Najnowsze

Najnowsze

PKP dla rodziny: zniżka w wysokości 25 proc.

PKP Intercity oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podpisały umowę, na podstawie której rodziny wielodzietne otrzymają 25 proc. zniżkę na przejazdy pociągami PKP Intercity.

Inflacja bazowa w Polsce w maju 0,8 proc.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w maju 0,8 proc. rok do roku wobec 0,8 proc. rok do roku w kwietniu - podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski.

Zmiany w ustawie o NBP i zasad działania RPP. O czym rozmawiał Belka z Sienkiewiczem?

Skup rządowych obligacji przez NBP, które chronią państwo przed niewypłacalnością i pomagają przejść przez kryzys - to miała wprowadzić nowelizacja ustawy o NBP. Dodatkowo nowe prawo zmieniłoby funkcjonowanie Rady Polityki Pieniężnej, której skład byłby rotacyjny. To najważniejsze założenia projektu ustawy, o której mówi prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego w podsłuchanej rozmowie z Bartłomiejem Sienkiewiczem, ministrem spraw wewnętrznych.

Ukraina bez gazu. Naftohaz prosi Brukselę o zwiększenie dostaw ze Słowacji

Ukraiński Naftohaz zwraca się do Komisji Europejskiej o zezwolenie na zwiększenie tzw. rewersowych dostaw gazu ze Słowacji. Poinformował o tym w poniedziałek prezes tej państwowej spółki paliwowej, Andrij Kobolew. Decyzja ta związana jest ze wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji, która w poniedziałek rano przerwała tłoczenie tego surowca dla Ukrainy.

Chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował

- Szkoda by było tracić tak kompetentnego człowieka i skazywać go na pracę naukową - mówiła o prezesie NBP Marku Belce, Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej. Wspomniała ona też o odbytej już rozmowie z prezesem NBP Markiem Belką. - Odbyłam kilka rozmów telefonicznych i czuję się przeproszona. To była nasza prywatna rozmowa - dodaje.

Oettinger chce dalszych rozmów ws. kryzysu gazowego

W związku z wstrzymaniem przez Rosję dostaw gazu na Ukrainę unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger zapowiedział w poniedziałek, że będzie sondował możliwości dalszych rozmów w sprawie rosyjsko-ukraińskiego kryzysu gazowego.

Paszkiewicz o aferze taśmowej: wszystkie karty w rękach premiera

W znaczącej mierze taśmy ujawnione przez "Wprost" mają wpływ na spadki na giełdzie - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Roland Paszkiewicz, szef działu analiz CDM Pekao SA. - Przez pryzmat innych walut i giełd regionu razimy słabością. To co usłyszeliśmy wystarcza, aby zasiać ziarno niepewności wśród inwestorów - powiedział Paszkiewicz. Dodał, że teraz najważniejszy ruch należy do premiera Donalda Tuska.

Oettinger chce dalszych rozmów w sprawie kryzysu gazowego

W związku z przejściem przez Rosję na system przedpłat za dostawy gazu na Ukrainę unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger zapowiedział w poniedziałek, że będzie sondował możliwości dalszych rozmów w sprawie rosyjsko-ukraińskiego kryzysu gazowego.

Spotkanie RPP jutro. Czy pojawi się Marek Belka?

Na razie nie wiadomo, czy we wtorkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej uczestniczyć będzie prezes NBP Marek Belka - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy Narodowego Banku Polskiego Przemysław Kuk.

Polityczny deal w sprawie ustawy o NBP? Komentują Piotr Kuczyński i Wojciech Warski

Projekt dotyczący zmian w ustawie o NBP przewiduje, że w określonym terminie od wejścia w życie nowelizacji prezydent, Sejm oraz Senat powołaliby dodatkowo po jednym członku RPP. Rada składałaby się przejściowo z 12 członków. Po zakończeniu indywidualnych kadencji obecnych członków RPP (2016 r.) prezydent, Sejm oraz Senat powołaliby tylko po jednym członku RPP, co oznacza, że jej skład zmniejszyłby się przejściowo do 6 członków. Goście programu "Indeks" komentowali, że nowelizacja ustawy sama w sobie to słuszny krok.

GPW traci. Przez aferę?

Poniedziałek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych rozpoczął się od spadków głównych indeksów. Część komentatorów twierdzi, że to efekt ujawnionych nagrań prezesa NBP Marka Belki i ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.

Rząd szykuje rewolucję w RPP. Co zakłada nowa ustawa o NBP?

Obecnie w Radzie Polityki Pieniężnej zasiada 9 osób. Ich kadencja trwa 6 lat. Według założeń projektu, którym we wtorek miał zająć się rząd członkostwo w radzie miało być rotacyjne. Oznacza to, że trzech członów RPP zmieniałoby się co dwa lata. Początkowo skład rady zwiększy się z 9 do 12 osób. W 2016 odejdą z niej wszyscy dotychczasowi członkowie wraz z prezesem, ale pozostaną 3 osoby wybrane przejściowo. Pojawi się też trzech kolejnych nowych członów. Kolejne trzy osoby wejdą do rady w 2018 i wtedy RPP ma znów 9 członków.

"Marek Belka naruszył niezależność NBP"

- Mamy do czynienia z konspiracją, której treścią jest układ polityczny. Szef NBP wikła się w politykę - mówił w radiu TOK FM prof. Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem doszło do naruszenia niezależności banku centralnego.

Zamiast upadać, firmy w kłopotach mają się restrukturyzować

Firmy, które znajdą się w kłopotach finansowych, będą miały większe niż obecnie szanse na utrzymanie się na rynku - taki ma być skutek nowej ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Minister sprawiedliwości Marek Biernacki liczy, że rząd przyjmie jej projekt do końca wakacji.

Pogodynki do sądu? Przez błędną prognozę

Błędna prognoza pogody zapowiadająca gwałtowne burze i ulewy tak sterroryzowała turystów, że zrezygnowali z przyjazdu na weekend do Rimini nad Adriatykiem - mówią tamtejsi hotelarze, którzy chcą odszkodowania od włoskich meteorologów za poniesione straty. Straty każdego z hoteli to około 6 tys. euro.

Polska radiostacja wojskowa walczy o Paryż

Na militarnych targach Eurosatory 2014 prawdziwym hitem może być skonstruowana przez polską firmę WB Electronics żołnierska radiostacja Perad 4010 z taktycznym internetem– czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Młody, zdolny, niezależny? Dopiero po 28. roku życia

Młody Polak uniezależnia się od rodziców dopiero w okolicy 28. roku życia. To zbyt późno – uważa dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, która udzieliła wywiadu „Gazecie Wyborczej”.

Nowe życie w polskich szwalniach

Konflikt na Ukrainie, powódź na Bałkanach, rosnące koszty pracy w Chinach, to - zdaniem wielu ekspertów - przyczyny znacznego wzrostu zamówień dla polskich firm, które szyją na zlecenie – informuje "Puls Biznesu".

Prawo jazdy? Będzie jeszcze trudniej

Znacznie, bo do 3 tys., wzrośnie liczba pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy kat. B. Oznacza to więcej nauki przed egzaminem dla kandydatów na kierowców – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”. Obecnie w bazie jest ok. 1,8 tys. pytań.

Fiasko gazowych rozmów Rosja-Ukraina. Co dalej?

Rosja i Ukraina nie porozumiały się w sprawie cen gazu. Rosjanie nadal domagają się od Kijowa spłaty nieuregulowanych płatności szacowanych na 1,95 miliarda dolarów - poinformował w poniedziałek rzecznik rosyjskiego Gazpromu Siergiej Kuprijanow. Wcześniej o fiasku rozmów informował szef ukraińskiego Naftohazu.