Najnowsze

Najnowsze

Po rozmowie Belka-Sienkiewicz. Opisujemy kulisy prac nad zmianami w NBP

W czasie rozmowy Belka-Sienkiewicz projekt założeń do zmian w ustawie o NBP nie był jeszcze publicznie dostępny - ustalił tvn24bis.pl. Nie oznacza to, że dokument powstał dopiero po rozmowie, bo mógł istnieć od jakiegoś czasu i krążyć pomiędzy ministerstwami. W obiegu publicznym pojawił się dopiero miesiąc później, po spotkaniu prezesa NBP z szefem MSW. Premier zaprzeczał, jakoby projekt był "owocem tej rozmowy", a cały proces powstawania projektu nazwał "przejrzystym". Dokumenty Rządowego Centrum Legislacji sugerują jednak coś zupełnie innego.

"Biznes dla ludzi", 16.06

Ubezpieczenie OC i AC za granicą, czy impreza integracyjna jest obowiązkowa, błąd w sztuce lekarskiej, odchudzona stawka VAT na karnety do klubów fitnes - o tym mówił Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi".

Bilans: afera podsłuchowa, Ukraina bez gazu

Niezależnie od tego, jak paskudnie, to Belka i Sienkiewicz rozmawiali jak pomóc, a nie jak zaszkodzić państwu polskiemu - powiedział w poniedziałek Donald Tusk o aferze podsłuchowej. Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę, ale dostawy tego surowca z kierunku ukraińskiego do Polski przebiegają bez żadnych zakłóceń. Do 13 czerwca br. ponad 245 tys. zadeklarowało, że chcą, by część ich składek emerytalnych nadal trafiała do OFE.

Od sierpnia nowy sposób rozliczania dostaw gazu. Ceny jednak nie mają wzrosnąc

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, umożliwiającą dokonywanie od dnia 1 sierpnia 2014 roku rozliczeń za gaz w jednostkach energii (kWh). Po wprowadzeniu nowych zasad wszyscy odbiorcy będą rozliczani za ilość zużytej energii, a nie za wykorzystaną objętość.

Euro na Litwie coraz bliżej, wybito pierwsze monety. Docelowo będzie ich 370 milionów

Litewska mennica wybiła w poniedziałek pierwsze narodowe monety o nominale 1 euro. Do strefy euro Litwa ma przystąpić 1 stycznia 2015 roku. - To jest historyczny dzień. Litwa wkracza do wspólnej europejskiej przestrzeni walutowej - powiedział premier Algirdas Butkeviczius, który zainaugurował, wspólnie z prezesem zarządu Litewskiego Banku Vitasem Vasiliauskasem, wybijanie euro na Litwie.

Morawski: Wiarygodność NBP nie została podważona

- Sugerowanie, że wiarygodność banku centralnego została na długo podważona i to uderzy w nasz rynek zupełnie nie ma sensu. Ten kanał wpływu na gospodarkę nie zadziała - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat, Ignacy Morawski główny ekonomista FM Banku PBP.

Woźniak: ukraiński system nie oddzieli gazu na rynek krajowy od tranzytowego

- Ukraiński system jest tak skonstruowany, że ani punkty pomiarowe, ani punkty odbioru nie są tak ustawione, żeby rozdzielać strumień tranzytowy i strumień na rynek krajowy - komentował w poniedziałek na antenie TVN24 Biznes i Świat zaopowiedź wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję dla Ukrainy Piotr Woźniak, były minister gospodarki.

Miedwiediew o Jaceniuku: stracił poczucie rzeczywistości

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił, że premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk "stracił poczucie rzeczywistości", odrzucając propozycje Moskwy ws. dostaw gazu na Ukrainę. Z kolei szef Gazpromu Aleksiej Miller oskarżył Jaceniuka o rozpętanie wojny gazowej z Rosją.

Tusk: Sienkiewicz i Belka rozmawiali jak pomóc, a nie jak zaszkodzić państwu polskiemu

Podzielam opinię, że pierwsza analiza rozmowy prezesa NBP Marka Belki i ministra Sienkiewicza nie wskazuje na przekroczenie prawa - podkreślił w poniedziałek premier Donald Tusk. Podkreślił jednak, że styl rozmowy "jest dość bulwersujący". Premier zaznaczył, że "niezależnie od tego, jak paskudnie", to Belka i Sienkiewicz "rozmawiali jak pomóc, a nie jak zaszkodzić państwu polskiemu".

Tusk: nie jest rolą premiera ocenianie prezesa NBP

Nie jest i nie może być rolą premiera rządu ocenianie prezesa NBP i sugerowanie, czy ma dalej być prezesem, czy nie - podkreślił premier Donald Tusk pytany przez dziennikarzy, czy jego zdaniem Marek Belka powinien pozostać na stanowisku. Jednocześnie premier oświadczył, że nie wyobraża sobie, by Andrzej Parafianowicz - wiceprezes PGNiG ds. korporacyjnych - mógł kontynuować pracę w spółce.

Wołos: inwestorzy poważnie potraktują aferę podsłuchową

- Wszyscy inwestorzy poważnie traktują aferę taśmową. Dotąd NBP i Rada Polityki Pieniężnej dobrze komunikowała się z rynkiem. Teraz wszystko może się zmienić - uważa Marek Wołos, członek zarządu TMS Brokers. Analityk dodaje, że najgorszym skutkiem afery mógłby być brak współpracy w RPP.