Najnowsze

Najnowsze

Drony pomogą w walce z narkobiznesem

W Kolumbii flota niewielkich bezzałogowych dronów będzie latać nad wykrytymi nielegalnymi uprawami koki. Rośliny będą spryskiwane i niszczone przy użyciu glifosatu. Przepis w tej sprawie podpisał ustępujący prezydent Juan Manuel Santos. W ten sposób władze kraju chcą zwalczać produkcję narkotyków. Oceniono, że taki sposób działania zminimalizuje szkodliwy wpływ pestycydu na ludzi. Materiał z programu "24 Godziny".

Wyrabia ciasto, nakłada składniki. Robot specjalistą od pizzy

Francuski startup stworzył robota, który jest w stanie przygotować 120 sztuk pizzy na godzinę. Sam przygotowuje spód, nakłada kolejne składniki, wstawia do pieca, wyjmuje, kroi i pakuje. Ale mistrzowie przygotowania tego dania ripostują – robot wszystkiego sam nie dopilnuje, nie jest na przykład w stanie idealnie ocenić konsystencji ciasta. Materiał programu "24 Godziny" TVN24 BiS.

Pigułka zamiast zastrzyku. Nadzieja dla blisko pół miliarda osób

Naukowcy dają nadzieję cierpiącym na cukrzycę. Uczeni z amerykańskiego Harvardu przeprowadzili udane testy podania insuliny w postaci kapsułek zamiast zastrzyku. Testowano to na szczurach, u których stwierdzono obniżenie poziomu cukru we krwi. Konieczne są dalsze eksperymenty, aby potwierdzić skuteczność tej metody. Na prace naukowców z nadzieją czeka blisko pół miliarda osób na świecie – bo tylu zmaga się z problemem cukrzycy. O szczegółach w programie "24 Godziny" TVN24 BiS mówił Mateusz Walczak.

"Biznes dla Ludzi". Umowy o dostawach LNG z USA

Umowy w sprawie dostaw amerykańskiego LNG do Polski - to jeden z głównych tematów programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert. Ponadto o zapowiedziach władz USA, które chcą zablokować eksport ropy naftowej z Iranu, mówił Sławomir Majman, ekspert do spraw inwestycji zagranicznych w kancelarii Dentos.

"Bilans". Mały ZUS dla małych firm

Projekt tak zwanego małego ZUS-u dla drobnych firm - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był ekspert podatkowy Marek Kolibski z KNDP.

Po co trenować sztuki walki?

Droga do samodoskonalenia, hobby i sposób na życie. Warto trenować sztuki walki - przekonywali goście Rafała Wojdy w programie "Świat" w TVN24 BiS.

Rząd szykuje duże zmiany dla 200 tysięcy firm. Wyjaśniamy, jak obliczyć składkę ZUS

Zmiany w sprawie składek ZUS, które we wtorek przyjął rząd, oznaczają, że nawet 200 tysięcy drobnych przedsiębiorców będzie od stycznia mniej odprowadzać co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę - ponad 1,2 tys. zł. Po zmianie przepisów, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogły płacić składki obniżone. Jak wyliczyć nową składkę, tłumaczył w TVN24 BiS ekspert podatkowy Marek Kolibski z firmy Doradcy Podatkowi Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Rządowi prawnicy krytykują emerytalną rewolucję. Może być niezgodna z konstytucją

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych może być niezgodna z artykułem 32 konstytucji, który mówi o równości wobec prawa - wynika z opinii przedstawionej przez Rządowe Centrum Legislacji. Zdaniem ekspertów konstytucję może naruszać między innymi uprzywilejowana pozycja Polskiego Funduszu Rozwoju i nierówny czas wejścia w życie ustawy.

Uber może jeździć w Londynie. Okres próbny

Uber wywalczył przed sądem tymczasową 15-miesięczną licencję na prowadzenie swojej działalności w Londynie. Wcześniej, we wrześniu ubiegłego roku miejscy urzędnicy uznali, że firma mało odpowiedzialnie podchodzi do kwestii sprawdzania przeszłości kryminalnej zatrudnianych kierowców i dlatego nie przedłużyli licencji Uberowi. Firma odwołała się od decyzji urzędników i jednocześnie przeprosiła za swoje postępowanie.

Policjantki w kusych szortach. "Chcieliśmy być pionierami"

W mieście Burummana w Libanie do pomocy w kierowaniu ruchem drogowym zatrudniono kobiety. Uwagę zwraca to, że część uniformów policjantek stanowią... szorty. W kraju, w którym ponad 60 procent mieszkańców stanowią muzułmanie, to sytuacja naprawdę niezwykła. - Dzisiaj znajdziesz ministra, który nie nosi krawata, czy prezydenta, który chodzi w dżinsach. My też chcieliśmy być pionierami - mówi burmistrz miasta. Materiał programu "24 Godziny".

Zdobywca Księżyca procesuje się z własnymi dziećmi

Był drugim człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu, teraz ma całkiem przyziemne problemy. 88-letni Buzz Aldrin pozwał właśnie do sądu swoje 60-letnie dzieci i byłego doradcę finansowego. Zarzuca im niekorzystne rozporządzanie jego majątkiem oraz blokowanie możliwości zawarcia nowego małżeństwa. Twierdzi też, że rozpowszechniali kłamstwa o jego stanie zdrowia. Z kolei dzieci, które chcą przejąć zarządzanie finansami Aldrina, uważają, że on sam zaczął nieodpowiedzialnie trwonić pieniądze pod wpływem różnych nowo poznanych znajomych. Materiał programu "24 Godziny".

Kosmiczne królestwo Asgardii ma swojego prezydenta

Asgardia, kosmiczne królestwo powołane przez Igora Aszurbeyliego, naukowca, biznesmena i filantropa rodem z Azerbejdżanu właśnie powołało swojego założyciela na głowę państwa. Licząca obecnie ponad 200 tysięcy obywateli Asgardia ma poważne plany, aby być powszechnie uznawanym państwem, chce też nawiązać relacje dyplomatyczne z innymi krajami i wystąpić o członkostwo w ONZ. Państwo już symbolicznie pojawiło się w Kosmosie, w listopadzie ubiegłego roku umieściło na orbicie nanosatelitę z danymi swoich obywateli, jako zalążek własnego kosmicznego terytorium. W planach jest wielka stacja kosmiczna oraz stała baza na Księżycu. Materiał programu "24 Godziny".

Mały ZUS w pigułce

Mały ZUS, który ma zacząć obowiązywać od nowego roku dotyczyć będzie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę ZUS - ponad 1,2 tysiąca złotych. Po zmianie przepisów, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w obecnym roku to 5250 zł) będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu, składki na ubezpieczenie społeczne. O szczegółach opowiadał Robert Stanilewicz w programie "Biznes dla Ludzi".

Więcej kobiet, mniej białych. Duże zmiany w oscarowej akademii

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nazwiska nowych członków. Aż 49 procent z nich to kobiety. Wśród nich Dorota Kobiela oraz Emmanuelle Seigner, czyli żona wyrzuconego niedawno z Akademii Romana Polańskiego. Rośnie też liczba osób o innym niż biały kolorze skóry. Oscarowa akademia, licząca obecnie ponad siedem tysięcy filmowców, stara się realizować zapewnienia o wyrównywaniu parytetów. Od 2015 roku liczba kobiet w jej gronie zwiększyła się z 25 do 31 procent. Materiał programu "24 Godziny".

Otwarta droga do 20-letniej umowy na amerykański gaz

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało porozumienia z firmami Venture Global LNG i Port Arthur LNG, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, w sprawie podstawowych warunków umowy długoterminowej na dostawy gazu skroplonego z USA.

Likwidacja użytkowania wieczystego. Ekspert wskazuje na problem

Użytkownicy wieczyści nie wiedzą tak naprawdę, ile mogą zapłacić w przyszłym roku. Ceny gruntów w sąsiadujących gminach mogą mieć bardzo różne wartości. Rozbieżność może dochodzić do kilku tysięcy złotych - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" Maciej Górka, dyrektor ds. rozwoju w ebazanieruchomości.pl.