Niemiecki pistolet maszynowy MP-34, a także części karabinka Mauser czy pistoletu Browning zabezpieczyli w trakcie jednego z postępowań karnych strażnicy graniczni. Broń i jej elementy zostały przekazane przez funkcjonariuszy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Z podobnych egzemplarzy korzystali m.in. żołnierze Wehrmachtu i członkowie SS.
W czwartek, 26 marca, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie przekazali do Muzeum Powstania Warszawskiego niemiecką broń i jej części.
Jak wyjaśniła w komunikacie mjr Dagmara Bielec z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, zabytkowe przedmioty zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy SG w toku zakończonego postępowania karnego. Mjr Bielec zaznaczyła, że znając wartość historyczną zabezpieczonych obiektów, strażnicy zwrócili się do pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego, którzy wyrazili chęć przyjęcia broni z uwagi na jej dobry stan .
Czytaj też: Zmarła Halina Kolińska, uczestniczka Powstania Warszawskiego
Broń, której używali niemieccy żołnierze
"Wśród nowych eksponatów muzealnych znajdzie się m. in. pistolet maszynowy MP-34 z 1942 roku oraz lufa z komorą zamkową i mechanizmem spustowym od karabinka MAUSER wz. 98, szkielet z lufą rewolweru GASSER mod. 1873, lufa od pistoletu BROWNING mod. 1922, szkielet od pistoletu PARRABELLUM P-08 wraz z lufą od pistoletu PARABELLUM P-08, komora zamkowa od karabinu maszynowego MG-34, niekompletny zamek od karabinu MG-34 i zamek od karabinu MG-34" - czytamy w komunikacie Nadwiślańskiego Oddziału SG.
Czytaj też: Radziecki granat nad jeziorem. Jego siła rażenia była ogromna
Strażnicy graniczni zwrócili szczególną uwagę na karabin maszynowy MP-34, który - jak podkreślono - był wykorzystywany przez Wermacht, Luftwaffe, policję niemiecką, a także oddziały pomocnicze, w tym jednostki SS i formacje kolaboracyjne.
Autorka/Autor: bp
Źródło: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej
Źródło zdjęcia głównego: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej