Najnowsze

Najnowsze

"Przestarzałe" prawo pracy do kosza. Szykują się duże zmiany dla setek tysięcy osób

Jeśli tylko część zmian szykowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy wejdzie w życie, oznaczałoby to duże zmiany dla setek tysięcy pracowników. Rozważane jest między innymi ograniczenie możliwości dorabiania, zmiany w sprawie umów zlecenia i o dzieło, dotyczące wypowiadania umów o pracę oraz odpracowywanie przerwy na papierosa. Rząd na razie zwraca uwagę, że ostatecznej wersji projektu jeszcze nie ma, ale eksperci stawiają sprawę jasno: obecny kodeks pracy jest przestarzały i niedostosowany do realiów.

Fundusz niezgody. Ubezpieczyciele krytykują pomysł Brukseli

Komisja Europejska chce powołać fundusz gwarancyjny, na który miałyby się zrzucić firmy sprzedające komunikacyjne polisy w Unii Europejskiej. W przypadku bankructwa takiej firmy, fundusz płaciłby odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadku, spowodowanym przez kierowców upadającej firmy. Ubezpieczycielom taki pomysł się nie podoba.

Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

Rząd wyraża pozytywne stanowisko wobec propozycji zawartych w prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy - głosi dokument Rady Ministrów, który pojawił się na stronie Sejmu.

Superbakterie coraz mocniejsze. Najnowsze wyniki badań niepokoją

Dotąd naukowcy sądzili, że to niemożliwe. Alkohol zabijał bakterie szybko, więc właśnie na bazie alkoholu produkowane są płyny do dezynfekcji rąk, powszechnie używane w szpitalach czy sklepach spożywczych. Opublikowane przez magazyn "New Scientist" wyniki najnowszych badań pokazały jednak, że w odporności na alkohol w bakteriach następuje ewolucja. Testy przeprowadzono z wykorzystaniem śmiertelnie groźnego szczepu bakterii - VRE. Skażono nimi klatkę na myszy, która następnie została odkażona standardowym środkiem do dezynfekcji. Po wpuszczeniu do niej gryzoni okazało się, że wszystkie zwierzęta uległy zarażeniu. Sprawę w programie "24 godziny" wyjaśniał Patrycjusz Wyżga.

Problem z chińskim Nowym Rokiem. Symbol psa nie wszystkim się podoba

Pies jako symbol chińskiego Nowego Roku jest uważany za dobry znak. Ale dla Chińczyków mieszkających w innych krajach bywa też kłopotliwy z powodu kulturowych różnic. Tak jest na przykład w Malezji, gdzie liczna chińska społeczność musi mocno powstrzymywać się z eksponowaniem psa jako symbolu roku rozpoczynającego się 16 lutego, aby nie urazić muzułmańskiej większości. W islamie pies jest bowiem zwierzęciem nieczystym. Materiał programu "24 godziny" w TVN24 BiS.

Zawody narciarskie robotów. Maszyny szusowały na stoku

Niezwykłe zawody narciarskie w Południowej Korei. Zorganizowano tam bowiem rywalizację robotów. Koreańczycy chcieli pochwalić się osiągnięciami swojej technologii. Każdy zawodnik musiał mieć minimum 50 cm wysokości, robotyczne ramiona i nogi oraz zjeżdżać na nartach przy pomocy kijków, jak prawdziwi zawodnicy konkurencji alpejskich. Rywalizowało 8 zespołów, wygrała drużyna TAEKWAN-V, zdobywając w nagrodę 10 tysięcy dolarów. Materiał programu "24 godziny" w TVN24 BiS.

Sześć osób z zarzutami w sprawie prywatyzacji Ciechu

Sześć osób zostało zatrzymanych w śledztwie dotyczącym prywatyzacji Ciechu. Chodzi między innymi o Pawła T. wiceministra skarbu w latach 2012-2014 oraz ówczesnego dyrektora departamentu przekształceń własnościowych Pawła Z. Wszyscy zatrzymani usłyszeli w poniedziałek zarzuty w katowickiej prokuraturze – poinformował późnym wieczorem jej rzecznik Waldemar Łubniewski.

Młodzi kierowcy płacą krocie za OC. Co zrobić, by polisa była tańsza?

Młodzi kierowcy to szkodowi kierowcy - taką zasadę wyznają towarzystwa ubezpieczeniowe. W efekcie zdarza się, że za polisy tacy kierowcy płacą krocie. Rozwiązaniem może być zgoda na śledzenie stylu jazdy. - Młodym to się opłaca, bo płacą mniej i jeżdżą bezpieczniej - uważa Maciej Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

"Biznes dla Ludzi", 12.02

Wzrost cen polis OC oraz prywatyzacja stacji kosmicznej - to najważniejsze tematy dzisiejszego programu Biznes dla Ludzi w TVN24 BiS.

"Bilans", 12.02

Olbrzymie braki w kadrach w branży lotniczej oraz obawy Polskiej Rady Biznesu dotyczące ustawy o jawności życia publicznego - to najważniejsze tematy dzisiejszego programu "Bilans" w TVN24 BiS.

Lotnisko w Krakowie ma nową wieżę kontroli lotów

Krakowskie lotnisko w Balicach ma nową wieżę kontroli lotów. Sala operacyjna służby kontroli lotniska jest obecnie najnowocześniejszą i najwyżej położoną salą tego typu w Polsce. Pod koniec roku jeszcze wyższą wieżę ma uruchomić port lotniczy w Katowicach.

Będzie trudniej dorobić sobie do etatu? "Terapia szokowa dla rynku pracy"

Chcesz dorobić? Będziesz musiał założyć firmę – takie będą konsekwencje kolejnych propozycji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Zamierza ona wprowadzić przymus pracy etatowej, a jednocześnie zakazać pracy na umowach cywilnych. To prosta droga do zwiększenia szarej strefy - alarmuje organizacja Pracodawcy RP.

Zmiany w Grupie Orlenu. Prezes spółki paliwowej odwołany

Rada nadzorcza Orlen Paliwa z grupy PKN Orlen odwołała prezesa tej spółki Jarosława Tyca oraz członka zarządu Michała Kawczyńskiego. Do pełnienia obowiązków prezesa Orlen Paliwa delegowano Pawła Wysockiego, członka rady nadzorczej tego podmiotu.

Ministerstwo Finansów naprawia swój błąd po doniesieniach przedsiębiorców

Mikroprzedsiębiorcy mogą przesłać Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT) z każdego systemu operacyjnego - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. To reakcja na doniesienia przedsiębiorców, o których także my informowaliśmy. Część najmniejszych firm nie może wywiązać się z podatkowego obowiązku ponieważ można było to zrobić wyłącznie z systemu Windows.

Wysokie nagrody dla ministrów. Posłowie domagają się wyjaśnień i zmiany prawa

Nie milkną echa nagród przyznanych dla ministrów za 2017 rok. Platforma Obywatelska w poniedziałek zapowiedziała złożenie interpelacji, w której będzie domagała się przedstawienia uzasadnienia premii. Do tych zarzutów odniósł się szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który wskazał, że są one przyznawane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tymczasem klub Kukiz'15 chce likwidacji nagród dla ministrów.

Ustawa o jawności życia publicznego. Przedsiębiorcy mają zastrzeżenia

Polska Rada Biznesu wyraża "stanowczy sprzeciw" wobec objęcia przepisami projektowanej ustawy o jawności życia publicznego tak szerokiego kręgu podmiotów prywatnych. "Rozumiemy potrzebę kontroli wydatkowania pieniędzy publicznych, jednak nie może to dotyczyć prywatnych środków pochodzących z działalności gospodarczej tylko dlatego, że podmioty publiczne mają udział w kapitale zakładowym przedsiębiorcy" - czytamy w oświadczeniu PRB.

Zmiany w doręczaniu paczek. Poczta wprowadziła nowe rozwiązanie

Od początku lutego odbiorcy przesyłek kurierskich Poczty Polskiej dostają SMS-owe powiadomienia z numerem telefonu kuriera, który doręczy ich paczkę - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Bezpośredni kontakt z kurierem umożliwili już dawno konkurenci polskiej spółki.

Polska z nadwyżką handlową. Trzeci rok z rzędu

W zeszłym roku Polska wyeksportowała towary za 870,1 miliardów złotych, a wartość importu wyniosła 868 miliardów złotych. Tym samym mieliśmy nadwyżkę w handlu zagranicznym w wysokości 2,1 miliarda złotych - wynika z poniedziałkowego komunikatu GUS. Największym naszym partnerem handlowym pozostają Niemcy.