Najnowsze

Najnowsze

Urzędnicy mają ręce pełne roboty. Ponad dwa tysiące rejestracji aut dziennie

W lipcu zarejestrowano 51 958 nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych (do 3,5 tony) - poinformował Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). W porównaniu do lipca 2017 roku to oznacza wzrost aż o 25 procent. Na jeden dzień roboczy przypadło średnio 2362 zarejestrowanych samochodów, podczas gdy w ubiegłym roku było to 1982.

Weszły w życie przywrócone przez USA sankcje na Iran

Przywrócone przez Stany Zjednoczone sankcje na Iran weszły w życie we wtorek po godzinie 6 rano polskiego czasu (po północy w USA). Kilka godzin wcześniej prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegał, że Waszyngton pożałuje tej decyzji.

Rozczarowujące dane dla kierowców. Ceny polis OC znowu w górę

O 2,5 procent, czyli o 43 złote - o tyle wzrosła miesiąc do miesiąca przeciętna wysokość składki OC w lipcu. To i tak sporo mniej niż na początku roku, kiedy to kierowcy musieli zapłacić 1853 złote za ubezpieczenie samochodu. Lipcowe dane mogą jednak stanowić rozczarowanie - uważają eksperci.

We wtorek wchodzą w życie amerykańskie sankcje na Iran. Unia "głęboko ubolewa"

Pierwsza runda sankcji USA wobec Iranu wejdzie w życie we wtorek o godz. 0.01 (6.01 czasu polskiego) - poinformowali przedstawiciele amerykańskiej administracji. Prezydent Donald Trump podpisał w poniedziałek w tej sprawie rozporządzenie wykonawcze. Restrykcje będą wymierzone w dostęp do amerykańskiej waluty, handel metalami, węglem, oprogramowaniem przeznaczonym dla przemysłu oraz w sektor motoryzacyjny.

Prawie połowa pracujących w Polsce Ukraińców chce kupić u nas mieszkanie

Większość, bo 59 procent Ukraińców mieszkających w Polsce wiąże swoją przyszłość z naszym krajem. Trzy czwarte ma stałą pracę, co trzeci pracuje w swoim zawodzie. Niemal wszyscy korzystają z usług operatorów komórkowych, a dwie trzecie posiada rachunek bankowy. Prawie połowa planuje kupić w Polsce nieruchomość - wynika z badań ARC Rynek i Opinia.

"Najlepszy kucharz stulecia" nie żyje. Miał 73 lata

Joel Robuchon, światowej sławy restaurator i szef kuchni, zmarł w poniedziałek w swoim domu w Genewie - poinformowali jego współpracownicy. Francuz miał 73 lata. Prawie dwadzieścia należących do niego restauracji zdobyło ponad 30 gwiazdek Michelin.

Budżet z nadwyżką, ale minister finansów studzi emocje. "Tak optymistycznych wyników po lipcu nie będzie"

Projekt ustawy budżetowej na 2019 rok zostanie zaprezentowany w okolicach 20-22 sierpnia - poinformowała w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska. Podkreśliła, że ustawa ma zapewnić bezpieczeństwo nie tylko w przyszłym roku, ale dłuższej perspektywie. Po czerwcu w budżecie jest 9,5 miliarda złotych nadwyżki, ale minister finansów oceniła, że po lipcu "tak optymistycznych wyników nie będzie".

Wizz Air ogłosił nowe połączenia lotnicze z Polski

Węgierska linia Wizz Air od 28 października bieżącego roku zacznie latać z Warszawy do Wiednia w Austrii oraz z Gdańska i z Wrocławia do Charkowa na Ukrainie - poinformował przewoźnik. Nowe trasy ogłosiły wcześniej także Polskie Linie Lotnicze LOT.

Ekonomista: niemiecki opór przyczynia się do napięć handlowych

Niemiecki opór wobec redukcji swojej nadwyżki handlowej przyczynia się do napięć handlowych i zwiększa ryzyko doprowadzenia do podważenia światowej stabilności finansowej - pisze w poniedziałkowym "Die Welt" główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Maurice Obstfeld.

Na zmianie przepisów skorzystaliby kierowcy. "Uproszczenie w procesie rejestracji aut"

Nowy właściciel samochodu będzie mógł zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną na szybie. Taką zmianę w przepisach chce zaproponować ministerstwo infrastruktury. Jak wynika jednak z odpowiedzi na interpelację posła Piotra Liroya-Marca, resort uzależnia przygotowanie odpowiedniej nowelizacji od uwzględnienia projektu w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje "Wody Polskie"

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę w Państwowym Gospodarstwie Wodnym "Wody Polskie" - dowiedziała się w poniedziałek PAP. Kontrola dotyczy przede wszystkim budowy narzędzi komputerowych dla powstającego systemu Informatycznego Systemu Ochrony Kraju (ISOK).

Kredyty tanieją. "Banki konkurują o nowych klientów"

Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego tanieją nowo udzielane kredyty firmowe. Expander zwraca uwagę, że w przypadku tych na kwoty poniżej 1 miliona złotych, średnie oprocentowanie było niemal najniższe w historii. - Mamy też dobre informacje dla klientów indywidualnych. Tanieją kredyty hipoteczne i rośnie oprocentowanie lokat – mówi główny analityk Expandera Jarosław Sadowski.

Irańska federacja jest winna trenerowi 700 tysięcy dolarów. "Nie mamy takich pieniędzy"

Uczestnik niedawnych mistrzostw świata w piłce nożnej Iran nie może wypłacić wynagrodzenia portugalskiemu selekcjonerowi Carlosowi Queirozowi. "Jesteśmy mu winni 700 tysięcy dolarów, ale nie możemy mu przekazać tych pieniędzy" - przyznał szef federacji Mehdi Tadsch. Zaległości wynikają ze złej sytuacji gospodarczej w kraju, spowodowanej m.in. sankcjami nałożonymi na kraj przez USA w związku z programem atomowym.

Biegiem przez świat. "Można więcej zobaczyć"

Kiedy przyjeżdżamy do jakiegoś miejsca to lubimy zwiedzić je najpierw biegiem, bo jesteśmy w stanie w krótkim czasie więcej zobaczyć. Potem na piechotę wracamy do najlepszych miejsc, żeby je lepiej wyeksplorować - mówi podróżniczka Karola Czarnecka, która wraz z mężem Adamem była gościem programu "Pokaż nam świat". Aby odnowić przysięgę małżeńską para pojechała do Azji. Ślub odbył się na indonezyjskiej wyspie Gili.

Toskania bez tajemnic. "Nikt nie wyjedzie rozczarowany"

Żaden turysta przyjeżdżający do Toskanii nie wyjeżdża z niej rozczarowany. Jest to świetny kierunek przez cały rok - mówi Magda Ciach-Baklarz, podróżniczka oraz autorka bloga "Italia poza szlakiem". Według niej serce Toskanii bije w małych miasteczkach położonych na wzgórzach, osadzonych na tufach wulkanicznych. - Wjazd na takie wzgórze jest czasami bardzo emocjonujący, ale widoki wszystko wynagradzają - dodaje. Poleca również wizytę w San Gimignano, które nazywane jest "średniowiecznym Manhattanem". Materiał programu "Pokaż nam świat".

Gdzie Polacy najchętniej spędzają urlop? Nowy raport

Większość klientów biur podróży wakacyjny lipiec spędziła w Europie - wynika z raportu portalu turystycznego wakacje.pl. Jak dodano, listę europejskich hitów otwierają Grecja i Bułgaria, a tuż za nimi jest Turcja. Najchętniej na wakacje turyści udają się samolotem.

Ile kosztuje podróż do Florencji?

Florencja uznawana jest przez wielu za najpiękniejsze miasto Włoch. Wizytówką stolicy Toskanii jest przede wszystkim urokliwa architektura. Miasto ma również wiele do zaoferowania miłośnikom sztuki. Bilet lotniczy do Florencji znajdziemy już za 580 złotych (Wrocław-Florencja w obie strony z przesiadką w Monachium). Za ośmiodniową wycieczkę autokarową do Toskanii trzeba zapłacić około 1150 złotych. Najtańszy nocleg na miejscu to wydatek rzędu 78 złotych. Spaghetti al pomodoro kosztuje około 23 złote, a porcja ravioli w restauracji - około 56 złotych. O szczegółach, w programie "Pokaż nam świat", opowiadał Jakub Porada.