Mocny wynik został wypracowany przy dość konserwatywnej strukturze portfela. Największy udział w portfelu miały obligacje korporacyjne (44,4%), następnie akcje (43,9%) oraz certyfikaty strukturyzowane (11,7%) - komentuje uczestnik programu "Milion w portfelu" Sobiesław Kozłowski.
Komentarz Sobiesława Kozłowskiego:
Ostatnia odsłona Miliona w Portfelu została zakończona zyskiem na poziomie 5,4%. Od marca 2014 r. portfel zyskał 90 170,81 PLN i jest na plusie 9,0%.
Opracowując nowy portfel braliśmy pod uwagę spadające stopy procentowe, które sprzyjają spółkom:
· posiadającym obligacje skarbowe,
· w znacznym stopniu finansujące się długiem,
· eksportującym (obniżki stopy procentowej zmniejszają presję na umocnienie PLN),
· zarządzających aktywami (niższe oprocentowanie lokat zachęca do szukania alternatyw),
· butikom inwestycyjnym (niższe stopy procentowe wspierają wyceny aktywów).
Sektorem wrażliwym na obniżkę stóp procentowych są banki, dlatego też tych podmiotów konsekwentnie unikamy w portfelu.
Równocześnie ponieważ wkraczamy w ciekawy okres końca roku, stopy procentowe są na niskich poziomach a zakładamy stabilny wzrost gospodarczy przy niskiej inflacji to zmniejszamy zaangażowanie w obligacje o 9,5 pkt. proc. i zwiększamy alokację na akcje.
Udział obligacji pozostanie nadal istotny i wyniesie blisko 34,9%, natomiast udział certyfikatów strukturyzowanych pozostanie na poziomie 11,7%. Powyższe dwie klasy aktywów traktujemy jako swoiste ubezpieczenie na wypadek pogorszenia koniunktury na rynku kapitałowym.
Reasumując mocną obniżkę głównej stopy procentowej NBP traktujemy jako impuls sprzyjający wycenom na rynku kapitałowym, niemniej jednak zakładamy jego materializacja będzie postępowała stopniowo.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat