Najnowsze

Najnowsze

Emocje wokół OFE

To zamach na oszczędności Polaków, który da tylko przejściową ulgę dla polityków. Profesor Leszek Balcerowicz po raz kolejny dosadnie krytykuje rządowe plany zmian w systemie emerytalnym

Współpraca nauki i biznesu

Najlepiej wykształcone pokolenie, w którym co trzeci młody człowiek nie ma pracy. Polacy chętnie studiują, odsuwając moment wejścia na rynek pracy, a gdy dyplom w kieszeni praca nie leży na ulicy. Wskaźnik zatrudnienia wśród osób młodych wynosi 75% i spada od 2008 roku. O tym kogo potrzebuje biznes, a kogo może zatrudnić rozmawialiśmy ze Zbigniewem Niemczyckim, prezesem Polskiej Rady Biznesu.

Jakość polskiej nauki

Pierwszy październik to czas powrotu studentów na uczelnie. Jakiego wykształcenia oczekuje pracodawca od pracownika a jakie daje mu szkoła. O stanie polskiej szkoły, oraz jakie kompetencje mogą w niej zdobyć ludzie którzy wchodzą na rynek pracy rozmawialiśmy z Małgorzatą Krzysztoszek z konfederacji Lewiatan.

Prestiżowe studia

Uczelnie mają swój rating. Po raz pierwszy według nowych zasad Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych ocenił potencjał szkół wyższych i wskazał 37 najbardziej prestiżowych, które uzyskały kategorię "A+". O wartości edukacji rozmawialiśmy z Dariuszem Mioduskim z Kulczyk Investments.

Sprzedaż Multikina sfinalizowana

Grupa ITI sfinalizowała transakcję sprzedaży Multikina S.A. spółce Vue-Entertainment Ltd. - poinformowała spółka w komunikacie. Grupa była właścicielem 86 proc. udziałów Multikina, pozostałe 14 proc. należało do długoletniego partnera biznesowego Multikina - Ares Management.

Zmiany w urlopach wychowawczych

Zmiany w urlopach wychowawczych wchodzą w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach. W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy jak stosować nowe regulacje w praktyce. Rozmowa z Rafałem Konieckiem, Koniecek Spółka Adwokacka.

Zmora inwestora

Wypis i wyrys z Ewidencji Gruntów i Budynków to pierwszy krok jaki należy podjąć inwestując w nieruchomość. O następnych krokach inwestora w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Dominikiem Sypniewskim z kancelarii Góralski & Goss.

Brat VAT na paragonach

Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą nazw na paragonach fiskalnych. Od 1 października paragon będzie musiał zawierać „jednoznaczną nazwę towaru”, jednak bez szczegółowego opisu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Przemysławem Kilimem, doradcą podatkowym w KPMG.

Brat odwrócony VAT

1 października wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT, która określa zasady odpowiedzialności nabywcy za nierozliczony VAT solidarnie ze sprzedawcą w obrocie towarami wrażliwymi. Zmiany mają zapobiec nadużyciom w obrocie stalą, paliwem i złotem. Eksperci podkreślają, że przepisy oznaczają przerzucenie na podatników obowiązków, z którymi państwo nie jest sobie w stanie samo poradzić. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Michałem Spychalskim, doradcą podatkowym w MDDP.

Milion w portfelu

Portfel Pawła Cymcyka stracił w ostatniej odsłonie prawie 2%. Od początku inwestycji portfel zyskuje ponad 8%. Najwięcej stracił on na funduszu ING Japonia -7,7%. Największy zysk w ostatniej odsłonie na ING Europejskich Spółek Dywidendowych. Pytaliśmy zarządzającego portfelem co zrobić, jakich zmian dokonać, aby w następnej odsłonie zwiększyć stopę zwrotu z portfela.

Government shutdown w USA?

W USA od pierwszego października zaczyna się nowy rok fiskalny. Jeśli nie uda się uchwalić ustawy budżetowej, wydatki państwowe zostaną zablokowane. Zdaniem Grzegorza Kostrzewy Zorbasa, amerykanisty z uczelni Vistula może to oznaczać paraliż w wielu instytucjach.

Oto najbogatsza kobieta w Polsce

Ranking najbogatszych Polek "Wprost" powstał po raz pierwszy, ale niespodzianki nie było. Na pierwszym miejscu znalazła się Grażyna Kulczyk, której majątek oszacowano na 2,4 mld złotych. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Barbara Komorowska i Aldona Wejchert.

Rząd kontra FOR

Rząd wynosi śmieci za próg i mówi że posprzątał - mówi prof. Balcerowicz. Szanuję profesora, ale się nie zgadzam - odpowiada premier Tusk.

Licznik długu wrócił na billboardy

Na billboardy w centrum Warszawy wrócił w poniedziałek licznik długu FOR uzupełniony o część ukrytą. Według szacunków Fundacji Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza, jawny dług publiczny przekracza 57 proc. PKB, ale wraz z częścią ukrytą sięga 250 proc. PKB.

Polityka i Pieniądze

Profesor Leszek Balcerowicz zabrał głos w sprawie zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Według byłego prezesa NBP, byłego ministra finansów, a dziś szefa Forum Obywatelskiego Rozwoju zaproponowane zmiany przez rząd PO-PSL można porównać do wyrzucania śmieci za próg z przekonaniem, że zwiększy to higienę w mieszkaniu.

Tusk: OFE mirażem. Balcerowicz broni systemu jako współautor

OFE okazały się mirażem, kosztownym z punktu widzenia podatnika. Prof. Leszek Balcerowicz czuje się współautorem OFE, nie dziwię się więc, że w sposób tak zaangażowany broni tego projektu - powiedział premier Donald Tusk, komentując stwierdzenia byłego ministra finansów, że zmiany w OFE spowodują powiększenie ukrytego długu publicznego.

Mieszkanie dla młodych

Młodzi ludzie do 35-tego roku życia dostaną dopłatę od państwa dopłatę do pierwszego mieszkania – zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa. Projekt, który ma wejść w życie od nowego roku trafi teraz do Senatu, a potem do podpisu Prezydenta. Jednak zdaniem Kazimierza Kirejczyka, prezesa firmy Reas z programu nie usunięto słabości, która funkcjonowała także w rodzinie na swoim czyli limitu cen ustalanego przez wojewodów.

Ursus podbija Afrykę

Ursus rozpoczyna ekspansję poza Europą. Polska spółka podpisała warta 90 milionów dolarów umowę obejmująca dostawę ciągników, części zamienne i wyposażenie centrów serwisowych. O tym że to nie jednorazowa "afrykańska przygoda rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki, Karolem Zarajczykiem.

OFEnsywa

OFE okazały się mirażem, kosztownym z punktu widzenia podatnika. Prof. Leszek Balcerowicz czuje się współautorem OFE, nie dziwię się więc, że w sposób tak zaangażowany broni tego projektu - powiedział premier Donald Tusk, komentując stwierdzenia byłego ministra finansów, że zmiany w OFE spowodują powiększenie ukrytego długu publicznego. O zamieszaniu wokół OFE w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Maciejem Bitnerem.

Mieszkania dla młodych

Rząd chwali się swoim, właśnie uchwalonym, programem "Mieszkanie dla Młodych". Osoby poniżej 35 roku życia będą mogły skorzystać ze wsparcia państwa przy zakupie mieszkania. Pomoc finansowa z programu będzie traktowana jako wkład własny i ułatwi kupno mieszkania. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Paulina Bendą, wicedyrektorem Emmerson - Nieruchomości.

Stocznia Gdańska pada?

Wierzyciel Stoczni Gdańskiej złożył wniosek o upadłość tej instytucji. Czy złożenie wniosku o upadłość zawsze gwarantuje wierzycielowi odzyskanie długu? W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy zagadnienie z Piotrem Zimmermanem z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.

Brat VAT na paragonach

Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą nazw na paragonach fiskalnych. Od 1 października paragon będzie musiał zawierać „jednoznaczną nazwę towaru”, jednak bez szczegółowego opisu. W „Blajer mówi: Biznes” wraz z Marcinem Zawadzkim odpowiadamy na pytania widzów odnośnie praktycznego stosowania nowych przepisów.

Zakładamy spółkę komandytową

Według planów Ministerstwa Finansów spółki komandytowe i komandytowo akcyjne od 1 stycznia 2014 mają być opodatkowane CIT, jest szansa, że spółka komandytowa zostanie wyłączona z tej regulacji. W "Blajer mówi: Biznes" postanowiliśmy pokazać krok po kroku jak założyć taką spółkę. Rozmowa z dr Pawłem Błaszczykiem, Kancelaria Błaszczyk i Partnerzy.

UOKIK ukarze przedsiębiorcę

Nowelizacja ustawy o UOKIK przewiduje m.in wprowadzenie możliwości karania osób fizycznych, a także menedżerów zarządzających przedsiębiorstwami. O zmianach w prawie ochrony konkurencji i konsumentów w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Sabiną Famirską, kancelaria Wardyński i Wspólnicy.