Najnowsze

Najnowsze

Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska startuje z ankietą

Komisja Europejska chce, aby obywatele Wspólnoty wypowiedzieli się, czy są za zmianą przepisów dotyczących przestawiania zegarów na czas letni i zimowy. Komisja właśnie udostępniła ankietę, w której pyta o ewentualną nowelę unijnej dyrektywy. Zainteresowanie ankietą jest tak duże, że strona, na której można oddać swój głos, często się zawiesza.

Nowy prezes miedziowego koncernu obejmuje stanowisko

Akcjonariusze Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia KGHM Polska Miedź zakończyli w piątek obrady zatwierdzając m.in. sprawozdanie finansowe za 2017 rok. Oznacza to, że nowy zarząd z prezesem Marcinem Chludzińskim obejmuje swoje funkcje.

Elon Musk chce pomóc w ratowaniu dzieci uwięzionych w jaskini

Szef Tesli Elon Musk zaoferował pomoc w akcji ratowniczej dzieci uwięzionych w jaskini Tham Luang Nang Non w prowincji Chiang Rai. Musk chce wysłać do Tajlandii inżynierów z dwóch swoich firm - Boring Company i SpaceX - podała w piątek agencja Associated Press.

Premier Chin: nikt nie zyskuje na wojnie handlowej

Nikt nie zyska na wojnie handlowej - oświadczył w piątek w Sofii premier Chin Li Keqiang, kilka godzin po nałożeniu przez Stany Zjednoczone 25-procentowego cła na chiński eksport wart 34 mld dolarów rocznie i rozpoczęciu stosowania ceł odwetowych przez Chiny.

Za paliwo płacimy dużo więcej niż przed rokiem. "Ceny mogą się zatrzymać"

Ceny paliwa w kolejnym wakacyjnym tygodniu powinny się ustabilizować - uważają analitycy rynku paliwowego. Eksperci z biura Reflex zwracają uwagę, że jeśli złoty nadal będzie się umacniał, to pojawi się szansa na obniżki cen paliw w hurcie. "Sytuacja międzynarodowa nie daje nawet cienia szansy na to, że w tym roku możemy mieć do czynienia z jakąś gwałtowną przeceną na rynku ropy i paliw, ale w najbliższych dniach w Orlenie i Lotosie ceny paliw mogą się zatrzymać" - dodają analitycy e-petrol.pl.

2,5 tysiąca rejestracji na dobę. Rekordowy miesiąc na polskich drogach

Liczba nowych rejestracji pojazdów wyniosła blisko 52,5 tysiąca sztuk w czerwcu 2018 roku - wynika z analizy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Oznacza to wzrost o 11 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Jak podkreślono, po raz pierwszy w historii czerwcowe rezultaty przekroczyły 50 tysięcy sztuk.

Chipy wszczepiane pod skórę. W Szwecji takie urządzenia ma już kilka tysięcy osób

Logowanie do komputera, bezgotówkowe dokonywanie transakcji czy odblokowanie drzwi. To tylko niektóre ułatwienia, które mają dać ludziom chipy wszczepiane pod skórę. Innowacyjna technologia dotarła już do Szwecji. W tym kraju urządzenie pod skórą ma około 3,5 tysiąca osób. Nowa technologia budzi jednak obawy o bezpieczeństwo, a także wątpliwości natury etycznej. O szczegółach w programie "24 Godziny" w TVN24 BiS mówił Mateusz Walczak.

Sejm uchwalił specustawę mieszkaniową

Skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z 5 lat do roku, oraz określenie standardów dla tych inwestycji - to cel specustawy mieszkaniowej, którą w czwartek uchwalił Sejm. Standardy dotyczą odległości budowanych inwestycji od szkół, czy przystanków komunikacji miejskiej. Do projektu zgłoszono kilka poprawek, jednak akceptację Sejmu uzyskała tylko jedna - przyspieszająca wejście w życie zapisów dotyczących najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.

Nawet 15 lat z dopłatami do czynszów. Posłowie poparli poprawki

Przyznawanie na 15 lat dopłat do najmu mieszkań - to jedna z poprawek do ustawy, którą w czwartek przegłosował Sejm. Rządowy projekt zakładał, że dopłaty miałyby być udzielane przez dziewięć lat. Sejm wprowadził też poprawkę, która pozwala, by nie tylko pierwsi najemcy lokalu dostawali dopłaty.

Sprawozdanie z budżetu przyjęte, rząd z absolutorium

Sejm przyjął w czwartek sprawozdanie z wykonania budżetu za 2017 rok i udzielił rządowi absolutorium. Jednocześnie zwrócił się w uchwale do dysponentów poszczególnych części budżetowych o podjęcie działań mających na celu usunięcie nieprawidłowości wskazanych przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Mają potężne długi, znikną z mapy. Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim. Gmina jest jednym z najbardziej zadłużonych samorządów w Polsce. Jej dług przejmie Skarb Państwa, a sama gmina - od 1 stycznia 2019 roku - zniknie z map.

Poczta Polska eliminuje konkurentów? Urząd antymonopolowy wszczyna postępowanie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął postępowanie przeciwko Poczcie Polskiej. Według urzędników spółka może wykorzystywać swoją pozycję rynkową, żeby wyeliminować konkurentów. "Poczta Polska jako operator wyznaczony, prowadzi działalność zgodnie z obowiązującym prawem pocztowym i realizuje nałożone ustawowo obowiązki" - brzmi stanowisko spółki.

Moody's: reforma sądownictwa może wpłynąć na ocenę Polski

Agencja ratingowa Moody's podtrzymuje wyrażoną wcześniej opinię, że reforma sądownictwa i jej potencjalne skutki - osłabienie niezależności sądownictwa, systemu kontroli i równowagi oraz praworządności - mogą wpłynąć na ocenę siły instytucjonalnej Polski. Moody's po raz pierwszy poinformowała o takiej możliwości w styczniu.

6 złotych za litr benzyny? Teheran wysyła niepokojące sygnały

Ceny ropy mogą skoczyć o kilkadziesiąt procent, a na polskich stacjach za litr benzyny możemy zapłacić wkrótce nawet rekordowe 6 złotych - ostrzega Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl. Wszystko przez gwałtowny wzrost napięcia na rynku surowców energetycznych i ryzyko blokady Cieśniny Ormuz przez Iran.

Zarobki Polaków. Żonaci zarabiają więcej

Informacja i komunikacja, działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz wytwarzanie energii - w tych branżach pracownicy zarabiają najwięcej. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Z kolei najniższe zarobki odnotowano między innymi w firmach sprzątających i ochroniarskich.