Ona przyleciała z Turcji, on sam przyszedł do placówki Straży Granicznej, by ustalić swoją sytuację pobytową w Polsce oraz złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Okazało się, że są poszukiwani w różnych sprawach Europejskimi Nakazami Aresztowania. Zatrzymani to obywatele Ukrainy i to władze tego kraju ich poszukiwały.
22-latkę zatrzymali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie na Lotnisku Chopina, podczas kontroli paszportowej, po przylocie samolotu z tureckiej Antalyi.
- Kobieta poszukiwana jest czerwoną notą Interpolu wydaną przez władze Ukrainy w celu zatrzymania w związku z kradzieżą znacznej ilości gotówki – przekazuje w komunikacie kpt. Dagmara Bielec, rzeczniczka prasowa komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Chciał ustalić swoją sytuację pobytową
Do zatrzymania 32-latka doszło z kolei na terenie Placówki Straży Granicznej w Warszawie przy ul. Taborowej.
- Stawił się on, by ustalić swoją sytuację pobytową oraz złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Podczas sprawdzania mężczyzny w dostępnych systemach teleinformatycznych okazało się, że jego dane figurują w bazie Interpol, jako osoby poszukiwanej czerwoną notą wystawioną przez ukraińskie organy ścigania za szereg przestępstw, między innymi napaść, porwanie, groźby, kradzież i uprowadzenie środków transportu - informuje kpt. Dagmara Bielec.
Po śmiertelnym wypadku szukali go kilka lat
W środę, 15 maja, na terenie powiatu grójeckiego policjanci z komendy wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali 32-letniego obywatela Ukrainy, który od kilku lat był poszukiwany czerwoną notą Interpolu za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym na terenie Ukrainy.
Art. 605a. Informacje o poszukiwaniu zamieszczone w bazie danych Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej § 1. Zatrzymanie osoby ściganej może nastąpić także na podstawie informacji o poszukiwaniu zamieszczonych w bazie danych Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej lub w Systemie Informacyjnym Schengen. Przepisy art. 244-246 i art. 248 stosuje się. § 2. Przed złożeniem kierowanego do Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o tymczasowe aresztowanie osoby ściganej sąd może zastosować wobec tej osoby tymczasowe aresztowanie na czas nie dłuższy niż 7 dni, jeżeli zwraca się o to właściwy organ państwa obcego poprzez wprowadzenie wpisu do bazy danych Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej lub do Systemu Informacyjnego Schengen, stanowiącego zapewnienie, że wobec osoby ściganej zapadł prawomocny wyrok skazujący lub wydano inną decyzję będącą podstawą pozbawienia wolności, a w przypadku rejestracji w bazie Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej - że państwo to wystąpi o jej wydanie.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: NOSG