Od pół roku Południowa Obwodnica Warszawy jest dostępna dla kierowców na wszystkich odcinkach. Według analiz drogowców z nowego tunelu pod Ursynowem skorzystało już 11,5 miliona pojazdów. Na trasie obowiązują czasowe ograniczenia w ruchu pojazdów o masie dopuszczalnej powyżej 16 ton. Mają one zakaz wjazdu w trakcie porannego (7-10) i popołudniowego (16-20) szczytu.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w czwartek, że na okres dwóch miesięcy - od 1 sierpnia do 30 września - przestanie obowiązywać godzinowy zakaz ruchu. Odwołanie zakazu dotyczy odcinka trasy S2 pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska. Oznacza to, że w tym czasie wszystkie pojazdy ciężarowe będą mogły przejechać przez całą Południową Obwodnicę Warszawy.
OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>
Drogowcy będą analizować sytuację po zniesieniu zakazu
Drogowcy oceniają, że od momentu otwarcia tunelu POW ruch pojazdów, jak i zachowania kierowców zdążyły się ustabilizować. - Pomimo odnotowanego wzrostu natężenia pojazdów, nie wpłynęło to na zwiększenie liczby zdarzeń drogowych. Zaprojektowany układ drogowy od węzła Konotopa do węzła Lubelska, w przekroju dwie jezdnie po trzy pasy ruchu wraz z jezdniami zbiorczo-rozprowadzającymi na węźle Opacz, zapewnia planowany poziom warunków bezpieczeństwa ruchu - zaznacza Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.
Wyjaśnia też, że obecny stan rzeczy był powodem podjęcia decyzji o czasowym zniesieniu ograniczeń w ruchu dla pojazdów o masie dopuszczalnej powyżej 16 ton. - Obserwacja, a następnie analiza ruchu, będą stanowić materiał do dalszego rozwoju strategii zarządzania ruchem w Warszawskim Węźle Drogowym - zapowiada rzeczniczka.
Będą zmiany w oznakowaniu na POW
GDDKiA zapowiada, że w związku z czasowym zniesieniem zakazu zostaną wprowadzone zmiany oznakowania na Południowej Obwodnicy Warszawy. Na dwa miesiące zasłonięte zostaną znaki B-5 z tabliczkami 16 t oraz tablice F-6 (uprzedzające o zakazie). - Ponadto zostanie usunięte oznakowanie poziome i zasłonięte oznakowanie pionowe wyznaczające zatoki do kontroli pojazdów, które są zlokalizowane na węźle Warszawa Lotnisko i pomiędzy węzłami Lubelska a Patriotów - opisuje Tarnowska.
Podkreśla też, że dla zapewnienia bezpieczeństwa GDDKiA wystąpiła do policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego o patrolowanie drogi oraz prowadzanie kontroli i egzekwowanie wykroczeń w przypadku łamania przepisów prawa o ruchu drogowym.
Autorka/Autor: kk/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Nalewajko / GDDKiA