Najnowsze

Najnowsze

Uczeń w firmie

Pierwszy dzwonek zabrzmiał dzisiaj dla 4,6 mln uczniów. Ci z nich, którzy ukończyli 16 lat mogą już legalnie wkroczyć na rynek pracy. Jakie zajęcia i w jakim wymiarze godzin mogą wykonywać pracownicy młodociani? Czy rodzice muszą wyrazić zgodę na zatrudnienie swojego dziecka? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z adwokatem Tomaszem Tomaszczykiem, właścicielem kancelarii Tomasz Tomaszczyk.

Droga do ożywienia

Wysokie wartości indeksu PMI dają przedsiębiorcom podstawy do optymizmu i zachęcają do rozszerzenia działalności poza granice kraju. Jak wybrać kierunki ekspansji i co należy zmienić w dotychczasowym stylu prowadzenia biznesu aby osiągnąć międzynarodowy sukces? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Sergiuszem Sawinem, partnerem w firmie doradczej Innovatika.

Kontrola z ZUS

Nawet najbardziej gościnny przedsiębiorca nie czeka z radością na wizytę urzędnika z ZUS. Czy przedsiębiorcy mają obawiać się niezapowiedzianych kontroli? Jak przygotować się do takiej wizyty? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Małgorzatą Bartuszek, księgową z biura rachunkowego Rachkomp.

Duże zmiany w KPK

Sejm przyjął w piątek obszerną nowelizację Kodeksu postępowania karnego. Od tej pory wyłącznie stronom będzie przysługiwać inicjatywa dowodowa, a sąd będzie jedynie pełnił rolę arbitra. Co nowe prawo będzie oznaczać dla oskarżonych o przestępstwa gospodarcze przedsiębiorców? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Karoliną Jakubowską z kancelarii adwokackiej Jakubowska & Czarnecka.

Opłaty za muzykę

Zmieniają się przepisy dotyczące opłat za emitowanie utworów muzycznych. Od tej pory opłaty będą naliczane głównie w zależności od lokalizacji. Większość przedsiębiorców którzy prowadzą swoje biznesy z muzyką w tle ucieszą się z niższych tantiem. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy Bogusławem Pluta, dyrektorem OZZ ZPAV.

Wakacje Polaków

Początek roku szkolnego oznacza dla uczniów koniec wakacji. Próbujemy więc podsumować, dokąd udawali się Polacy na letni wypoczynek. Według Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, sprzedano więcej wakacyjnych wycieczek pod koniec sezonu. Wyjątkiem jest Egipt, gdzie niestabilna sytuacja polityczna odstrasza turystów. Gościem jest Piotr Henicz, wiceprezes Itaki.

Interwencja w Syrii?

Udział w interwencji w Syrii nie leży w interesie Polski - powiedział w TVN CNBC wiceminister spraw zagranicznych. Prof. Artur Nowak-Far dodał, że na tej decyzji nie ucierpiały stosunki polsko-amerykańskie.

Milion w portfelu

Portfel Sylwii Jaśkiewicz zyskał od początku inwestycji 47%. Ostatnia odsłona przyniosła 16,5%. Największy zysk na akcjach Vistuli (43%). Największa strata na akcjach Kopeksu (-4,8%). Portfel jest tworzony od lutego tego roku.

Centrum wyników

Wyniki Kruka mocno w górę w drugim kwartale tego roku. Windykacyjna spółka zarobiłą na czysto nieco ponad 30 milionów złotych. To 70% więcej niże przed rokiem. A właśnie zaczyna się pojawiać okazja do zwiększenia zysku. Prezes spółki, Piotr Krupa mówił, że w branży zaczyna się tworzyć nowy rynek, oparty o kredyty hipoteczne.

Wakacje Polaków

Ile trwa sezon letni dla klientów TUI? Które kierunki najchętniej wybierają? Jakie decyzje podejmują rezygnujący z podróży do Egiptu? Pytamy o to Marka Andryszaka, prezesa TUI.

Centrum wyników

Intersport czeka na przyszłoroczny mundial w Brazylii. Prezes spółki Artur Mikołajko mówi, że wpływ Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej na wyniki nie będzie tak wielki jak Euro2012, których współgospodarzem była Polska. Liczy jednak, że obroty od grudnia do czerwca, kiedy to zabrzmi pierwszy gwizdek - wzrosną o kilka milionów złotych.

Centrum wyników

Elektrobudowa notuje nieprzewidziane straty i zwalnia pracowników. Prezes spółki mówił na naszej antenie, że straty były spowodowane brakiem odpowiednich narzędzi analitycznych pozwalających na szacowanie ryzyka na kontraktach. Jacek Faltynowicz dodał, że 80% strat wygenerowało jedno biuro w Gdańsku.

Centrum wyników

Wiceprezes Gino Rossi chce otwierać 5-6 sklepów rocznie i zapowiada nowe inwestycje. Grzegorz Koryciak mówił w TVN CNBC, że w przyszłości potrzebne mogą być dodatkowe moce produkcyjne.

Syria - co dalej?

Zaskakująca i ryzykowna - tak zachodni komentatorzy oceniają decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych w sprawie interwencji w Syrii. prezydent uzależnił atak od zgody Kongresu który zbierze się powakacyjnej przerwie dopiero za tydzień.

Perspektywy dla OFE

Wrzesień kluczowy dla Otwartych Funduszy Emerytalnych. W pierwszej połowie miesiąca rząd ma wybrać i przyjąć jeden z trzech wariantów zmian w OFE.

Droga do ożywienia

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w II kwartale polski PKB wzrósł o 0,8% rok do roku. Czy oznacza to ożywienie gospodarcze? Jakie są prognozy dla naszej gospodarki na przyszłość? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą BOŚ.

Zakaz weksli

Do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie Pracy dotyczący likwidacji pracowniczych weksli in blanco. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, możliwości zabezpieczenia się przedsiębiorców przed szkodami spowodowanymi przez pracowników zostaną ograniczone. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Julią Piterą, posłanką PO.

Droga do ożywienia

Jedną z możliwości zarządzania płynnością w firmie jest tzw. factoring. Polega on na sprzedaży należności firmy po nieco niższej wartości, ale przed terminem płatności. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy ze Stanisławem Atanasowem, prezesem Credit Agricole Commercial Finance Polska.

Brat VAT

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT, która wprowadza solidarną odpowiedzialność przedsiębiorcy z dostawcą tzw. produktów wrażliwych. Zakłada ona, że firmy obracające m. in. paliwem czy złotem nielegalnego pochodzenia będą współodpowiedzialne z ich producentami. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy ze Zbigniewem Liptakiem, menedżerem działu doradztwa podatkowego EY.

Cichy wspólnik

Jedną z możliwości współpracy biznesowej jest tzw. spółka cicha. Zakłada ona udział tzw. wspólnika cichego w zyskach spółki proporcjonalnie do wniesionego wkładu, nie ujawniając jego tożsamości otoczeniu gospodarczemu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Podlesiem, radcą prawnym w Lexperts.

Krótszy czas pracy

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje skrócenie czasu pracy z 40 do 38 godzin tygodniowo. Jakie mogłyby być konsekwencje takiego rozwiązania dla polskiego przedsiębiorcy? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Moniką Gładoch, ekspertem Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej i Grzegorzem Ilką z OPZZ.

Rzecznik przedsiębiorcy

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy o powołaniu Rzecznika Przedsiębiorców, który miałby bronić polskich firm w konfliktach z państwem. Część posłów sprzeciwia się jednak takiemu rozwiązaniu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Dariuszem Jońskim, posłem SLD.

OFEnsywa

Lista postulatów w sprawie OFE: Po pierwsze - nieprzyjmowanie przez Radę Ministrów „Przeglądu systemu emerytalnego” opracowanego przez Ministerstwo Pracy i Ministerstwo Finansów, po drugie - powołanie zespołu ekspertów, po trzecie - wprowadzenie przepisów, które jednoznacznie określą, że środki zgromadzone w OFE są własnością członków funduszy emerytalnych. Pytamy Małgorzatę Rusewicz, P.O. prezesa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, czy strona rządowa ustosunkowała się do tych postulatów.

Droga do ożywienia

PKB Polski w drugim kwartale wzrósł o 0,8% w ujęciu rocznym, zgodnie ze wstępnym odczytem. Tempo wzrostu nadal jest poniżej 1%. Konrad Falkowski, prezes spółki Granna produkującej gry planszowe widzi trwające spowolnienie, ale nie bezpośrednio u siebie. Podkreśla, że w ciężkich czasach produkty spółki wciąż dobrze się sprzedają

Centrum wyników - BOŚ

Bank Ochrony Środowiska skutecznie potrafił zyskiem z prowizji zrekompensować spadający zysk z historycznie niskiej stopy procentowej. W drugim kwartale zysk netto podwoił się w stosunku do kwartału rok wcześniej i wyniósł 22,65 mln zł. O planach Domu Maklerskiego BOŚ na zmieniającym się rynku, rozmawialiśmy z prezesem Mariuszem Klimczakiem.

Milion w portfelu

W tym tygodniu podsumowujemy portfele 4-ech uczestników cyklu edukacyjnego „MwP”: Adama Zaremby, Jarosława Antonika, Marka Mikucia i Błażeja Bogdziewicza. Najwyższą stopę zwrotu licząc od początku inwestycji przyniósł portfel Adama Zaremby (24,45%). Tuż za nim plasuje się Jarosław Antonik ze stopą zwrotu 22,15% . Analizę portfeli gości przedstawia Michał Duniec, szef Działu Analiz Analizy Online.

Interwencja w Syrii?

Ważą się losy interwencji USA w Syrii. Ważnym graczem w tym konflikcie jest Rosja. Jak ważnym i jaki będzie dalszy rozwój sytuacji – o to pytaliśmy Stanisława Cioska, byłego ambasadora w byłym ZSRR i Rosji.