- Nie jesteśmy zaskoczeni wynikami referendum w gminie Baranów i z pokorą do nich podchodzimy - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. - Zdajemy sobie sprawę z poziomu emocji wśród mieszkańców - dodał.
Wild o wynikach referendum
- Nie jesteśmy zaskoczeni i z pokorą podchodzimy do wyników referendum. Zdajemy sobie sprawę z poziomu emocji wśród mieszkańców, dało się je odczuć już w trakcie otwartych spotkań w gminach - powiedział Wild. Jak podkreślił, "obawy i negatywne emocje absolutnie nas nie dziwią". - Jest to naturalna reakcja mieszkańców terenów objętych dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi - ocenił.
Jednocześnie zaznaczył, że wybór terminu referendum postawił mieszkańców w niekorzystnej sytuacji. - Zostali zapytani o to, czy zgadzają się na warunki rozliczeń zaproponowane przez rząd - podczas gdy indywidualne rozmowy na ten temat będą dopiero prowadzone. Nie ma w tej chwili żadnych "warunków rozliczeń zaproponowanych przez rząd", co do których można było się rzeczowo odnieść - tłumaczył.
Drugie pytanie w referendum dotyczyło zapisów specustawy: "Czy Pana/Pani zdaniem przepisy specustawy są korzystne dla mieszkańców?" Za korzystne zapisy uznało tylko 5,8 proc. głosujących, a 94,2 proc. uznało, że będą one niedobre dla mieszkańców gminy Baranów. Frekwencja wyniosła ok. 47 proc. Uprawnionych do głosowania było 4 tys. 120 osób. Udział w referendum wzięło 1932 mieszkańców.
Referendum ma znaczenie czysto informacyjne i nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych. Oznacza to, że rząd nie musi wziąć pod uwagę wyników głosowania.
Zgodnie z ustawą 15 września 2000 roku o referendum lokalnym, art. 55. mówi o tym, że referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania.
Miliony pasażerów
Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane do około 100 mln.
Lotnisko ma powstać na około 3 tys. ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować około 30-35 mld zł.
Do końca 2019 roku mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, do końca 2027 roku.
Autor: mb / Źródło: PAP