Bez zapewnienia bezpieczeństwa jest ryzyko większej liczby zakażeń. Nie chcemy, by miejskie instytucje stały się źródłem zachorowań. Bez konkretnych wytycznych nie jesteśmy w stanie otworzyć ich na czas - oceniła rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że w związku z kolejnym etapem luzowania obostrzeń od 4 maja jest możliwe otwieranie obiektów kultury, jak muzea czy biblioteki. Znów funkcjonować mogą też ośrodki sportowe czy boiska szkolne. Szef rządu ogłosił też, że od środy, 6 maja przywrócone mogą być wypożyczalnie rowerów miejskich. Ostateczną decyzję mają jednak podejmować samorządy. Warszawscy urzędnicy ocenili, że na razie nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa w tych miejscach. By móc je otworzyć, czekają na szczegółowe wytyczne rządu. Inaczej władze stolicy nie chcą ryzykować.
Rząd zaznaczał, że zdjęcie zakazów działalności instytucji nie oznacza nakazu ich otwarcia. Jak wskazało na przykład Ministerstwo Kultury, ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania oraz procedurach w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. Jak zapowiedziały władze Warszawy, miejskie ośrodki kultury - podobnie jak obiekty sportowe i boiska szkolne, nie są w stanie otworzyć się od 4 maja.
"Nie jesteśmy po pandemii"
W poniedziałek o tym, że miejskie instytucje kultury nie otworzyły się, powiedziała nam rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Jak wskazała, nie da się przygotować muzeów czy bibliotek ze względu na wciąż rosnącą liczbę zakażeń w Warszawie. - Nie jesteśmy po pandemii. Otwarcie tych instytucji wiąże się z wzięciem na siebie ogromnej odpowiedzialności. Dlatego czekamy na konkretne wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego - podkreśliła rzeczniczka. - Bez odpowiedniego zabezpieczenia ryzykujemy wzrostem liczby zakażeń czy ogniskiem zachorowań. To miasto będzie wówczas musiało wziąć na siebie odpowiedzialność za taką sytuację, a nie możemy do tego dopuścić - powiedziała.
- Wcześniej placówki muszą między innymi doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia, w tym plastikowe przegrody. Potrzebna jest zmiana trybu pracy, by pracownicy mogli zachować dystans i pracować w systemie zmianowym - oceniła rzeczniczka. - Dopiero kiedy te działania będą wdrożone, będziemy mogli otworzyć miejskie instytucje, o czym będziemy na bieżąco informować - zapowiedziała rzeczniczka.
Otwarty Zamek Królewski i zamknięte Centrum Nauki Kopernik
Do tej pory o otwarciu muzeum poinformowała dyrekcja Zamku Królewskiego w Warszawie. W poniedziałek o godzinie 13 otworzyła się Brama Zegarowa. Zaprezentowana została nowa trasa zwiedzania. Muzeum zamkowe będzie czynne w dni powszednie: od poniedziałku do piątku w godzinach od godziny 12 do 17, a w soboty i niedziele - od 10 do 17. Jak podkreśliła dyrekcja, obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Wejście będzie możliwe jedynie przez Bramę Zegarową.
Do otwarcia wciąż przygotowuje się Muzeum Narodowe w Warszawie. - Dążymy do jak najszybszego udostępnienia naszych zbiorów dla publiczności, dlatego pracujemy nad nowym regulaminem zwiedzania - przekazała Monika Bala z działu komunikacji MNW.
4 maja nie otworzyło się także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - Rozporządzenie premiera i ministra zdrowia nie oznacza, że placówki od razu otworzą się dla publiczności. Otwiera to natomiast drogę do takich decyzji - przekazała Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa muzeum.
Z kolei rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka przekazała, że nie wiadomo jeszcze, kiedy instytucja się otworzy. - Przygotowujemy się do otwarcia, rozpatrujemy różne warianty, ale konkretnego terminu nie potrafimy jeszcze zadeklarować - powiedziała. Dodała, jednak że od piątku otwarty jest ogród na dachu CNK.
Jak jednak sprawdził reporter tvnwarszawa.pl, w poniedziałek około południa ogród był zamknięty.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki również uzależniają otwarcie placówek dla publiczności od wytycznych sanepidu.
Z kolei Biblioteka Narodowa w Warszawie przekazała, że do czasu znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń i wprowadzenia czwartego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, czytelnie Biblioteki Narodowej pozostaną zamknięte dla czytelników. Zamknięte pozostają również wszystkie miejskie biblioteki w Warszawie.
Nadal obowiązuje ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki: projekcją filmów w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych. Znoszenie tych ograniczeń planowane jest w kolejnych etapach.
Włączą Veturilo, otwarte tereny wokół PGE
Od środy 6 maja znów czynne będą wypożyczalnie rowerów miejskich Veturilo. Zakaz ich używania ogłosił pod koniec marca premier Mateusz Morawiecki. - Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski apelował do rządu o przywrócenie rowerów miejskich. Gołym okiem widać, że po poluzowaniu obostrzeń na ulicach Warszawy, mamy większy ruch. Rowery miejskie są alternatywą dla komunikacji miejskiej, w której nadal obowiązują ograniczenia. W autobusach, tramwajach czy metrze może podróżować nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących - przypomniała Gałecka. I jak wskazała, w weekend w Dzienniku Ustaw pojawił się zapis, według którego zakaz funkcjonowania wypożyczalni rowerów obowiązuje do 5 maja. - To oznacza, że od 6 maja Veturilo będzie mogło zostać włączone. Po ogłoszeniu obostrzeń rowery zostały na stacji. Teraz wystarczy jedynie uruchomić system - wskazała rzeczniczka. Urzędnicy zapewniali w poniedziałek, że rowery będą dezynfekowane.
Stołeczny ratusz podobną decyzję jak z instytucjami kultury, podjął wcześniej odnośnie otwarcia ośrodków sportowych i boisk szkolnych. Jak zapowiedziały władze Warszawy w niedzielę, miasto nie będzie narażać uczniów czy kadry trenerskiej w czasie trwającej pandemii. Wszystkie miejskie ośrodki sportowe pozostają na razie zamknięte.
Od poniedziałku otwarte są jednak bramy stadionu Stadionu Narodowego, który nie jest miejskim obiektem. Można korzystać z terenów wokół stadionu. "Wszyscy, którzy planują wybrać się na spacer, miłośnicy biegania, jazdy na rolkach czy rowerze korzystając z promenady zewnętrznej stadionu, mogą to zrobić bez ograniczeń codziennie w godzinach od 5 do 23" - czytamy w komunikacie PGE Narodowego. Należy jednak pamiętać o zakrywaniu twarzy i zachowaniu odpowiedniej odległości.
"Aktywności mające miejsce wewnątrz obiektu, w tym wycieczki z przewodnikiem oraz punkt widokowy nadal pozostają zawieszone do odwołania" - zaznaczono.
Rząd od 6 maja dał możliwość przywrócenia działania przedszkoli i żłobków. W tej kwestii prezydent stolicy Rafał Trzaskowski również ocenił, że stolica nie będzie ryzykować i czeka na szczegółowe wytyczne. Jak przekonywał, nikt ze strony rządowej nie konsultował zakresu zmian w obostrzeniach z samorządowcami.
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl