Rynek pół dnia czekał na Europejski Bank Centralny, który jednak niczego nie zmienił i niektórych rozczarował. Ale większość uznała, że nie ma się czym martwić i wybrała się na zakupy. Druga część dnia to duże wzrosty na giełdach. W Warszawie mieliśmy najlepszą sesję od listopada. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha
Europejski Bank Centralny niczego nie zmienił, co podbiło notowania euro. Złoty i obligacje mają za sobą kolejny dzień odzyskiwania sił po ubiegłotygodniowych przecenach. W USA Twitter traci 20 procent w jeden dzień, a na warszawskiej giełdzie mieliśmy najlepszą sesję roku. Oto jej podsumowanie:- 227 spółek w górę, 115 w dół- WIG20 +0,2%, WIG +0,5%, mWIG40 +1,1%, sWIG80 +1,0%- WIG chemia +3,5% / WIG Ukraina -1,4%- obroty 1294,2 mln PLN (wczoraj 1037,5 mln PLN)- średnia wartość transakcji 17,6 tys. PLN (wczoraj 16,5 tys. PLN)- największe obroty: PKO BP (+2,4%) - 290 mln PLN- największe wzrosty: Cashflow +22,2%, Mabion +20,8%, Vantage +8,2%- największe spadki: CI Games -6,9%, IndygoTech Minerals (dawne LST Capital) -6,5%, Mennica -4,6%- ING BSK jest najdroższy w historii, Alior Bank jest najdroższy od października, BZ WBK jest najdroższy od listopada, Lotos, mBank, PGE i Tauron są najdroższe od grudniaW Europie duże wzrosty. Londyn +1,5%, Frankfurt +1,5%, Paryż +1,7%, Mediolan +2,2%, Madryt +1,9%, Stambuł -3,4%W USA S&P 500 rośnie o 0,9%. Największe obroty: Apple (-0,03%), Twitter (-21,5%), Green Mountain Coffee Roasters (+30,7%)Euro jest po 4,18 PLN, dolar po 3,07 PLN, frank po 3,42 PLN. EUR/USD=1,3604Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,49%, USA 2,71%, Niemcy 1,70%Miłego wieczoru!
Na rynku Bondspot obligacje dziś lekko drożały:
- rentowność dwuletnich spadła z 3,10 procent do 3,08 procent
- rentowność pięcioletnich spadła z 3,87 procent do 3,80 procent
- rentowność dziesięcioletnich spadła z 4,54 procent do 4,49 procent
WIG20 kończy sesję wzrostem aż o 2,6 procent. To najlepsza sesja w tym roku. Ostatni raz większy wzrost mieliśmy 18 listopada. Wtedy był to szczyt, a przez kolejny miesiąc WIG20 spadł o 8,5 procent. Ciekawe, czy tym razem będzie tak samo.
Rzecznik MFW powiedział, że Ukraina nie wyraziła zainteresowania wznowieniem negocjacji w sprawie pożyczki ratunkowej.
Twitter ma dziś ciężki dzień na giełdzie. Inwestorzy są wybedni, nie spodobało im się, że liczba użytkowników serwisu rośnie powoli i sprzedają dziś akcje. W efekcie tanieją one o ponad 19 procent.
Europejski Bank Centralny niczego dziś nie zmienił, choć dość spora część rynku oczekiwała obniżki stóp. I teraz czuje się nieco rozczarowana.
Od ostatniego dołka giełdowego mija dziś dokładnie tydzień. W tym czasie WIG20 urósł dokładnie o 5 procent i dotarł dziś do poziomu 2400 pkt, na którym zakończył ubiegły rok. Licząc więc od początku 2014 polska giełda znów wychodzi na zero.
Amerykanie wystartowali. S&P 500 rośnie o 0,5 procent. A WIG20 rośnie już o 1,7 procent.
Kolejny rzut oka na giełdę:
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła koperty z ofertami na budowę obwodnicy Nysy. Najtańsza oferta pochodzi od konsorcjum Mota-Engil / Himmel / Papesch i ma cenę 307,44 mln PLN. To o 28 procent poniżej kosztorysu GDDKiA.
Sesja w Europie upływa nam pod znakiem bardzo ładnych wzrostów. WIG20 rośnie o 1,5 procent. Londyn rosnie o 0,8 procent, Frankfurt o 0,6 procent, Madryt i Mediolan o blisko 1 procent. Wzrosty w Turcji sięgają nawet 2,2 procent, a w Brazylii 1,3 procent.
Kontrakt na amerykański S&P 500 rośnie o 0,3 procent.
Mario Draghi: "sytuacja się stabilizuje, może się poprawiać, ale także może się pogorszyć"
Cytat roku ? :)
Draghi: jak do tej pory strefa euro okazała się odporna na zawirowania na rynkach wschodzących.
No dobrze. Wrócimy do Mario Draghiego jak powie coś istotnego. Na razie podtrzymuje pozycję znaną od dawna: "pilnie obserwuję, nic nie robię, ale w razie czego w każdej chwili jestem w stanie coś zrobić"
Szef Mario Draghi już zaczął konferencję prasową:
- oczekiwania inflacyjne są mocno zakotwiczone
- jesteśmy w dłuższym okresie niskiej inflacji
- polityka ECB będzie łagodna tak długo, jak potrzeba
- stopy procentowe będą na obecnym albo niższym poziomie przez dłuższy okres czasu
- jest zdeterminowany, aby działać, jeśli będzie trzeba
A to euro, drożejące w stosunku do dolara, po słowach Draghiego i po danych z USA
Zatrzęsienie danych z USA:
Deficyt handlowy w grudniu wzrósł do 38,7 mld USD z 34,6 mld USD w listopadzie. Oczekiwano 36 mld USD deficytu. Eksport wzrósł o 1,4 procent rok do roku, import wzrósł o 1,3 procent rok do roku.
Wydajność pracy w czwartym kwartale wzrosła o 3,2 procent (oczekiwano wzrostu o 2,5 procent). Jednostkowe koszty pracy w czwartym kwartale spadły o 1,6 procent (oczekiwano spadku o 0,5 procent). W całym 2013 wydajność pracy wzrosła o 0,6 procent, a jednostkowe ksozty pracy wzrosły o 1 procent.
Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu to 331 tysięcy. tydzień wcześniej było 351 tysięcy, teraz oczekiwano 335 tysięcy. Czyli dane są lepsze niż były i lepsze od oczekiwań.
A jednak wśród firm podających dziś wyniki w USA jest parę znanych.
General Motors zarobił 1,04 mld USD - o ponad 13 procent mniej niż rok wcześniej. Przychody na poziomie 40,5 mld USD wypadły gorzej od oczekiwań. W notowaniach przedsesyjnych akcje GM tanieją o 3,8 procent.
Przychody 21st Century Fox wzrosły o 15 procent do 8,16 mld USD. Natomiast przychody New York Timesa sięgnęły 443,9 mln USD.
Na aukcji dodatkowej ministerstwo finansów sprzedało obligacje za 801 mln PLN. Popyt wyniósł 1,43 mld PLN.
Czyli łącznie rząd pożyczył dziś 4,81 mld PLN. To jakieś 3,6 procent potrzeb pożyczkowych na ten rok, więc po tym przetargu tegoroczne potrzeby pożyczkowe powinny być zaspokojone w około 56-57 procentach.
Europejski Bank Centralny niczego nie zmienił. Konferencja Mario Draghiego za 45 minut.
Sporo mówi się o tym, że hrywna traci do dolara, czy euro, ale ukraińska waluta jest także coraz tańsza w stosunku do złotego. Dziś 100 hrywien wg średniego kursu z NBP kosztuje 35,69 PLN. To najmniej od sierpnia 2011. Od początku roku kurs hrywny do złotego spadł o 3,7 procent.
Miłośnicy podwyżek stóp procentowych z pewnością ucieszą z informacji, że bank centralny Ghany podniósł stopy z 16 procent aż do 18 procent.
Światowe ceny żywności, mierzone specjalnym indeksem opracowanym przez ONZ spadły do poziomu najniższego od czerwca 2012. Indeks jest też o 4,5 procent niżej niż rok temu. Zawdzięczamy to głównie spadkowi cen kukurydzy o 40 procent w cągu ostatniego roku i cukru - o 16 procent.
Bank centralny Czech pozostawił stopy procentowe bez zmian. Główna nadal wynosi zaledwie 0,05 procent. Czesi podtrzymali też gotowość do interwencji na rynku walutowym w sytuacji, w której korona zacznie się umacniać i oddalać od pożadanego poziomu 27 koron za euro.
Bank Anglii nie zmienił ani poziomu stóp procentowych, ani skali skupu obligacji z rynku. Czyli główna stopa w Banku Anglii to wciąż 0,5 procent, a skala skupu obligacji z rynku nadal sięga 375 mld GBP.
W trzecim kwartale 2013 emigranci wysłali do Polski 1,163 mld EUR - wynika z danych NBP. To o 2,9 procent więcej niż rok wcześniej.
W USA dziś wyniki finansowe podaje kolejnych kilkadziesiąt spółek, ale nie ma wśród nich żadnej "gwiazdy" rynkowej. Z tych, których nazwy coś nam mówią są tylko firma ubezpieczeniowa Aetna i producent papierosów Philip Morris przed sesją i producent gier Activision Blizzard po sesji.
Za to wczoraj po sesji wyniki pokazywały takie tuzy rynkowe jak Walt Disney, czy Twitter, a także Yelp (kolejny modny biznes internetowy). Oto ich notowania przedsesyjne:
- Yelp +8,5 procent
- Disney +3,9 procent
- Twitter -22,4 procent (!!!)
O 34,4 procent wzrosła w styczniu produkcja cementu w Polsce. - podaje Stowarzyszenie Producentów Cementu. Ożywienie gospodarcze ma więc coraz twardsze fundamenty.
Ministerstwo Finansów ogłosiło dogrywkę do dzisiejszego przetargu obligacji. Chce sprzedać dług jeszcze za 800 mln PLN.
Na warszawskiej giełdzie gbłyszczy dziś bank ING. Wczoraj minimalnmie pobił swój rekord wszechczasów, notując na zamknięciu poziom rekordowo wysoki w swojej 20-letniej giełdowej historii. Dziś pojawili się inwestorzy, którzy wierzą, że akcje które biją rekordy nadal mogą drożeć. W efekcie zwiększonego zainteresowania akcje ING szły dziś w górę nawet o ponad 7 procent, teraz drożeją o ponad 5 procent.
Akcje ING kosztowały dziś w pewnym momencie 135 PLN. To dokładnie dwa razy więcej niż w czasie debiutu 25 stycznia 1994. To był najgłośniejszy debiut giełdowy w historii warszawskiej giełdy, sam szczyt narodowego giełdowego szaleństwa (w 1993 WIG poszedł w górę o ponad 1000 procent). Aby kupić akcje te banku trzeba było stać w dużych kolejkach w bviurach maklerskich. W międzyczasie mieliśmy denominację złotego i zmianę nazwy banku, który wtedy był Bankiem Śląskim. Każdy kto wtedy zainwestował i trzyma akcje do dziś podwoił swój kapitał, a w międzyczasie dodatkowo otrzymał całkiem sporo wysokich dywidend.
Ministerstwo finansów sprzedało na aukcji obligacje dwuletnie i pięcioletnie za 4,01 mld PLN. Zgodnie z planem resort chciał dziś ściągnąć z rynku od 2 do 4 mld PLN, aukcja więc się udała. Popyt na obligacje był ponad dwa razy większy od oferty i sięgnął 8,42 mld PLN.
Obligacje dwuletnie (zapadające w lipcu 2016) zostały sprzedane z rentownością 3,18 procent.Na aukcji styczniowej sprzedawano je z rentownością 3,09 procent.
Obligacje pięcioletnie (zapadające w styczniu 2019) mają oprocentowanie zmienne, oparte o sześciomiesięczny WIBOR, dlatego nie podaje się przy nich rentowności (bo nie wiadomo jakie będą odsetki w przyszłości). W najbliższym półroczu oprocentowanie tych obligacji to 2,72 procent
Kolejny dziś rzut oka na giełdę
A ukraińska hrywna coraz słabsza. Już 8,86 hrywny za dolara
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński powiedział, że sprawa OFE jest dla TK priorytetowa i że będzie rozpatrywana w pełnym składzie. Wczoraj TK wysłał do stron wnioski o stanowiska. Strony mają dwa miesiące na ustosunkowanie się.
Z cyklu "widmo deflacji nad Europą": roczna zmiana cen na Cyprze w styczniu to -2,9 procent. W grudniu było -2,3 procent. Czyli na Cyprze to już nie jest żadne widmo, tylko po prostu głęboka i ciągle pogłębiająca się deflacja.
Nowe rekomendacje ze strony analityków Unicredit:
- przeważać w portfelu: Cyfrowy Polsat, Bank Millennium, PGNiG, PKN Orlen i PZU
- niedoważać w portfelu: Asseco Poland, GTC, Bank Handlowy i Tauron
Hiszpania sprzedała obligacje 3-letnie i 5-letnie za 5,6 mld EUR. Rentownośc trzyletnich to 1,56 procent, a pięcioletnich: 2,25 procent. Na poprzedniej aukcji to było odpowiednio: 1,60% i 2,38%.
Wiceminister finansów rosji poinformował, że w styczniu z Rosji odpłynęło 17 mld USD kapitału.
Dziś czeka nas aukcja polskiego długu. Rząd chce sprzedać obligacje dwuletnie i pięcioletnie za 2 - 4 mld PLN.
A na rynku Bondspot:
- rentowność obligacji dwuletnich stoi w miejscu na poziomie 3,10 procent
- rentowność obligacji pięcioletnich spada z 3,87 procent do3,83 procent
- rentowność obligacji dziesięcioletnich spada z 4,54 procent do 4,52 procent
Tak może wyglądać dziś dzień wielu traderów na rynku walutowym
Coffee and wait for BOE/ECB rate decisions.
— Steve Collins (@TradeDesk_Steve) February 6, 2014
Pojawia się coraz więcej komentarzy o tym, że ECB może dziś obniżyć stopę procentową. Oczekują tego już analitycy: BNP Paribas, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland, Barclays i Danske Bank.
Przed nami najnowsze spostrzeżenia Pameli Bem na temat bieżącej sytuacji na warszawskiej giełdzie
Tymczasem na Ukrainie...
#Ukraine - Sociopolis poll: 37.7% in favour of a deal with the EU, 28.9% joining Russia’s Customs Union, 25.1% neither.
— electionista (@electionista) February 6, 2014
PZU dostał rekomendację "przeważaj" od analityków JP Morgana. Cena docelowa to 497 PLN, to o 19,2 procent powyżej ceny rynkowej.
Giełdy w Europie rozpoczęły dzień od wzrostów. WIG20 rośnie o 0,6 procent, Londyn +0,4 procent, Frankfurt +0,5 procent, Paryż +0,4 procent, Mediolan +0,5 procent, Madryt +0,6 procent, Stambuł +1,0 procent.
Produkcja przemysłowa na Węgrzech wzrosła w grudniu o 6,8 procent. Węgrzy parę dni temu mieli najlepszy na świecie wskaźnik aktywności PMI w przemyśle. Dzisiejsze dane potwierdzają, że ich gospodarka radzi sobie coraz lepiej.
Produkcja przemysłowa w Czechach w grudniu wzrosła o 9,3 procent. Oczekiwano wzrostu tylko o 6,2 procent. W całym 2013 produkcja w Czechach wzrosła o 0,5 procent.
Kontrakt na WIG20 zaczął sesję od wzrostu o 0,4 procent. Kontrakt na niemieckiego DAXa rośnie już o 0,5 procent. Konjtrakt na Euro Stoxx 50 też rośnie o 0,5 procent. Czyli jednak idą wzrosty.
Bank BNP Paribas daje 60 procent szans na to, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe dzisiaj. 40 procent daje scenariuszowi z obniżką stóp za miesiąc.
Dziś mamy bardzo dużo wyników finansowych ze strony europejskich firm:
- bank Credit Suisse zarobił w czwartym kwartale 267 mln CHF, oczekiwano zysku na poziomie 448 mln CHF. Zysk jest tak niski, bo bank odpisał od wyników ponad 500 mln CHF kosztów poniesionych w związku z różnego rodzaju procesami, ugodami i sprawami prawnymi.
- Daimler zarobił w 2013 10,8 mld EUR. firma zapowiada na 2014 znaczący wzrost przychodów i zysków.
Cypr udowadnia, że zaciskanie pasa w celu walki z zadłużeniem prowadzi do efektów odwrotnych od zamierzonych:
- deficyt budżetowy Cypru spadł z 883 mld EUR w 2012 do 845 mln EUR w 2013
- deficyt do PKB Cypru wzrósł z 4,94% w 2012 do 5,15% w 2013
Deficyt do PKB rośnie przy nominalnym spadku deficytu oczywiście dlatego, że cięcie deficytu wywołuje jeszcze szybszy spadek PKB. Kiedy PKB spada nawet szybciej niż deficyt, to wtedy deficyt do PKB niestety rośnie.
Grupa Kęty ostrzega, że w tym roku zarobi mniej niż w 2013. Zysk w 2014 ma wynieść 126,5 mln PLN, to o 19 procent mniej od wyniku szacowanego na 2013.
Kęty zapowiedziały wypłatę dywidendy w wysokości 7 PLN na akcję. Daje to stopę dywidendy na poziomie 3,2 procent.
mBank (czyli dawny bank BRE) pokazał wyniki za czwarty kwartał. Zysk netto sięgnął 314 mln PLN, analitycy oczekiwali 295 mln PLN. W całym 2013 mBank zarobił 1,206 mld PLN.
Najważniejszym wydarzeniem dnia dla inwestorów na wszystkich rynkach będzie konferencja prasowa szefa ECB Mario Draghiego po dzisiejszym posiedzeniu banku. Większość analityków nie spodziewa się obniżek stóp procentowych, ale sporo osób liczy na to, że Draghi jakoś odniesie się do problemu coraz niższej inflacji w strefie euro. To może oznaczać jakieś ciekawe zapowiedzi na kolejne tygodnie.
Coś ciekawe może też paść w komunikacie po posiedzeniu Banku Anglii. Ze wszystkich robionych ostatnio ankiet rynkowych wynika, że to właśnie londyński bank ma zacząć podnosić stopy procentowe jako pierwszy w największych gospodarkach świata. Oczywiście nie zrobi tego dziś, ale tu też mogą pojawić się ciekawe sugestie na przyszłość.
Komunikat po posiedzeniu Banku Anglii pojawi się o 13:00, konferencja po posiedzeniu ECB o 14:30
Witamy bardzo serdecznie. Oto pozycja wyjściowa:
Dzień na rynkach w Europie zaczniemy zapewne remisowo. Kontrakt na indeks we Frankfurcie jest bardzo blisko poziomu z wczorajszego zamknięcia, kontrakt w Londynie rośnie o 0,3 procent.
Indeks S&P 500 spadł wczoraj o 0,2 procent. Po sesji swoimi wynikami rozczarował Twitter, który podał, że na koniec roku miał 241 mln użytkowników miesięcznie. To o 30 procent więcej niż rok wcześniej, ale mniej niż oczekiwano na rynku. W notowaniach posesyjnych Twitter potaniał o 17,9 procent.
McDonald's poinformował, że zamyka 74 restauracje w Japonii. To coś mówi zarówno o kondycji biznesu McDonald'sa jak i o kondycji gospodarki japońskiej.
Sony ostrzegł, że w bieżącym roku obrachunkowym będzie mieć 110 mld jenów straty. Jeszcze w październiku firma zapowiadała 30 mld jenów zysku. Firma postanowiła wycofać się z produkcji komputerów (marka Vaio) i wydzielić dział produkcji telewizorów jako osobną spółkę. Zwykle takie wydzielenie do przygotowanie do sprzedaży części firmy.
Grupa Volvo ogłasza zwolnienia grupowe. Pracę straci 2400 osób. Sprzedaż ciężarówek Volvo (firma jakis czas temu sprzedała markę samochodów osobowych) spadła w 2013 o 9 procent, a zysk zmalał o dwie trzecie.
W Azji dziś sesja w kratkę: Japonia -0,2%, Hong Kong +0,6%, Korea +0,9%, Indie -0,4%, Indonezja +0,4%, Australia +1,2%.
Euro jest po 4,19, dolar po 3,10, frank po 3,42, funt po 5,05. EUR/USD=1,3520
Wszystko, co się działo w środę na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock