Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"To szczególna rocznica"
"To szczególna rocznica"Olek Klekocki/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Jan Ołdakowski: to szczególna rocznicaOlek Klekocki/tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Muzeum Powstania Warszawskiego jest od lat jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 600 tysięcy osób. W tym roku placówka obchodzi swoje 20-lecie. Przez ten czas nie doczekała się rozbudowy, choć od dawna wiadomo, że brakuje jej przestrzeni.

Sześć lat temu rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, który wygrała pracownia Nizio Design International. Jej koncepcja zakłada wybudowanie nowego pawilonu przy ulicy Towarowej. Parterowy budynek z zielonym dachem mieściłby strefę wejściową z szatnią, kasami i sklepem. Podziemnym przejściem pawilon łączyłby się z głównym gmachem muzeum. Pod ziemią przewidziano nowe audytorium na 300 osób i magazyny.

Wówczas zakładano, że budowa rozpocznie się w 2021 roku i pochłonie około 40 milionów złotych. Ale nie wbito nawet pierwszej łopaty. O przedsięwzięciu zrobiło się cicho, w pandemii muzea ledwo wiązały koniec z końcem, duże inwestycje stanęły pod znakiem zapytania. Jedynym pozytywnym komunikatem w kontekście rozbudowy była informacja, że muzeum uzyskało prawo użytkowania działki przy Towarowej, gdzie ma powstać pawilon i zatoka dla autobusów. Stało się to dzięki porozumieniu miasta ze Skarbem Państwa, do którego należy teren.

Pieniądze nie dotarły na konto muzeum

Do tematu wrócił w ubiegłym roku kandydujący do Sejmu z Warszawy Piotr Gliński, ówczesny wicepremier i minister kultury w rządzie PiS. "Rząd polski podjął decyzję o wsparciu rozwoju Warszawy, władze miasta nie dają sobie rady z realizacją najbardziej potrzebnych inwestycji. W tej uchwale 50 milionów złotych chcemy przeznaczyć właśnie na rozwój Muzeum Powstania Warszawskiego" - zadeklarował w krótkim filmie na portalu X wicepremier Gliński. I przypomniał, że muzeum powstało dzięki ówczesnemu prezydentowi stolicy Lechowi Kaczyńskiemu w 2004 roku i "od tamtego czasu nigdy nie zostało rozbudowane".

Fundusz, który miał częściowo rekompensować straty, jakie poniosła Warszawa przez zmiany fiskalne, faktycznie uruchomiono. Ale na konto muzeum pieniądze nigdy nie dotarły. - Tych pieniędzy nie ma - powiedział nam niedawno Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Mamy tylko projekt. Szukamy funduszy na rozbudowę, aplikujemy w różnych miejscach - dodał.

"Rządowy program wsparcia rozwoju miasta stołecznego Warszawy na lata 2023–2030" zakłada, że stolica może uzyskać środki o łącznej wysokości ponad trzech miliardów. Sumę rozpisano na osiem lat, w każdym kolejnym roku ma poważnie rosnąć: od 5 milionów w 2023 do 1,1 miliarda w 2030 roku. Obejmuje szereg inwestycji, także tych największych jak obwodnica śródmiejska czy trzecia linia metra.

Do pory ratusz podpisał umowy dotacyjne na realizację trzech mniejszych projektów: budowę przedszkola w rejonie ulicy Krakowiaków, modernizację Parku Skaryszewskiego oraz budowę szkoły podstawowej na Chrzanowie. Tym samym wyczerpano środki przewidziane w programie na dwa pierwsze lata jego funkcjonowania.

"Diabeł tkwi w szczegółach". Dwa problematyczne warunki

Dlaczego nie sięgnięto po pieniądze na rozbudowę muzeum? - Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach - odpowiada Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury w ratuszu. I wyjaśnia, że otrzymanie dofinansowania podlega ścisłym ograniczeniom, a tym najtrudniejszym do przejścia jest to, które mówi o "braku możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w wymiarze większym niż 20 procent wydajności/zasobów rocznie". Muzeum staje się tutaj ofiarą własnego sukcesu - sprzedaje tysiące biletów na wystawy, koncerty i inne wydarzenia, które organizuje; wydaje książki i płyty; produkuje gadżety, które można nabyć w muzealnym sklepiku. W tutejszej kawiarni, co zupełnie naturalne, można wypić kawę i zejść ciastko. Instytucja ma także podpisane umowy sponsorskie.

W przypadku przekroczenia 20-procentowej granicy dotacja stanowiłaby pomoc publiczną, co byłoby niezgodne z zapisami programu. Dlatego łatwiejsze jest zdobycie pieniędzy na budowę przedszkola czy szkoły, bo to instytucje z definicji niekomercyjne i nawet jeśli prowadzą jakąś działalność gospodarczą (np. wynajem sal), to jej wpływ na budżet pozostaje marginalny.

Drugą przeszkodą, o której mówi Jóźwik, jest "wysoki stopień gotowości do realizacji projektu w postaci zakończonego postępowania przetargowego". Innymi słowy: zanim miasto złoży wniosek o dofinansowanie z rządowego programu, musi ogłosić i rozstrzygnąć przetarg budowlany. - Na ten moment ograniczenia programu w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz stan przygotowania inwestycji polegającej na rozbudowie i modernizacji Muzeum Powstania Warszawskiego nie dają możliwości, aby wystąpić o dotację z "Rządowego programu wsparcia dla Warszawy" - podsumowuje dyrektor Biura Kultury.

Ministerstwo nie może, miasto ma inne priorytety

O możliwość sfinansowania inwestycji pytamy w resorcie kultury. "Muzeum Powstania Warszawskiego nie jest prowadzone ani współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. W takim przypadku nie ma formalno-prawnych możliwości bezpośredniego przekazania z budżetu dotacji inwestycyjnej dla Muzeum" - odpowiada biuro prasowe ministerstwa. Ale wskazuje inną możliwość: "Aby uzyskać dofinansowanie, Muzeum może złożyć wniosek do Programu MKiDN Infrastruktura Kultury w kolejnym naborze".

Pieniędzy na rozbudowę swojego muzeum raczej nie wysupła miasto. Artur Jóźwik zwraca uwagę, że 40 milionów, o których była mowa kilka lat temu, czy 50 milionów, jakie wpisano do rządowego dokumentu, to kwota nieprzystająca do dzisiejszych warunków. W ostatnich latach ceny w budowlance poszły znacznie w górę.

- Trudno szacować, ile pochłonie ta inwestycja. Poza pawilonem wejściowym od Towarowej projekt zakłada także budowę kilku podziemnych kondygnacji. Na pewno będzie to kosztować więcej niż 50 milionów złotych - komentuje Jóźwik.

Przyznaje też, że Warszawa jest zaangażowana w trzy inne inwestycje kulturalne, które generują ogromne koszty. - Obecnie skupiamy się na innych zadaniach, przede wszystkim budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sinfonia Varsovia oraz TR Warszawa - podsumowuje dyrektor Biura Kultury. Ratusz chce także przeznaczyć 136 milionów złotych na dom kultury Twórcza Twarda.

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego nie znalazła się też na liście 100 priorytetów, które Rafał Trzaskowski wyznaczył sobie na drugą kadencję.

"Twórcza Twarda" na wizualizacjachUrząd dzielnicy Śródmieście

Autorka/Autor:

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe Nizio Design International

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl