Grupa Lotos podpisała umowę terminową na dostawę minimum pięciu ładunków amerykańskiej ropy naftowej drogą morską do rafinerii w Gdańsku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Umowa będzie realizowana w 2018 roku.
"To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych. Od kilkunastu miesięcy Lotos konsekwentnie realizuje swoje założenia strategiczne w zakresie zwiększania bezpieczeństwa Polski w sektorze energii poprzez otwarcie się na zupełnie nowe, bezpieczne kierunki dostaw" - powiedział prezes Lotosu Marcin Jastrzębski, cytowany w komunikacie.
Obecnie co piąta baryłka ropy naftowej przerobiona przez rafinerię Lotosu pochodzi z kierunku innego niż wschodni.
Do gdańskiego Naftoportu płynie tankowiec transportujący 650 tysięcy baryłek (tj. około 80 tysięcy ton) amerykańskiej ropy.
Kolejna dostawa
We wrześniu spółka sprowadziła w ramach kontraktów spotowych (jednorazowych) ropę naftową Hibernia z Kanady, w listopadzie gatunek Domestic Sweet (DSW) z USA, a w najbliższych dniach oczekuje kolejnego tankowca z amerykańską ropą WTI Midland.
Jak czytamy na stronie Grupy Lotos, zbiornikowiec wypłynął już z portu Freeport, koło Houston w Teksasie, u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej.
Wcześniej Lotos przerabiał również ropę z Iranu, Arabii Saudyjskiej, Ameryki Łacińskiej czy Afryki Północnej i Zachodniej. Do bieżącej produkcji wykorzystuje też surowiec wydobywany przez spółki zależne z grupy kapitałowej z własnych złóż na Bałtyku i na Litwie oraz pozyskiwany od innych dostawców z polskich złóż lądowych, a także z Morza Północnego.
Autor: mb//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Grupa Lotos