Najnowsze

Najnowsze

Wykopać zyski

ZWG pod koniec września kupiło akcje stanowiące 9,99% kapitału Bumechu i nadal chce zwiększać zaangażowanie w spółkę. Z kolei Bumech w ciągu miesiąca może opublikować nową strategię. O planach obu spółek, które działają na rynku usług i maszyn dla górnictwa, rozmawialiśmy z ich prezesem Marcinem Sutkowskim.

Tytoniowa regulacja

Co dalej z europejską dyrektywą tytoniową - o tym zdecyduje dziś Parlament Europejski. W Brukseli najpierw odbędzie się debata, następnie głosowanie nad nowymi przepisami. Przeciwnikiem wprowadzenia regulacji jest Maciej Ptaszyński z którym rozmawiał Rafał Hirsch.

Biznes kontra zdrowie

Co dalej z europejską dyrektywą tytoniową - o tym zdecyduje dziś Parlament Europejski. W Brukseli najpierw odbędzie się debata, następnie głosowanie nad nowymi przepisami.

Dyskusja o frankach

Ewentualne przewalutowanie kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich na złotówki, według kursu z dnia udzielenia pożyczki, doprowadziłoby do recesji w gospodarce - uważa Komisja Nadzoru Finansowego.

OFEnsywa

Otwarte Fundusze Emerytalne będą mogły nadal inwestować na giełdzie, ale nie będą mogły już kupować obligacji skarbu państwa. To jedna z kluczowych zmian w systemie emerytalnym proponowana przez rząd. O tym jak reforma OFE wpłynie na rynek kapitałowy i polską gospodarkę eksperci dyskutowali dzisiaj na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Oddzielny panel poświęcony był propozycjom zmian w trzecim filarze. Gościem TVN CNBC był Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

TVN24 Biznes i Świat zastąpi TVN CNBC. Od 1 stycznia 2014

Spółka TVN otrzymała zgodę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na nadawanie kanału TVN24 Biznes i Świat. Od 1 stycznia 2014 roku zastąpi on działający obecnie TVN CNBC. W ofercie programowej stacji znajdą się informacje o profilu biznesowym uzupełnione o tematykę międzynarodową.  

Kredyty we frankach

Prawo i Sprawiedliwość chce, by rząd zajął się pomocą dla osób, które wzięły kredyty hipoteczne we frankach. PiS rozważa dwie propozycje - przewalutowanie swojego kredytu po kursie z momentu jego udzielenia, a także przerzucenie części ryzyka spłaty kredytu na bank - tak na antenie TVN CNBC mówiła poseł PiS, Beata Szydło. Teraz trwa debata w ramach klubu Prawa i Sprawiedliwości, projekt ma być też potem poddany konsultacjom.

Szansa na tańszy gaz

Tańszy gaz na dłużej? Wicepremier Janusz Piechociński zapowiada, że chce rozmawiać z Gazpromem na temat cen gazu dla Polski, a URE w najbliższym czasie zamierza wezwać PGNiG do korekty wniosku taryfowego. Z prezesem URE, Markiem Woszczykiem, rozmawiał Rafał Hirsch.

Zmiany w e-handlu

Zmiany w ustawie dotyczącej ochrony konsumentów dotyczą m.in. wydłużenia terminu, w którym klient detaliczny będzie mógł odstąpić od umowy zawartej poza siedzibą przedsiębiorstwa sprzedającego- zamiast 10, teraz będzie miał na to aż 14 dni. W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy jak nowe prawodawstwo wpłynie na firmy. Rozmowa z radcą prawnym, Łukaszem Oleksiukiem.

Amazon inwestuje w Polsce

Amazon planuje otwarcie trzech wielkich centrów logistycznych w Polsce do 2015 r. W ciągu trzech lat od ich powstania utworzone zostanie aż 6 tys. miejsc pracy. Tymczasowo pracę znajdzie tam dodatkowe 9 tys. osób. Jaki wpływ będzie miała obecność tak ogromnej firmy na nasz rodzimy biznes? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Mateuszem Gordonem, ekspertem e-commerce w firmie Geminus.

Składki od umów-zleceń

Firmy zatrudniające na umowach-zleceniach będą od wszystkich takich kontraktów płacić składki ubezpieczeniowe do ZUS. Jakie skutki przyniesie takie rozwiązanie dla MŚP? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Katarzyną Sarek i Krzysztofem Gąsiorem.

Zakazane weksle

Na najbliższym posiedzeniu sejmu, posłowie zajmą się kwestią dodania do Kodeksu Pracy zapisu, przewidującego zakaz wystawiania weksli przez pracowników swojemu pracodawcy w celu zabezpieczenia np. powierzonego im mienia. O tym jak przedsiębiorca ma zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami spowodowanymi przez swojego pracownika, rozmawiamy z Julią Piterą i Maciejem Sekundą.

Składki od umów-zleceń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgłasza uwagi techniczne do projektu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które chce obciążenia składkami emerytalnymi i rentowymi wszystkich umów zleceń pracownika. To może być ważne dla osób, które pracują na kilka umów jednocześnie. Dziś takie osoby odprowadzają składkę tylko od umowy która została zawarta najwcześniej. Bez względu na to, czy była to umowa na 50, czy na 2 tysiące złotych. Minister pracy - Władysław Kosiniak Kamysz proponuje, by przy wyliczeniu składek brane były pod uwagę wszystkie umowy zlecenia pracownika. Składka byłaby jednak pobierana nie od ich sumy, a od wysokości minimalnej pensji, czyli 1600 złotych brutto. ZUS proponuje, by składki były odprowadzane od poszczególnych umów.

Składki od umów-zleceń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce obciążenia składkami emerytalnymi i rentowymi wszystkich umów zleceń pracownika. To może być ważne dla osób, które pracują na kilka umów jednocześnie. Dziś takie osoby odprowadzają składkę tylko od umowy, która została zawarta najwcześniej. Bez względu na to, czy była to umowa na 50, czy na 2000 złotych.Teraz ZUS chce, by składki były odprowadzane od wszystkich umów. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan może to oznaczać obniżkę płac. Tymczasem wiceprzewodnicząca OPZZ - Wiesława Taranowska uważa, że oskładkowanie wszystkich umów zlecenia to dobry pomysł.

PIR rusza z projektem

Pierwsza umowa Polskich Inwestycji Rozwojowych. Spółka powołana na początku roku, by realizować program Inwestycje Polskie będzie współfinansować wart 1,6 miliarda złotych projekt Lotosu na Bałtyku.

Ronson zwiększa sprzedaż

Firma Ronson zwiększa sprzedaż mieszkań. W pierwszych trzech kwartałach roku sprzedał 418 lokali. Zdaniem prezesa spółki Tomasza Łapińskiego, nie ma problemów z pozyskiwaniem finansowania kolejnych inwestycji. Uważa on że w zachowaniu klientów widać wpływ niskich stóp procentowych na rynek nieruchomości. Przejawia się on większą aktywnością klientów.

RPP w akcji

Rada Polityki Pieniężnej bez Zyty Gilowskiej. Była minister finansów zrezygnowała z zasiadania w radzie, a prezydent tę rezygnacje przyjął. Kto może być potencjalnym następcą Zyty Gilowskiej? Kiedy Rada Polityki Pieniężnej może zmienić stopy procentowe? Naszym gościem był były członek RPP, profesor Marian Noga.

Milion w portfelu

Jerzy Kasprzak, dyrektor biura portfeli akcyjnych Ipopema AM, jest uczestnikiem cyklu edukacyjnego „ MwP” od listopada 2012 roku. Od początku inwestycji zarabia on ponad 26%. W ostatniej odsłonie portfel zyskuje ponad 5%. Najwięcej na kontrakcie na mWig40. Jedyna strata na funduszu Ipopema Opportunity -1,4%. Zarządzający portfelem utrzymuje długą pozycję na cukier.

Amazon inwestuje w Polsce

To jedna z największych inwestycji zagranicznych w Polsce. Amazon - amerykańska firma zajmująca się handlem w sieci - zatrudni w Polsce w ciągu 3 lat 15 tysięcy osób. Na stałe pracę dostanie 6 tysięcy, kolejnych 9 tysięcy będzie pracownikami tymczasowymi. Mają być wzmocnieniem bazy szczególnie w okresach przedświątecznych. Centra logistyczne Amazona powstaną w okolicach Wrocławia i Poznania. Każde z nich o powierzchni 95 tysięcy m.kw. czyli wielkości 13 boisk piłkarskich. Według Amazona to inwestycja warta kilkaset milionów euro. Z dyrektorem operacyjnym Amazona na Europę rozmawiała nasza reporterka Karolina Hytrek-Prosiecka.

OFEnsywa

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych chce, aby Komisja Europejska przyjrzała się rządowym zmianom w OFE. Listem, który wysłała w tej sprawie do Brukseli zajmuje się komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn. Czy to może przynieść jakiś efekt? Naszym gościem był Piotr Schramm z Kancelarii Gessel, Koziorowski.

KNF o frankach

Przewalutowanie kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich na złotówki, według kursu z dnia udzielenia pożyczki, doprowadziłoby do recesji w gospodarce - uważa Komisja Nadzoru Finansowego. Takie działanie byłoby również według KNF niesprawiedliwe.

Alternatywa dla OFE

Co stanie się z pieniędzmi zgromadzonymi w OFE w przyszłości? Czy strach przed przejęciem ich przez rząd pchnie ludzi w stronę Funduszy Inwestycyjnych? O przyszłości OFE Marek Tejchman rozmawiał ze Zbigniewem Jakubowskim z Union Investment TFI.

OFEnsywa

Ciągle nie wiadomo jaki kształt będzie miał system emerytalny po zmianach wprowadzonych w OFE. Otwarte Fundusze Emerytalne skarżą się Komisji Europejskiej na rządowe zmiany. O planowanych zmianach rozmawialiśmy z Piotrem Kuczyńskim z Di Xelion, oraz z Maciejem Bitnerem z KOBE.

Jaki kształt nowej RPP?

Nowy członek Rady Polityki Pieniężnej, zastępujący odchodzącą Zytę Gilowską, prawdopodobnie będzie zwolennikiem łagodnej polityki pieniężnej. O to kiedy możemy liczyć na kolejne cięcie stóp rozmawialiśmy z członek RPP, Elżbietą Chojną-Duch.

Nowa RPP

Rada Polityki Pieniężnej bez Zyty Gilowskiej. Była minister finansów zrezygnowała z zasiadania w radzie, a prezydent tę rezygnacje przyjął.

"Pół kroku do przodu". LOT dostanie odszkodowanie za dreamlinery?

- W negocjacjach z Boeingiem na temat odszkodowania dla PLL LOT z powodu uziemionych boeingów 787 dreamliner zrobiono "pół kroku do przodu" - mówił wiceminister skarbu Rafał Baniak po spotkaniu z wiceprezesem koncernu. Jak dodał, Boeing za kilka tygodni ma odpowiedzieć na propozycje LOT-u.

Zakładamy spółkę małżeńską

W Polsce jest wiele małżeńskich spółek cywilnych. Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za wszelkie zobowiązania solidarnie całym majątkiem. A zatem na wypadek, gdyby coś w biznesie się nie powiodło egzekucja może być skierowana do wszystkich składników majątku małżonków- zarówno do majątku wspólnego jak i do majątków osobistych. Jaką najbardziej optymalną formę prowadzenia działalności gospodarczej powinno wybrać przedsiębiorcze małżeństwo? W "Blajer mówi: Biznes" dyskutujemy o najbardziej korzystnych rozwiązaniach. Rozmowa z Pawłem Błaszczykiem, kancelaria Błaszczyk i Partnerzy.