Co się otwiera w Warszawie, a co wciąż zamknięte?

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Od poniedziałku otwarte są tereny wokół PGE Narodowego
Od poniedziałku otwarte są tereny wokół PGE Narodowego Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Od poniedziałku otwarte tereny wokół PGE Narodowego Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Bez zapewnienia bezpieczeństwa jest ryzyko większej liczby zakażeń. Nie chcemy, by miejskie instytucje stały się źródłem zachorowań. Bez konkretnych wytycznych nie jesteśmy w stanie otworzyć ich na czas - oceniła rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że w związku z kolejnym etapem luzowania obostrzeń od 4 maja jest możliwe otwieranie obiektów kultury, jak muzea czy biblioteki. Znów funkcjonować mogą też ośrodki sportowe czy boiska szkolne. Szef rządu ogłosił też, że od środy, 6 maja przywrócone mogą być wypożyczalnie rowerów miejskich. Ostateczną decyzję mają jednak podejmować samorządy. Warszawscy urzędnicy ocenili, że na razie nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa w tych miejscach. By móc je otworzyć, czekają na szczegółowe wytyczne rządu. Inaczej władze stolicy nie chcą ryzykować.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rząd zaznaczał, że zdjęcie zakazów działalności instytucji nie oznacza nakazu ich otwarcia. Jak wskazało na przykład Ministerstwo Kultury, ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania oraz procedurach w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. Jak zapowiedziały władze Warszawy, miejskie ośrodki kultury - podobnie jak obiekty sportowe i boiska szkolne, nie są w stanie otworzyć się od 4 maja.

"Nie jesteśmy po pandemii"

W poniedziałek o tym, że miejskie instytucje kultury nie otworzyły się, powiedziała nam rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Jak wskazała, nie da się przygotować muzeów czy bibliotek ze względu na wciąż rosnącą liczbę zakażeń w Warszawie. - Nie jesteśmy po pandemii. Otwarcie tych instytucji wiąże się z wzięciem na siebie ogromnej odpowiedzialności. Dlatego czekamy na konkretne wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego - podkreśliła rzeczniczka. - Bez odpowiedniego zabezpieczenia ryzykujemy wzrostem liczby zakażeń czy ogniskiem zachorowań. To miasto będzie wówczas musiało wziąć na siebie odpowiedzialność za taką sytuację, a nie możemy do tego dopuścić - powiedziała.

- Wcześniej placówki muszą między innymi doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia, w tym plastikowe przegrody. Potrzebna jest zmiana trybu pracy, by pracownicy mogli zachować dystans i pracować w systemie zmianowym - oceniła rzeczniczka. - Dopiero kiedy te działania będą wdrożone, będziemy mogli otworzyć miejskie instytucje, o czym będziemy na bieżąco informować - zapowiedziała rzeczniczka.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Otwarty Zamek Królewski i zamknięte Centrum Nauki Kopernik

Do tej pory o otwarciu muzeum poinformowała dyrekcja Zamku Królewskiego w Warszawie. W poniedziałek o godzinie 13 otworzyła się Brama Zegarowa. Zaprezentowana została nowa trasa zwiedzania. Muzeum zamkowe będzie czynne w dni powszednie: od poniedziałku do piątku w godzinach od godziny 12 do 17, a w soboty i niedziele - od 10 do 17. Jak podkreśliła dyrekcja, obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Wejście będzie możliwe jedynie przez Bramę Zegarową.

Do otwarcia wciąż przygotowuje się Muzeum Narodowe w Warszawie. - Dążymy do jak najszybszego udostępnienia naszych zbiorów dla publiczności, dlatego pracujemy nad nowym regulaminem zwiedzania - przekazała Monika Bala z działu komunikacji MNW.

4 maja nie otworzyło się także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - Rozporządzenie premiera i ministra zdrowia nie oznacza, że placówki od razu otworzą się dla publiczności. Otwiera to natomiast drogę do takich decyzji - przekazała Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa muzeum.

Z kolei rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka przekazała, że nie wiadomo jeszcze, kiedy instytucja się otworzy. - Przygotowujemy się do otwarcia, rozpatrujemy różne warianty, ale konkretnego terminu nie potrafimy jeszcze zadeklarować - powiedziała. Dodała, jednak że od piątku otwarty jest ogród na dachu CNK.

Jak jednak sprawdził reporter tvnwarszawa.pl, w poniedziałek około południa ogród był zamknięty.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki również uzależniają otwarcie placówek dla publiczności od wytycznych sanepidu.

Z kolei Biblioteka Narodowa w Warszawie przekazała, że do czasu znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń i wprowadzenia czwartego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, czytelnie Biblioteki Narodowej pozostaną zamknięte dla czytelników. Zamknięte pozostają również wszystkie miejskie biblioteki w Warszawie.

Nadal obowiązuje ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki: projekcją filmów w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych. Znoszenie tych ograniczeń planowane jest w kolejnych etapach.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Włączą Veturilo, otwarte tereny wokół PGE

Od środy 6 maja znów czynne będą wypożyczalnie rowerów miejskich Veturilo. Zakaz ich używania ogłosił pod koniec marca premier Mateusz Morawiecki. - Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski apelował do rządu o przywrócenie rowerów miejskich. Gołym okiem widać, że po poluzowaniu obostrzeń na ulicach Warszawy, mamy większy ruch. Rowery miejskie są alternatywą dla komunikacji miejskiej, w której nadal obowiązują ograniczenia. W autobusach, tramwajach czy metrze może podróżować nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących - przypomniała Gałecka. I jak wskazała, w weekend w Dzienniku Ustaw pojawił się zapis, według którego zakaz funkcjonowania wypożyczalni rowerów obowiązuje do 5 maja. - To oznacza, że od 6 maja Veturilo będzie mogło zostać włączone. Po ogłoszeniu obostrzeń rowery zostały na stacji. Teraz wystarczy jedynie uruchomić system - wskazała rzeczniczka. Urzędnicy zapewniali w poniedziałek, że rowery będą dezynfekowane.

Stołeczny ratusz podobną decyzję jak z instytucjami kultury, podjął wcześniej odnośnie otwarcia ośrodków sportowych i boisk szkolnych. Jak zapowiedziały władze Warszawy w niedzielę, miasto nie będzie narażać uczniów czy kadry trenerskiej w czasie trwającej pandemii. Wszystkie miejskie ośrodki sportowe pozostają na razie zamknięte.

Od poniedziałku otwarte są jednak bramy stadionu Stadionu Narodowego, który nie jest miejskim obiektem. Można korzystać z terenów wokół stadionu. "Wszyscy, którzy planują wybrać się na spacer, miłośnicy biegania, jazdy na rolkach czy rowerze korzystając z promenady zewnętrznej stadionu, mogą to zrobić bez ograniczeń codziennie w godzinach od 5 do 23" - czytamy w komunikacie PGE Narodowego. Należy jednak pamiętać o zakrywaniu twarzy i zachowaniu odpowiedniej odległości.

"Aktywności mające miejsce wewnątrz obiektu, w tym wycieczki z przewodnikiem oraz punkt widokowy nadal pozostają zawieszone do odwołania" - zaznaczono.

Rząd od 6 maja dał możliwość przywrócenia działania przedszkoli i żłobków. W tej kwestii prezydent stolicy Rafał Trzaskowski również ocenił, że stolica nie będzie ryzykować i czeka na szczegółowe wytyczne. Jak przekonywał, nikt ze strony rządowej nie konsultował zakresu zmian w obostrzeniach z samorządowcami.

Autorka/Autor:katke/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl