Na terenie Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty, która pełni funkcję warsztatowo-techniczną dla Metra Warszawskiego, znajduje się niemal 300 drzew. W ich koronach i na łąkach mieszka wiele gatunków ptaków, m.in. szpaki, jerzyki, wróble, jaskółki, dzięcioły i sowy.
"Aby pomóc przetrwać ptakom postępujące zmiany w środowisku naturalnym i pozwolić im na bezpieczne osiedlanie się w ekosystemie miejskim bez ryzyka utraty lęgu, na drzewach przy STP Kabaty montowane są kolejne budki lęgowe. Są najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na ochronę ptaków. Tak jest od momentu powstania Stacji Techniczno-Postojowej, czyli od 1995 roku" - przypomina w komunikacie stołeczny ratusz.
PRZECZYTAJ: Pszczoły giną. By je ocalić, stworzyli mapę ich zagęszczenia na świecie.
Wiosną zakupiono 120 budek w trzech rozmiarach. Są umieszczane na drzewach na terenie STP Kabaty. Część zastępuje te najbardziej wysłużone, a pozostałe zawieszane są w nowych, atrakcyjnych dla ptaków miejscach.
Dla pszczół i nie tylko
"To nie jedyne działania proekologiczne zaplanowane w okresie wiosennym na terenie STP Kabaty. W tutejszej pasiece postawione zostaną kolejne dwa ule. Tym samym w bieżącym sezonie będzie tu już mieszkać siedem rodzin pszczelich" - podkreślają stołeczni urzędnicy. - "Specjalnie z myślą o owadach zapylających Metro Warszawskie założyło 807 metrów kwadratowych łąk kwietnych, a w tym roku planuje wysianie kolejnych 300".
ZOBACZ: Jak ważna jest rola pszczół? Bez nich ludzkość może mieć poważny problem.
Latem kwitnie tam kilkadziesiąt gatunków miododajnych roślin, m.in. maki, chabry, wiesiołki, jaskry i kąkole. Łąki kwietne dostarczają nektar i pyłek owadom zapylającym. Dla nich są domki z naturalnych materiałów (trzciny lub bambusa), czyli tzw. hotele dla owadów.
"Szczególnie potrzebne na wiosnę, kiedy owady składają jaja. Z kolei latem takie domki zapewniają nocleg i schronienie, a jesienią miejsce do przezimowania. To również doskonała ochrona dla owadów zapylających przed deszczem, mrozem oraz drapieżnikami" - dodano w komunikacie.
PRZECZYTAJ: Pszczoły miodne żyją dziś o połowę krócej niż 50 lat temu.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie