Najnowsze

Najnowsze

Rekordowy zysk GPW. Kurs akcji spółki wystrzelił

Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych zanotowała rekordowy zysk netto w drugim kwartale tego roku, który wyniósł 79,1 miliona złotych. To o 88,6 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na te informacje dobrze zareagowali inwestorzy. Akcje spółki zakończyły środowe notowania na warszawskim parkiecie ze wzrostem o 7,24 procent.

Ponad połowa Ukraińców chce wyjechać z Polski do Niemiec. "Ogromne zagrożenie dla gospodarki"

Niemal 8 na 10 obywateli Ukrainy jest zadowolonych z warunków pracy w Polsce i to do tego stopnia, że 84 procent z nich deklaruje, iż poleciliby zatrudnienie w naszym kraju swoim bliskim i znajomym - wynika z najnowszego raportu "Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy" przygotowanego przez Work Service. Z drugiej strony 59 procent badanych przyznaje, że opuści nasz kraj, gdy otwarty stanie się dla nich niemiecki rynek pracy.

Kondycja przemysłu mocno osłabła. Najgorsze dane od jedenastu miesięcy

Ekonomiści są zaskoczeni mocnym spadkiem wskaźnika PMI dla Polski, który w lipcu wyniósł 52,9 pkt. wobec 54,2 pkt. w czerwcu. To także najniższy wynik od sierpnia 2017 roku. Jednocześnie eksperci uspokajają, że nie należy spodziewać się gwałtownego hamowania gospodarki, a jedynie lekkiego spowolnienia wzrostu w dalszej części roku.

Praca w czasie upałów. Co przysługuje pracownikom?

Jak żyć i jak pracować, kiedy żar leje się z nieba? W Polsce przepisy nie określają dopuszczalnej maksymalnej temperatury w miejscu pracy. Jeśli jednak temperatura w biurze przekroczy 28 stopni Celsjusza a na zewnątrz 25 stopni, to pracodawca musi zapewnić pracownikom wodę do picia. Pracodawcy mogą, ale nie muszą, ulżyć swoim podwładnym np. poprzez wprowadzenie dodatkowych przerw lub w ogóle skróceniem czasu pracy. Czy to zrobią zależy jednak jedynie od ich dobrej woli. Co ważne np. skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na wynagrodzenie. Jak z upałami w pracy radzą sobie inne kraje? Na przykład w Wielkiej Brytanii na prośbę związków zawodowych pracodawcy mogą zmodyfikować dress code. Natomiast w Stanach Zjednoczonych departament pracy maksymalną temperaturę w pracy w biurze określił na 24,4 stopnie Celsjusza.

Wnioski o 300 i 500 plus. Od dziś złożysz je na papierze

Od 1 sierpnia wnioski o świadczenia "Dobry Start" i "500 plus" można składać w formie papierowej w urzędzie lub pocztą. Od 1 lipca było to możliwe tylko online. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że w przypadku "500 plus" złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość otrzymywania świadczenia.

Padł historyczny rekord letniego zapotrzebowania na moc

We wtorek padł historyczny rekord letniego zapotrzebowania na moc - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. PSE zapewniają, że w skali kraju mają wystarczającą rezerwę mocy. Używają też niektórych środków zaradczych, które mają do dyspozycji.

"Unikniemy podejrzeń, że koncerny podbijają ceny". Ekspert komentuje pomysł resortu energii

Decyzja ministra energii jest podyktowana trochę względami politycznymi. Od poprzedniego roku cena energii wzrosła niemal o połowę. To są wzrosty nienotowane od lat. Minister szuka więc jakiegoś rozwiązania. Przypuszczam, że może winić częściowo państwowe spółki, które sam nadzoruje, że one nieczysto grają na giełdzie i podbijają ceny - powiedział w programie "Bilans" Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl. Skomentował w ten sposób pomysł resortu energii, który chce, aby cały obrót energią elektryczną trafił na giełdę.

Nadciąga fala podwyżek. Zobacz, co zdrożeje

Aż o 18,7 procent wzrosły ceny paliw w ciągu ostatniego roku. O 2,1 procent więcej płacimy także za żywność i o 1,8 procent za nośniki energii - podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem ekspertów to jednak nie koniec podwyżek. Oto, co może zdrożeć.

Unijny przemysł cierpi z powodu dumpingu. Raport z Brukseli

Unijny przemysł cały czas zmaga się z przywozem towarów po cenach dumpingowych i subsydiowaniem produkcji w niektórych krajach, a także nadpodażą w niektórych gałęziach globalnej gospodarki - informuje Komisja Europejska w najnowszym raporcie na temat ochrony handlu.

Sinice w Bałtyku. Ale Polacy nie rezygnują z urlopów nad morzem

Niektóre plaże na polskim wybrzeżu są zamknięte z powodu sinic. Tak intensywnych zakwitów naukowcy nie widzieli od ponad dekady. To jednak nie przekłada się na rezygnacje z wakacji nad Bałtykiem. - Odwołane rezerwacje są sporadyczne - uważa Kamila Miciuła z serwisu Nocowanie.pl. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Polskiej Izby Turystyki. - Obłożenie pensjonatów i hoteli jest wysokie, podobnie jak w roku poprzednim - mówi nam Iwona Nasiłowska.