Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju 2018 roku wyniosło 4696,59 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 7,0 procent - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie rok do roku wzrosło o 3,7 procent.
Jak czytamy w komentarzu mBank Research, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w kwietniu w ujęciu miesięcznym o 2,1 tys. etatów (najsłabszy maj od 2009 roku), przez co dynamika roczna wyniosła jedynie 3,7 procent.
"Jedną z przyczyn negatywnej niespodzianki mogło być późniejsze ujawnianie się efektów zakazu handlu w niedzielę, co mogło spowodować odpływ z sekcji handel detaliczny" - wskazano.
Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu o 3,8 procent za sprawą korzystnego efektu bazy z maja zeszłego roku. Jednocześnie zaznaczono jednak, że "aktualne dynamiki zatrudnienia nie są do utrzymania w dłuższym okresie ze względu na coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników, nie tylko wykwalifikowanych".
Zdaniem analityków, w kolejnych miesiącach ponownie zobaczymy "minusy".
Wynagrodzenie poniżej oczekiwań
Ponadto analityków zaskoczyły dane o przeciętnym wynagrodzeniu, które okazały się nieco poniżej rynkowego konsensusu i prognozy mBank Research. Odpowiednio: 7,1 i 7,5 procent rok do roku.
W opinii ekspertów najbardziej prawdopodobną przyczyną rozczarowania w danych o płacach był niekorzystny układ kalendarza, który sprzyjał długim urlopom. W efekcie - zdaniem analityków - obniżyło to ruchome składniki wynagrodzeń w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie.
"W ujęciu miesięcznym płace wzrosły o skromne 0,3 procent miesiąc do miesiąca, co jest wynikiem ewidentnie gorszym i od poprzedniego miesiąca, i od maja roku poprzedniego – stąd spowolnienie w stosunku do kwietnia b.r. (7,8 procent rok do roku - red.)" - dodano.
O danych
Dane GUS dotyczą zatrudnienia i wynagrodzeń w podmiotach, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, prowadzących działalność gospodarczą w określonym przez GUS szerokim zakresie: od leśnictwa przez m.in. górnictwo, dostawy wody, działalność związaną z nieruchomościami, reklamę itp. Nie uwzględnione w nich są m.in. osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock