- Prosty porządek świata nam się posypał - powiedział w programie "Świat" Piotr Woźniak, były minister gospodarki. Ten porządek to reguła: jak wojna to zwyżka cen ropy. Dziś tak nie jest. Woźniak tłumaczył w TVN24 Biznes i Świat, dlaczego i prognozował, że - jego zdaniem - cena ropy zatrzyma się w okolicach 100 dolarów za baryłkę.
Minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan zadeklarował we wtorek gotowość swego kraju do płacenia tymczasowej kompromisowej ceny za sprowadzany z Rosji gaz i zarzucił rosyjskiemu Gazpromowi niechęć do negocjowania w tej sprawie.
Rolnicy i naukowcy wykryli poważne uszkodzenia na brazylijskich plantacjach kawy po tegorocznej suszy. Z tego powodu przyszłoroczne zbiory arabiki mogą być najmniejsze w obecnej dekadzie.
Zachodnie sankcje coraz bardziej uderzają w Rosję, ale najbardziej w najbiedniejszych. W Rosji rosną ceny żywności. A na świecie tanieje ropa, i to pomimo niepokojów w wielu kluczowych rejonach. W Polsce z kolei duże zmiany w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Będzie większa pomoc dla rodzin.
Podział środków z OFE po rozwodzie, zwolnienie z pracy emeryta, umowa użyczenia sprzętu, dzierżawy, najmu bądź leasingu oraz VAT na klimatyzatory - o tym w programie "Biznes dla Ludzi" mówił Paweł Blajer.
Wiele osób w wieku emerytalnym lub chwilę przed emeryturą chce i może pracować. Co jednak, gdy pracodawca jest innego zdania i wręcza nam wypowiedzenie? Czy może tak zrobić, co na to prawo pracy? W programie "Biznes dla Ludzi" odpowiedzi szukał wraz z ekspertem Paweł Blajer.
W dzisiejszym programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer wyjaśnił kwestię podziału środków zgromadzonych w OFE po rozwodzie. W jaki sposób rozstający się małżonkowie mogą podzielić się pieniędzmi i w jakiej formie mogą to zrobić? Oto odpowiedź.
Rząd przyjął we wtorek założenia projektu nowelizacji ustawy o VAT i Prawa zamówień publicznych, który rozszerza stosowanie mechanizmu odwróconego VAT i podnosi wysokość kaucji gwarancyjnej w przypadku handlu paliwami - podało Centrum Informacyjne Rządu.
Rząd zgodził się na podpisanie umowy z USA, przewidującej możliwość udzielania amerykańskiej administracji skarbowej informacji o rachunkach amerykańskich podatników w Polsce. Informacje o rachunkach i dochodach polskich rezydentów będą zaś trafiały do Polski.
Ministerstwo Rolnictwa Białorusi zaprzeczyło we wtorek zarzutowi reeksportowania przez białoruskie terytorium towarów z Unii Europejskiej, objętych embargiem w Rosji. Takie oskarżenia postawiła strona rosyjska.
Wtorkowy "Financial Times" przypomina wydarzenia sprzed 25 lat, kiedy 24 sierpnia 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został pierwszym po II wojnie niekomunistycznym premierem Polski. Gazeta wskazuje na ogrom zmian, jakie od tamtego czasu dokonały się w naszym kraju.
Firma windykacyjna KRUK wchodzi na niemiecki rynek. Spółka zawarła we wtorek umowę na założenie KRUK Deutschland GmbH z siedzibą w Berlinie. - Ekspansja zagraniczna stanowi element naszej strategii długoterminowej - tłumaczy prezes zarządu Piotr Krupa.
Inwestorzy dziwią się, dlaczego mimo niepokoju w Iraku, konfliktu na Ukrainie i epidemii Eboli ropa nadal tanieje. Cena baryłki rosyjskiej ropy URAL już spadła poniżej 100 dolarów. Z kolei cena ropy Brent spadła do ok. 102 dolarów za baryłkę. Bank of America Merrill Lynch spodziewa się, że w 2014 r. średnia cena ropy europejskiej Brent wyniesie 110 dol. za baryłkę, a w 2015 r. - 108 dol. Wcześniej bank prognozował odpowiednio 106 dolarów i 103 dolary.
O ekspansywnej polityce Rosji, o tym czy wpływa ona na ceny ropy oraz czy może doprowadzić do zmian w działaniu NATO porozmawiamy wieczorem w TVN24 Biznes i Świat.
Wbrew zapewnieniom rządu Rosji, który utrzymuje, że rosyjscy konsumenci nie odczują wpływu wprowadzonych przez Kreml antyzachodnich sankcji, w Moskwie, Petersburgu i innych regionach Federacji Rosyjskiej hurtowe i detaliczne ceny żywności rosną.
Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy ws. janosikowego komentują marszałkowie województw. - To proteza, która nie rozwiązuje problemu; jest w dalszym ciągu niekonstytucyjny - ocenia marszałek Mazowsza Adam Struzik i zapowiada działania na rzecz zmiany projektu w parlamencie. Z kolei podkarpacki marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że samorząd województwa stoi na stanowisku, że zmiany w tzw. janosikowym są dla wojewódzkich samorządów niekorzystne.
Rząd nie przyjął projektu założeń do ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym i odesłał go do dalszych prac w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Fundusz miałby organizować powrót do kraju klientów bankrutujących biur podróży. Według informacji reportera TVN24 Biznes i Świat ministrowie mieli zastrzeżenia m.in. co do kosztów powstania nowej instytucji.
Podniesienie progu dochodów, od którego województwa będą płacić janosikowe, zakłada projekt przyjęty we wtorek przez rząd. Progi wzrosną ze 110 proc. do 125 proc. średnich dochodów podatkowych wyliczonych dla wszystkich województw.
Bank JP Morgan obniżył średnioroczną prognozę PKB Ukrainy za 2014 r. do -7,8 proc. rdr z -5,7 proc. i wobec -6,5 proc. w prognozie Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W 2015 r. bank zakłada dalsze kurczenie się ukraińskiej gospodarki o -5,2 proc. rdr. Uprzednio przewidywał -1,1 proc. rdr.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu wyniosło 3964,91 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,5 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 0,6 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany w ustawie "Mieszkanie dla Młodych". Po zmianach rodziny z dwojgiem dzieci będą mogli liczyć na dopłatę w wysokości 20 proc. wartości mieszkania. Obecnie jest to 15 proc. - dowiedział się reporter TVN24 Biznes i Świat Dominik Cierpioł. Nowelizacja ma wejść w życie w 2015 roku.
Polscy rolnicy, którzy w związku z rosyjskim embargiem na import owoców i warzyw z UE chcą wycofać z rynku swe produkty, mogą już składać w Agencji Rynku Rolnego wnioski o rekompensaty - poinformował we wtorek w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki.
Ministerstwo gospodarki Bułgarii zarządziło wstrzymanie w kraju wszelkich prac nad projektem budowy gazociągu South Stream, który ma dostarczać rosyjski gaz do Europy Środkowej i Południowej z pominięciem Ukrainy. Resort poinformował o tym we wtorek.
- Znajdowanie nowych rynków dla polskiej żywności nie jest prostą sprawą. Wszystkie kraje objęte rosyjskim embargiem będą konkurować ceną i czynić wysiłki, aby lokować nadwyżki - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.
W obliczu "niekorzystnych warunków rynkowych" rosyjskie ministerstwo finansów zdecydowało się na odwołanie cotygodniowej aukcji obligacji skarbowych - poinformował we wtorek resort w Moskwie.
Ministerstwo Gospodarki skierowało do Komisji Europejskiej prośbę o rozpoczęcie sporu z Rosją na forum WTO w związku z wprowadzonym przez to państwo embargiem na żywność z UE - poinformowało we wtorek biuro prasowe resortu gospodarki.
Embargo nałożone przez Rosję na produkty rolno-spożywcze z Unii Europejskiej zmniejszy wartość holenderskiego eksportu "co najmniej o 300 mln euro" w porównaniu z 2013 rokiem - ogłosił we wtorek urząd statystyczny Holandii.
Ministrowie rolnictwa Francji, Niemiec i Polski spotkają się 2 września w Bonn, by przeanalizować konsekwencje rosyjskiego zakazu importu produktów rolno-spożywczych z UE - poinformował we wtorek francuski minister Stephane Le Foll.