkodawcę. Jakich innych formalności musi dopełnić aplikujący o środki? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Robertem Bagińskim, doradcą klienta biznesowego w Gospodarczym Banku Spółdzielczym w Barlinku.

OZEnsywa

Do końca 2021 roku mają zniknąć tzw. zielone certyfikaty w energetyce. A zieloną energię będzie można sprzedać i kupić głównie na aukcjach, które mają odbywać się przynajmniej raz w roku. Ministerstwo Gospodarki ujawniło długo oczekiwany pomysł na wsparcie energii wytwarzanej z tak zwanych odnawialnych źródeł m.in. słońca, wiatru, wody czy biomasy. Z wiceministrem gospodarki odpowiedzialnym za ustawę o OZE Jerzym Witoldem Pietrewiczem rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Pożyczka z Jeremie

Uproszczone procedury zachęcają do starania się o pożyczki JEREMIE. Jak od strony formalnej wygląda proces pozyskiwania środkow i jak wypełnić wymagane dokumenty? Na jakich warunkach przyznawane są pożyczki? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Arturem Czerwonym, menedżerem funduszu pożyczkowego Pomeranus.

Inicjatywa Jeremie

Procedura banku przyznającego pożyczki JEREMIE może wymagać poręczenia. Dobrą wiadomością dla przedsiębiorców jest to, że takie zabezpieczenie można uzyskać nawet za darmo. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z koordynatorem projektu Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych, Dariuszem Mikołajczykiem.

Na hamulcu

Tak mało nowych samochodów nie sprzedano od 1990 roku. Europejska branża motoryzacyjna jedzie na zaciągniętym hamulcu. Sprzedaż nowych aut w Europie spadła w sierpniu o prawie 5% w ujęciu rocznym. Rafał Orłowski z Automotive Suppliers podkreśla, że branża motoryzacyjna odpowiada za kilkanaście procent polskiego eksportu, a polskie fabryki paradoksalnie korzystają na problemach koncernów z Europy Zachodniej.

Milion w portfelu

Portfel Aleksanra Jawienia, prezesa Investment Fund Managers zyskuje od początku inwestycji ponad 18%. W ostatniej odsłonie zyskuje ponad 1%. Największy zysk w portfelu przyniósł fundusz Blackrock GF Global High Yield Bond +3,16%. Niewielka bo 0,1% strata na Fidelity Funds Global Strategic Bond. Pan Jawień jes uczestnikiem cyklu od lutego 2011 roku.

Ranking kredytów hipotecznych

Rośnie zdolność kredytowa polskich kredytobiorców. Stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Czy wrzesień jest dobrym momentem na wzięcie kredytu hipotecznego? Czy do końca roku będzie taniej czy drożej? Dostrzegalny jest wzrost marż na kredytach. Obecnie marża na kredycie hipotecznym w PLN wynosi średnio 1,4-1,45%, a oprocentowanie oscyluje wokół 4%, mówi Łukasz Wojcieszak, prezes Invigo. Z końcem roku zaprzestane będzie udzielanie kredytów bez wkładu własnego. O raporcie Invigo i najciekawszych propozycjach kredytów na rynku w rozmowie Patrycjusza Wyżgi.

III filar nie przekonał Polaków. Rząd chce, żebyśmy więcej oszczędzali sami

Przeniesienie obligacyjnej części kapitału OFE do ZUS, dobrowolność wyboru oraz tzw. suwak bezpieczeństwa to nie jedyne propozycje zmian w systemie emerytalnym. Rząd chce też zachęcić Polaków do odkładania w III filarze - wynika z dokumentu, do którego dotarła TVN CNBC. Ma to na celu "zwiększenie motywacji osób aktywnych zawodowo do dobrowolnego oszczędzania z myślą o emeryturze".

Napięcie wokół Syrii

Eksperci ONZ potwierdzili, że 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku użyto sarinu. A światowi przywódcy wciąż podzieleni co do tego, kto użył broni chemicznej w Syrii. Francuski minister spraw zagranicznych stwierdził, że raport ONZ jasno wskazuje, że odpowiedzialne są siły rządowe. Z kolei jego rosyjski odpowiednik wciąż obarcza winą rebeliantów. O komentarz poprosiliśmy Katarzyną Górak-Sosnowską z SGH.

OFEnsywa - zmiany w III filarze?

Rząd chce zmotywować nas do oszczędzania w IKZE, czyli w III filarze. Zdaniem ministra pracy plan działań stymulujących to między innymi jednakowy dla wszystkich limit wpłat na konto w wysokości około 4 tysięcy złotych oraz opodatkowanie wypłat z IKZE na poziomie 5% wobec obecnie obowiązującej skali podatkowej 18 i 32%. Według Marcina Dyla, prezesa Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, wśród propozycji ministra pracy, najważniejsza jest ta dotycząca przyszłego podatku ryczałtowego.