Najnowsze

Najnowsze

Kolejny kryzys na rynku żywności. Ceny oliwy z oliwek w górę

Miłośnicy oliwy z oliwek mają problem - jej ceny mają pójść ostro w górę. Zła pogoda i szkodniki miały destrukcyjny wpływ na gaje oliwne. Produkcja oliwy z oliwek spadła o połowę w porównaniu do ubiegłego roku. Ale odczuć to mogą nie tylko konsumenci. - W tym roku zanotowałam spadek produkcji o 30 proc. Oczywiście z tego powodu wzrosły ceny, ale z naszego punktu widzenia minimalnie. Właściwie to pokrywają nasze straty - mówiła Lucia Iannotta, właścicielka gaju z oliwkami. Przedstawiciele branży przekonują, że sytuacja jest poważna. Zapowiadają też, że ceny oliwy w tym roku mogą pójść w górę nawet o jedną piątą, choć na sklepowych półkach nie widać jeszcze różnicy.

Skazani na karę śmierci. Truciznę dostarczyć mają sami

Władze Arizony wydały właśnie nowe procedury egzekucyjne. Proponują skazanym i ich pełnomocnikom, żeby - o ile to możliwe - sami dostarczali pentobarbital. Ta substancja - podawana przez zastrzyk - zabija skazanych na śmierć najszybciej. USA nie mogą jej od kilku lat legalnie sprowadzać. Duński producent odmawia sprzedaży za ocean i nie udziela licencji. Unia Europejska kilka lat temu zakazała sprzedaży tej substancji Amerykanom, aby nie przykładać ręki do kary śmierci, która w UE jest zniesiona. Sprawę omawiał w programie "24 Godziny" Michał Sznajder.

Największa wolność gospodarcza jest w Hongkongu. Zobacz, dlaczego

- Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie gęstość zaludnienia jest tak wysoka. Jest to jednocześnie takie miejsce, gdzie jest pełna swoboda prowadzenia różnych biznesów - Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 BiS zabiera nas na wirtualny spacer i tłumaczy, dlaczego od lat Hongkong znajduje się na pierwszym miejscu indeksu wolności gospodarczej.

Ostatni rok papierowych zwolnień. Rząd za zmianą przepisów

Od 1 stycznia 2018 r. zmienia się forma zaświadczenia lekarskiego, dokumentującego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej (MRPiPS).

Daimler zbuduje w Rosji swoją pierwszą fabrykę

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler zainwestuje 250 mln euro w budowę swojej pierwszej fabryki samochodów w Rosji. Daimler poinformował we wtorek o podpisaniu umów ze stroną rosyjską. Pierwsze SUV-y i samochody klasy E zjadą z taśmy produkcyjnej w 2019 r.

Zmiany w rozliczaniu PIT-u są coraz bliżej

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła rządowy projekt zmian w ustawie o PIT, dzięki którym część podatników będzie mogła zostać rozliczona przez fiskusa. Wprowadzono poprawki dotyczące m.in. odpowiedzialności za błędy w takich deklaracjach.

"Biznes dla Ludzi", 21.02

Jak się robi interesy w Hongkongu? Co dalej z przepisami dotyczącymi wycinki drzew? Czy rynek pracy jest przyjazny dla kobiet? Dlaczego do Paryża przyjeżdża mniej turystów? Na te pytania, w programie "Biznes dla Ludzi", odpowiedzi szukała Agata Zamęcka.

Francuski koncern daje gwarancje Merkel. Co z pracownikami w Polsce?

Francuski koncern motoryzacyjny PSA zapewnił kanclerz Niemiec Angelę Merkel i europejskie związki zawodowe, że utrzyma gwarancje zatrudnienia dla fabryk Opla i Vauxhalla w przypadku powodzenia transakcji z General Motors. Tymczasem według analityków pracę może stracić nawet pięć tysięcy osób, a o swoje miejsca pracy obawiają się pracownicy Opla w Gliwicach - podaje RMF FM.

Białoruś ogranicza import wieprzowiny z Polski

Białoruś wprowadza czasowe ograniczenie importu wieprzowiny z województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego oraz z części Rosji w związku z nowymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń – poinformowało białoruskie ministerstwo rolnictwa.

"Bilans", 21.02

"Czarne listy" kandydatów, które tworzą firmy rekrutacyjne, poprawa sytuacji Polek na rynku pracy oraz ranking najbardziej zakorkowanych miast świata - m.in. te tematy Agata Zamęcka poruszyła w programie "Bilans".

Polska giełda na szczytach. Główny indeks może wkrótce zmienić skład

Wtorkową sesję indeks największych spółek WIG 20 zamknął ponad 2,5-proc. wzrostem, co stanowi najlepszy wynik spośród wszystkich najważniejszych europejskich indeksów i najwyższy wzrost wartości indeksu od sierpnia 2015 r. Rosły akcje spółek bankowych i paliwowych, a pięć blue chipów zanotowało ponad 3-proc. wzrosty.

Popularna sieć sklepów sprzedana. "Największe przejęcie w historii polskiego handlu"

Sieć Żabka Polska, posiadająca na rynku ok. 4,5 tys. sklepów pod markami: Żabka i Freshmarket została sprzedana. Kupił ją od Mid Europa Partners fundusz CVC Capital Partners. Nie podano wartości transakcji. Media spekulowały wcześniej, że może ona wynieść ponad 1 mld euro, zaś z informacji firm można wnioskować, że wartość ta osiągnęła ok. 1,1 mld euro.

Optymizm w przemyśle i handlu. Poprawa koniunktury

W lutym poprawiła się koniunktura w przemyśle - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł 4,5, podczas gdy w styczniu 2,7. Oceny sytuacji w budownictwie są lepsze niż przed miesiącem, ale nadal negatywne. Jak informuje Urząd, poprawiła się również koniunktura w handlu hurtowym i detalicznym.

Globalny podatek. Bill Gates chce opodatkować roboty

Miliarder Bill Gates wpadł na pomysł, aby opodatkować roboty, przez które ludzie tracą pracę. Założyciel Microsoftu sugeruje, że pieniądze od firm "zatrudniających" roboty mogły trafiać na pomoc socjalną dla ludzi. Najwięcej maszyn pracuje w Azji, szczególnie w Japonii, Korei Płd. i Chinach. W Europie przodują Niemcy i Wielka Brytania.

Świat się zbroi. "Od czasów zimnej wojny mamy najbardziej napiętą sytuację"

- Spirala zbrojeń napędza również spiralę niepokoju. Od czasów zimnej wojny mamy najbardziej napiętą sytuację. Chodzi o Bliski Wschód czy Morze Południowochińskie, gdzie wiodą szlaki przesyłu gazu i ropy naftowej. Mamy też agresywne zachowania Rosji w stosunku do swoich sąsiadów. To wszystko powoduje, że kraje, które mają możliwości technologiczne, nie tylko same się zbroją, ale też eksportują broń - tłumaczył w programie "Otwarcie Dnia" gen. Mieczysław Bieniek. Skomentował w ten sposób raport SIPRI, z którego wynika, że największymi eksporterami broni są USA (33 proc. światowego eksportu) i Rosja (23 proc.). Kolejne zajmują Chiny (6,2 proc.), Francja (6 proc.) i Niemcy (5,6 proc.).

Inwestycje w polską ziemię przyniosły kokosy. Wiele wskazuje na to, że to koniec

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi znacząco ograniczyła obrót gruntami i w efekcie transakcji jest o połowę mniej. W czwartym kwartale 2016 roku nadal średnia cena transakcyjna była o 1,5 proc. wyższa niż przed rokiem. To pierwszy tak niski wzrost cen od 12 lat, a żyzna ziemia rolna juz zaczęła tanieć - wskazuje Open Finance.

Równe płace rujnują rodzinę? "Debata Kobiet" w TVN24 BiS

Równe zarobki kobiet i mężczyzn są niekorzystne dla rodzin - uważa republikanin z Utah. Czy równe płace rujnują rodzinę zastanawiały się uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Małgorzata Dzwonecka, adwokat, Kancelaria Adwokacka Małgorzata Dzwonecka, Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka w USA oraz dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Tego w sklepach nie kupisz. Czechy chcą zakazu

Minister rolnictwa Czech Marian Jureczka powiedział we wtorek, że jego kraj będzie zabiegał o zakaz sprzedaży we wschodnioeuropejskich krajach UE artykułów żywnościowych gorszej jakości pod tymi samymi markami, co sprzedawane na Zachodzie, ale lepszej jakości.