Premier poinformował, że na wniosek dyrektora Muzeum Jana Ołdakowskiego i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w porozumieniu z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, podjął decyzję o przekazaniu 100 milionów złotych na rozbudowę placówki. Środki miały trafić w ciągu kilku miesięcy.
Ratusz musi zawrzeć umowę z ministerstwem
Pod koniec października o zapowiadane wsparcie zapytał w interpelacji radny Damian Kowalczyk (PiS). W odpowiedzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra przekazała, że pieniądze nie zostały jeszcze przekazane.
"Według Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta, pieniądze powinny zostać przekazane bezpośrednio do muzeum. Aby mogło to nastąpić, między miastem a MKiDN musi zostać zawarta umowa o prowadzeniu, jako wspólnej instytucji kultury, Muzeum Powstania Warszawskiego" - wskazała w odpowiedzi na zapytania radnego.
Aldona Machnowska-Góra zapewniła, że trwają zaawansowane prace nad przygotowaniem projektu umowy. "Projekt ten zostanie w najbliższych tygodniach przedstawiony Radzie m.st. Warszawy wraz z projektem uchwały o wyrażeniu zgody na zawarcie umowy. Po podjęciu uchwały oraz podpisaniu umowy przez prezydenta oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie możliwe formalne przekazanie środków z budżetu państwa na rozbudowę" - wyjaśniła.
"Rozbudowa Muzeum będzie mogła się rozpocząć po sporządzeniu projektów architektonicznych. Umowa z pracownią projektową będzie podpisana w najbliższych tygodniach. Według szacunków muzeum, prace projektowe mogą potrwać do dwóch lat" - poinformowała wiceprezydentka.
Koncepcje przebudowy wybrana w konkursie
Przypomnijmy: sześć lat temu rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję rozbudowy muzeum, który wygrała pracownia Nizio Design International. Jej pomysł zakłada wybudowanie nowego pawilonu przy ulicy Towarowej. Parterowy budynek z zielonym dachem mieściłby strefę wejściową z szatnią, kasami i sklepem. Podziemnym przejściem pawilon łączyłby się z głównym gmachem muzeum. Pod ziemią przewidziano nowe audytorium na 300 osób i magazyny.
Wówczas zakładano, że budowa rozpocznie się w 2021 roku i pochłonie około 40 milionów złotych. Ale nie wbito nawet pierwszej łopaty. O przedsięwzięciu zrobiło się cicho, w pandemii muzea ledwo wiązały koniec z końcem, a duże inwestycje stanęły pod znakiem zapytania. Jedynym pozytywnym komunikatem w kontekście rozbudowy była informacja, że muzeum uzyskało prawo użytkowania działki przy Towarowej, gdzie ma powstać pawilon i zatoka dla autobusów. Stało się to dzięki porozumieniu miasta ze Skarbem Państwa, do którego należy teren.
O problemach z pozyskaniem środków na rozbudowę MPW pisaliśmy szerzej w lipcu tego roku, tuż przed deklaracją premiera Donalda Tuska o przekazaniu środków.
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe Nizio Design International