Uliczny patrol medyczny interweniował 25 marca na ulicy Brzeskiej. "Strażnicy zauważyli mężczyznę trzymającego się ogrodzenia, który nagle osunął się na chodnik" - opisali strażnicy miejscy.
Zranił lewą nogę, prawą miał amputowaną
Funkcjonariusze ruszyli z pomocą. Szybko okazało się, że sytuacja jest bardzo poważna – 50-latek tydzień wcześniej przeszedł amputację prawej nogi. Przewracając się, doznał urazu lewej nogi, nie mógł już wstać.
ZOBACZ: "Ledwo stała na nogach, trzymała się za brzuch i z trudem łapała powietrze".
"Ratownicy zdezynfekowali i opatrzyli bolesną ranę, a następnie wezwali pogotowie. Mężczyzna powiedział funkcjonariuszom, że ostatni posiłek jadł dwa dni temu" - dodała straż miejska.
Zanim dotarło pogotowie, strażnicy poinformowali go, gdzie może zwrócić się po dalszą pomoc. Zespół ratownictwa medycznego w trybie pilnym przewiózł obywatela Gruzji do szpitala.
Działają od 2017 roku
Uliczny patrol medyczny (UPM) to wspólny projekt Straży Miejskiej Warszawy, Caritas Polska i przychodni "Jesteśmy Nadzieją". Funkcjonuje od 2017 roku. Patrole ratownicze prowadzą swoje działania przez cały rok, kilka razy w tygodniu. Pomagają osobom, wymagającym opieki lekarskiej, które nie mogą sobie pozwolić na wizyty w placówkach zdrowia.
ZOBACZ: Leżeli skuleni w kącie, ściany i podłoga pokryte były krwią.
UPM obejmuje opieką ponad 100 miejsc, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. W patrolu zawsze są strażnicy posiadający uprawnienia ratowników medycznych. Jak doprecyzowano, w straży miejskiej jest 100 funkcjonariuszy z takimi uprawnieniami.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Straż Miejska Warszawa