pogoda

pogoda

Mróz coraz odważniej poczyna sobie w Polsce. W nocy i nad ranem termometry notują wartości poniżej -20 st. C. Z wychłodzenia umierają ludzie i zwierzęta. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia o silnym mrozie dla województw wschodnich i południowych kraju. - Przed nami słoneczne i bardzo mroźne dni. Od niedzieli natomiast będzie cieplej, ale za to spadnie sporo śniegu - poinformował synoptyk Artur Chrzanowski.

Z Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach we wtorek rano można było obserwować szczyty Tatr, oddalone w linii prostej o ok. 180 kilometrów - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Grzegorz Mołczan.

Wyżowa i mroźna pogoda nie opuści nas też we wtorek. Na dodatek powieje wschodni wiatr, który wzmocni uczucie chłodu. Ciśnienie zacznie spadać, ale warunki biometeo pozostaną neutralne.

Poniedziałkowy poranek przywitał nas siarczystymi mrozami. Aż -32,5 st. C pokazał termometr Reportera 24 z Podhala. Takich mrozów już dawno w Polsce nie było. W Kontakcie Meteo internauci śledzą spadek temperatur.

Bardzo niskie temperatury panują również w południwo-zachodniej prowincji Chin, Guizhou. Duży mróz spowodował trudności komunikacyjne i problemy z dostawą bieżącej wody.

W poniedziałek możemy liczyć na dużo słońca. Będzie jednak mroźno, najchłodniej na wschodzie, -12 st. C. Ciśnienie wysokie, w południe w stolicy wyniesie 1030 hPa.

Wyżowa pogoda sprzyja kierowcom. Mimo niskich temperatur, warunki na drogach będą dobre, bo nigdzie nie będzie padać. Ci, którzy zostawiają auto "pod chmurką" muszą się jednak liczyć ze skrobaniem szyb.

Warunki pogodowe w sobotę, na drogach całej Polski, będą dobre. Niebo nad naszym krajem pozostanie pogodne do wieczora, ale będzie zimno . Przez najbliższe godziny możemy podróżować bez obaw, że aura utrudni nam przejazd.

W alpejskich kurortach, inaczej niż w polskich, będzie pochmurno i z opadami śniegu. Na wielu stokach przybędzie pokrywy śnieżnej. Tylko we Włoszech narciarze na razie nie mogą liczyć na świeży biały puch.

250 tysięcy domów bez prądu, oblodzone drogi, zagrożenia lawinowe. Tak wyglądało północno zachodnie terytorium Stanów Zjednoczonych od 19 stycznia br. Siłę i zakres zimowego żywiołu świetnie obrazuje zdjęcie wykonane z kosmosu za pomocą spektoradiometru (MODIS), umiejscowionego na satelicie NASA.

W piątek kierowcy powinni zachować wzmożoną ostrożność na drogach w całym kraju. Chociaż nie będzie padać, kłopoty może sprawić śliska nawierzchnia.

122 pługosolarek pracuje aktualnie na drogach krajowych w całej Polsce - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Nawierzchnie są śliskie z powodu ujemnych temperatur i lokalnych opadów śniegu.