Najnowsze

Najnowsze

Kupuj truskawki. "Taniej już nie będzie"

Zbiory truskawek są już na półmetku. Obecnie kosztują one w hurcie 3-3,5 zł na kilogram i już nie stanieją - ocenia rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

Pracodawcy chcą zmian. "Ludzie będą nadal emigrować"

Indywidualny czas pracy, umowy na okres trwania projektu, jednolity system emerytalny dla wszystkich grup zawodowych - to propozycje pracodawców. - To nie zwiększy poczucia bezpieczeństwa i stabilności, więc ludzie nadal będą emigrować - komentują związkowcy.

Rosja skarży się na USA. "Sprawa nie będzie łatwa"

Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew zapowiedział w piątek, że Moskwa zaskarży na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) sankcje nałożone na Rosję przez USA z powodu polityki Kremla wobec Ukrainy. Podkreślił, że sankcje naruszają zasady WTO.

Czeski rząd daje podwyżki emerytom i urzędnikom

Emerytury Czechów będą rosły w szybszym tempie. Taką decyzję podjęła w piątek niższa izba czeskiego parlamentu. Wzrost wydatków państwa oznacza odejście od polityki poprzedniego, centroprawicowego rządu.

Opóźniony start Pendolino. Komentują Jerzy Polaczek i Czesław Warsewicz

Grudniowy wyjazd polskich Pendolino na tory może być zagrożony, jeśli producent nie złoży wniosku homologacyjnego do Urzędu Transportu Kolejowego w ciągu 2-3 tygodni – ocenił szef PKP Intercity Marcin Celejewski. PKP Intercity kupiło pociągi od Alstomu. Koszt 20 pociągów to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. Opóźnienia związane z dostarczeniem taboru komentują Jerzy Polaczek, były minister transportu i Czesław Warsewicz z portalu nakolei.pl, były prezes PKP Intercity.

Top podniebnych przewoźników. Europa w tyle, podróże w Azji bliskie ideału

Jak wybrać najlepsze linie lotnicze świata? Zapytać m.in. o to, jak się podróżuje ich klientom w klasie ekonomicznej, jak czują się w fotelach, ile mają miejsca na nogi, co mogą zjeść i co zastają po wejściu do toalet na pokładzie. Portal Business Insider podążył tym tropem i wybrał 20 najlepszych podniebnych przewoźników.

Prof. Winiecki dla TVN24 Biznes i Świat: nie ma potrzeby dymisji prof. Belki

Odróżniam nieobyczajność formy od meritum treści wypowiedzi prof. Marka Belki. Formę odsuwam na bok, a treść nie budziła dużych wątpliwości - powiedział w piętek w TVN24 Biznes i Świat prof. Jan Winiecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. - Nie mam wrażenia, że prof. Belka szkodzi RPP. Nie widzę potrzeby, aby prezes NBP podawał się do dymisji - dodał.

"Świat", 18.06

Gośćmi programu "Świat" byli: Stanisław Ciosek, były ambasador RP w Moskwie, prof. Ryszard Tomczyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, Wawrzyniec Smoczyński z Polityki Insight, Radosław Bolałek z wydawnictwa Hanami. Wśród tematów - Ukraina, roszady w KE, pornografia dziecięca w mandze.

Ukraina przeleje Rosji 73 mln dolarów. Zapłaci pierwszą ratę za obligacje

73,3 mln dolarów zapłaciło ukraińskie Ministerstwo Finansów za część euroobligacji, które w grudniu ubiegłego roku Rosja kupiła od rządu Ukrainy. Termin spłaty raty pierwszej transzy mija 22 czerwca. Federacja Rosyjska, jeszcze w ramach umowy z ówczesnym prezydentem Wiktorem Janukowyczem kupiła obligacje warte 3 mld dolarów.

20.06 Optymizm po Fed czy strach przed wyborami?

W środę wieczorem mieliśmy konferencję Janet Yellen po posiedzeniu Fed. Europa reagowała na nią pozytywnie już wczoraj, ale my dopiero dziś wracamy na rynek po dniu przerwy. Z drugiej strony okaże się dziś, czy inwestorzy przejmują się kryzysem politycznym i perspektywą ewentualnych wcześniejszych wyborów w Polsce. Dzień na rynkach - relacjonują Rafał Hirsch i Mateusz Walczak.

Europa przygotowana na wypadek zakłóceń dostaw gazu z Rosji

Firmy sektora gazowego w UE są przygotowane na wypadek zakłóceń w dostawach gazu w związku z odcięciem przez rosyjski Gazprom dopływu surowca na Ukrainę - oświadczyło w czwartek stowarzyszenie Eurogas. Wypowiedziało się też przeciw wspólnym zakupom gazu w UE.

Japonia rezygnuje z regulacji bitcoinów

Rządząca w Japonii Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD) poinformowała w czwartek, że rezygnuje z regulacji prawnych dotyczących bitcoina. Japończycy chcą zwiększyć kontrolę nad tą wirtualną walutą, po tym jak w lutym upadła w Tokio jedna z największych giełd bitcoinów.

GE podbija stawkę w walce o Alstom. Jak odpowie Siemens?

W poniedziałek mamy poznać decyzję dotyczącą przyszłości koncernu Alstom. Przed członkami zarządu francuskiej spółki leżą dwie oferty; pierwszą z nich złożył General Electric (GE), który chce zapłacić 12,4 mld euro. Druga, droższa o prawie 2 mld euro propozycja, należy do Siemensa i Mitsubishi Heavy Industries. Zażarta walka trwa do ostatniej chwili, jeszcze dzisiaj Amerykanie mają przedstawić ulepszoną ofertę.

Ukraina chce zablokować budowę South Streamu

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, przedstawiając projekt zmian prawnych, które pozwolą na zaangażowanie inwestorów z UE i USA w modernizację ukraińskiej sieci przesyłu gazu, ocenił, że umożliwiłoby to zablokowanie budowy gazociągu South Stream.

Węgry, Turcja i Stany Zjednoczone. Oto największe afery podsłuchowe na świecie

Aferę podsłuchową w Polsce można porównać do podobnych afer na Węgrzech i w Turcji - uważa dr. hab. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na Węgrzech premier Ferenc Gyurcsany został nagrany, kiedy niezbyt pochlebnie wyrażał się o swoich dokonaniach. Skończyło się to jego odejściem. W Turcji ujawniono taśmy, na których premier Recep Erdogan radzi swojemu synowi jak pozbyć się ogromnej gotówki z domu w świetle możliwej akcji policyjnej dotyczącej walki z korupcją.