Co się otwiera w Warszawie, a co wciąż zamknięte?

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Od poniedziałku otwarte są tereny wokół PGE Narodowego
Od poniedziałku otwarte są tereny wokół PGE Narodowego Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Od poniedziałku otwarte tereny wokół PGE Narodowego Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Bez zapewnienia bezpieczeństwa jest ryzyko większej liczby zakażeń. Nie chcemy, by miejskie instytucje stały się źródłem zachorowań. Bez konkretnych wytycznych nie jesteśmy w stanie otworzyć ich na czas - oceniła rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że w związku z kolejnym etapem luzowania obostrzeń od 4 maja jest możliwe otwieranie obiektów kultury, jak muzea czy biblioteki. Znów funkcjonować mogą też ośrodki sportowe czy boiska szkolne. Szef rządu ogłosił też, że od środy, 6 maja przywrócone mogą być wypożyczalnie rowerów miejskich. Ostateczną decyzję mają jednak podejmować samorządy. Warszawscy urzędnicy ocenili, że na razie nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa w tych miejscach. By móc je otworzyć, czekają na szczegółowe wytyczne rządu. Inaczej władze stolicy nie chcą ryzykować.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rząd zaznaczał, że zdjęcie zakazów działalności instytucji nie oznacza nakazu ich otwarcia. Jak wskazało na przykład Ministerstwo Kultury, ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania oraz procedurach w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. Jak zapowiedziały władze Warszawy, miejskie ośrodki kultury - podobnie jak obiekty sportowe i boiska szkolne, nie są w stanie otworzyć się od 4 maja.

"Nie jesteśmy po pandemii"

W poniedziałek o tym, że miejskie instytucje kultury nie otworzyły się, powiedziała nam rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Jak wskazała, nie da się przygotować muzeów czy bibliotek ze względu na wciąż rosnącą liczbę zakażeń w Warszawie. - Nie jesteśmy po pandemii. Otwarcie tych instytucji wiąże się z wzięciem na siebie ogromnej odpowiedzialności. Dlatego czekamy na konkretne wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego - podkreśliła rzeczniczka. - Bez odpowiedniego zabezpieczenia ryzykujemy wzrostem liczby zakażeń czy ogniskiem zachorowań. To miasto będzie wówczas musiało wziąć na siebie odpowiedzialność za taką sytuację, a nie możemy do tego dopuścić - powiedziała.

- Wcześniej placówki muszą między innymi doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia, w tym plastikowe przegrody. Potrzebna jest zmiana trybu pracy, by pracownicy mogli zachować dystans i pracować w systemie zmianowym - oceniła rzeczniczka. - Dopiero kiedy te działania będą wdrożone, będziemy mogli otworzyć miejskie instytucje, o czym będziemy na bieżąco informować - zapowiedziała rzeczniczka.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Otwarty Zamek Królewski i zamknięte Centrum Nauki Kopernik

Do tej pory o otwarciu muzeum poinformowała dyrekcja Zamku Królewskiego w Warszawie. W poniedziałek o godzinie 13 otworzyła się Brama Zegarowa. Zaprezentowana została nowa trasa zwiedzania. Muzeum zamkowe będzie czynne w dni powszednie: od poniedziałku do piątku w godzinach od godziny 12 do 17, a w soboty i niedziele - od 10 do 17. Jak podkreśliła dyrekcja, obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Wejście będzie możliwe jedynie przez Bramę Zegarową.

Do otwarcia wciąż przygotowuje się Muzeum Narodowe w Warszawie. - Dążymy do jak najszybszego udostępnienia naszych zbiorów dla publiczności, dlatego pracujemy nad nowym regulaminem zwiedzania - przekazała Monika Bala z działu komunikacji MNW.

4 maja nie otworzyło się także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - Rozporządzenie premiera i ministra zdrowia nie oznacza, że placówki od razu otworzą się dla publiczności. Otwiera to natomiast drogę do takich decyzji - przekazała Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa muzeum.

Z kolei rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka przekazała, że nie wiadomo jeszcze, kiedy instytucja się otworzy. - Przygotowujemy się do otwarcia, rozpatrujemy różne warianty, ale konkretnego terminu nie potrafimy jeszcze zadeklarować - powiedziała. Dodała, jednak że od piątku otwarty jest ogród na dachu CNK.

Jak jednak sprawdził reporter tvnwarszawa.pl, w poniedziałek około południa ogród był zamknięty.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki również uzależniają otwarcie placówek dla publiczności od wytycznych sanepidu.

Z kolei Biblioteka Narodowa w Warszawie przekazała, że do czasu znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń i wprowadzenia czwartego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, czytelnie Biblioteki Narodowej pozostaną zamknięte dla czytelników. Zamknięte pozostają również wszystkie miejskie biblioteki w Warszawie.

Nadal obowiązuje ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki: projekcją filmów w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych. Znoszenie tych ograniczeń planowane jest w kolejnych etapach.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Włączą Veturilo, otwarte tereny wokół PGE

Od środy 6 maja znów czynne będą wypożyczalnie rowerów miejskich Veturilo. Zakaz ich używania ogłosił pod koniec marca premier Mateusz Morawiecki. - Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski apelował do rządu o przywrócenie rowerów miejskich. Gołym okiem widać, że po poluzowaniu obostrzeń na ulicach Warszawy, mamy większy ruch. Rowery miejskie są alternatywą dla komunikacji miejskiej, w której nadal obowiązują ograniczenia. W autobusach, tramwajach czy metrze może podróżować nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących - przypomniała Gałecka. I jak wskazała, w weekend w Dzienniku Ustaw pojawił się zapis, według którego zakaz funkcjonowania wypożyczalni rowerów obowiązuje do 5 maja. - To oznacza, że od 6 maja Veturilo będzie mogło zostać włączone. Po ogłoszeniu obostrzeń rowery zostały na stacji. Teraz wystarczy jedynie uruchomić system - wskazała rzeczniczka. Urzędnicy zapewniali w poniedziałek, że rowery będą dezynfekowane.

Stołeczny ratusz podobną decyzję jak z instytucjami kultury, podjął wcześniej odnośnie otwarcia ośrodków sportowych i boisk szkolnych. Jak zapowiedziały władze Warszawy w niedzielę, miasto nie będzie narażać uczniów czy kadry trenerskiej w czasie trwającej pandemii. Wszystkie miejskie ośrodki sportowe pozostają na razie zamknięte.

Od poniedziałku otwarte są jednak bramy stadionu Stadionu Narodowego, który nie jest miejskim obiektem. Można korzystać z terenów wokół stadionu. "Wszyscy, którzy planują wybrać się na spacer, miłośnicy biegania, jazdy na rolkach czy rowerze korzystając z promenady zewnętrznej stadionu, mogą to zrobić bez ograniczeń codziennie w godzinach od 5 do 23" - czytamy w komunikacie PGE Narodowego. Należy jednak pamiętać o zakrywaniu twarzy i zachowaniu odpowiedniej odległości.

"Aktywności mające miejsce wewnątrz obiektu, w tym wycieczki z przewodnikiem oraz punkt widokowy nadal pozostają zawieszone do odwołania" - zaznaczono.

Rząd od 6 maja dał możliwość przywrócenia działania przedszkoli i żłobków. W tej kwestii prezydent stolicy Rafał Trzaskowski również ocenił, że stolica nie będzie ryzykować i czeka na szczegółowe wytyczne. Jak przekonywał, nikt ze strony rządowej nie konsultował zakresu zmian w obostrzeniach z samorządowcami.

Autorka/Autor:katke/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przy ulicy Modzelewskiego drzewo przewróciło się na stojący w pobliżu blok. Wybiło okna i zniszczyło elewację budynku do wysokości czwartego piętra. Interweniowała straż pożarna.

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana.

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Niebawem warszawskie latarnie będą potrafiły więcej. To za sprawą inteligentnego systemu sterowania oświetleniem. Ma pomóc we wcześniejszym wykrywaniu awarii, pozwoli na zmianę natężenia światła czy monitorowanie zużycia energii. Na wykonanie prac chętne są cztery firmy. Koszt mieści się w przedziale od 44,3 do 171,4 miliona złotych.

Warszawskie latarnie będą potrafiły więcej

Warszawskie latarnie będą potrafiły więcej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło dziesięć wniosków, dotyczących zamiaru likwidacji szkoły. W Zespole Szkół pod Mińskiem Mazowieckim nie ma nowych uczniów. Pod Żurominem w ósmej klasie był tylko jeden uczeń, a w całej placówce jest ich 17. Tę szkołę ocaliły jednak wyniki ostatnich wyborów samorządowych. Na warszawskich Bielanach szkoła jest likwidowana po to, by ją usamodzielnić.

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochody dostawczy i ciężarowy zderzyły się na trasie S8. Na miejscu pracowały służby, kierowcy musieli zwolnić.

Zderzenie przy zmianie pasa na S8

Zderzenie przy zmianie pasa na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 lipca, rozpocznie się budowa nowego buspasa wzdłuż ulicy Głębockiej w Warszawie. Na odcinkach z jednym pasem ruchu jezdnia zostanie poszerzona, wymieniona zostanie też nawierzchnia całego odcinka drogi. "Kierowcy powinni spodziewać się utrudnień" - poinformował Zarząd Dróg Miejskich.

W piątek rozpocznie się budowa buspasa na Głębockiej

W piątek rozpocznie się budowa buspasa na Głębockiej

Źródło:
PAP

Na tydzień przed 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, w Domu Powstańców Warszawskich przy ulicy Nowolipie 22 odbyła się uroczysta inauguracja obchodów. W wydarzeniu wzięli udział weterani, ich rodziny, przedstawiciele władz i zaproszeni goście.

Spotkanie w Domu Powstańców Warszawskich z "apelem do mieszkańców Warszawy"

Spotkanie w Domu Powstańców Warszawskich z "apelem do mieszkańców Warszawy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Elewacja kamienicy na Saskiej Kępie odzyskuje dawny blask. Ma niebanalny styl, jest wzorcowym przykładem modnego w ostatnich latach II Rzeczpospolitej prądu architektonicznego nazywanego Styl 37. Podczas czyszczenia elewacji odkryto ślady po kulach z czasów II wojny światowej.

Ma falującą elewację i ślady po kulach. Przechodzi remont

Ma falującą elewację i ślady po kulach. Przechodzi remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli starszego mężczyznę, którego zaginięcie rodzina zgłosiła poprzedniego ranka. 69-latek przez całą dobę błąkał się po stolicy ubrany tylko w bieliznę.

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest zwrot akcji w sprawie rodzinnej awantury zakończonej śmiercią młodego mężczyzny w Iłży. 21-letni bliźniacy odpowiedzą przed sądem za udział w pobiciu starszego brata, a nie jak wcześniej podawała prokuratura za zabójstwo. Początkowo śledczy sądzili, że śmierć nastąpiła wskutek uduszenia, ale biegli wykluczyli morderstwo.

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Źródło:
PAP

Elektryczne szczoteczki do zębów to jeden z ulubionych przedmiotów złodziei sklepowych. Nie gardzą też wkładami do maszynek do golenia czy kremami. Jeśli wartość przekroczy 800 złotych odpowiadają za przestępstwo. I wcale nie musi to być wartość po jednej kradzieży.

"Systematycznie kradł wkłady do maszynek do golenia oraz serum przeciwzmarszczkowe"

"Systematycznie kradł wkłady do maszynek do golenia oraz serum przeciwzmarszczkowe"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

59-latek był wielokrotnie karany w związku "z szeroką działalnością przestępczą" prowadzoną od lat 80. Teraz jest podejrzany o handel znaczną ilością środków odurzających i psychotropowych, a także posiadanie bez zezwolenia broni i zapalników do materiałów wybuchowych.

Broń, zapalniki do ładunków wybuchowych i narkotyki. Zatrzymany z przestępczą kartoteką sięgającą lat 80.

Broń, zapalniki do ładunków wybuchowych i narkotyki. Zatrzymany z przestępczą kartoteką sięgającą lat 80.

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zabezpieczyli na Pradze Północ 18 kilogramów narkotyków, zatrzymali też podejrzanego o ich posiadanie 40-latka. - Mężczyzna w chwili zatrzymania trzymał worek z marihuaną. W piwnicy i mieszkaniu, które użytkował, wywiadowcy znaleźli też heroinę, amfetaminę, mefedron i kokainę - informują funkcjonariusze.

"Przyznał, że w worku są narkotyki". W sumie miał ich 18 kilogramów

"Przyznał, że w worku są narkotyki". W sumie miał ich 18 kilogramów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 lipca, na Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24, którego największą gwiazdą będzie zespół Scorpions. Przed wydarzeniem wjazd na Saską Kępę będzie czasowo ograniczony. By sprawnie dotrzeć na stadion, najlepiej wybrać Warszawski Transport Publiczny.

W piątek Warsaw Rocks na Narodowym

W piątek Warsaw Rocks na Narodowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularny plac zabaw w Ogrodzie Saskim zamknięty. Na zlecenie Zarządu Zieleni wykonawca miał wymienić drewniane palisady otaczające zabawki. Prace wstrzymano, bo wątpliwości urzędników budzi "jakość zastosowanym materiałów" oraz "sposób wykonania prac".

Miał być szybki remont. Są wątpliwości co do "jakości materiałów" i "sposobu wykonania prac"

Miał być szybki remont. Są wątpliwości co do "jakości materiałów" i "sposobu wykonania prac"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierujący toyotą ciągnął na pasie holowniczym 92-latka na wózku inwalidzkim. Na łuku drogi starszy mężczyzna spadł i zginął. Sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl