W sprawie brexitu Francja przygotowuje się na najgorsze - oświadczył w piątek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Podkreślił, że do brytyjskiego rządu należy znalezienie wyjścia z obecnego impasu oraz wykluczył dalsze ustępstwa ze strony unijnej. Austria natomiast zaprezentowała łagodniejsze stanowisko.
- Wariant wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez zawarcia porozumienia miałby dla tego kraju katastrofalne skutki i to rząd Theresy May musi teraz znaleźć rozwiązanie przed zaplanowanym na 29 marca terminem - powiedział Le Maire w wywiadzie dla radia BBC.
Jeśli scenariusz ten się spełni, Francja nie zamierza łagodzić całego procesu poprzez dodatkowe porozumienia w sprawie lotnictwa czy branży logistycznej - dodał.
- Nie można opuścić UE i jednocześnie mieć zapewnione wszystkie korzyści (płynące z udziału we) wspólnym rynku. Jest to dla Francji wyraźna czerwona linia - zaznaczył Le Maire.
Odmienne zdanie
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz oświadczył z kolei, że UE jest gotowa przesunąć datę brexitu.
- W Wielkiej Brytanii istnieje świadomość, że UE jest gotowa na wszystko, by uniknąć twardego brexitu. Jest również gotowa, jeśli to konieczne, do przesunięcia daty - powiedział szef austriackiego rządu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Ale oczywiście Wielka Brytania również musi tego chcieć - zaznaczył Kurz.
Kanclerz Austrii uważa, że ewentualne odroczenie nie powinno jednak trwać dłużej, niż do wyborów do Parlamentu Europejskiego, które są zaplanowane na trzecią dekadę maja 2019 roku.
Do 29 marca
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała 15 stycznia przeciw proponowanej przez rząd May umowie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W razie braku większości dla tego porozumienia lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.
Wśród możliwych scenariuszy wyjścia z impasu są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony UE, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu, wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.
Autor: kris / Źródło: PAP