Warszawa nie otworzy ośrodków sportowych i boisk szkolnych. "Nie możemy ryzykować"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Morawiecki o kolejnym luzowaniu obostrzeń
Mateusz Morawiecki o kolejnym luzowaniu obostrzeńTVN24
wideo 2/3
Mateusz Morawiecki o kolejnym luzowaniu obostrzeńTVN24

Władze Warszawy zdecydowały, że nie otworzą ośrodków sportowych i boisk szkolnych. Taką możliwość ogłosił od 4 maja premier Mateusz Morawiecki. Stołeczni urzędnicy uznali, że bez szczegółowych wytycznych nie będą ryzykować.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rząd ogłosił, że od 4 maja ośrodki sportowe i boiska szkolne mogłyby zostać otwarte. Ostateczną decyzję mogą podejmować jednak samorządy.

- Bez konkretnych wytycznych, nie możemy ryzykować otwarcia żadnych ośrodków sportowych, w tym boisk szkolnych. Nie będziemy narażać uczniów czy kadry trenerskiej - powiedziała nam rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

"Taka decyzja może doprowadzić do wzrostu liczby zakażeń"

Władze Warszawy umotywowały swoją decyzję brakiem szczegółowych wytycznych ze strony Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Jak wskazały, do tej pory do urzędu nie dotarły żadne konkretne informacje w zakresie stosowania określonych procedur, środków i zasad, które mają chronić mieszkańców przed zakażeniem. Nie wiadomo, jakie procedury miałyby obowiązywać dzieci, młodzież, trenerów oraz osoby przebywające w czasie treningu na terenie danego obiektu.

Ratusz wskazał, że w Warszawie zlokalizowanych jest  kilkadziesiąt miejskich kompleksów sportowych, posiadających więcej niż jeden obiekt o charakterze otwartym, zorganizowanych w kilkunastu ośrodkach sportu i rekreacji. Oprócz tego, kilkaset warszawskich placówek oświatowych posiada boiska szkolne o charakterze otwartym, a wiele obiektów sportowych, takich jak między innymi boiska wielofunkcyjne, rozlokowane są w każdej dzielnicy w ogólnodostępnych miejscach - na przykład w parkach.

"Przy braku zapewnienia odpowiednich środków ochronnych (nie tylko dezynfekujących), bez odpowiedniego czasu wymaganego do przygotowania się, taka decyzja może doprowadzić do niekontrolowanego i drastycznego wzrostu liczby nowych zarażeń koronawirusem" - oceniły władze stolicy. I jak wskazały, priorytetem jest otrzymanie szczegółowych wytycznych sanitarnych, które pozwolą na otwarcie obiektów sportowych w trakcie trwającej pandemii.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Poproszą o szczegółowe wytyczne

Jak podkreślił ratusz, w niedzielę, na dzień przed otwarciem obiektów sportowych, znane jest jedynie rozporządzenie ogłoszone w nocy 2 maja. "Nie uwzględniło żadnej z uwag zgłoszonych przez urząd miasta. Natomiast wskazano, że niespełnienie wytycznych określonych w rozporządzeniu skutkować będzie brakiem możliwości korzystania z obiektu w okresie stanu epidemii. Zachowanie bezpieczeństwa na obiekcie i przeciwdziałanie rozproszenia się epidemii ma charakter priorytetowy" - przekazali urzędnicy. Jak dodali dalej, wydane rozporządzenie nie zawiera wytycznych sanitarnych.

Władze stolicy zapowiedziały również, że w poniedziałek wystąpią do Głównego Inspektora Sanitarnego o szczegółowe wytyczne. Dopiero po ich otrzymaniu, w Warszawie będzie można przygotować obiekty sportowe na otwarcie w czasie trwającej pandemii.

"Każda podjęta decyzja, lub jej brak może skutkować zagrożeniem bezpieczeństwa i drastycznym wzrostem liczby zachorowań i zgonów. Otwarcie ośrodków sportowych to duża odpowiedzialność za zdrowie i życie nas wszystkich, dlatego do czasu otrzymania wytycznych - ośrodki sportowe pozostaną zamknięte. W przypadku otrzymania wytycznych sanitarnych trzeba również pamiętać, że potrzebny jest czas do wdrożenia ewentualnych procedur i zaleceń, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom i pracownikom" - zapowiedział ratusz.

W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział też, że dopiero po pełnych wytycznych z Ministerstwa Zdrowia i od Głównego Inspektora Sanitarnego podejmie decyzję o otwarciu przedszkoli i żłobków, choć formalnie będzie to możliwe od środy 6 maja.

Autorka/Autor:katke/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl