Bieg po obu stronach Wisły, przysięga na Bemowie. Objazdy dla kierowców, zmiany w komunikacji

Autor:
kz
Źródło:
PAP
Uczestnicy "Biegnij Warszawo" na ulicach stolicy
Uczestnicy "Biegnij Warszawo" na ulicach stolicy
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plUczestnicy "Biegnij Warszawo" na ulicach stolicy

W sobotę odbędzie się 15. edycja "Biegnij Warszawo". Zawodom, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie towarzyszyło wydarzenie "Maszeruję-Kibicuję". Uczestnicy przejdą pętlę, która w sporej części pokrywa się z trasą biegu. Tego samego dnia na Bemowie szykują się utrudnienia związane z przysięgą na Wojskowej Akademii Technicznej.

"Biegnij Warszawo", "Maszeruję-Kibicuję"

Start obu wydarzeń został zlokalizowany na ulicy Myśliwieckiej, a meta w alei Kusocińskiego, nad Kanałem Piaseczyńskim. Na potrzeby organizacji wydarzenia ulica Myśliwiecka zostanie zamknięta dla ruchu i wyłączona z parkowania w niedzielę, 30 września, od godziny 6 do 18. Nieprzejezdny będzie odcinek od skrzyżowania z ulicami Agrykola i Szwoleżerów do Hoene-Wrońskiego. Konieczne będą także inne wyłączenia. Ulica Rozbrat zostanie zamknięta na wysokości Górnośląskiej. Łazienkowska będzie wyłączona z ruchu i parkowania, w godzinach 8-18, już od skrzyżowania z Wisłostradą.

Zawodnicy "Biegnij Warszawo" wystartują w samo południe. Drogi na trasie wydarzenia będą zamknięte od godziny 11.30 do 14.30. Zawodnicy po starcie pobiegną prosto ulicami Myśliwiecką, Rozbrat do Ludnej, a następnie w kierunku ulicy Solec. Wjazd w ulicę Ludną z Wioślarskiej będzie w czasie biegu niemożliwy.

Po skręcie w Solec zawodnicy skierują się w stronę Tamki. Nieprzejezdne będzie skrzyżowanie z aleją 3 Maja, a ulica Dobra będzie kończyła się ślepo na wysokości Jaracza. Z tej ostatniej będzie można wyjechać wyłącznie w prawo, w stronę Tamki.

Na końcu ulicy Solec uczestnicy skręcą w prawo i pobiegną na most Świętokrzyski. W czasie rywalizacji jezdnia w kierunku Pragi będzie zamknięta, a z ulic Wybrzeże Kościuszkowskie, Dobrej i Topiel - po północnej stronie ulicy Zajęczej - kierowcy wyjadą tylko w prawo.

Po drugiej stronie Wisły biegacze skręcą w Wybrzeże Szczecińskie i pobiegną w stronę mostu Poniatowskiego. Jadący od strony zoo, na wysokości mostu Świętokrzyskiego, skręcą w lewo - w stronę Sokolej lub w prawo - w kierunku Powiśla.

Zawodnicy na wysokości plaży Poniatówka skręcą w lewo i podbiegną do alei Poniatowskiego i dalej przez most Poniatowskiego wrócą do Śródmieścia. W czasie rywalizacji na przeprawie zamknięta będzie jezdnia w kierunku centrum. Kierowcy na rondzie Waszyngtona skręcą wyłącznie w ulice Francuską, aleję Waszyngtona lub aleję Zieleniecką. Kierowcy jadący od strony Wawra ulicą Wybrzeże Szczecińskie przed mostem Poniatowskiego będą kierowani w prawo w kierunku ronda Waszyngtona. Natomiast po drugiej stronie rzeki zamknięty zostanie wjazd z Wisłostrady na most w stronę centrum. Jezdnia przeprawy w kierunki Pragi będzie cały czas przejezdna.

Za mostem zawodnicy pobiegną prosto do ronda de Gaulle’a. Następnie skręcą w prawo, w Nowy Świat, którym dobiegną do Świętokrzyskiej. Tam ponownie skręcą w prawo. Kierowcy jadący ulicą Świętokrzyską od strony Marszałkowskiej dojadą najdalej do Mazowieckiej - będą musieli w nią skręcić, w stronę Królewskiej.

Biegacze pokonają skarpę ulicami Świętokrzyską, Kopernika i Tamka. Na dole skręcą w Kruczkowskiego i dalej ulicą Rozbrat skierują się do mety.

Uczestnicy wydarzenia "Maszeruję-Kibicuję" rozpoczną swój spacer o godzinie 12.25. Podobnie, jak w przypadku rywalizacji biegowej, ulice na trasie tego wydarzenia także będą zamknięte w godzinach 11.30-14.30.

Po starcie maszerujący, na rondzie Sedlaczka, skręcą w lewo i zaczną iść pod górę ulicą Myśliwiecką. Kierowcy zjadą ulicą Piękną do Myśliwieckiej do godziny 11.30.

Gdy uczestnicy wejdą już na skarpę Wiślaną, skierują się w prawo w ulicę Wiejską (ulica ta będzie zamknięta od Matejki do Pięknej). Przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej skręcą w ulicę Matejki, którą dojdą do Alej Ujazdowskich. Kierowcy jadący od strony placu Na Rozdrożu skręcą wyłącznie w Piękną.

Dalej maszerujących kibiców zobaczymy na placu Trzech Krzyży. Po przejściu wzdłuż Instytutu Głuchoniemych i kościoła św. Aleksandra skręcą w prawo, w ulicę Książęcą. Zejdą nią w dół do ulicy Rozbrat i pójdą do mety. Na placu Trzech Krzyży kierowcy cały czas będą jeździli z Nowego Światu do Alej Ujazdowskich.

Podczas obu wydarzeń zamknięte będą również wloty ulic dojazdowych oraz wyjazdy łączące się bezpośrednio z trasami biegu lub marszu.

"Na trasach obu wydarzeń zostaną zamknięte wszystkie przejścia dla pieszych. W czasie rywalizacji biegowej i marszu, osoby chcące przekroczyć jezdnię, będą kierowane do wyznaczonych miejsc. Przekroczenie trasy będzie możliwe pod nadzorem upoważnionych osób" - poinformował stołeczny ratusz.

W związku z wydarzeniami, ograniczone zostanie parkowanie w sobotę, 30 września, od godziny 6 na ulicy Myśliwieckiej. Nie będzie tam można parkować do godziny 18. Także do 18, ale od godziny 8 ograniczenia w parkowaniu zostaną wprowadzone na ulicy Łazienkowskiej.

Na pozostałych ulicach, gdzie toczyć się będzie rywalizacja biegowa lub przejdą kibice, zakaz parkowania będzie obowiązywał w godzinach 11-15.

W czasie biegu nie będzie można wyjechać z parkingu na ulicy Smolnej na Aleje Jerozolimskie oraz z parkingu przy ulicy 3 Maja (pod mostem Poniatowskiego) na ulicę Solec.

"W sobotę, od początku kursowania do czasu otwarcia ulicy Myśliwieckiej, autobusy linii 107, 108, 159, 162, 171 i 517 pojadą trasami zmienionymi. Około godziny 11:30, gdy ulice na trasie biegu i marszu będą już zamknięte, na objazdy zostaną skierowane także autobusy linii: 106, 111, 116, 117, 118, 127, 146, 147, 158, 162, 166180, 222, 503 507, 517, 518 i 521" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Przysięga na Bemowie

Jak informują uczelnie, przysięgę złoży niemal 1800 żołnierzy rozpoczynających studia na czterech uczelniach. Na placu apelowym przy ulicy Kaliskiego 2 zobaczymy podchorążych podejmujących naukę w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Marynarki Wojennej.

W związku z organizacją uroczystości i liczbą jej uczestników w sąsiedztwie WAT mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Można się ich spodziewać na ulicach: Radiowej, od ulicy Powstańców Śląskich do ronda Adamieckiego; Lazurowej, od alei Obrońców Grodna (Trasa S8) do ulicy Kocjana; Kaliskiego, od ulicy Kocjana do ronda Adamieckiego.

W przypadku braku możliwości przejazdu tymi drogami pojazdy komunikacji miejskiej zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Autobusy linii 149 w obu kierunkach przejadą ulicami Górczewską, Warszawską, Przejazd, Graniczną, Łaszczyńskiego, "Hubala" Dobrzańskiego, Bolimowską i Spychowską. Linia 167 nie dojedzie do Starego Bemowa, a w stronę sanktuarium na Siekierkach zawróci na rondzie Radia Wolna Europa. Z kolei autobusy linii 220 w obu kierunkach pojadą objazdem przez ulice Górczewską i Powstańców Śląskich.

Tramwaje linii 20 z pętli Żerań FSO dojadą jedynie do pętli Koło.

Autor:kz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy

Pozostałe wiadomości

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby Komisariatu II Policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, na miejscu pracowała prokuratura. W sprawie będzie prowadzone śledztwo.

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę rano na Pradze Północ zderzyły się podmiejski autokar i autobus MZA. Obaj kierowcy zostali poszkodowani. Policja wyjaśnia przyczyny wypadku.

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas próby zatrzymania mężczyzny w Pruszkowie (Mazowieckie) policjanci użyli broni. Strzały padły w kierunku samochodu, którym uciekał poszukiwany mężczyzna. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, którzy prowadzili działania w jednym z bloków przy ulicy Powstańców. - Jedna osoba została zatrzymana, nikt nie odniósł obrażeń - informuje policja.

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Autor:
aw/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W liceum na warszawskim Targówku doszło we wtorek do bójki dwóch uczniów, w trakcie której użyte zostało ostre narzędzie - poinformował oficer dyżurny stołecznej policji. Jeden z nastolatków został ranny w policzek.

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Aktualizacja:
Autor:
momo,
dg/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, "Super Express"

Powstał raport, który szczegółowo pokazuje, jak mieszkańcy stolicy korzystają z sieciowych hulajnóg oraz rowerów miejskich. Przeanalizowano 15 milionów przejazdów wykonanych w 2021 i 2022 roku.

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku rozmów przeprowadzonych we wtorek pomiędzy Związkiem Zawodowym Maszynistów w Polsce a zarządem Warszawskiej Kolei Dojazdowej udało się osiągnąć wstępne porozumienie. Strajku generalnego nie będzie, przynajmniej na razie. Kolejne rozmowy zaplanowano na styczeń.

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Autor:
dg
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na drodze wojewódzkiej numer 571 kierowca cysterny zjechał do rowu. Kierowca został ewakuowany z kabiny auta przez strażaków. Trafił do karetki. Na miejscu pracują służby.

Cysterna z mlekiem zjechała do rowu. Strażacy ewakuowali kierowcę

Cysterna z mlekiem zjechała do rowu. Strażacy ewakuowali kierowcę

Aktualizacja:
Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nową trasą w ciągu ulicy Kasprzaka na Woli tramwaje pojadą w styczniu 2024 roku - zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na Wolskiej prace potrwają dwa miesiące dłużej.

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na stacji benzynowej we Włochach kierowca samochodu osobowego wjechał w słupek. Uderzył w przeszkodę tak nieszczęśliwie, że auto zawisło. Skończyło się mandatem.

Taksówkarz wjechał w słupek. Auto zawisło

Taksówkarz wjechał w słupek. Auto zawisło

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uprawomocnił się wyrok na rektora uczeni medycznej, który odpowiadał przed sądem za zniszczenie zabytku. Mirosław C. został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniu. Zasądzono też karę finansową.

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w słup przy wyjeździe z giełdy rolnej w Broniszach. Wcześniej zjechał na przeciwległy pas ruchu. Mężczyzna trafił pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego.

Wyjeżdżał z giełdy. "Zjechał na przeciwległy pas i uderzył w słup"

Wyjeżdżał z giełdy. "Zjechał na przeciwległy pas i uderzył w słup"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy stacji Legionowo Piaski pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej potrącił chłopaka, który prowadził rower przez przejazd kolejowy. Były utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Legionowo - Wieliszew.

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Warszawie czekają zmiany. Na ulicy Stawki drogowcy planują doświetlić pasy oraz wprowadzić przed nimi azyle. Kierowcy będą jeździć po dwóch pasach, zamiast obecnych czterech.

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Autor:
b/ral
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocny alarm w ostrołęckiej komendzie. Policjanci poszukiwali 15-latka, którego zaginięcie zgłosiła matka. Poinformowała, że może mu grozić niebezpieczeństwo.

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Autor:
sk/gp
Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z drogówki na jednej z ulic w Mińsku Mazowieckim zatrzymali do kontroli subaru. Okazało się, że kierowca był pijany. Badanie alkomatem wykazało prawie dwa promile. W foteliku z tyłu samochodu siedziało 4-letnie dziecko.

Miał dwa promile. Zabrał 4-letniego syna "na przejażdżkę"

Miał dwa promile. Zabrał 4-letniego syna "na przejażdżkę"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W łazience na drugim piętrze szpitala położniczego przy Inflanckiej wybuchł pożar. Prawdopodobną przyczyny było zwarcie instalacji elektrycznej.

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W okolicy Nasielska (Mazowieckie) policjanci zauważyli samochód jadący "wężykiem". Jak podają, kierowca mercedesa wydmuchał 2,5 promila. - Swoje lekkomyślne zachowanie tłumaczył tym, że skończyła mu się kawa - przekazała podkomisarz Joanna Wielocha z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

Kompletnie pijany jechał do sklepu. "Tłumaczył, że skończyła mu się kawa"

Kompletnie pijany jechał do sklepu. "Tłumaczył, że skończyła mu się kawa"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Paliła się hala z tekstyliami w Woli Rębkowskiej w powiecie garwolińskim (Mazowieckie). Działania prowadziło 20 zastępów straży pożarnej. Strażacy usuwali materiały z wnętrza budynku. Działania zakończyli we wtorek w nocy. Nie ma osób poszkodowanych.

Pożar hali z używaną odzieżą. Kilkugodzinna akcja strażaków

Pożar hali z używaną odzieżą. Kilkugodzinna akcja strażaków

Aktualizacja:
Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w budynku mieszkalnym pod Otwockiem (Mazowieckie). Jedna osoba trafiła do szpitala. Pracę rozpoczęła policja. Z jej ustaleń wynika, że to 28-latka zaprószyła ogień.

Za spowodowanie pożaru odpowie przed sądem

Za spowodowanie pożaru odpowie przed sądem

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wołanie dziecka usłyszeli policjant po służbie i pracownik pobliskiej restauracji. Siedmioletni chłopiec wzywał pomocy dla swojej mamy, która padła ofiarą przemocy. Napastnika udało się zatrzymać w trakcie ucieczki.

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Psy pogryzły samicę łabędzia oraz jej młode. Rannymi ptakami zaopiekowali się ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Warszawy.

Wolno puszczone psy zaatakowały łabędzicę i jej młode. Pomogli ratownicy WOPR

Wolno puszczone psy zaatakowały łabędzicę i jej młode. Pomogli ratownicy WOPR

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy wyłowili z jednego ze stawów w Łazienkach Królewskich ciało mężczyzny. Sprawę bada prokuratura, zlecono sekcję zwłok.

Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo

Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia