Sztabowcy sześciu kandydatów na prezydenta zmierzyli się w debacie 

Źródło:
TVN24
Trela: dość megalomańskich inwestycji
Trela: dość megalomańskich inwestycji TVN24
wideo 2/26
Trela: dość megalomańskich inwestycji TVN24

Gdybyśmy dzisiaj wyszli na ulice polskich miast i zapytali, "czy wolicie drodzy obywatele kilkanaście nowych szpitali czy przekop Mierzei Wiślanej", byłaby bardzo prosta odpowiedź: "wszyscy wolimy nowe szpitale" - powiedział w programie "Debata Faktów: Kampania 2020" Tomasz Trela, szef sztabu kandydata Lewicy na prezydenta Roberta Biedronia. On i reprezentanci sztabów pięciu innych kandydatów dyskutowali na tematy obecne w trwającej kampanii prezydenckiej.

Kampania przed wyznaczonymi na 28 czerwca wyborami prezydenckimi jest na ostatniej prostej. W programie "Debata Faktów: Kampania 2020" zmierzyli się ze sobą sztabowcy sześciu kandydatów, dyskutując o palących problemach Polski i dominujących tematach kampanii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

GOSPODARKA

Pierwsza część programu została poświęcona gospodarce. Pytanie dotyczyło: utrzymania i odzyskania miejsc pracy po pandemii, uchwalanych przez Sejm rządowych "tarcz antykryzysowych", obietnic PiS i wydatków na inwestycje.

Tomasz Trela, poseł Lewicy i szef sztabu kandydata Lewicy na prezydenta Roberta Biedronia:

Lewica i Robert Biedroń mówią bardzo wyraźnie: nowa perspektywa, pieniądze z Unii Europejskiej trzeba przeznaczyć na ludzi - tak, żeby tworzyć miejsca pracy. Myśmy wyliczyli z naszymi ekspertami, (…) że tych miejsc pracy – wydatkując rozsądnie pieniądze – możemy stworzyć ponad jeden milion 200 tysięcy. Sam program Roberta Biedronia – budowa tanich mieszkań na wynajem, łącznie milion tanich mieszkań (...) to ponad 300 tysięcy miejsc pracy.

Mówimy o inwestycjach w człowieka, czyli budowie szpitali, budowie żłobków. To są kolejne miejsca pracy, bo instytucji publicznych brakuje, a te które są, są na dość kiepskim poziomie. Czyli po pierwsze - inwestycja w człowieka, po drugie - wydatkowanie publicznych pieniędzy, również pieniędzy unijnych, na rzeczy, które są naprawdę potrzebne i naprawdę ważne.

Lewica i Robert Biedroń mówią bardzo wyraźnie: dość megalomańskich inwestycji. Przekop Mierzei Wiślanej, Centralny Port Komunikacyjny – to naprawdę nikomu do szczęścia nie jest potrzebne. Gdybyśmy dzisiaj wyszli na ulice polskich miast i zapytali, "czy wolicie drodzy obywatele kilkanaście nowych szpitali, czy przekop Mierzei Wiślanej", byłaby bardzo prosta odpowiedź: "wszyscy wolimy nowe szpitale".

Trela: dość megalomańskich inwestycji
Trela: dość megalomańskich inwestycji TVN24

Michał Wawer, ekspert ze sztabu kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka:

Żeby gospodarka funkcjonowała, to przede wszystkim firmy, przedsiębiorcy muszą tworzyć miejsca pracy, a nie państwo musi decydować, co zrobić z pieniędzmi zabranymi obywatelom. Dlatego program gospodarczy Krzysztofa Bosaka (…) obejmuje takie zmiany jak podniesienie kwoty wolnej od podatków dochodowych, żeby wszystkim pracownikom i przedsiębiorcom po prostu zabierać mniej, to się w praktyce przełoży na pięć tysięcy złotych dodatkowego zysku dla każdego Polaka, który zarabia co najmniej płacę minimalną. To są takie zmiany jak obniżka VAT-u na żywność, przedłużenie dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. Bo dla wielu drobnych przedsiębiorców to właśnie ten ZUS, comiesięczny haracz, jest tym, co najbardziej utrudnia funkcjonowanie. Zwłaszcza w tym okresie, kiedy dochody są obniżone albo nie ma ich wcale.

Kiedy gospodarka stanie na nogi, to państwo też z tych niskich podatków będzie miało wystarczająco dużo pieniędzy, żeby robić duże inwestycje.

Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy, członek sztabu ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy:

To jest świetny temat do dyskusji, abyśmy mogli przypomnieć sobie, jak Polska wyglądała przed 2015 rokiem, właśnie w ujęciu gospodarczym. (…) Największe sukcesy, poza wymiarem społecznym, mamy właśnie w gospodarce. Stworzyliśmy przez te pięć lat półtora miliona nowych miejsc pracy. Niektórzy nam kłamliwie zarzucają, że w ostatnich miesiącach w Polsce jest milion nowych bezrobotnych. W Polsce ogółem jest milion bezrobotnych. A jak obejmowaliśmy władzę w 2015 roku, to bezrobotnych były niemal dwa miliony, czyli dwa razy tyle. My stworzyliśmy na tyle nowych miejsc pracy, że nie tylko niemalże zlikwidowaliśmy czy zniwelowaliśmy w Polsce bezrobocie do naturalnego w gospodarce poziomu, ale jeszcze ta gospodarka rozwijała się na tyle intensywnie, że potrzebowaliśmy dodatkowych rąk do pracy w postaci imigrantów zarobkowych z Ukrainy czy Azji. To wszystko są sukcesy naszego rządu, to wszystko są sukcesy ostatnich pięciu lat.

Czy wielkie inwestycje, czy inwestycje lokalne? To nie jest żadna alternatywa, to nie są sprzeczności. My stawiamy i na wielkie inwestycje, i na inwestycje lokalne.

Dzięki aktywności naszego rządu, dzięki temu, że postawiliśmy również na mniejsze miejscowości, w podstrefie wałbrzyskiej, specjalnej strefie ekonomicznej, powstaje wielka wielomiliardowa inwestycja firmy Umicore, gdzie będą produkowane baterie do samochodów elektrycznych, a zatrudnienie docelowo znajdzie ponad dwa tysiące ludzi.

Michał Kobosko, pełnomocnik sztabu wyborczego kandydata niezależnego Szymona Hołowni:

Tarcze antykryzysowe okazały się bardzo mocno spóźnione, okazały się dziurawe. Cały czas kontaktują się z nami ci przedsiębiorcy, ci właściciele firm, których firmy upadają, którzy nie dostali żadnej pomocy ze strony państwa. Mają gigantyczne pretensje, że rząd nie zajął się w czasie kryzysu w sposób właściwy ich problemami i przede wszystkim, że nie daje w tej chwili wizji wychodzenia z tego kryzysu.

Szymon Hołownia przedstawił swoje pięć punktów minimum antykryzysowego do zajęcia się przez rząd w najbliższych miesiącach. Ale najważniejsze jest to, co stanie się w latach przyszłych. Na pewno odpowiedzią na te realne problemy nie jest stawianie monstrualnego lotniska w kartoflisku, bo tak trzeba określić projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Magdalena Sobkowiak, szefowa sztabu wyborczego kandydata Koalicji Polskiej Władysława Kosiniaka-Kamysza:

Władysław Kosiniak-Kamysz jako jedyny ma rozbudowany program dla przedsiębiorców. Kiedy nastała epidemia, zaprezentował drugą część swojego programu, prezentującą konkretne działania, które mogą pomóc wyjść z kryzysu gospodarczego. Przede wszystkim dobrowolny ZUS - to przedsiębiorcy powinni decydować, czy płacą dzisiaj najwyższą w historii składkę na ZUS, czy ich na to nie stać i na pewien czas zawieszają jej spłacanie. To jest bardzo prosta zasada: stać cię – płacisz, nie stać cię – masz wakacje od ZUS-u.

Kolejna propozycja to zniesienie barier administracyjnych. Jeden wniosek - jedna strona, uprośćmy jak najbardziej formularze. Trzecia rzecz – ponieważ w krajach Unii Europejskiej bardzo różnie kształtowała się pomoc finansowa w czasie pandemii, propozycją Władysława Kosiniaka-Kamysza jest, żeby polskie firmy miały teraz pierwszeństwo w przetargach publicznych. To program "Punkty za Polskę".

Dziś Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentował też projekt ustawy, który jutro złoży w Sejmie, obniżający podstawowe stawki podatku VAT. (….) Obniżenie podstawowych stawek VAT do końca tego roku, tak, aby pomóc ruszyć gospodarce. Te obniżone stawki VAT dotyczyłyby turystyki, gastronomii, cen prądu, dotyczyłyby też niespełnionych przez Andrzeja Dudę obietnic, czyli obniżenia stawki VAT na ubranka dziecięce i buciki.

Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej, członek sztabu kandydata KO Rafała Trzaskowskiego:

W czasach koronawirusa i w czasach po koronawirusie najważniejsza będzie walka o utrzymanie miejsc pracy przez małe i średnie przedsiębiorstwa, bo to one budują najwięcej polskiego PKB i to w tym zakresie rząd najbardziej zawodzi.

Rafał Trzaskowski mówi bardzo jasno: podstawą utrzymania miejsc pracy musi być impuls inwestycyjny i ten impuls inwestycyjny musi polegać na małych inwestycjach, "tuż za rogiem", blisko lokalnych społeczności. Dlatego proponujemy, żeby każde miasto powiatowe, w zależności od swoich potrzeb, miało możliwość realizacji inwestycji do 30 milionów złotych. To jest najbardziej skuteczna forma pobudzania gospodarki.

PiS nie zrealizował żadnej dużej inwestycji, nie mają się czym chwalić, wyhamowali gospodarkę, poziom inwestycji prywatnych jest najniższy od wielu lat. Polscy przedsiębiorcy nie chcą inwestować, bo boją się tego, co robi PiS. 

Kierwiński: PiS nie zrealizował żadnej dużej inwestycji
Kierwiński: PiS nie zrealizował żadnej dużej inwestycjiTVN24

OCHRONA ZDROWIA

W kolejnej części reprezentanci sztabów pretendentów do Pałacu Prezydenckiego poruszyli kwestie ochrony zdrowia. Pytanie brzmiało: jak uzdrowić polski system ochrony zdrowia?

Marcin Kierwiński, sztab Rafała Trzaskowskiego:

Należy zwiększyć nakłady na służbę zdrowia. Rafał Trzaskowski mówi bardzo jasno: pierwszą decyzją, jaką podejmie, będzie skierowanie ustawy o zwiększeniu finansowania do poziomu sześciu procent PKB. Druga kwestia to optymalizacja zasobów, które mamy. Dzisiaj mamy tragiczną sytuację, jeśli chodzi o szpitale powiatowe. Rząd PiS doprowadził do tego, że szpitale powiatowe zadłużone są na prawie 15 miliardów złotych - to jest rekordowe zadłużenie. Z tymi szpitalami trzeba coś zrobić, trzeba im pomóc. Muszą być pierwszymi ogniwami w szybkiej diagnostyce. Inna kwestia to skrócenie czasu oczekiwania do specjalisty. Jest czymś głęboko nienormalnym, że przez ostatnie lata średni czas oczekiwania wydłużył się prawie dwukrotnie - były to dwa miesiące, dziś wynosi cztery miesiące.

Niezależnie od tego, ile PiS przeznacza pieniędzy na służbę zdrowia, to sytuacja robi się coraz bardziej tragiczna. Nie dość, że nie potraficie zarządzać służbą zdrowia, to jeszcze utrudniacie zarządzanie służbą zdrowia przez chociażby jednostki samorządu terytorialnego. To, co jest teraz podstawą, to jest zainwestowanie w służbę zdrowia większych pieniędzy, zmiana bardzo złej ustawy o sieci szpitali - która po prostu nie działa. Równie ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest problem profilaktyki. Nie może być tak, że wszystkie kraje unijne radzą sobie z walką z nowotworem piersi u kobiet, a tylko kraj rządzony przez PiS nie potrafi zahamować liczby kobiet, które umierają w związku z tym nowotworem.

Magdalena Sobkowiak, sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza:

Cieszę się, że dyskutujemy o ochronie zdrowia i mam nadzieję, że panowie przedstawią jakieś propozycje. Dotychczas odbyła się jedna debata dotycząca ochrony zdrowia i wziął w niej udział tylko jeden kandydat - Władysław Kosiniak-Kamysz. Część kandydatów od razu odrzuciła to zaproszenie, pozostali je przyjęli, ale w ostatniej chwili się wycofali. To znaczy, że boją się rozmawiać o reformie ochrony zdrowia. Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że reforma ochrony zdrowia jest dla niego najważniejszym tematem. Jeszcze w wyborach parlamentarnych zaproponował pakt dla zdrowia, bo uważa, że tu jest potrzebne ponadpartyjne porozumienie. Jeżeli popatrzymy wstecz, nie ma rządu, który by nie zawinił. Nie ma idealnych rozwiązań - potrzebne jest długofalowe porozumienie różnych sił politycznych.

Potrzebne jest podniesienie wydatków na służbę zdrowia. Władysław Kosiniak-Kamysz proponuje 6,8 procent PKB na służbę zdrowia, ale także podniesienie płac w służbie zdrowia. Proponuje premię dla bohatera: 1500 złotych dodatku dla tych, którzy walczyli na pierwszej linii frontu z koronawirusem.

Kosiniak-Kamysz mówi też o zwiększeniu limitów przyjęć na studia medyczne, co skutkowałoby zwiększeniem liczby lekarzy, pielęgniarek. Jest też propozycja Pauliny Kosiniak-Kamysz, która proponuje stworzenie Polskiej Fundacji Zdrowia w miejsce Polskiej Fundacji Narodowej, która przepuszcza pieniądze na rozpadające się jachty.

Sobkowiak: Kosiniak-Kamysz proponuje podniesienie płac w systemie ochrony zdrowia
Sobkowiak: Kosiniak-Kamysz proponuje podniesienie płac w systemie ochrony zdrowia TVN24

Michał Kobosko, sztab Szymona Hołowni:

Szymon Hołownia zaproponował bardzo konkretny program "Recepta na zdrowie", którego szczegóły znajdują się na naszej stronie internetowej. Jego podstawowym założeniem jest - z jednej strony - podnoszenie nakładów na służbę zdrowia do siedmiu procent PKB. To jest ten poziom, który naszym zdaniem jest poziomem docelowym. Oczywiście, nie dojdziemy do niego od razu, będzie rozłożony na lata, ale należy wreszcie to wprowadzać w życie. Polska dysponuje fantastycznymi kadrami medycznymi: lekarskimi, pielęgniarskimi i ich ciężka praca w trakcie pandemii była podstawą naszego funkcjonowania. Służby medyczne nie mogą tracić czasu na zadania administracyjne, trzeba ich odciążyć od tych zadań. Podstawowa opieka zdrowotna, podobnie jak opieka rodzinna, powinny być podstawą polskiej opieki zdrowotnej. Szpitale - poza jednostkami specjalistycznymi - powinny być przekazane w zarządzanie samorządom wojewódzkim. To samorządy wiedzą, gdzie są największe potrzeby.

Należy odciążyć lekarzy, dając prawo farmaceutom, aptekom do dokonywania pewnego rodzaju odsiewu pacjentów, zanim wszyscy trafią do lekarzy, ustawiając się w gigantycznych kolejkach.

Kamil Bortniczuk, sztab Andrzeja Dudy:

Chyba nie ma takiego kraju na świecie, w którym służba zdrowia działałaby w taki sposób, żeby wszyscy byli z niej zadowoleni. Na pewno nigdy nie działała tak w Polsce. Za naszych rządów finansowanie służby zdrowia wzrosło z 70 do ponad 100 miliardów złotych. To jest przede wszystkim zasługa Polaków, którzy dzięki wzrostowi gospodarczemu - będącego naszym udziałem - ciężko pracują, odprowadzają większe podatki i składki od wyższych pensji - a Polacy od 2015 roku zarabiają znacznie więcej. W związku z czym można w większy sposób finansować służbę zdrowia.

Zwiększyliśmy limity przyjęć na kierunki medyczne, w związku z czym białego personelu będzie więcej - a to jest jedna z podstawowych bolączek w perspektywie najbliższych lat. Wprowadziliśmy bezprecedensowe podwyżki dla pielęgniarek. To pielęgniarki potwierdzają. Dajemy finansowanie samorządom, żeby te podwyżki pokryć.

Pytanie zasadnicze jest takie: co kandydaci na prezydenta, niewspółpracujący z rządem, będą mogli realnie zrobić, żeby tę sytuację poprawić? Co z programów Hołowni, Trzaskowskiego, Kosiniaka, kiedy bez większości w parlamencie nie da się choćby w części tych ustaw wprowadzić?

Michał Wawer, sztab Krzysztofa Bosaka:

Słucham tej licytacji i nie wiem, czy śmiać się, czy płakać. Mamy kolejne sztaby, które ogłaszają 6,8 procent PKB, 7 procent PKB, 100 miliardów złotych. Pan poseł Trela pewnie za chwilę ogłosi bez kozery bilion złotych, bo to wystarczy wprowadzić 90-procentowy podatek i zlikwidować polską armię, żeby to zrealizować. Polski system ochrony zdrowia potrzebuje więcej pieniędzy? Tak. Czy więcej pieniędzy załatwi wszystkie problemy? Nie, dlatego, że te problemy są systemowe. Polska ochrona zdrowia potrzebuje głębokiej systemowej zmiany. Bo co z tego, że będziemy mieli więcej lekarzy, jeżeli ci lekarze większość swojego czasu spędzają na obowiązkach biurokratycznych? Co z tego, że będzie więcej pieniędzy wpompowanych w szpitale, jeżeli pielęgniarki nie mogą na przykład udzielać porad medycznych, jeżeli nie możemy zatrudniać opiekunów medycznych i fizjoterapeutów? Przede wszystkim trzeba pozwolić ludziom pracować. Więcej miejsc na studiach medycznych, więcej miejsc na specjalizacjach. Pozwólmy ludziom pracować, wtedy dosypywanie pieniędzy będzie miało sens. Tomasz Trela, sztab Roberta Biedronia:

Lewica i Robert Biedroń mają bardzo konkretne postulaty. Po pierwsze zwiększenie nakładów na na ochronę zdrowia. Dzisiaj to jest ponad 100 miliardów złotych, my chcemy, żeby to było 145 miliardów złotych, na ten moment 7,2 procenta PKB. Po drugie leki na receptę za pięć złotych maksymalnie dla każdego obywatela. Po trzecie, mamy Plan Odbudowy Polski.

Z tego planu chcemy przeznaczyć 40 miliardów złotych na modernizację i budowę nowych szpitali. Wszyscy pięknie mówią, że chcą zwiększyć te pieniądze (na system ochrony zdrowia - red.). Nikt nie mówi, skąd chce te pieniądze wziąć. A ja państwu powiem, skąd wziąć te pieniądze. Trzeba w końcu opodatkować polski Kościół, opodatkować usługi kościelne, "tace", wprowadzić prawdziwe podatki dla księży i zlikwidować Fundusz Kościelny. Nie może być tak, że Kościół jest uprzywilejowany w stosunku do zakładu cukierniczego, mechanicznego czy piekarni. Wszyscy w Polsce powinni być równi i wszyscy w Polsce powinni płacić podatki. Wtedy będą pieniądze na system ochrony zdrowia.

KLIMAT

Kolejnym punktem dyskusji była kwestia klimatu. Pytanie dotyczyło: smogu, globalnego ocieplenia, górnictwa, pieniędzy z Unii Europejskiej na tak zwany zielony ład, zapowiadanej od lat budowy elektrowni atomowej.

Michał Kobosko, sztab Szymona Hołowni:

Dla Szymona Hołowni od początku kampanii sprawy klimatu stanowią absolutne epicentrum. To jest jeden z trzech filarów programu Szymona Hołowni. Przypomnę – to jest Polska "zielona", solidarna i demokratyczna. Polska "zielona" to znaczy Polska, która nareszcie w sposób odpowiedzialny, zaangażowany podchodzi do tematów, które są dla nas absolutnie kluczowe. Polska ma ogromny problem z ilością wody, którą dysponujemy. Jest jednym z krajów Europy, gdzie wody jest najmniej. My tę wodę marnotrawimy. Nie mamy polityki, która pozwoliłaby zajmować się retencją i utrzymaniem wody, którą mamy i ograniczyłaby jej marnowanie. Drugi problem to jest powietrze i smog. To są te tematy, którymi Polacy żyją, które Polaków interesują, a którymi polska polityka prawie się nie zajmuje.

Zmiany klimatyczne są faktem i postępują. Polski rząd powinien natychmiast przestać blokować włączenie kraju do Europejskiego Zielonego Ładu.

Polska powinna doprowadzić do tego, żeby przed rokiem 2050, a nawet wcześniej, osiągnąć neutralność, jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych.

Kobosko: dla Hołowni sprawy klimatu stanowią absolutne epicentrum
Kobosko: dla Hołowni sprawy klimatu stanowią absolutne epicentrum TVN24

Magdalena Sobkowiak, sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza:

Kosiniak-Kamysz mówi w swoim programie, że do 2030 roku powinniśmy w połowie pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł. Mówi też o problemach związanych z wodą i proponuje Program Małej Retencji, (…) który pomoże zarówno, kiedy jest susza, ale także, kiedy mamy do czynienia z podtopieniami. (Wskazuje na - red.) rozwój odnawialnych źródeł energii i przede wszystkim koniec z przywożeniem rosyjskiego węgla do Polski.

Marcin Kierwiński, sztab Rafała Trzaskowskiego:

Rafał Trzaskowski mówi: wykorzystajmy pieniądze europejskie do tego, żeby każda polska rodzina dostała 10 tysięcy złotych na termomodernizację, wymianę pieca, fotowoltaikę u siebie w domu. To są rozwiązania, z których możemy cały czas skorzystać.

Rafał Trzaskowski bardzo konsekwentnie realizuje kwestie oczyszczenia polskiego powietrza. Jako prezydent Warszawy rozpoczął już ten proces, rozpoczął wymianę kopciuchów.

Tomasz Trela, sztab Roberta Biedronia:

Chcemy przeznaczyć 40 milionów złotych (z unijnych funduszy – red.) na panele słoneczne tak, żeby gospodarstwa domowe mogły być niezależne energetycznie. Chcemy, aby na Śląsku powstała duża fabryka, która takie panele produkuje, żeby stwarzać miejsca pracy. Chcemy, żeby z tych pieniędzy 30 miliardów przeznaczyć na ekologiczny transport publiczny.

Chcemy programu retencyjnego, o którym mówi także Władysław Kosiniak-Kamysz. Mała retencja kuleje i tego programu cały czas nie ma.

Michał Wawer, sztab Krzysztofa Bosaka:

Polska odpowiada za mniej niż jeden procent światowej emisji dwutlenku węgla. Naprawdę nie od nas zależy, czy będzie czy nie będzie globalnego ocieplenia i jakie będą zmiany klimatyczne na świecie. Jeżeli staniemy w pierwszym szeregu walczących o to, żeby zdemontować w Polsce energetykę węglową i żeby wprowadzić jakiś szalony nowy Zielony Ład, oparty o nieefektywne ekonomicznie technologie, to skutek będzie jedynie taki, że firmy z Polski przeniosą się do krajów, gdzie takich ograniczeń nie będzie, Polakom ceny prądu i towarów w sklepach skoczą w górę i na taki poziom, że nikogo nie będzie stać na nic. 

Powinniśmy modernizować polską energetykę węglową, dbać o to, żeby nasze technologie, przemysł był rentowny i żeby to się po prostu opłacało Polakom.

Kamil Bortniczuk, sztab Andrzeja Dudy:

W sprawie smogu i klimatu (...) nikt w historii polski nie zrobił tak wiele, jak przez ostatnie pięć lat zrobił rząd Zjednoczonej Prawicy, współpracując z prezydentem Andrzejem Dudą.

W ramach programu Energia Plus ci najlepiej zarabiający, z najwyższymi dochodami, otrzymują 30 procent dofinansowania, co się przekłada na około 15 tysięcy złotych. Natomiast ci najmniej zarabiający otrzymują aż 90 procent do inwestycji w termomodernizację albo w wymianę pieca. Mamy program Mój Prąd, który wspiera fotowoltaikę.

POLITYKA ZAGRANICZNA I BEZPIECZEŃSTWO

Goście TVN24 mówili także o polityce zagranicznej i kwestii bezpieczeństwa Polski. W tym kontekście padło pytanie o stosunek do: Rosji, Niemiec, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, ewentualnego umieszczenia w Polsce kolejnych amerykańskich wojsk, kłopotów Ukrainy, aktywności w Trójkącie Weimarskim, Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza.

Kamil Bortniczuk, sztab Andrzeja Dudy:

Kwestia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Polski to przede wszystkim kluczowa współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. Tak dobre relacje, jakich nie mieliśmy nigdy w historii. W przyszłym tygodniu mamy wizytę Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych u Donalda Trumpa. Będzie to pierwsza wizyta po odmrożeniu spotkań międzynarodowych złożona w Białym Domu przez głowę państwa. To też symbolicznie będzie miało ogromne znaczenie. Pan pyt,a czy chcemy w Polsce na nasz koszt - jak to państwo podkreślacie - amerykańskich wojsk, być może z bronią atomową? Odpowiadam: chcemy (...). Czy na nasz koszt? Dokładnie na takich samych warunkach, na jakich wojska amerykańskie przebywają w jakimkolwiek innym kraju, w tym w Niemczech. Dla nas to jest gwarant bezpieczeństwa. Chcemy bronić naszych granic, a nie granic Niemiec. Wschodnia flanka NATO jest w Polsce i chcemy, żeby to miało wyraz także w rozmieszczeniu tych wojsk.

Zadajmy sobie pytanie, kiedy lepsze były nasze relacje z Niemcami i nasza pozycja w Unii Europejskiej. Teraz, kiedy niektóre kraje Unii Europejskiej skutecznie starają się zablokować Nord Stream 2? Czy wtedy, kiedy mieliśmy świetne relacje z Niemcami, poklepywano nas po plecach, a za naszymi plecami Angela Merkel z Władimirem Putinem budowali Nord Stream 2, po to, żeby korytarz transportu surowców ominął polskie terytorium? To ma przecież znaczenie wybitnie militarne.

Bortniczuk: polityka zagraniczna, to przede wszystkim kluczowa współpraca ze Stanami Zjednoczonymi
Bortniczuk: polityka zagraniczna, to przede wszystkim kluczowa współpraca ze Stanami Zjednoczonymi TVN24

Michał Wawer, sztab Krzysztofa Bosaka: W Polsce chyba od II wojny światowej zmieniały się tylko partie, których program polityki zagranicznej polega na tym, żeby wybrać sobie jedno mocarstwo i prowadzić wobec niego czołobitną politykę (...). Teraz mamy Prawo i Sprawiedliwość, która prowadzi czołobitną politykę, wasalną, w stosunku do Stanów Zjednoczonych. Taka polityka nie przynosi nikomu nic dobrego. Nie mamy co liczyć, że jakieś mocarstwo będzie się czuło związane jakimiś długiem wdzięczności w stosunku do Polski. Państwu nic nie pomoże to, co w tej chwili robi rząd Prawa i Sprawiedliwości i prezydent Duda. Z jednej strony prezydent Duda jest zapraszany do Białego Domu, żeby symbolicznie został poklepany po plecach, a jednocześnie komisja Kongresu Stanów Zjednoczonych ogłasza, że w Polsce szaleje antysemityzm i raport będzie podkładką do tego, żeby w stosunku do Polski wystawić rachunek za majątkowe roszczenia żydowskie.

Brakuje zdrowego rozsądku w tej polityce i umiejętności rozmawiania ze wszystkimi, prowadzenia polityki wielowektorowej i realizowania polskiego interesu narodowego, a nie tylko reprezentowania interesu jednego z mocarstw.

Tomasz Trela, sztab Roberta Biedronia:

Z przykrością muszę stwierdzić, że gdy Lewica wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej, takie były nasze oczekiwania: "silna Polska w silnej Unii Europejskiej". To, co robi Prawo i Sprawiedliwość przez ostatnie pięć lat pokazuje, że jesteśmy brzydkim kaczątkiem w Unii Europejskiej. Jesteśmy pomijani, sekowani za to, co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości w Polsce. Łamanie podstawowych praw, walka z władzą sądowniczą, szczucie na mniejszości seksualne - to pokazuje, że nikt nie liczy się z nami w Unii Europejskiej. Ale nie z nami jako państwem, narodem, ale jako z przedstawicielami władzy. Mam nadzieję, że w lipcu się to zmieni, że Andrzej Duda przestanie być prezydentem. Jedyne, co mu zostanie z tej prezydentury, to zdjęcie z Donaldem Trumpem. Polska jest dumnym narodem, który się liczy w Unii Europejskiej, który przez chwilę jest reprezentowany przez mało udolnych ludzi spod znaku Prawa i Sprawiedliwości.

Marcin Kierwiński, sztab Rafała Trzaskowskiego: Są dwa filary polskiego bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej: członkostwo w NATO i członkostwo w Unii Europejskiej. Ten, kto podkopuje polskie członkostwo, polską pozycję w Unii Europejskiej, działa na szkodę państwa. Polska musi mieć dobre relacje i ze Stanami Zjednoczonymi, z całym NATO, i z Unią Europejską. Rafał Trzaskowski - także z racji swojego doświadczenia zawodowego - te dobre relacje na pewno przywróci. Kolejną kwestią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest przywrócenie jakiegoś elementarnego szacunku do polskiego wojska i dobre relacje w wojsku. Pan prezydent Duda nie reagował, gdy Misiewicz wydawał polecenia generałom czy zwalniał oficerów. Wtedy zwierzchnik sił zbrojnych pan Duda był kompletnie bierny. Efekty tego mamy: przez pięć lat, jeśli chodzi o strategiczne zakupy dla wojska, Polska nie zrealizowała absolutnie nic.

Magdalena Sobkowiak, sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza:

Relacja ze Stanami Zjednoczonymi powinna opierać się na relacjach partnerskich, a tego dzisiaj bardzo brakuje. Pan prezydent Andrzej Duda leci w przyszłym tygodniu do Waszyngtonu pewnie tylko po selfie, które będzie mu potrzebne na ostatniej prostej w kampanii wyborczej. Będzie zgadzał się na wszystko, co usłyszy w Białym Domu. Tak nie powinno być.

Władysław Kosiniak-Kamysz mówi o przywróceniu godnej pozycji Polski w Unii Europejskiej. Zapowiadaliście państwo z Prawa i Sprawiedliwości, że wstaniecie z kolan. Wstając z kolan, upadliście na głowę w tej polityce zagranicznej. Fatalna pozycja Polski w Unii Europejskiej.

Michał Kobosko, sztab Szymona Hołowni: Po pięciu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości Polska, polski rząd ma tylko dwóch sojuszników na świecie: Donald Trump i Viktor Orban. Nie mamy więcej sojuszników To jest realny koszt tych pięciu lat, po których polska polityka zagraniczna praktycznie nie istnieje.

Polska nie tyle powinna powrócić na miejsce, które zajmowała. Polska powinna wreszcie zająć miejsce jednego z głównych dyrygentów i twórców polityk europejskich po tym, jak Wielka Brytania opuści Unię. To jest miejsce, które Polska powinna zająć. Jesteśmy największym krajem w tej części Europy i powinniśmy być niezwykle aktywni. Polityka zagraniczna to też polityka sąsiedzka, której dzisiaj nie mamy. (...) Prezydent Hołownia jedną z pierwszych wizyt złoży w Kijowie.

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Kolejnym punktem programu była dyskusja o wymiarze sprawiedliwości. Sztabowcy zostali poproszeni o skomentowanie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości oraz ocenę tego, co działo się przez ostatnie pięć lat w kontekście praworządności, przestrzegania konstytucji, zmian w sądownictwie.

Michał Wawer, sztab Krzysztofa Bosaka: Kryzys w sądownictwie już dawno przestał być sporem o charakterze prawnym. W tej chwili to już jest tak zagmatwane, tak skomplikowane, tak obłożone wykluczającymi się orzeczeniami i przepisami, że to jest polityczna zabawka Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, którą udowadniają, że tylko one się liczą na scenie politycznej. Jedna drugą stronę tymi zarzutami z zakresu kryzysu sądownictwa podbija. To jest funkcjonalny sojusz.

Kryzys sądownictwa należy rozwiązać w sposób zgodny, ponad partyjnymi podziałami.

Wawer: kryzys sądownictwa należy rozwiązać w sposób zgodny
Wawer: kryzys sądownictwa należy rozwiązać w sposób zgodny TVN24

Tomasz Trela, sztab Roberta Biedronia: Prawo i Sprawiedliwość, jak przejęło władzę, wzięło sobie na sztandary podeptanie polskiej konstytucji. Zaczęli robić to bardzo konsekwentnie, potem zaczęli uderzać w polski wymiar sprawiedliwości. Zasada i idea jest jedna: mieć wszystkich pod pantoflem posła Jarosława Kaczyńskiego, żeby na telefon wykonywać polecenia.

Przyjdzie czas rozliczeń za deptanie konstytucji, za podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości. Przyjdzie czas rozliczeń, nie tylko karnych, ale też politycznych.

Marcin Kierwiński, sztab Rafała Trzaskowskiego: Prezydent jest strażnikiem konstytucji i powinien tej konstytucji pilnować. Przez ostatnie pięć lat mieliśmy prezydenta, który był liderem w łamaniu konstytucji, liderem w tym, żeby prawo nie było przestrzegane. Można powiedzieć, że prezydent Andrzej Duda jest tak mocno wspierany przez kolegów z PiS-u, bo jest gwarantem ich bezkarności. Proszę zauważyć, że żadna z afer PiS-u nie została wyjaśniona. W żadnej też prezydent nie potrafił zabrać głosu. Rafał Trzaskowski mówi jasno: nie może być miejsca na układ zamknięty na szczytach władzy. Prezydent musi być pewnego rodzaju kontrolerem.

Magdalena Sobkowiak, sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza: Władysław Kosiniak-Kamysz będzie przestrzegać konstytucji. To jest jego zobowiązanie, myślę, że dosyć oczywiste. Konieczna jest rzeczywista reforma wymiaru sprawiedliwości, odpolitycznienie wymiaru sprawiedliwości.

Michał Kobosko, sztab Szymona Hołowni:

Tak zwana reforma wymiaru sprawiedliwości stała się znakiem rozpoznawalnym Prawa i Sprawiedliwości przez ostatnie pięć lat. To było niszczenie polskiego sądownictwa, obrażanie sędziów, wyzywanie ich wszystkich od "komuchów", próby ustawiania politycznego, ustawienie polityczne prokuratorów. To były fatalne zmiany od samego dołu: w sądach, do Sąd Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, które w praktyce w Polsce już nie istnieje. Proszę spojrzeć na statystykę spraw.

Potrzebne są zmiany, ale to nie oznacza powrotu do tego, co było przed rokiem 2015. Kamil Bortniczuk, sztab Andrzeja Dudy:

Po pierwsze: przestrzegamy konstytucji. Po drugie: każdy, kto do czynienia miał z wymiarem sprawiedliwości w III Rzeczypospolitej Polskiej wie i popiera nas w tym, że należy wyrwać wymiar sprawiedliwości - jak to się sami sędziowie określili - nadzwyczajnej kaście i przywrócić obywatelom. Przywrócić stan normalności, żeby sądownictwo w Polsce nie było układem zamkniętym. 

Autorka/Autor:akr, tmw/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

- Dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach te procedury znowu stają się barierą dla ludzi. Niektórzy urzędnicy wymagają danych, które nie są potrzebne - powiedział Donald Tusk na zakończenie posiedzenia sztabu kryzysowego. Premier zwrócił się do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor". Podkreślił, że na szczegółową weryfikację przyjdzie jeszcze czas.

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Źródło:
tvn24.pl

- Zapowiada się pracowita noc dla naszego lotnictwa - mówił w środę w "Kropce nad i" szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła. Dodał, że od poniedziałku rusza akcja "Feniks" - "największa operacja w historii Polski", w ramach której wojsko zaangażuje się w odbudowę terenów dotkniętych powodzią.

Wielka akcja polskiego wojska. "Pięć linii wysiłku"

Wielka akcja polskiego wojska. "Pięć linii wysiłku"

Źródło:
TVN24

- W ciągu 48 godzin w większości miejsc powinno być po kulminacji - ocenił podczas środowych obrad powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu premier Donald Tusk. - Pytanie jednak, czy wały wytrzymają. Najważniejsze jest, by dbać o wały - stwierdził szef rządu.

Tusk: to jest teraz najważniejsze

Tusk: to jest teraz najważniejsze

Źródło:
PAP

Zmarł Felicjan Andrzejczak, były wokalista Budki Suflera - potwierdził w rozmowie z tvn24.pl Tomasz Zeliszewski, perkusista zespołu. Andrzejczak śpiewał przeboje takie jak "Jolka, Jolka pamiętasz", "Czas ołowiu" czy "Noc komety". Miał 76 lat.

Nie żyje Felicjan Andrzejczak

Nie żyje Felicjan Andrzejczak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Przetrwaliśmy. Były chwile trudne, były chwile grozy, ale na szczęście niewiele złego się stało - mówiła w "Tak jest" prezydentka Świdnicy (województwo dolnośląskie) Beata Moskal-Słaniewska. Jak opowiadała, podczas przygotowań zabrakło regularnej dostawy worków. - Wszystkie procedury trzeba zweryfikować, bo taka sytuacja może się powtórzyć - oceniła gościni TVN24.

"Czekanie trwało kilka godzin. Mieszkańcy się niecierpliwili, my także"

"Czekanie trwało kilka godzin. Mieszkańcy się niecierpliwili, my także"

Źródło:
TVN24

Zapora zbudowana na drodze z Nowogrodu Bobrzańskiego do Krzystkowic w woj. lubuskim zdała egzamin - przekazał wieczorem mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej. Jak mówił strażak, sytuacja w Nowogrodzie Bobrzańskim się ustabilizowała. Sytuacja poprawiła się także na Odrze w Cigacicach koło Zielonej Góry i w regionie lubuskim. - Na obecną chwilę nie ma zagrożenia ze strony rzeki Odra - ocenił strażak.

"Zapora zdała egzamin"

"Zapora zdała egzamin"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Fala wezbraniowa na Odrze zmierza w kierunku Wrocławia. Jak obecnie wygląda stan rzeki w stolicy Dolnego Śląska - można to śledzić na żywo, dzięki kamerze internetowej z widokiem na rzekę oraz panoramę centrum miasta. Obraz live można oglądać w TVN24 GO.

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Źródło:
tvn24.pl

- To miasto nie jest gotowe na zarządzanie kryzysowe. Służbami nikt nie zarządza - mówiła na antenie TVN24 mieszkanka Stronia Śląskiego. Zareagował premier Donald Tusk i poinformował o przejęciu zarządzania kryzysowego od burmistrzów Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. - Robiliśmy, co mogliśmy, żeby dramat małych miejscowości był słyszalny. Jeśli poskutkowało, to znaczy, że te apele były skuteczne - powiedział w rozmowie w "Faktach po Faktach" Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju.

Burmistrzowie odsunięci od zarządzania kryzysowego: ułatwi nam to podniesienie się z kolan

Burmistrzowie odsunięci od zarządzania kryzysowego: ułatwi nam to podniesienie się z kolan

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
"Jaka ewakuacja? Ja nic nie wiem. Przydałaby się szczekaczka, żeby ktoś mówił, co robić"

"Jaka ewakuacja? Ja nic nie wiem. Przydałaby się szczekaczka, żeby ktoś mówił, co robić"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prawo i Sprawiedliwość kolejny dzień krytykuje rząd za sytuację powodzian. We wtorek poseł Mariusz Błaszczak przekonywał, że brak zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej to wina Niemców i "uleganie religii klimatycznej". Z kolei Anna Zalewska w 2019 roku, jako przedstawicielka koalicji rządzącej, zapewniała, że nie powstanie więcej zbiorników retencyjnych. Teraz oskarża o ich brak Komisję Europejską.

Anna Zalewska w 2019 roku zgadzała się z tym, żeby nie budować więcej zbiorników, dziś oskarża Brukselę

Anna Zalewska w 2019 roku zgadzała się z tym, żeby nie budować więcej zbiorników, dziś oskarża Brukselę

Źródło:
Fakty TVN

W niedzielę Andrzej Duda ma spotkać się w miejscowości zwanej Amerykańską Częstochową z Donaldem Trumpem. Spotkanie polskiego prezydenta z kandydatem na prezydenta USA w szczycie kampanii może być odczytane jako wsparcie.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Wizyta odbędzie się w ważnym miejscu dla Polonii

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Wizyta odbędzie się w ważnym miejscu dla Polonii

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś dała tysiącom kobiet szanse na usamodzielnienie się, teraz składa wniosek o bankructwo. Tupperware, działająca od 78 lat amerykańska marka plastikowych pojemników na żywność, która przynosi straty, złożyła wniosek o upadłość i poszukuje nowych właścicieli, próbując przyciągnąć młodszych klientów.

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Źródło:
BBC

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Hubert Różyk złożył w środę rano rezygnację z funkcji rzecznika prasowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje związane z zapowiedziami programów pomocowych resortu klimatu, w którym zatrudniony był Różyk.

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Źródło:
tvn24.pl

Beata Kempa, była europosłanka PiS, ma nowe stanowisko. Będzie doradzać prezydentowi. "Czas trudny, w moim regionie kataklizm powodzi i ogrom cierpienia. Pierwsze sprawy związane z kierunkami działań zostały omówione" - napisała.

Beata Kempa ma nowe stanowisko

Beata Kempa ma nowe stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pacjentów można ewakuować, ale komory hiperbarycznej, tomografu czy rezonansu nie da się przenieść na wyższe piętro. Szpital w Nysie został zniszczony przez wielką wodę, ale Fundacja TVN pomoże go odbudować. Można pomóc, robiąc przelew bankowy, wysyłając SMS lub blika, albo oglądając specjalny blok reklamowy już w piątek po "Faktach". 

Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie

Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie

Źródło:
Fakty TVN

Podczas gdy południowo-zachodnia Polska zmaga się z katastrofalnymi powodziami, wschodnio-centralna część kraju odnotowuje susze. Jednak wątpiących w ocieplenie klimatu nawet to nie przekonuje, że właśnie doświadczamy jego skutków. Eksperci tłumaczą, dlaczego przeciwne zjawiska występują jednocześnie. I przestrzegają, że tak już będzie.

Powódź i susza jednocześnie? "Nienormalność staje się nową normalnością"

Powódź i susza jednocześnie? "Nienormalność staje się nową normalnością"

Źródło:
Konkret24

Południowo-zachodnia Polska mierzy się z powodzią. Na wielu terenach trwa walka z żywiołem, w innych miejscach mieszkańcy przygotowują się do nadejścia wielkiej wody lub usuwają skutki kataklizmu. Są miejscowości niemal doszczętnie zniszczone. Jak o tej dramatycznej sytuacji rozmawiać z dziećmi? O czym pamiętać, by nie wzmagać w nich lęku? Na te pytania odpowiada w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy podwariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie XEC rozprzestrzenia się na świecie i za kilka tygodni może być dominujący - ostrzega BBC News. Stwierdzono go już między innymi w Norwegii, Ukrainie i Niemczech, w Polsce eksperci na razie nie potwierdzają wykrycia podwariantu. - Pojawienie się XEC być może da się odczuć jeszcze tej zimy - przewiduje w rozmowie z tvn24.pl wirusolog prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Rozprzestrzenia się nowy podwariant koronawirusa. "Być może da się to odczuć jeszcze tej zimy"

Rozprzestrzenia się nowy podwariant koronawirusa. "Być może da się to odczuć jeszcze tej zimy"

Źródło:
PAP, The Independent, tvn24.pl

W ostatnią sobotę policja zatrzymała dowód rejestracyjny pojazdu, którym podróżował Jarosław Kaczyński. Kierowca samochodu został dodatkowo ukarany mandatem. Powodem interwencji były zbyt ciemne szyby auta. Co przepisy mówią o takich modyfikacjach?  

Modyfikacja, która unieruchomiła samochód wożący Jarosława Kaczyńskiego. Kiedy jest niedozwolona?

Modyfikacja, która unieruchomiła samochód wożący Jarosława Kaczyńskiego. Kiedy jest niedozwolona?

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej 14 osób zginęło, a ponad 450 jest rannych w wyniku kolejnych eksplozji w Libanie - podał w środę Reuters. Podobnie jak dzień wcześniej, doszło do wybuchów urządzeń elektronicznych.

Krótkofalówki, smartfony i panele. Seria eksplozji

Krótkofalówki, smartfony i panele. Seria eksplozji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

W oscarowym wyścigu w najbliższych miesiącach Polskę reprezentować będzie "Pod wulkanem" Damiana Kocura. - Ta bardzo autorska wypowiedź jest niezwykle inkluzywna i uniwersalna - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Mikołaj Lizut, producent filmu. Dodał, że jest "przeszczęśliwy" w związku z werdyktem komisji oscarowej. Dyrektorka PISF-u Karolina Rozwód zapewniła, że w budżecie instytutu "są zabezpieczone pieniądze" na kampanię oscarową filmu. Kwoty jednak nie zdradziła.

Film "szalenie delikatny", dotyka "najtrudniejszych tematów"

Film "szalenie delikatny", dotyka "najtrudniejszych tematów"

Źródło:
tvn24.pl

Salon sukien ślubnych z Kłodzka został kompletnie zniszczony. Anna Gdowik prowadziła go w tym miejscu od ośmiu lat. Udało się uratować tylko kilka sukien i maszyny do szycia. - Nie mogę patrzeć na to, co tam się stało - mówi właścicielka. Ale nie przestaje pracować.

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

Źródło:
tvn24.pl